Gra o serce

Jaguar
2024-04-24
2024-04-24
obyczaj YA romans 15+

Lubię od czasu do czasu sięgnąć po literaturę młodzieżową. "Gra o serce" początkowo przyciągnęła mnie swoją okładką. Opis zainteresował mnie na tyle, że postanowiłam poznać tę historię. Po lekturze muszę przyznać, że mam mieszane uczucia względem tej powieści. Zapraszam na recenzję.

Skyler "Shy" Gardener jest znanym i lubianym chłopakiem w szkole. Świetnie się uczy, do tego uczestniczy w wielu zajęciach pozalekcyjnych. Kiedy w szkole pojawia się ona, Shy totalnie traci głowę dla Skylar Gardiner. Wierzy, że podobieństwo ich imion i nazwisk to nie przypadek. Chłopak robi wszystko, aby Skylar się nim zainteresowała, jednak dziewczyna w ogóle nie ma na to ochoty. W jakim kierunku potoczy się ich znajomość?

Moim zdaniem sam pomysł na książkę jest bardzo ciekawy. Autorka w bardzo przystępny sposób przedstawia nam uczucie, jakim Shy obdarzył Skylar. Śledzimy jego starania, sposoby, aby zainteresować dziewczynę swoją osobą. Jest romantycznie, momentami zabawnie. Katarzyna Białkowska pisze w bardzo przyjemnym stylu. Jednak muszę przyznać, że momentami książka zaczynała mi się dłużyć. Według mnie spokojnie można by ją było skrócić.
Historię śledzimy z punktu widzenia chłopaka, a dziewczynę poznajemy bardziej dzięki fragmentom jej pamiętnika. I to bardzo ciekawy zabieg, bo dowiadujemy się o niej czegoś więcej. To tajemnicza postać, która ewidentnie skrywa jakiś sekret.

Z jednej strony jest to ciekawa, urocza historia ukazująca siłę młodzieńczego uczucia, a z drugiej lekko przegadana. Niektóre sytuacje były dla mnie troszkę niezrozumiałe, a oscylowanie wciąż wokół tego samego tematu lekko nużące.

Niemniej zakończenie pozostawia czytelnika z wieloma pytaniami i niedopowiedzeniami i pokazuje mroczną stronę tej powieści. Okazuje się, że nie jest to taka słodka historia, jak można by przypuszczać. Kryje się w niej duży smutek, ból i cierpienie.

Może ta historia nie do końca mnie kupiła, ale widać, że jest tu potencjał. Były lepsze i gorsze momenty. Z chęcią przeczytam więc kolejną książkę Autorki.

Gra o serce - Katarzyna Białkowska - 3,25/5 ✨

[ współpraca reklamowa @wydawnictwojaguar ]

Książka zdecydowanie należała do tych lekkich i przyjemnych, czasami wręcz odnosiłam wrażenie, że była nawet za bardzo idealna i płynna ,jednak miała też swoje mroczniejsze momenty, które dość mocno kontrastowały z resztą.

Shy to jest TEN chłopak. Lubiany popularny i na dodatek sportowiec. Więc totalnym zaskoczeniem było dla niego jak i dla mnie jak przepadł z miejsca dla dziewczyny, której imię i nazwisko strasznie przypomina jego.

Po pierwsze nie do końca rozumiałam jego uczucia. Miałam nadzieję, że zostanie to jakoś sensowniej pokazane i będzie to miało jakieś podłoże. Momentami odnosiłam wrażenie, że była to bardzo płytka relacja, ale równocześnie podobały mi się jego podboje serca tej dziewczyny.

Jednocześnie też nie wierzyłam w to jak bardzo przepadł on dla niej tak z miejsca, ale z drugiej strony to było tak urocze i zabawne, że nie potrafiłam mu nie kibicować.

Czy bohaterowie mieli swoje irytujące mnie momenty? Tak ale też mieli tak najzwyczajniej w świecie nastolatnie odruchy, że pomimo tego, że nie wierzyłam w to jak bardzo to uczucie rozkwitło to jakoś zaskrabili sobie moją sympatię.

