Jaksa

Seria: Polskie Fantasy
Wydawnictwo: Fabryka Słów
Whoresbane

Zanurz się w opowieści o świecie, gdzie dzielni wojowie stają naprzeciw strzyg i upiorów. Gdzie walka o władzę między ludźmi toczy się równie zażarcie, co walka między starymi a nowymi Bogami. W powietrzu unosi się zapach nieprzebytych borów. Ziemia drży, gdy zastęp koczowników rusza galopem do ataku. Nad pobojowiskiem krążą kruki. Dawny świat umiera, nowy dopiero zaczyna się kształtować....

Dawny świat umiera, nowy dopiero zaczyna się kształtować. Tylko krok dzieli ludzi od całkowitego, niszczycielskiego chaosu i zguby.

źródło opisu: https://fabrykaslow.com.pl

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

Blue-eyedPassionate | 2018-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2018

Jaksa to syn przeklętego Miłosza z Drużycy który na Rabym Polu zabił potężnego, hungurowego wodza kagana Goorana. Jednak zrobił to podstępem, a nie w honorowej walce, dlatego tym skazał swój ród na wybicie i zapomnienie, w tym swojego małego syna Jaksę.

Potężni Hungurowie to bardzo pamiętliwy i nieustępliwy ród. Nieskorzy do przebaczenia, dlatego śladem ostatnich Lędziców ruszają przez upadły kraj aby ich wybić. Poznajemy Wenedę żonę Miłosza która próbuje uciec przed oprawcami najpierw w Dzierzgoniu, potem u brata męża jednocześnie uciekając przed Hungurami jak strzygoniami czy innymi leśnymi potworami. Ale śmierć w końcu ją dopada a Jaksa zostaje sam na świecie domagając się prawa zemsty i nieustannie uciekając przed wrogiem.
Kraina Lendii jest niezwykła, tajemnicza i przerażająca. Gdzie upiory i strzygonie ożywiają aby gnębić swoich oprawców. Gdzie duchy tchórzliwych rycerzy, którzy nie walczyli za króla i wolność królestwa zostali potępieni na zawsze. I nawet po śmierci nie...

Heisenberg | 2018-06-11

Jacek Komuda napisał pierwszą swoją powieść fantasy. Czy mu to wyszło? Moim zdaniem tak, choć bez jakiegoś zbędnego szału. Poruszając się w spektrum Jego książek, to np.do takiego „Samozwańca” to „Jaksie” sporo brakuje - jeśli chodzi o treść. Początkowe rozdziały niosą ze sobą trochę chaosu, a tak po prawdzie to ów chaos widoczny jest do końcowych stron. Prawie przez połowę treści w książce pt. „Jaksa” najmniej jest samego Jaksy właśnie; owszem, jest, ale jako postać która gdzieś tam zawsze pojawia się w tle, ale nie jest on najważniejszy. Później z tym już jest lepiej.
Tutaj Autor, kojarzony głównie z Polską Szlachecką, czy też Sarmacką, nawiązał do czasów przemijającego pogaństwa, coraz mocniejszej roli nowej, monoteistycznej religii, do tego dodał hordy najeźdźców – Hungurów, oraz tzw. Przeklętych (czy tylko mnie oni i ich ‘działalność’ kojarzy się z Żołnierzami Wyklętymi…?), a więc grupę zhańbionych rycerzy, którzy jednak walczą o swoje i nie tylko. Wszystko to ładnie ubrał...

Łukaszo | 2018-07-19

W gęstym lesie panował mrok. Twoje kroki stają się coraz szybsze, podobnie jak twój oddech nabierają coraz większej częstotliwości. Czujesz, że wróg jest blisko, ściga cię niczym przyczepiony do ciebie upiór. Powoli zaczynasz tracić nadzieję, nie znajdujesz już miejsca, gdzie można byłoby się spokojnie skryć. Po chwili las kończy się, a twoim oczom ukazuję się widok trupów pokrywających okolicę. Łzy mimowolnie ulatują ci z oczu. Za sobą słyszysz zbliżające się kroki. Wyjmujesz z sakwy mały nóż i czekasz na dopełnienie się przeznaczenia.

Po słabszej "Moskiewskiej ladacznicy" byłem ogromnie ciekawy kolejnej ksiązki Jacka Komudy. I muszę przyznać, że "Jaksa" jest zdecydowanie lepszą pozycją, choć i tu nie obyło się bez potknięć. To co wyraźnie wybija się z tego zbioru opowiadań, to magiczny słowiański...

Matylda Saresta | 2018-05-28

Dobra i wciągająca opowieść, przez której początek ledwie przebrnęłam, przez wzgląd na język/gwarę;) Ale potem już było ok:)
Dezorientujące jest także to, że każdy rozdział zaczyna się czymś innym, przez co początkowo trudno się połapać, co i jak, kto i gdzie.
Poza tym troszkę wiedźmińsko, klimatycznie i zapowiadająco 2 część.

Krystian Ozon | 2018-05-26
Przeczytana: 26 maja 2018

Jak Jacek Komuda bierze się za pisanie, to robi to zawsze na 100%. Nie ważne, czy zagląda w zakamarki historii, czy pisze fantasy. “Jaksa” to książka, którą czyta się znakomicie. Świat, w którym toczy się historia, niby wymyślony, ale bardzo bliski. Jego nierealność nie opiera się na pojedynkach magów i księgach zaklęć. Nie ma tu przygód elfów i hord troli. Jest za to pradawna wiara, strach przed nocą, zmarłymi i mieszkańcami lasu. Autor powołuje do życia wciągającą mitologię, której bóstwa mają realny wpływ na losy postaci. Jest wreszcie nasz bohater, którego nie zdążyłem jeszcze polubić - ale tylko dlatego, że wiele białych plam w jego życiorysie. Zarówno on jak i inne postacie książki, są - jak to u Komudy - prawdziwe do bólu. Brutalne w walce i w afekcie. Równie mocno kochają jak nienawidzą.

