Amerykańscy bogowie

1 439
American Gods
fantasy, Gaiman, dawni bogowie, Odyn
piotrex

Po trzech latach spędzonych w więzieniu Cień ma wyjść na wolność. Ale w miarę jak do końca odsiadki pozostają tygodnie, godziny, minuty, sekundy, czuje narastający niepokój. Na dwa dni przed zakończeniem wyroku, jego żona, Laura, ginie w wypadku samochodowym w tajemniczych okolicznościach - wszystko wskazuje na zdradę małżeńską. Oszołomiony Cień powraca do domu, gdzie spotyka tajemniczego Pana Środę, twierdzącego, iż jest uchodźcą wojennym, byłym bogiem i królem Ameryki. Razem wyruszają oni w niesamowitą podróż przez Stany, rozwiązując zagadkę morderstw, które co zimę są dokonywane w małym Amerykańskim miasteczku. Jednak podąża za nimi ktoś, z kim Cień musi zawrzeć pokój... W swojej niepokojącej, wciągającej i bardzo osobliwej powieści Neil Gaiman, wyrusza w podróż w poszukiwaniu duszy Ameryki.

Książka otrzymała nagrodę Hugo 2002 w kategorii Najlepsza Powieść Roku.

"Amerykańscy bogowie, to prawdziwy cud. Gaiman opowiada w nich całkowicie nieprawdopodobną historię, historię iście mityczną w sposób przejmujący i wiarygodny. To bardzo ważna książka." - Jonathan Caroroll

"Opowieść przejmująca, chwilami straszna, chwilami magiczna, głęboka, mądra, szlachetna i bogata - prawdziwe dzieło mistrza." - Peter Straub

Wydanie I.

Książkowa-Fantazja | 2015-03-12
Przeczytana: 25 listopada 2014

Recenzja pochodzi z mojego bloga:

"To pewne, jak to, że woda jest mokra, dni długie, a przyjaciel zawsze w końcu cię zawiedzie."

Z literaturą fantasy dopiero zaczynam swoją przygodę, ale o nazwisku Neila Gaimana słyszałam wielokrotnie, dlatego też, jako prawdziwy mól książkowy nie mogłam odmówić sobie przyjemności przeczytania chyba najsłynniejszego dzieła tegoż autora.

Neil Gaiman to urodzony w 1960 roku w Anglii pisarz, scenarzysta, redaktor, autor licznych powieści, komiksów, opowiadań fantasy, science-fiction i grozy. W Polsce uważany za postmodernistę, mimo, iż sam temu zaprzecza. Wiele tworów Gaimana zostało zekranizowanych.

"Zawsze powtarzam, że miasto nie jest miastem, jeśli nie ma w nim księgarni. Może nazywać się miastem, ale bez księgarni nikogo nie nabierze."

W epicentrum wydarzeń, które toczą się w "Amerykańskich Bogach" staje niejaki Cień. Po odsiadce za pobicie wychodzi on...

Łokieć_Pana_D | 2017-03-03

Ta książka jest mi potrzebna wieczorem. Po dniu pospolitym. Obrzydliwie realnym. Przewidywalnym. I wtedy są one. Na półce stoją małe figurki, za kompem. Zanim zacznę się zwijać, figurki będą mrugać. Do mnie. Pytać, czy znam swoje korzenie. Na pewno? Czy wiem, że żyję? A czy w ogóle żyję? Na pewno? Czy będę walczył jeszcze? O coś. O ideę. Czy już się poddałem. Powiedzą, że są po to, bym nie zwariował. Nie oszalał od powtarzalności.
Tym mruganiem uratują mnie przed psychiatrą. Tak jak ratuje mnie Gaiman, opowiadając o swoich bożkach. Gdzieś na granicy fantastyki ale strawnej dla mnie. Niosącej przesłanie, a przynajmniej sensowne pytanie. Dającej świetną zabawę. Tworzącej świat, który mnie zasysa. Po takiej sesji wiem, że jutro będę mógł przyjąć codzienność.

