Amerykańscy bogowie

1 503
American Gods
Nelyt

Inne wydania

Najsłynniejsza powieść Neila Gaimana, która zdobyła serca czytelników na całym świecie. „Amerykańscy bogowie” to opowieść o współczesnym świecie, o przemijaniu wartości, konflikcie pomiędzy tym co nowe a tradycjami, które powstawały przez wieki. Opowiada o pasji, miłości, nienawiści i śmierci, o codziennych problemach i rozterkach trapiących nas ludzi na początku nowego tysiąclecia. Po trzech...

Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Ale w miarę jak do końca odsiadki pozostają tygodnie, godziny, minuty, sekundy, czuje narastający niepokój. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku, jego żona, Laura, ginie wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach – wszystko wskazuje na zdradę małżeńską. Oszołomiony Cień powraca do domu, gdzie spotyka tajemniczego Pana Wednesday, twierdzącego, iż jest uchodźcą wojennym, byłym bogiem i królem Ameryki. Razem wyruszają oni w niesamowitą podróż przez Stany, rozwiązując zagadkę morderstw, które co zimę są dokonywane w małym amerykańskim miasteczku. Jednak podąża za nimi ktoś, z kim Cień musi zawrzeć pokój...

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Książkowa-Fantazja | 2015-03-12
Przeczytana: 25 listopada 2014

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

"To pewne, jak to, że woda jest mokra, dni długie, a przyjaciel zawsze w końcu cię zawiedzie."

Z literaturą fantasy dopiero zaczynam swoją przygodę, ale o nazwisku Neila Gaimana słyszałam wielokrotnie, dlatego też, jako prawdziwy mól książkowy nie mogłam odmówić sobie przyjemności przeczytania chyba najsłynniejszego dzieła tegoż autora.

Neil Gaiman to urodzony w 1960 roku w Anglii pisarz, scenarzysta, redaktor, autor licznych powieści, komiksów, opowiadań fantasy, science-fiction i grozy. W Polsce uważany za postmodernistę, mimo, iż sam temu zaprzecza. Wiele tworów Gaimana zostało zekranizowanych.

"Zawsze powtarzam, że miasto nie jest miastem, jeśli nie ma w nim księgarni. Może nazywać się miastem, ale bez księgarni nikogo nie nabierze."

W epicentrum wydarzeń, które toczą się w "Amerykańskich Bogach" staje niejaki Cień. Po odsiadce za pobicie wychodzi on...

Łokieć_Pana_D | 2017-03-03

To nie będzie recenzja książki Gaimana. No może deczko. Przypomina mi wieczory. Wracam z roboty. Ja spawacz. Już weekend. I ja się gapię w ścianę i pytam siebie "cóż z tego, że weekend?" Siedzę na poddaszu, tu mam kompa. Na półce stoją małe figurki. Za kompem. I mam poczucie beznadziei, a figurki zaczynają mrugać. Do mnie. Jedna pyta, czy karuzeli wielkiej nie ma? U mnie? W gabinecie? Druga, że w warcaby mogę przegrać głowę. Ja im spokojnie, że ja zmęczony, po tygodniu, takie tam. Nie słuchają. Że niby bożki ukryte. Że są po to, bym nie zwariował. Nie oszalał od powtarzalności dnia, tego dnia na serio.
Nie przepadam za fantazją. Ten jednak autor ratuje przed psychiatrykiem. Wysyła mnie w świat, gdzie figurki gadają. Do mnie. A w poniedziałek mogę spawać. Bo bujałem u Gaimana.

SeVIIen | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

"Żaden człowiek nie jest wyspą – twierdził Donne i mylił się. Gdybyśmy nie byli wyspami, zginęlibyśmy, utonęli w otchłaniach obcych tragedii. "
- Neil Gaiman "Amerykańscy Bogowie"

Cień został zwolniony z więzienia. Tuż po wyjściu dowiaduje się, że jego ukchana żona, Laura nie żyje. Wszystko wskazuje na zdradę małżeńską. Oszołomiony wdowiec powraca do domu, gdzie spotyka tajemniczego pana Wednesdaya, który twierdzi, że jest uchodźcą wojennym i... Byłym bogiem. Tajemniczy mężczyzna oferuje mu pracę. Razem podróżują przez Amerykę, rozwiązując w międzyczasie zagadkę morderstw, które co zimę są dokonywane w małym miasteczku.