Mam bardzo mieszane uczucia do tej książki jak i sposobu w jaki została napisana, trochę jakby była niedopracowana , to nie mogę jednak zaprzeczyć, że się naprawdę zaangażowałam i nie mogłam od niej oderwać póki jej nie skończyłam.

Nie była ona idealna ale rozrywkę i radość z niej miałam przednią. A to zakończenie... Pokazuję, że nie była to jednak tak słodka i niewinna historia jak mi się z początku wydawało.

Gra o serce - Katarzyna Białkowska - 3,25/5 ✨

[ współpraca reklamowa @wydawnictwojaguar ]

Shy to jest TEN chłopak. Lubiany popularny i na dodatek...

Współpraca recenzencka z Wydawnictwem Jaguar.
ɢʀᴀ ᴏ ꜱᴇʀᴄᴇ to książka zdecydowanie przyjemna i zabawna. Oczarował mnie opis oraz w jaki sposób została wydana. Powieść krąży wokół jednego tematu, co mnie dosyć denerwowało. On, popularny chłopak w szkole oczarowuje się nią już przy pierwszym spotkaniu. Jego uczucia co do niej z każdą kolejną stroną się zwiększają.

Mam wrażenie, że ta książka, była dosyć wyidealizowana. Oczywiście, że żadna historia pisana o naszych realiach życia nie była by ciekawa. Jednak on był zawsze na odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Nie było potknięć. Nie było sytuacji, w której ᴏɴᴀ straciła w jego oczach.

Podobała mi się przedstawiona tajemniczość bohaterki. Książka jest pisana z perspektywy chłopaka, natomiast mamy możliwość wejść jej kilka razy do głowy i zobaczyć co tam myśli.

ᴍʏꜱ́ʟᴀᴌᴀᴍ, ᴢ̇ᴇ ᴛʏʟᴋᴏ ᴊᴇɢᴏ ᴍᴀᴍᴀ ᴛᴀᴋ ɴᴀ ᴍɴɪᴇ ᴅᴢɪᴀᴌᴀ, ᴀʟᴇ ᴊᴇᴅɴᴀᴋ ᴏɴ ᴛᴇᴢ̇. ᴡ ʀᴀᴍɪᴏɴᴀᴄʜ ꜱʜʏ’ᴀ ʀᴏ́ᴡɴɪᴇᴢ̇ ᴄᴢᴜᴊᴇ̨ ꜱɪᴇ̨ ᴊᴀᴋ ᴡ ɢɴɪᴇᴢ́ᴅᴢɪᴇ. ᴊᴀᴋ ᴡ ꜱᴡᴏɪᴍ ʙᴇᴢᴘɪᴇᴄᴢɴʏᴍ ᴍɪᴇᴊꜱᴄᴜ.

Książka liczy grubo ponad czterysta stron, ale myślę, że można było by to bez problemu skrócić. Raz, nie wiedziałam kiedy tak szybko udało mi się przeczytać aż tyle stron, za to później dłużyła mi się każda niemiłosiernie. Miałam z tą książką relacje hate-love. Była zabawna i romantyczna, ale tez mam wrażenie lekko niedopracowana.

Lubię siłę przyjaźni, którą możemy dostrzec w tej historii. To jak są dla siebie ważni i jak wiele potrafią dla siebie zrobić.

ɪ ᴛᴀᴋɪᴇᴊ ᴘʀᴢʏᴊᴀᴢ́ɴɪ ᴢ̇ʏᴄᴢᴇ̨ ᴢ ᴄᴀᴌᴇɢᴏ ꜱᴇʀᴄᴀ ʀᴏ́ᴡɴɪᴇᴢ̇ ᴍᴏᴊᴇᴊ ᴜᴋᴏᴄʜᴀɴᴇᴊ. ʙᴇᴢ ᴘʀᴢʏᴊᴀᴢ́ɴɪ, ᴊᴀᴋ ʙᴇᴢ ᴍɪᴌᴏꜱ́ᴄɪ, ᴢ̇ʏᴄɪᴇ ᴊᴇꜱᴛ ᴘᴜꜱᴛᴇ, ᴊᴀᴌᴏᴡᴇ.