Maynard | 2018-06-27
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Ostatnimi czasy polscy fantaści hołdują bardzo brzydkiej tendencji pisarskiej, której głównym piewcą na świat jest niejaki G.R.R.Martin. W myśl tej tendencji, każda "poczytna" i "rasowa" książka z gatunku powinna zawierać następujące elementy: przemoc, krew, jeszcze więcej przemocy, dołująca atmosfera, postacie z gruntu fałszywe i kłamliwe, bohaterowie którym nie dajemy, broń Boże, pardonu oraz, byłbym zapomniał: jeszcze więcej przemocy.

Jeśli lubicie wszystkie wyżej wymienione cechy to "Jaksa" jest powieścią dla was!

Komuda dokonał tu zabiegu, o którym media, postery i zajawka z tyłu okładki milczą jak zaklęte. "Jaksa" nie jest, bowiem, powieścią tylko zbiorem opowiadań osadzonych w kompletnym świecie, powiązanych luźno postacią tytułowego bohatera. Jaksę poznajemy gdy pacholęciem będąc umyka przed hordą siepaczy, później miga nam jako młody rycerz, potem mija kilka lat i jest już partyzantem zaprawionym w boju i skąpanym w posoce wroga. I tyle - jakieś 30% Jaksy w...

GroszeQ | 2018-06-06
Na półkach: Przeczytane, FANTASY

Zbiór opowiadań których osią jest tytułowy Jaksa wciąga od pierwszych stron.
Styl pana Jacka od razu zauważalny, dla tych co mają problemy na końcu książki jest obszerny słowniczek który wyjaśni "co i jak"
Świetnie stworzony świat z bogatego warsztatu historyka aż prosi się o kolejne tomy przygód Jaksy...
P.S Końcowe opowiadanie jest również umieszczone w antologii "Idiota skończony"

Katarzyna Sidor | 2018-09-11

Bylam ucieszona widzac nowa ksiazke autora i czytajac artykul,gdzie dowiedzialam sie o powrocie pisarza do fantastyki.Z wielka niecierpliwoscia zabralam sie za czytanie i... Co? i nic !Chyba jednak Jacek Komuda zapomnial czego trzeba do napisania dobrej ksiazki a tym bardziej takiej ze strefy fantastycznej.99% sklada sie z opisow rzezi,mordow,tortur a wszystko to okraszone wielopoziomowymi przeklenstwami,klatwami i oczywiscie opisami walki.Historie daloby sie strescic w polowie rozdzialu bo jej praktycznie nie ma.Pomyslu tez.Bohatera lub bohaterow wlasciwie nie znajdziesz.Autor przeskakuje od jednego do drugiego bez zadawania sobie trudu aby cos nam o nich napisac.A fantastyka ? Od czasu do czasu,w puszczy ,jakies dziwne stworzenie kogos rozszarpie lub mamy opis poganskich bozkow biegajacych po swiecie... Zenada.Najgorsze,ze koniec ksiazki urywa sie w sposob sugerujacy ciag dalszy...

Marcin | 2018-05-30
Przeczytana: 30 maja 2018

Książka sama w sobie niezła ale wygląda jak zbiór opowiadań a nie spójna historia tytułowego bohatera. Jaksa syn rycerza który podstępnie zabił przywódce ordy przez co został skazany na śmierć razem z cała rodziną i krewnymi. Otrzymujemy kilka opowiadań ułożonych niby chronologicznie ale z wielkimi dziurami pomiędzy nimi i tylko postacie głównych bohaterów i ich antagonistów spajają od biedy tą książkę. Przykład proszę bardzo pierwsze opowiadania toczy się tuż po bitwie w której zginął ojciec Jaksy i rozpoczyna się polowanie na niego (tutaj główny bohater niewiele robi jest małym chłopcem) a w następnym także pojawia się na końcu jako młodzieniec ukrywany przed ordą.
Ogólnie książka jest niezła z dobrze wykreowanym światem i panującymi tam realiami świeżo podbitych ziem, jednak ja bym ją traktował bardziej jako zbiór opowiadań niż jakąś ciągłość gdyż poszczególne rozdziały raczej średnio się zazębiają (bo jak nazwać to że w jednym rozdziale Jaksa ucieka jako młodzieniec sam do lasu...

Emma | 2018-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2018

Jacek Komuda jest znanym autorem książek historycznych, tym razem napisał powieść fantasy. "Jaksa" jest oparty mocno na mitologii słowiańskiej.
Jest to bardzo mroczna historia wojownika, który chce pomścić śmierć swoich rodziców. W książce znajdujemy ciekawe opisy osiedli, strojów, wierzeń i zwyczajów.
Początkowo powieść mnie mocno wciągnęła, później niestety było gorzej. Pod koniec miałam na prawdę dosyć krwi, która prawie dosłownie ściekała mi między palcami. Bardzo trudny jest też język, którym autor się posługuje.
Wolę jednak pana Komudę w "Galeonach wojny".