Trylogia. Autostopem przez galaktykę

The Hitchhiker's Guide to The Galaxy
978-83-735-959-10
trylogia, kosmos
Dzieckokwiatu

Sześciotomowa saga „Autostopem przez galaktykę” to połączenie fantasy i zwariowanego humoru w stylu Monty Pythona i Terry’ego Pratchetta. Kultowa opowieść dla wszystkich – nie tylko miłośników fantastyki i specyficznego angielskiego humoru! Sprzedana w milionach egzemplarzy, przetłumaczona na kilkadziesiąt języków, zaadaptowana jako słuchowisko radiowe i z sukcesem zekranizowana. Nie sposób nie polubić jej bohaterów – Ziemianina Artura Denta, kilku kosmitów (o zupełnie ludzkim wyglądzie i zachowaniach!) oraz cierpiącego na depresję robota Marvina. Całe to mocno surrealistyczne towarzystwo podróżuje po Galaktyce, próbując odnaleźć sens życia, rozwiązując zagadki kosmosu, a przy okazji uratować wszechświat.
Dla wygody czytelników – trzy pierwsze części w jednym tomie!

MinnieFlav | 2015-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2015

E tam, nie będę się męczyć. Jakby dziecko się bawiło. Trochę w wyszukiwanie bardzo długich trudnych wyrazów i łączenie w zdania. Trochę w taką eksplozję wyobraźni zmieszanej z absurdem. Chaotyczna, bez dobrego smaku. Opisy ile kto ma głów i nóg oraz część objaśnień z encyklopedii pomijałam. Gdzieś wśród totalnej głupoty jest błyskotliwa ale nie mam siły się przedzierać.

Arek | 2011-01-20
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: czerwiec 2007

Książka ze wszech miar specyficzna: dziwna konstrukcja, dziwne poczucie humoru. Jeśli zaakceptować cały inwentarz związany z punktem widzenia Adamsa można jednak rozkoszować się feerią pomysłów i myśli, które długo wybrzmiewają w głowie. Wada tego wydania: brak wstępu, który był obecny we wcześniejszych edycjach pierwszej części, a który programował lekturę książki.

Wujek_Grzyb | 2015-06-12

Podróżować po świecie w dzisiejszych czasach można na wiele sposobów. Najszybciej w każdy zakątek świata dostaniemy się samolotem. Równie szybką metodą przemieszczania się jest rejs statkiem. Ale najwięcej podróżujących wybiera własne auto. Jest również jedna niezwykła metoda z której korzystają tylko odważni i mający wielkie zaufanie do nieznajomego człowieka - autostop. Tym sposobem cały świat zwiedziła miedzy innymi Kinga Choszcz, o czym możecie przeczytać w książce "Prowadził nas los", która jest dziennikiem tej podróży. Autostopem lecz na znacznie większą skalę (po całej galaktyce) podróżują również główni bohaterowie dziś recenzowanej książki - "Autostopem przez galaktykę" - Adam Dent i Ford Prefect.

Książka wyszła spod ręki Douglasa Adamsa - brytyjskiego pisarza science fiction, dziennikarza i scenarzysty. Był on twórcą skeczy Monty Pythona oraz scenariuszy do serialu Doctor Who. Na swoim koncie ma wiele powieści miedzy innymi "Holistyczna agencja detektywistyczna...

ennkaa | 2011-08-16

Ulala! Cuda Państwo Kochani! Cuda powiadam!:)

Zawiedzeni tą książką będą nadęci i poważni miłośnicy fantasy. Zawiodą się również niepoważni i zdziecinniali zdeklarowani fani komedii i satyry;). Aby więc podejście do tej pozycji nie uznać za czas stracony trzeba się uzbroić w wielką dozę dystansu do tzw. s-f i przestawić na rodzaj humoru, który bawi głównie w stanie nieważkości. I wtedy nie da się tej trylogii ( ;) )czytać bez niekontrolowanych wybuchów śmiechu i okrzyków zdumienia. Książki obfitują w przeabsurdalny (jest takie słowo?) i zakręcony humor w stulu Monty Pythona. Żeby taki humor wydać dobrze, i aby był zabawny a nie poprostu żenujący, wymagane jest duże wyczucie i nieprzeciętna inteligencja. Na tej podstawie twierdzę,że autor jest geniuszem! Niejednokrotnie wręcz nie mogłam uwierzyć jakie dodatkowe niuanse wyciskał z tej samej sytuacji (chociażby prozaiczny fakt posiadania dwóch głów przez jednego z bohaterów był ekspolatowany w kilkudziesięciu momentach i dosłownie...