Książka miała ogromny potencjał, który nie został w pełni wykorzystany, a szkoda. Bo styl pisania autorki bardzo przypadł mi do gustu. Mimo wszystko jestem ciekawa jak potoczą się losy bohaterów w kolejnej części, bo koniec…

@kochajacaczytac

Współpraca recenzencka z Wydawnictwem Jaguar.

Mam...

Piękna, przejmująca i enigmatyczna zarazem. Gra o serce pachnie pasją do muzycznych doznań, pachnie porankami w szkolnej bibliotece, pachnie świeżością jeszcze niezdefiniowanych uczuć, pachnie też nutą zaszytej w niej tajemnicy. Gdzieś ukradkiem wyczuwa się w niej także rozdzierającą woń boleśnie wrzynających się wspomnień. Katarzyna Białkowska nie zdradza tu wszystkiego, świadomie natomiast pobudza zmysły i każe wyczekiwać na kolejny tom, to w nim czytelnik będzie szukał nadziei dla dwóch młodych i zauważalnie pokruszonych serc.

Skylar Gardiner dopiero wgryza się w małomiasteczkowy klimat nowej szkoły – jej kreacja okazuje się prawdziwą łamigłówką, ewidentnie domaga się ostrożnej bliskości. Nasączona wrogą nieśmiałością, wyciszona i zdystansowana, może nawet wystraszona, a jednak momentalnie wpada do szczelin jego codzienności. Zbieżność nazwisk staje się tu zalążkiem niespodziewanej znajomości – relacji zacieśniającej się z każdym emocjonującym spotkaniem. W jej portrecie zasnute zostaje przenikliwe, choć jeszcze mgliste poczucie straty, także silna potrzeba samoakceptacji oraz bardzo ważna rola terapii po przeżytych traumach. Skyler Gardener to postać zgoła inna, wyróżnia się nadmierną czułością na własne zmysły, na jej przyciągający zapach oraz aksamitny, wręcz melodyjny głos. Przystojny, popularny, promienny i zaskakująco ułożony, w kontakcie z nową uczennicą, momentalnie ugina się pod efektem pierwszego wejrzenia.

Zastosowana narracja pierwszoosobowa wypełnia nozdrza osobistym wydźwiękiem wypowiadanych bezgłośnie lub zapisywanych w formie pamiętnika słów, pozwala dokładnie poczuć każdy fragment wrażliwości dwojga zaangażowanych tu bohaterów, nie zdradza jednak wszystkiego, kierując uwagę w stronę obsesyjnego charakteru jego zadurzenia. Dla niego to niezaprzeczalnie wyzwanie dla naruszonego serca, dla niej to konfrontacja z niedopowiedzianą przeszłością. Autorka poświęca wrażeniom osobliwe porównania i niezapomniane słowa, pozostawiając odbiorcę z przepięknymi cytatami. Szeptem wkrada tu także regularne nawiązania do Ojca chrzestnego, utrwala miłość do koszykówki oraz do muzycznych barw, przeciera symboliczny charakter Halloween, przybliża także znaczenie sycylijskiego pioruna – to właśnie te elementy dodają powieści nadzwyczajnego kształtu. Alarmująca końcówka natomiast, pozwala dojrzeć w tej historii intencjonalną ciemność, która dopiero ujrzy światło dzienne.

Tajemnicza i niepokojąca, a przecież urocza i w zamiarze romantyczna – historia bliskości, która dzień po dniu wdziera się w codzienność bohaterów, ujawniając słodkie i fascynujące, wręcz obsesyjne nuty zapachowe. To uczucie uzależnia zmysły dosłownie od pierwszych niewinnych stron. Jego charyzma i promienność uderzają w jej wyraźną niechęć, próbują przebić się do zaszytej głęboko intymności, odkryć dokuczliwe blizny i ukoić nieprzerwanie świeży ból, warstwa po warstwie wedrzeć się do najczulszych strun jej uszkodzonej wrażliwości. Katarzyna Białkowska utrwala piękne słowa i uniwersalne treści, docenia motyw pierwszego wejrzenia, nie zapomina jednak o dojmującym smutku i przeszywającej definicji straty.