Owszem, w moim streszczeniu jest niezły chaos, ale chciałem w nim jak najbardziej zoobrazować "charakter" fabuły, która moim zdaniem jest najmocniejszą stroną książki. Sen miesza się z jawą, a Gaiman rzuca nam mnóstwo...

magda | 2010-08-25
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Druga książka o zdetronizowanych bogach, jaką czytam w przeciągu miesiąca, ale tym razem wciągająca i błyskotliwa. Jedna z najlepszych książek, jakie miałam przyjemność przeczytać w życiu. Jest jak dobre wino, które sączy się powoli, kontemplując, w smaku winogron wyczuwając promienie słoneczne i wietrzyk, pozwalając smakowi się rozwijać - małymi kroczkami ku niesamowitemu zakończeniu.

Sposób konstruowania fabuły kojarzy mi się trochę z Lynchem (wybaczcie filmowe skojarzenie) - nigdy nie wiesz, gdzie tak naprawdę przebiega granica między jawą a snem, nic nie jest przewidywalne, nic nie jest oczywiste.

Doprawdy najlepsza powieść Gaimana. Przez jej karty galopuje istny tabun bogów, bóstw i pomniejszych duchów z mitologii nordyckiej, celtyckiej, egipskiej, afrykańskiej, hinduskiej, słowiańskiej, i wielu innych... Zaiste autor ma i wiedzę i wyobraźnię (choć golema przypisuje polskiej glinie - rabin Low urodził się, co prawda, w Poznaniu, ale golem powstał w Pradze czeskiej. Licencia...

Krzysztof | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Amerykańscy bogowie Neila Gaimana to podobno jedna z najlepszych współczesnych powieści fantasy, dobre sobie. Autora uwielbiam za Sandmana, ale jego książki wcale do mnie nie przemawiają i już kilka razy po przeczytaniu pierwszych paru rozdziałów przerywałem lekturę. Tym razem dobrnąłem do końca. Sama fabuła nie porywa. Cień opuszcza więzienie i rusza z tajemniczym mężczyzną w podróż po Ameryce. Każdy wie, że owym nieznajomym jest Odyn, który chce zniszczyć współczesnych bogów w postaci internetu czy telefonów. Początek okazał się bardzo zachęcający, jednak akcja i napięcie siadło bardzo szybko i książka z każdym rozdziałem przestała do mnie przemawiać i skończyło się słabym i nijakim finałem. Na wielki plus zaliczę pomysł i przedstawienie bogów, ale styl, fabuła i główny bohater zupełnie nie z mojej bajki. Sam Gaiman nie zostanie moim ulubionym autorem. Szkoda bo liczyłem na coś o wiele lepszego.

Degamisz | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Kiedy tak sobie myślę, że mało co w literaturze mnie jeszcze zaskoczy trafia się kolejny autor, który dobitnie mi pokazuje jak bardzo się mylę. Nadszedł ten czas by sięgnąć po twórczość Neila Gaimana, która mnie po prostu zachwyciła. Żałuję, że nie sięgnąłem po nią wcześniej, bo jestem wręcz porażony.

Uwielbiam wątki związane z mitologią, najbardziej z mitologiami europejskimi, ale w sumie inne też mnie ciekawią. A do tego bardzo lubią powieści z gatunku fantasy. Gaiman w „Amerykańskich bogach” zafundował mi mistrzowską mieszankę mitologii i fantasy. A poza tym dawno już nie czytałem tak precyzyjnie skonstruowanej książki.

Gaiman niczym wirtuoz prowadzi nas przez zupełnie nieobliczalną fabułę, pełną absurdów, niedorzecznych czasem wątków, bogatą w złośliwe, ironiczne i niezwykle inteligentne poczucie humoru. Jego postaci są świetnie opisane, akcja, chociaż nieśpieszna, wciąga od pierwszej strony. Bohaterowie są pełni sekretów, niedomówień, autor bardzo powoli odkrywa karty,...

Klakier | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Od kiedy zacząłem na poważnie buszować w bibliotecznych zasobach, właściwie co chwilę strzelano do mnie "ochami" i "achami" w kontekście Gaimanowych "Amerykańskich bogów". Przypadkowo wpadła mi ta książka w łapy i muszę przyznać, że w dużej części te zachwyty zrozumiałem. Pomysł na fabułę i ukazanie tytułowych bogów, po prostu kładzie na łopatki. Książka jest przesycona nostalgią, tęsknotą za dawną świetnością, rozgoryczeniem i desperacją. Panteon postaci jest tu przebogaty, a to, że są tak ludzcy w swoim myśleniu, zbliża do nich jeszcze mocniej. Dosyć szybko okazało się, że główny bohater - Cień, jest tylko dodatkiem do tego świata. Owszem, można do niego od biedy przywyknąć, ale jego niepasujący do sytuacji melancholijny spokój i drażniąca apatyczność sprawiają, że nijak nie umiałem go polubić. Pierwsze skrzypce grają tu postacie mityczne, więc w sumie książka obroniłaby się bez udziału Cienia.
Czytelnicy nastawiający się na humorystyczne wstawki mocno się zawiodą. Gaiman buduje...

