Ala Makota - Notatnik sfrustrowanej nastolatki 1

Cykl: Ala Makota (tom 1.1)
Wydawnictwo: Świat Książki
Darmowe dodatki Edytuj książkę
dla młodzieży
Jenny_89

Ala Makota ma trzynaście lat i jest trochę zwariowana, jak to nastolatka. Prowadzi dziennik, w którym opisuje dzień po dniu: matka złożyła pozew o rozwód, dziewczyna brata zachodzi w ciążę, a sama Ala ma kłopoty ze znalezieniem chłopaka. Poza tym Ala ma ambicje pisarskie - wysłała nawet wiersz na konkurs... W wolnych chwilach próbuje zrazić do ojca kolejne kandydatki na macochę.

MarCyśka | 2013-03-16
Na półkach: Mam! 😍, Przeczytane
Przeczytana: luty 2011

W ogóle mi się nie podobała.. Przeczytałam ją do końca tylko dlatego, bo nie lubię zaczynać czytać książki i jej nie dokończyć.

Czytałam ją w wieku, w którym była tytułowa Ala i wtedy na prawdę mi się podobała. Zwariowana, pełna humoru. Ciekawa forma pamiętnika - na pewno bardzo insipirujące dla dziewczyn, które tego jeszcze nie pisały swojego pamiętnika.Teraz już jako lekko starsza osoba, mogę szczerze powiedzieć "stosowna do wieku". Teraz na pewno bym nie sięgnęła po tą książkę.
Na prawdę super - ale dla nastolatek.

Fantazja | 2012-12-22

Dlaczego przeczytałam tę książkę? Do tej pory nie wiem. W sumie było to spowodowane wakacyjną nudą i brakiem jakiejkolwiek innej książki pod ręką. Ale dlaczego, na litość boską, traciłam czas na tę lekturę?<br />
Nigdy nie lubiłam tego typu literatury. Uważałam ją za nudną, nieposiadającą jakiejkolwiek głębi i infantylną. A "Ala Makota" tylko mnie w tych przekonaniach utwierdziła. Zero oryginalności. Podobnych książek jest mnóstwo ( i ja się pytam: kto je w ogóle wydaje?). Autorka opisała tu typowe problemy typowej nastolatki. Kiedy czytam książkę, chciałabym raczej oderwać się od szarej codzienności,a nie czytać o tym, jaka to główna bohaterka jest nieszczęśliwa. Ala przez cały czas mnie irytowała. A przecież nie mogę czerpać przyjemności z czytania, jeżeli nie trawię głównej bohaterki.<br />
Może jestem zbyt krytyczna. Może ta książka ma w sobie coś, czego nie dostrzegam. Może spodoba się miłośnikom tego typu literatury lub młodszym czytelniczkom. Może. Mnie nie podobała się w...

Pati | 2013-10-23
Przeczytana: 08 maja 2012

Jedna z moich ulubionych serii. Jak najbardziej polecam :)

Przeczytałam tę książkę dość niedawno.Wydawała mi się nieco dziecinna i lekko stuknięta, ale nie zraziłam się. Koleżanki z mojej szkoły bardzo sobie chwaliły tę opowieść, więc postanowiłam sobie, że dokończę ją, gdyż stwierdziłam, że w każdej chwili może zdarzyć się coś, co zmieni moje zdanie na jej temat. Na początku książka nieco mnie nudziła i nie widziałam w niej nic fascynującego, ani choćby śmiesznego, ale z czasem wtopiłam się w cały świat krążący wokół warszawskiego osiedla i... sięgnęłam po następne części.

Ogólnie książka opowiada o perypetiach zwykłej nastolatki. Jej problemy są odzwierciedleniem kłopotów wszystkich dziewczyn w jej wieku, z tą różnicą, że świat Ali jest bardziej nieprzewidywalny, barwny i szalony.
Podobało mi się to, że Ala nie wyróżniała się za bardzo na tle innych rówieśników. Ot, co; zwykła nastolatka. Moim zdaniem, na tym polega prawdziwość i realizm tej książki. Bohaterka nie jest bajecznie bogata ani biedna, głupia czy też nieprzeciętnie mądra....

"Ala Makota. Notatnik sfrustrowanej nastolatki 1" Małgorzaty Budzińskiej przeczytałam tylko i wyłącznie na prośbę mojej polonistki z gimnazjum która zgłosiła mnie na konkurs dla młodych, przyszłych pisarek. Sama po tą książkę bym nie sięgnęła, nie lubię literatury polskiej i unikam jej jak mogę.

Aczkolwiek pomimo tego iż szczegółów książki nie pamiętam (czasy podstawówki - kiedy to było? całe lata świetlne) "Ala Makota. Niezbędnik sfrustrowanej nastolatki" nie był aż taki zły jak się spodziewałam. Czytałam o wiele gorsze książki. Stąd cztery gwiazdki.

książek: 1914
keys | 2012-12-19

Czas nastolatki mam już dawno za sobą ale lubię wiedzieć jak się sprawy mają wśród dzisiejszej młodzieży :) dlatego czasami sięgam po jakieś nowości z tej tematyki. Ala Makota jest fajną, sympatyczną dziewczyną i dlatego przeczytałam tę książkę z ciekawością.

"Ala Makota. Notatnik sfrustrowanej nastolatki 1". Sympatyczna, nieco zwariowana Ala notuje w swoim dzienniku drobne i ważne wydarzenia z życia codziennego. Rozwód rodziców, przygnębiająca szkolna rzeczywistość, nieumiejętność znalezienia chłopaka i swoje twórcze aspiracje- to problemy, o których pisze Ala momentami refleksyjnie, czasami z dużym humorem.

Sympatyczna , nieco zwariowana Ala notuje w swoim dzienniku drobne i ważne wydarzenia z życia codziennego. Rozwód rodziców przygnębiająca szkolna rzeczywistość, nieumiejętność znalezienia chłopaka .
Perypetie szalonej i sfrustrowanej Ali przeczytałam kilka razy gdy byłam nastolatką zawsze z uśmiechem na twarzy .

Sammy | 2013-12-21
Przeczytana: 2009 rok

Pamiętam, że czytałam tę książkę, kiedy miałam jakieś 10 lat.
Wtedy to największym moim problemem była kłótnia z koleżanką, mama, która nie chciała kupić mi nowej bluzki lub brat, który nieproszony wchodził do mojego pokoju.
I wtedy też, książka ta mi się podobała.
A dzisiaj, kiedy sobie o niej przypomniałam, doszłam do wniosku, że jest beznadziejna.
Ale cóż... lektura zarezerwowana jest raczej dla dziewczynek, które dopiero co wkraczają w okres dojrzewania ;).