Pamiętnik księżniczki 8. Księżniczka w rozpaczy

Tłumaczenie: Edyta Jaczewska
Cykl: Pamiętnik księżniczki (tom 8)
Wydawnictwo: Amber
6,38 (2008 ocen i 58 opinii) Zobacz oceny
The Princess Diaries, volume VIII: Princess on a Brink

Jak się pisze słowo: księżniczka. Tak samo jak: K-A-T-A-S-T-R-O-F-A! Mia jest nareszcie w trzeciej klasie. Ma z głowy obowiązki przewodniczącej samorządu szkolnego. Więc czemu wszystko zaczyna się nagle walić? Dlaczego każą jej się uczyć rachunku różniczkowego? Przecież udało jej się już przebrnąć przez algebrę i geometrię. I na litość wszystkiego co genowiańskie, czemu Lilly znów wysuwa jej kandydaturę na przewodniczącą samorządu? Ale to i tak nic w porównaniu z nowinami, jakie słyszy od Michaela: jej ukochany wyjeżdża na rok do Japonii! Okazuje się, że Mia może go zatrzymać tylko w jeden sposób...

lacerta | 2011-12-01

Podoba mi się ta część Pamiętnika księżniczki ponieważ jest bardziej dramatyczna. Chociaż Mia dalej ma swoje odpały i zbyt przejmuje się pewnymi sprawami to widać, że pod koniec jej to mija.

Mara K | 2015-08-16

Na pewno lepsza niż jej poprzedniczka.

nienia | 2013-02-04

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

I ZNÓW TO SAMO. Ze wspaniałej serii "Pamiętnika Księżniczki", a zwłaszcza pierwszych trzech słodkich, niewinnych cześciach o perypetiach Mii, musiała z 8 zrobic bagno. Żenujące, jak bardzo można zniszczyc książkę młodzieżową, wpychając wszędzie sex. Zacznijmy od tego, co autorka chce nam przez to przekazac. Po 1. Kiedy Mia z płaczem opowiedziała o wszystkim mamie, co ona jej odpowiedziala? "Och, Mia, przecież to tylko sex." Czy pani Cabot naprawdę chce dzisiejsze nastolatki pobudzac do prostytucji? No bo skoro "to tylko sex", co stoi na przeszkodzie, żeby stracic dziewictwo i na tym nie zarobic? Nie mówiąc już o tym, ze sex jest sprawdą bardzo delikatną, nie powinna byc to zabawa, powinno byc to połączenie dwóch ciał z MIŁOSCI. Po 2. Dlaczego ona uważa, że każdej 16letniej dziewczynie chodzi po łbie TYLKO TO? W innych swoich książkach też w końcu do Tego dochodzi. W sumie może i w Ameryce to częsty przypadek, nie mniej jednak, bardzo mnie to denerwuje...takie pobudzanie w młodych...

Irmina | 2014-07-05

Autorka zdecydowanie zrehabilitowała się po części 7. Bardzo lubię parę Mia-Michael, ale nie rozpaczałam jakoś wielce po ich rozstaniu. Może ich wątek trochę mi się znudził. A może po prostu rozumiałam Mię i popierałam jej decyzję. Bo Michael naprawdę postąpił nie fair (nie chodzi o samą utratę "Największego Daru", ale o to, że jej nie powiedział, a jak słusznie J.P. zauważył: "Szczerość w związku jest najważniejsza". Btw, ten "Największy Dar" rzeczywiście śmiesznie brzmi). Wzruszyła mnie rozmowa Mii z tatą przez telefon, zaczęłam jeszcze bardziej uwielbiać Larsa i Tinę, ignorowałam Lily, a na końcówkę zareagowałam z zainteresowaniem, ponieważ uważam, że Mia powinna spędzić trochę czasu z J.P. I mimo narzekań Mii książka była bardzo ciekawa i w dobrym stylu pierwszych części serii :)

Miśka | 2013-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2013

Moim zdaniem jedna z lepszych książek z tej serii.

Jucia58542 | 2014-02-26
Przeczytana: 07 lipca 2013

Szkoda, Mia zrywa z Michelem i wszystko co dobre się kończy

książek: 1991
kryptonite | 2010-06-08
Przeczytana: 2007 rok

Najlepsza część z całej serii, mimo smutnego zakończenia.

Mimo iż już dawno wyrosłam z tego typu książek, musiałam dokończyć czytanie serii, tak mocno lubiłam ją w podstawówce, że ciągnęła się za mną aż do liceum. Owszem, nie ma się czym chwalić, bo żadnych wartości te książki raczej nie mają, ale zawsze lepsze są od średniej nawet komedii romantycznej w kinie:)

jessyxx | 2014-03-18

jak ja pamiętam jak dzisiaj jak byłam zafrapowana co tam dalej się dzieje i że chce przeczytać ale to było tak dawno.. teraz nawet nie chce mi się wracać do tej ksiązki..
chyba dorosłam..

| 2012-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2012

Urocza książka dla nastolatek. Mam ogromny sentyment do serii, choć dziś nie smakuje już tak, jak w podstawówce :-)