Aria | 2010-11-22
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Moje! :)
Przeczytana: 22 listopada 2010

„"Oswoić" znaczy "stworzyć więzy".
Stajesz się odpowiedzialny na zawsze za to, co oswoiłeś.”

Pogaństwa nie wyrwie się z naszej rzeczywistości, stanowi ono mocny fundament obecnej kultury. Nie przekreślimy przeszłości, możemy jedynie o niej zapomnieć…

Otworem stoją bramy nasze, niestrzeżone,
Do środka wpada przez nie zbity tłum,
Ludzi znad Wołgi, ze stepów, znad Donu,
Ludów z Hoang-Ho głosów słychać szum,
Malaje i Celtowie, i Teutoni,
Starego Świata opuszczają brzeg,
Przynoszą z sobą wiarę z obcych błoni,
Bogów, obrzędy, pasji dziwnych bieg,
Nasze ulice obce słyszą głosy,
Obce języki strachem jeżą włosy.
Głosy, co rodem z Wieży Babel są.

( Thomas Bailey Aldrich, “Niestrzeżone bramy”, 1882)

Na sam dźwięk nazwiska „Gaiman” mam ciarki, bo nigdy nie wiem, czym ten pisarz może zaskoczyć. Zanim sięgnęłam po „Amerykańskich bogów”, przeszłam przez „Gwiezdny pył”. „Nigdziebądź” i „Koralinę”, a Bogowie sobie leżeli i czekali… A gdy zaczęłam czytać tę książkę, wystraszyłam się, że...

Tathagatha | 2014-05-19
Przeczytana: 17 maja 2014

Książka ogólnie bardzo fajna, podoba mi się styl Gaimana - czyta się go z przyjemnością.
Pomysł na umieszczenie w fabule bogów z różnych mitologii świetny. Aczkolwiek ja już czytałam 'Kłamcę' Ćwieka, który zrobił podobny zabieg przez co książka Gaimana nie miała tej świeżości.

W związku z tym ocena tylko dobra - zwyczajnie fabuła mnie nie porwała i przyznam, że momentami mi się dłużyło.

Triskel | 2016-11-23

Neil Gaiman jest jednym z najbardziej znanych i cenionych pisarzy fantasy, który dorobił się sporej ilości nagród i wiernych czytelników. Znany z takich pozycji jak „Księga cmentarna” czy „Nigdziebądź”, które sprzedały się w setkach egzemplarzy na całym świecie. „Amerykańscy bogowie” spod jego pióra to powieść równie znana i ceniona, która wręcz wciąga do lektury od pierwszej do ostatniej strony. Wciągająca nietuzinkowymi bohaterami i zaskakującymi zwrotami akcji, które potrafią wielokrotnie zaskakiwać.

Cień jest więźniem odsiadującym w zakładzie karnym, którego kara niebawem ma dobiec końca. Cień odsiadujący wyrok za napad i pobicie wychodzi na wolności i zostaje zmuszony zderzyć się ponownie z ponurą rzeczywistością. Plany odbudowania na powrót swojego dawnego życia okazują się trudniejsze, niż początkowo przypuszczał, jednak Cień postanawia spróbować zwykłego i uczciwego zajęcia. Nadrobić stracony czas z żoną, który zmarnował, odsiadując w zakładzie zamkniętym i rozpocząć tym...

Obejrzyjcie zwiastun „Amerykańskich bogów“

Powstaje serial na podstawie jednej z popularniejszych powieści Neila Gaimana. Zwiastun został w pierwszej kolejności zaprezentowany podczas Comic-Conu, a w zeszłym tygodniu trafił do sieci. Nie jest niestety znana dokładna data premiery serialu.

Targi już za nami

Wczoraj o godzinie 17:00 zakończyły się V Warszawskie Targi Książki. Jak podają organizatorzy Stadion Narodowy odwiedziło ponad 60 tys. osób, czyli mniej więcej tyle samo, co przed rokiem. Poniżej krótka relacja z naszego pobytu.