Nietypowa zbieżność imion i nazwisk (różnica po jednej literce w imieniu i nazwisku) sprawia, że przez pomyłkę dyżurnego Shy dostaje sprawdzian nie swój - a nowej koleżanki.

Ten incydent sprawia, że chłopak zaczyna przyglądać się rudowłosej Sky, która około miesiąca wcześniej dołączyła do jego klasy. Kiedy zgłaszają się do nauczyciela matematyki z prośbą o sprawdzenie, czy oceny są wstawione prawidłowo chłopaka dopada "sycylijski piorun" niczym w Ojcu Chrzestnym. Z miejsca zakochuje się w głosie, zapachu i wyglądzie nieznanej mu dziewczyny, a następnie postanawia ją w sobie rozkochać.

Jest to o tyle problematyczne, że dziewczyna za wszelką cenę chce uniknąć rozgłosu i trzyma się w cieniu. Jest też uprzedzona do "takich jak Shy" - popularnych sportowców, którzy są wizytówką szkoły, nigdy nie czekają w kolejkach i są królami korytarzy.

Parę łączą korepetycje z matematyki i dzięki tej znajomości zaczynają inaczej postrzegać nie tylko świat wokół, ale też siebie samych.

Pomysł na książkę jest całkiem fajny, historia przyjemna. Mamy tu dwie narratywy - do mnie bardziej przemawiała ta Sky (w formie wpisów z pamiętnika). Jeśli chodzi o części opowiadane przez chłopaka - w moim odczuciu, są maksymalnie przegadane. Wtrącenia na temat rodziny, historie przedmiotów, wspominki - przeplatane w trakcie dialogu jako stronnicowe didaskalia są uciążliwe i zatrzymują akcję. Przy pierwszych 100-150 stronach miałam wrażenie, że gadam z kimś kto na siłę chce mi udowodnić jaki jest fajny i mówiąc o tym co planuje zjeść na obiad streszcza historię życia.

Pamiętam tą historię z wattpada, miałam okazję poznać jeszcze przed wydaniem. Nie jest to historia którą można porównać do Ani z Zielonego Wzgórza, to zupełnie dwie inne powieści. Gra o Serce mimo dobrego warsztatu ,powiela wiele znanych nam schematów. Klimatem pasuje do powieści Greena albo Jane Bennett, są tam podobne problemy, nastolatkowie z problemami, szukający swojego miejsca, mających marzenia i plany. W całej historii nie brakuje uroczych i smutnych scen. Mimo wszystko cała historia nie zaskakuję, nie wnosi niczego nowego, jest jak wiele młodzieżowych romansów. Postacie mogły być lepiej dopracowane, odczułam że im dalej w las, tym bardziej ich charaktery się rozrywają. Niektóre opisy były zbędne nie wynosiły niczego do fabuły, podobny problem miało After które kiedyś czytałam, było tam za dużo lania wody i zbędnych opisów. Główna bohaterka trochę przypominała mi Tess, bywała momentami irytująca.
Gra o Serce była miła do czytania opowiastką, moim zdaniem powinna podobnie jak After zostać na wattpadzie. Gdyby ograniczyć zbędne przemyślenia i erotykę, cała książka była by krótsza.

Cudowna książka, jest bardzo ciepła i urocza Shy się mega stara i widać doskonale rozwijanie się tej relacji. Ja jestem totalnie na tak!

Kto przeczyta, ten pokocha. Ciepła powieść, która spodoba się fanom klasyki, jak i fanom lekkich powieści. W oryginalny sposób porusza uniwersalne wątki. Polecam!

• Ciekawe czy mi się spodoba?
  • Kolejka
  • Współpraca 2024
  • Mam w papierze

Dodaj cytat z książki Gra o serce