Trylogia. Autostopem przez galaktykę

Okładka książki Trylogia. Autostopem przez galaktykę Douglas Adams
Okładka książki Trylogia. Autostopem przez galaktykę
Douglas Adams Wydawnictwo: Albatros Cykl: Autostopem przez Galaktykę (tom 1-3) fantasy, science fiction
Autostopem przez Galaktykę (tom 1-3)
The Hitchhiker's Guide to The Galaxy
Albatros
2009-01-01
2009-01-01
Paweł Wieczorek
trylogia kosmos

Książka, którą albo się połyka na jeden raz, albo dozuje jak przypisane na receptę lekarstwo. Potrafi rozświetlić dzień naprawdę udanym fragmentem, który długo wspominasz. Nie jest to dla mnie jednak powieść, w którą mogłem zaangażować się całym sercem. Zyskiwała raczej przy czytaniu z przymrużeniem oka... a czasami nawet częściowym zamknięciem. W pewnym momencie po prostu jest już za dużo tego absurdu i fabuła przestaje ciekawić.

Nie rozumiem na czym polega fenomen wysokich ocen "Autostopem". Chociaż jestem już starym zgredem, to potrafiłbym (tym bardziej) docenić książkę dla dzieci. (Swoją drogą, cholera wie dla kogo jest "Autostopem"). Ad rem - książka jest rozczarowująca, przereklamowana.

Zawsze wracam do tej książki jak mam chandrę... Tak, żeby sobie przypomnieć, że Artur Dent miał gorzej ;)

Mówiąc potocznie jak komuś nie odpowiada styl humorystyczny, to niech nie czyta Autostopem przez galaktykę i nie wystawia niskich ocen książce, która na to zasługuje! W której sceny satyryczne, ale też straszne - nieprzewidywalne - metaśmierci bohaterów mnie akurat zaszokowały i wzruszyły. Niechętni tego rodzaju SF niech weźmą się za cięższą, psychologiczną SF taką jak Ślepowidzenie. pozdr

Każdy kto lubi sporą dawkę absurdalnego humoru i niecodziennych zdarzeń powinien sięgnąć po tę pozycję. Wraz z Ziemianinem Arturem Dentem oraz jego osobliwymi towarzyszami międzygwiezdnych podróży przenosimy się w niecodzienne miejsca, gdzie sytuację nadzwyczajne są czymś normalnym, a to co mogłoby tylko zadziwiać jest codziennością. Lecz nie dajcie się zmylić, w tym chaosie i absurdzie wiele jest prawd życiowych i nauki. Tak więc każdego fana gatunku zapraszam do czytania!

Bardzo specyficzna, absurdalna i inteligentna książka. Książka, do której się fajnie wraca, żeby wypisać z niej jeszcze więcej trafnych cytatów. No i teksty z niej są wręcz kultowe, świetnie pozwalają wyczuć kto z nowych znajomych jest w temacie, a kto nie :D

Miałam tę książkę na półce od jakichś 6 lat zanim w końcu doczekała się czytania. Po b.dobrych opiniach napotykanych prze te wszystkie lata, brałam ją do czytania niemal z namaszczeniem.... Niestety , chyba za dużo się po niej spodziewałam i dlatego tak mnie rozczarowała. Jest jedną z niewielu książek, jakie żałuję że marnują mi tak cenne miejsce na półkach. Wiem że książka jest bardzo specyficzna i nie każdy ją polubi, ale na prawdę dziwi mnie tak dobra opinia ...

Podróżować po świecie w dzisiejszych czasach można na wiele sposobów. Najszybciej w każdy zakątek świata dostaniemy się samolotem. Równie szybką metodą przemieszczania się jest rejs statkiem. Ale najwięcej podróżujących wybiera własne auto. Jest również jedna niezwykła metoda z której korzystają tylko odważni i mający wielkie zaufanie do nieznajomego człowieka - autostop. Tym sposobem cały świat zwiedziła miedzy innymi Kinga Choszcz, o czym możecie przeczytać w książce "Prowadził nas los", która jest dziennikiem tej podróży. Autostopem lecz na znacznie większą skalę (po całej galaktyce) podróżują również główni bohaterowie dziś recenzowanej książki - "Autostopem przez galaktykę" - Adam Dent i Ford Prefect.

Książka wyszła spod ręki Douglasa Adamsa - brytyjskiego pisarza science fiction, dziennikarza i scenarzysty. Był on twórcą skeczy Monty Pythona oraz scenariuszy do serialu Doctor Who. Na swoim koncie ma wiele powieści miedzy innymi "Holistyczna agencja detektywistyczna Dirka Gently’ego" i "Długi mroczny podwieczorek dusz" oraz pośmiertnie wydany zbiór opowiadań "Łosoś zwątpienia". Przede wszystkim jednak jest znany ze swojego słuchowiska "Autostopem przez galaktykę". We wrześniu 1979 na podstawie tego słuchowiska radiowego powstał pierwszy tom powieści o tym samym tytule. Do momentu śmierci autora w roku 2001 ukazało się pięć tomów sagi "Autostopem przez galaktykę".

Fani Douglasa co roku, 25 maja, wychodzą na ulicę z ręcznikami, aby uczcić jego pamięć - warto o tym wspomnieć, bo to wspaniała tradycja [przp. edytor]

Głównym bohaterem książki jest Adam Dent, którego poznajemy w dość specyficznych okolicznościach, w momencie gdy rada gminy chce zburzyć mu dom, a na jego miejscu wybudować kolejną część autostrady. Dent na początku nie pozwala budowlańcom na zrównanie go z ziemią. Lecz gdy tylko odwiedza go jeden z nielicznych przyjaciół Ford Prefect zgadza się od razu wyjść z nim na piwo. W barze przy tym orzeźwiającym trunku Ford opowiada Adamowi o tym, że zburzenie jego domu to nic takiego, gdyż dokładnie za niecałe dwie minuty Ziemia przestanie istnieć.

Ziemia przestanie istnieć tylko dlatego, że Galaktyczna Rada Planowania Hiperprzestrzeni zdecydowała, że właśnie w miejscu naszego układu słonecznego ma przechodzić kolejna nitka międzygalaktycznej autostrady, a wszystko co stoi na drodze budowy ma zostać zniszczone tak jak zielona planeta na której mieszkamy.

Adam nie wie o Fordzie tylko jednego i choć znają się ponad pięć lat, Dent nawet nie podejrzewa, że jest on kosmitą. Podróżnikiem autostopem po galaktyce mającym w torbie jedynie ręcznik (gdyż bez niego z domu nie wychodzi) i egzemplarzem Autostopem przez galaktykę.

Adam po powrocie z baru dalej stara się wstrzymać wyburzanie swojego domu...
Do reszty recenzji zapraszam na bloga:

Specyficzne poczucie humoru

Specyficzne poczucie humoru

Bardzo zabawna książka. Historia ciekawa, jest dużo humoru i dobrze się czyta. Szczególnie polecam ten nowy przekład, bo jest dużo lepszy, niż stary.

• 2011
  • Science-fiction