Pamiętnik księżniczki 9. Księżniczka Mia

Tłumaczenie: Edyta Jaczewska
Cykl: Pamiętnik księżniczki (tom 9)
Wydawnictwo: Amber
The Princess Diaries, volume IX: Princess Mia
angiem

W życiu Mii wszystko się zmienia: Michael z nią zerwał, najlepsza przyjaciółka nie odpowiada na telefony, rodzice zmuszają ją do wizyt u psychoterapeuty. Księżniczka popada w coraz większe przygnębienie. Pewnego dnia natrafia w ambasadzie Genowii na zagadkowy portret. Nieoczekiwanie okazuje się, że tajemnicza historia zapomnianej genowiańskiej księżniczki może pomóc Mii w jej problemach – i zmienić losy rodu Renaldich.

Jak ktoś śledzi czyjeś losy od samego początku to potem jest od tego uzależniony. Nowa część to muszę ją mieć. Powiem, że jestem rozczarowana zakończeniem, ale cóż, na szczęście będzie jeszcze jedna, ostatnia część tej serii, która większość nastolatek zaczyna doprowadzać do szału ;) . Właściwie poza wyglądem nasza bohaterka niczym się nie zmienia, nadal przeżywa swoje rozterki miłosne i szkolne- przeciętność. Szkoda, że jest taka głupia… choć depresja wiele usprawiedliwia. Podsumowując książka jest przeciętna i powoli nudząca.

| 2014-03-30

Jedyna książka z tej serii którą zakupiłam i jedyna która mnie zawiodła! Księżniczka Mia w części 9 przestaje być wegetarianką, zaczyna opychać się mięsem. Co prawda w okresie gdy zaczytywałam się Pamiętnikami Księżniczki jadłam mięso, lecz to dzięki tej książce zapoznałam się z pojęciem wegetarianizmu. Po za tym podobało mi się, że Mia nie je mięsa. Wyłączając kwestię wegetarianizmu: z perspektywy czasowej stwierdzam, że książki z tej serii były takie... trochę głupawe, infantylne. Według niespełna 19-latki. Lecz dla 12, 13-latek seria idealna! Więc stąd ocena: 7/10 :)

lacerta | 2012-03-12

Tą część Pamiętnika księżniczki lubię nawet bardziej od pozostałych. Styl pisania, jakby, uległ zmianie. Wydaje się doroślejsza niż poprzednie części.

Irmina | 2014-07-06

Och, ta Mia... W poprzedniej części jej wybaczyłam, że jadła mięso, bo ja też jak mam kryzys, to jem to, czego nie powinnam :D Ale teraz już zaczęło mnie to wkurzać. No bo porzuciła swoje ideały dlatego, że przytyła tu i ówdzie i zaczęła ładniej wyglądać, no błaaagam! Co do pozostałych bohaterów: Michael mnie ani ziębi, ani grzeje, J.P. z kolei jest cudowny i zakończenie z jego udziałem bardzo mi się podobało, Lilly w końcu jest przegrana w oczach Mii tak jak w moich była od co najmniej trzech części, Lana okazała się jednak nie być taka zła, Tina wciąż bardzo fajna, Boris też u mnie zyskał, no i tata Mii na początku na wielki plus, a na koniec mnie zdenerwował. Decyzja Mii o ujawnieniu dokumentu jej przodkini tak jakoś średnio mnie poruszyła. Podsumowując całą książkę trochę się cieszę, że to już przedostatnia część, bo serio zaczęło się robić trochę infantylnie.

Adrianna__ | 2014-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2014

No to się podziało! Michael zaproponował tylko przyjaźń, Lilly ubzdurała sobie jakieś fanaberie i ośmiesza Mię na każdym kroku. Jedynymi wiernymi duszami dla Mii są Tina, która pokazała, że naprawdę jest najlepszą przyjaciółką księżniczki i za nic jej nie opuszcza. Co prawda Tina jest lekko naiwna, ale przy tym niesamowicie słodka. Oczywiście jeśli jest i Tina to musi być również Borys jej chłopak, który jest szczery i twierdzi, że Mia ma dopiero szesnaście lat i powinna spotykać się z innymi chłopcami, a w okresach jej depresji gra jej ulubione kompozycje Chopina. Jest również J.P. z którym swatała ją jakiś czas temu jej własna babka.
Amelia musi korzystać z porad psychologa. Innej rady nie ma dla niej nikt z rodziny. Pan Bzik, czyli psycholog Mii jest postacią przezabawną. Nie jest starszym, siwym panem z kozią bródką w białym kitlu, a mężczyzną, który uwielbia westerny i jest kowbojem! Z jego ust pada wiele mądrych słów, które pomagają głównej bohaterce wyjść na prostą co nie...

Abigail | 2015-05-01

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Moim zdaniem część lepsza od poprzedniczek. M.Cabot miała fajny pomysł, ale - niestety - lekko go zmarnowała. Mię dopada depresja, ale śmiem twierdzić, że jej stan jest kpiną dla każdego z faktyczną depresją. Na Boga! - jeśli dziewczyna w dołku emocjonalnym zachowuje się jak Mia, to naprawdę źle dzieje się z tym społeczeństwem. Ze smutkiem muszę przyznać, że bohaterka z części na część robi się coraz bardziej irytująca i głupia, i naprawdę ciężko jej współczuć. Część oceniam wyżej niż poprzedniczki, ze względu na kilka miłych zmian od stałego, pamiętnikowego schematu. Ubolewam jednak nad tym, jak bardzo problemy Mii zostały przez autorkę zbagatelizowane.

Jucia58542 | 2014-02-26
Przeczytana: 31 lipca 2013

Ojejjj.Pomyliło mi się, to tutaj Michel z nią zrywa a w tamtej książce Mija przestaje być przewodniczącą samorządu szkolnego i nie musi się nim martwić.

murhaaja | 2016-03-20
Na półkach: Przeczytane, Dzieciństwo
Przeczytana: 20 marca 2016

Pomimo tego, że mam prawie 27 lat, przeczytałam tę książkę jednym tchem i praktycznie przeżywałam z Mią wszystko, co jej się przytrafiało. Zawsze PK było moją ulubioną serią książek Meg Cabot i teraz, po latach, postanowiłam dokończyć ją, pozostawioną przeze mnie gdzieś na 6 części, kiedy miałam jakieś 17-18 lat. Ta część jest jedną z najbardziej dramatycznych, oprócz ósmej. I widać, jak Mia w przyspieszonym tempie zaczyna dorastać.

| 2012-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2012

Literatura, która trochę nie przystoi. W sam raz, żeby odmóżdżyć się po wyczerpującej intelektualnie sesji egzaminacyjnej. Dwa "tomy" połknięte w jeden wieczór.

Zuuzax | 2014-08-04
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 28 lipca 2014

Pamiętam jak kiedyś kochałam te książki i przygody Mii! Dotąd pamiętam moje pierwsze "spotkanie" z nią i nadal czasami wracam do fragmentów tych części, które stoją u mnie na półkach. Powieść lekka i przyjemna na leniwe popołudnia. Ostatnio szukam narracji w formie pamiętnika i choć wielu pisarzom nie udaje się uzyskać "tego czegoś" to w całej serii pamiętników czuje się, że Mia pisze pamiętnik, a nie książkę na nim wzorowaną. Wielki plus za to dla autorki!