słoneczko | 2018-10-27
Przeczytana: 27 października 2018

Po przeczytaniu książki miałem duży problem z jej ocenieniem. Opinie mogą być skrajne. Mnie powieść w miarę przypadła do gustu.
Plusy:
- ciekawa, w wielu miejscach zaskakująca fabuła;
- interesujące prowadzenie fabuły na granicy rzeczywistości i fantazji;
- mieszanka kryminału, thrillera, fantasy wypadła całkiem dobrze;
- dobrze wykreowane postacie Cień i Wednesday;
- inteligentny humor, bawi ale i zmusza do myślenia;
- oryginalne pokazanie walki starego z nowym, świat ciągle się zmienia;
- należy ciągle pamiętać o tradycji, kulturze i obyczajach, bo to nas wyróżnia spośród innych;
- bardzo dobrze opisany proces przemiany Cienia;
- przedstawienie starych bogów z panteonu całego świata;
- ciekawe zakończenie (chociaż liczyłem na więcej).
Minusy:
- nie do końca wczułem się w klimat stworzony przez autora;
- czasami zbyt chaotyczna fabuła, po dobrym początku później zwalnia.
Ogółem książka dobra, warta przeczytania.

SeVIIen | 2017-04-17
Przeczytana: 17 kwietnia 2017

"Żaden człowiek nie jest wyspą – twierdził Donne i mylił się. Gdybyśmy nie byli wyspami, zginęlibyśmy, utonęli w otchłaniach obcych tragedii. "
- Neil Gaiman "Amerykańscy Bogowie"

Cień został zwolniony z więzienia. Tuż po wyjściu dowiaduje się, że jego ukchana żona, Laura nie żyje. Wszystko wskazuje na zdradę małżeńską. Oszołomiony wdowiec powraca do domu, gdzie spotyka tajemniczego pana Wednesdaya, który twierdzi, że jest uchodźcą wojennym i... Byłym bogiem. Tajemniczy mężczyzna oferuje mu pracę. Razem podróżują przez Amerykę, rozwiązując w międzyczasie zagadkę morderstw, które co zimę są dokonywane w małym miasteczku.

Owszem, w moim streszczeniu jest niezły chaos, ale chciałem w nim jak najbardziej zoobrazować "charakter" fabuły, która moim zdaniem jest najmocniejszą stroną książki. Sen miesza się z jawą, a Gaiman rzuca nam mnóstwo...

magda | 2010-08-25
Na półkach: Przeczytane, Na półce
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Druga książka o zdetronizowanych bogach, jaką czytam w przeciągu miesiąca, ale tym razem wciągająca i błyskotliwa. Jedna z najlepszych książek, jakie miałam przyjemność przeczytać w życiu. Jest jak dobre wino, które sączy się powoli, kontemplując, w smaku winogron wyczuwając promienie słoneczne i wietrzyk, pozwalając smakowi się rozwijać - małymi kroczkami ku niesamowitemu zakończeniu.

Sposób konstruowania fabuły kojarzy mi się trochę z Lynchem (wybaczcie filmowe skojarzenie) - nigdy nie wiesz, gdzie tak naprawdę przebiega granica między jawą a snem, nic nie jest przewidywalne, nic nie jest oczywiste.

Doprawdy najlepsza powieść Gaimana. Przez jej karty galopuje istny tabun bogów, bóstw i pomniejszych duchów z mitologii nordyckiej, celtyckiej, egipskiej, afrykańskiej, hinduskiej, słowiańskiej, i wielu innych... Zaiste autor ma i wiedzę i wyobraźnię (choć golema przypisuje polskiej glinie - rabin Low urodził się, co prawda, w Poznaniu, ale golem powstał w Pradze czeskiej. Licencia...

Antoniówka | 2019-02-17
Przeczytana: 16 lutego 2019

Rzadko sięgam po ten typ literatury, jednak chciałam poznać choć jedną książkę tego popularnego autora.

Głównym bohaterem tej dziwnej i nieprzewidywalnej historii jest Cień, który właśnie kończy odsiadkę (a raczej uzyskuje warunkowe zwolnienie z więzienia). Jego plany, że będzie już teraz żył tylko w zgodzie z literą prawa szybko biorą w łeb, gdy okazuje się, że jego żona zginęła w wypadku samochodowym i gdy na jego drodze staje pan Wednesday. Tak rozpoczyna się dziwna znajomość, a także na pozór chaotyczna podróż po Ameryce.