Piotrek | 2011-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2011

Książka znudziła mnie po kilku pierwszych rozdziałach. Autor wiedział że całą powieść da się upchać na kilkudziesięciu kartkach, czyli jednym tomie. Niestety zaserwował nam sztucznie wydłużoną fabułę.
Książka ta (powinna być) pisana ze szczyptą angielskiego humoru. Niestety humoru jest tu na kilogramy, a nie szczypty, co utrudnia odbiór książki. Angielski humor kojarzy się nam z absurdem, i słusznie. Tutaj "humor" ociera się wręcz o głupotę. Fani Monty Pythona uszanują tę pozycję książkową, choć pewnie i oni poczują się ciut zniesmaczeni.

Karolina | 2016-06-07
Przeczytana: maj 2016

Miałam tę książkę na półce od jakichś 6 lat zanim w końcu doczekała się czytania. Po b.dobrych opiniach napotykanych prze te wszystkie lata, brałam ją do czytania niemal z namaszczeniem.... Niestety , chyba za dużo się po niej spodziewałam i dlatego tak mnie rozczarowała. Jest jedną z niewielu książek, jakie żałuję że marnują mi tak cenne miejsce na półkach. Wiem że książka jest bardzo specyficzna i nie każdy ją polubi, ale na prawdę dziwi mnie tak dobra opinia ...

Sumiko | 2010-08-25
Przeczytana: 25 sierpnia 2010

Książka podobała mi się do kilku pierwszych rozdziałów pierwszej części, reszta sprawiała niemiłe wrażenie "na odwal". Wiele niedokończonych, wręcz niepotrzebnych wątków, momentami zabawne. Trudno było się połapać, która z postaci była głównym bohaterem, autor opisywał ogólnie wiele sytuacji zamiast je jakoś pogłębić. Żałuję zakupu tej książki, pewnie już do niej nie wrócę.

mosad-ad | 2013-03-04
Przeczytana: 2006 rok

To na pewno książka, którą należy przeczytać, zanim nawet pomyśli się o obejrzeniu filmu.
Właściwie to w mojej ocenie arcydzieło. Lekkość, z jaką Adams pokazuje absurdalnie fantastyczny wszechświat, humor, groteskowa i od pierwszych stron ulubiona postać ziemianina i głównego bohatera Artura Denta. Depresja robota i lekcje latania.
Ja bawiłem się po prostu super :D
Życzę tego innym.

Evelyn | 2014-09-09
Przeczytana: 09 września 2014

Jeśli ktoś lubi angielski humor i trochę latania po kosmosie, bardzo polecam tą lekturę! Niesamowicie dobrze mi się czytało i miałam często wielki ubaw czytając kolejne strony. Niektóre rzeczy powaliły mnie na łopatki, np. Marvin. Absurd to drugie imię tej książki. Z tego co widzę nie jest dosyć popularna a szkoda, bo mi naprawdę bardzo się podobała.

Maggus | 2013-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2012

Z przykrością stwierdzam, że dobrnąłem jedynie do połowy lektury. Pierwsze kilka rozdziałów naprawdę mnie zaciekawiło, lecz w miarę czytania mój entuzjazm zmalał. Ma ona swój specyficzny humor, który niestety mi nie odpowiada, i trochę trudno się w niej połapać. Być może kiedyś do niej powrócę.

"Mistrz i Małgorzata" książką, od której nie sposób się oderwać

Zdecydowaliście, że powieść Bułhakowa jest książką, której czytanie to sama przyjemność. Z liczbą 1014 głosów powieść jest niekwestionowanym zwycięzcą naszego plebiscytu.

Plebiscyt na książkę, od której nie sposób się oderwać

Jaki tytuł zwieńczy listę pięćdziesięciu książek, których czytanie to sama przyjemność? To zależy tylko od Was. Zapraszamy do głosowania w naszym plebiscycie.