Ala Makota - Notatnik sfrustrowanej nastolatki 1

Cykl: Ala Makota (tom 1.1)
Wydawnictwo: Świat Książki
dla młodzieży
Jenny_89

Ala Makota ma trzynaście lat i jest trochę zwariowana, jak to nastolatka. Prowadzi dziennik, w którym opisuje dzień po dniu: matka złożyła pozew o rozwód, dziewczyna brata zachodzi w ciążę, a sama Ala ma kłopoty ze znalezieniem chłopaka. Poza tym Ala ma ambicje pisarskie - wysłała nawet wiersz na konkurs... W wolnych chwilach próbuje zrazić do ojca kolejne kandydatki na macochę.

Pati | 2013-10-23
Przeczytana: 08 maja 2012

Jedna z moich ulubionych serii. Jak najbardziej polecam :)

Fantazja | 2012-12-22

Dlaczego przeczytałam tę książkę? Do tej pory nie wiem. W sumie było to spowodowane wakacyjną nudą i brakiem jakiejkolwiek innej książki pod ręką. Ale dlaczego, na litość boską, traciłam czas na tę lekturę?<br />
Nigdy nie lubiłam tego typu literatury. Uważałam ją za nudną, nieposiadającą jakiejkolwiek głębi i infantylną. A "Ala Makota" tylko mnie w tych przekonaniach utwierdziła. Zero oryginalności. Podobnych książek jest mnóstwo ( i ja się pytam: kto je w ogóle wydaje?). Autorka opisała tu typowe problemy typowej nastolatki. Kiedy czytam książkę, chciałabym raczej oderwać się od szarej codzienności,a nie czytać o tym, jaka to główna bohaterka jest nieszczęśliwa. Ala przez cały czas mnie irytowała. A przecież nie mogę czerpać przyjemności z czytania, jeżeli nie trawię głównej bohaterki.<br />
Może jestem zbyt krytyczna. Może ta książka ma w sobie coś, czego nie dostrzegam. Może spodoba się miłośnikom tego typu literatury lub młodszym czytelniczkom. Może. Mnie nie podobała się w...

MarCyśka | 2013-03-16
Na półkach: Przeczytane, Mam! 😍🤓
Przeczytana: luty 2011

W ogóle mi się nie podobała.. Przeczytałam ją do końca tylko dlatego, bo nie lubię zaczynać czytać książki i jej nie dokończyć.

"Ala Makota. Notatnik sfrustrowanej nastolatki 1" Małgorzaty Budzińskiej przeczytałam tylko i wyłącznie na prośbę mojej polonistki z gimnazjum która zgłosiła mnie na konkurs dla młodych, przyszłych pisarek. Sama po tą książkę bym nie sięgnęła, nie lubię literatury polskiej i unikam jej jak mogę.

Aczkolwiek pomimo tego iż szczegółów książki nie pamiętam (czasy podstawówki - kiedy to było? całe lata świetlne) "Ala Makota. Niezbędnik sfrustrowanej nastolatki" nie był aż taki zły jak się spodziewałam. Czytałam o wiele gorsze książki. Stąd cztery gwiazdki.

Przeczytałam tę książkę dość niedawno.Wydawała mi się nieco dziecinna i lekko stuknięta, ale nie zraziłam się. Koleżanki z mojej szkoły bardzo sobie chwaliły tę opowieść, więc postanowiłam sobie, że dokończę ją, gdyż stwierdziłam, że w każdej chwili może zdarzyć się coś, co zmieni moje zdanie na jej temat. Na początku książka nieco mnie nudziła i nie widziałam w niej nic fascynującego, ani choćby śmiesznego, ale z czasem wtopiłam się w cały świat krążący wokół warszawskiego osiedla i... sięgnęłam po następne części.

Ogólnie książka opowiada o perypetiach zwykłej nastolatki. Jej problemy są odzwierciedleniem kłopotów wszystkich dziewczyn w jej wieku, z tą różnicą, że świat Ali jest bardziej nieprzewidywalny, barwny i szalony.
Podobało mi się to, że Ala nie wyróżniała się za bardzo na tle innych rówieśników. Ot, co; zwykła nastolatka. Moim zdaniem, na tym polega prawdziwość i realizm tej książki. Bohaterka nie jest bajecznie bogata ani biedna, głupia czy też nieprzeciętnie mądra....

keys | 2012-12-19

Czas nastolatki mam już dawno za sobą ale lubię wiedzieć jak się sprawy mają wśród dzisiejszej młodzieży :) dlatego czasami sięgam po jakieś nowości z tej tematyki. Ala Makota jest fajną, sympatyczną dziewczyną i dlatego przeczytałam tę książkę z ciekawością.

Sympatyczna , nieco zwariowana Ala notuje w swoim dzienniku drobne i ważne wydarzenia z życia codziennego. Rozwód rodziców przygnębiająca szkolna rzeczywistość, nieumiejętność znalezienia chłopaka .
Perypetie szalonej i sfrustrowanej Ali przeczytałam kilka razy gdy byłam nastolatką zawsze z uśmiechem na twarzy .

"Ala Makota. Notatnik sfrustrowanej nastolatki 1". Sympatyczna, nieco zwariowana Ala notuje w swoim dzienniku drobne i ważne wydarzenia z życia codziennego. Rozwód rodziców, przygnębiająca szkolna rzeczywistość, nieumiejętność znalezienia chłopaka i swoje twórcze aspiracje- to problemy, o których pisze Ala momentami refleksyjnie, czasami z dużym humorem.

Sammy | 2013-12-21
Przeczytana: 2009 rok

Pamiętam, że czytałam tę książkę, kiedy miałam jakieś 10 lat.
Wtedy to największym moim problemem była kłótnia z koleżanką, mama, która nie chciała kupić mi nowej bluzki lub brat, który nieproszony wchodził do mojego pokoju.
I wtedy też, książka ta mi się podobała.
A dzisiaj, kiedy sobie o niej przypomniałam, doszłam do wniosku, że jest beznadziejna.
Ale cóż... lektura zarezerwowana jest raczej dla dziewczynek, które dopiero co wkraczają w okres dojrzewania ;).

Sylwia | 2013-01-30
Przeczytana: 1999 rok

Rezolutna, dowcipna nastolatka w trafny sposób opisuje rzeczywistość.
Serdecznie się przy niej uśmiałam i szczerze polubiła sympatyczną Alicję, jej przyjaciółkę i rodzinę, która - niestety - daje się jej we znaki.
Kto się chce oderwać od kłopotów, może śmiało sięgnąć po tę książkę.