Nie wiem czy taki jest styl pisania Neila Gaimana, ale kilka razy zgubiłam się podczas lektury, nagle orientowałam się, że coś mi umknęło. Być może to moja nieuwaga, może zamierzone zabiegi autora. Muszę też przyznać, że po dość ciekawym początku kolejne kilkaset stron ciągnęło się, pozornie nic ważnego nie wprowadzając do fabuły.

Mimo tych zastrzeżeń lekturę mogę uznać za udaną. Powieść stanowi ciekawą wariację na temat mitologicznych bogów, pokazuje że...

Krzysztof | 2016-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Amerykańscy bogowie Neila Gaimana to podobno jedna z najlepszych współczesnych powieści fantasy, dobre sobie. Autora uwielbiam za Sandmana, ale jego książki wcale do mnie nie przemawiają i już kilka razy po przeczytaniu pierwszych paru rozdziałów przerywałem lekturę. Tym razem dobrnąłem do końca. Sama fabuła nie porywa. Cień opuszcza więzienie i rusza z tajemniczym mężczyzną w podróż po Ameryce. Każdy wie, że owym nieznajomym jest Odyn, który chce zniszczyć współczesnych bogów w postaci internetu czy telefonów. Początek okazał się bardzo zachęcający, jednak akcja i napięcie siadło bardzo szybko i książka z każdym rozdziałem przestała do mnie przemawiać i skończyło się słabym i nijakim finałem. Na wielki plus zaliczę pomysł i przedstawienie bogów, ale styl, fabuła i główny bohater zupełnie nie z mojej bajki. Sam Gaiman nie zostanie moim ulubionym autorem. Szkoda bo liczyłem na coś o wiele lepszego.

Degamisz | 2016-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2016

Kiedy tak sobie myślę, że mało co w literaturze mnie jeszcze zaskoczy trafia się kolejny autor, który dobitnie mi pokazuje jak bardzo się mylę. Nadszedł ten czas by sięgnąć po twórczość Neila Gaimana, która mnie po prostu zachwyciła. Żałuję, że nie sięgnąłem po nią wcześniej, bo jestem wręcz porażony.

Uwielbiam wątki związane z mitologią, najbardziej z mitologiami europejskimi, ale w sumie inne też mnie ciekawią. A do tego bardzo lubią powieści z gatunku fantasy. Gaiman w „Amerykańskich bogach” zafundował mi mistrzowską mieszankę mitologii i fantasy. A poza tym dawno już nie czytałem tak precyzyjnie skonstruowanej książki.

Gaiman niczym wirtuoz prowadzi nas przez zupełnie nieobliczalną fabułę, pełną absurdów, niedorzecznych czasem wątków, bogatą w złośliwe, ironiczne i niezwykle inteligentne poczucie humoru. Jego postaci są świetnie opisane, akcja, chociaż nieśpieszna, wciąga od pierwszej strony. Bohaterowie są pełni sekretów, niedomówień, autor bardzo powoli odkrywa karty,...

PonuryDziadyga | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Od kiedy zacząłem na poważnie buszować w bibliotecznych zasobach, właściwie co chwilę strzelano do mnie "ochami" i "achami" w kontekście Gaimanowych "Amerykańskich bogów". Przypadkowo wpadła mi ta książka w łapy i muszę przyznać, że w dużej części te zachwyty zrozumiałem. Pomysł na fabułę i ukazanie tytułowych bogów, po prostu kładzie na łopatki. Książka jest przesycona nostalgią, tęsknotą za dawną świetnością, rozgoryczeniem i desperacją. Panteon postaci jest tu przebogaty, a to, że są tak ludzcy w swoim myśleniu, zbliża do nich jeszcze mocniej. Dosyć szybko okazało się, że główny bohater - Cień, jest tylko dodatkiem do tego świata. Owszem, można do niego od biedy przywyknąć, ale jego niepasujący do sytuacji melancholijny spokój i drażniąca apatyczność sprawiają, że nijak nie umiałem go polubić. Pierwsze skrzypce grają tu postacie mityczne, więc w sumie książka obroniłaby się bez udziału Cienia.
Czytelnicy nastawiający się na humorystyczne wstawki mocno się zawiodą. Gaiman buduje...

Margerytka111 | 2017-02-24
Przeczytana: 05 stycznia 2017

Ciekawy obraz ,,bogów" z ludzkimi przywarami. Ich zdolności nie są przesadzone, boski Wednesday. Książka wprowadzająca w stan lekkiego niepokoju