Konspiratorzy

Wydawnictwo: Muza
Les Conspirateurs
978-83-7495-122-7
chiny

Blond włosy, niebieskie oczy, triumfujący uśmiech.
Amerykanin. Piękna, zdeterminowana, okrutna. Chinka. Zawiedziony, cyniczny, ambitny. Francuz.

Paryż. Pekin. Waszyngton.

Na wielkiej szachownicy świata, troje szpiegów wciela się w swoje role i podejmuje bezlitosny wyścig. Nikt już nie wie, kto jest kim, ani kto kogo kocha.

Aksamitt | 2014-10-24
Przeczytana: 24 października 2014

Stosunkowo cienka książka podzielona na 4 części,które oddają panujące warunki z punktu różnych bohaterów. Jedna z nich to Chinka, uczestniczka masakry studentów na Placu Tiananmen, obecnie jako założycielka Stowarzyszenia Przyjaciół Demokracji żyjąca w Paryżu. Natomiast Amerykanin jest szpiegiem należącym do Organizacji Zielony Mandat zajmującej się wykrywaniem korupcji wśród ludzi sprawujących władzę. Oboje są zakonspirowani, nie podają prawdziwej tożsamości, pracują na rzecz własnych krajów a do tego jedno drugie chce rozpracować wciągnąć w grę romansu. Uwikłani w pewien rodzaj iluzji i zaprzeczenia częstują się kłamstwami, odgrywają rolę by tylko zdobyć przewagę nad przeciwnikiem.
Sporo zawiłości i balansowanie pomiędzy kłamstwem a prawdą.

Wydawać by się mogło,że tego typu opowieść będzie obfitować w zawrotną akcję, jednak nie u Sa Shan, która prowadzi tą grę raczej w umyśle bohaterów, przemyślenia na temat tego co było, czyli wracanie do wspomnień oraz obmyślanie planów na...

PABLOPAN | 2012-02-08
Przeczytana: 07 lutego 2012

Muszę przyznać, że mi się spodobała. Zawiłe losy kobiety szpiega z Chin i szpiega amerykańskiego wciągnęły mnie. Książkę czyta się szybko ze względu na dobry styl jak i również ze względu na jej niewielką objętość. Polecam.

Monika | 2012-02-04
Przeczytana: 04 lutego 2012

"Nikt już nie wie, kto jest kim, ani kto kogo kocha." - to słowa najlepiej oddają zawartość tej książki. Książki intrygującej, pogmatwanej, całkiem ciekawej.

Joanna Bożek | 2010-09-21
Przeczytana: 21 września 2010

"Nikt już nie wie kto jest kim, ani kogo kocha"
Lepiej bym tego nie ujęła, dodam tylko, że włączając w to samego czytelnika.
Shan Sa to nie kwestionowana mistrzyni pióra. Czytając tą książkę sami dajemy się wciągnąć w grę jaka rozgrywa się w Paryżu.
Wydarzenia zaskakują, wprawiają w zdziwienie. Autorka znów dokonała niemożliwego, po raz kolejny zabrała mnie z realnego świata do świata fikcji, z którego nie koniecznie chciałam wracać.

Reasumując, polecam.
Niesamowita książka o niebanalnym zakończeniu.

GreyShadow | 2010-10-29
Przeczytana: 29 października 2010

Czy o kimkolwiek możemy powiedzieć, że go na wskroś poznaliśmy? Czy słowa zawsze są odzwierciedleniem myśli ukochanej osoby? Odpowiedzią na oba te pytania jest ciche, zgorzkniałe nie... Pewnie ktoś zaraz powie, że to jest kwestia zaufania. Jednak czy jesteśmy w stanie zaufać drugiemu człowiekowi bezgranicznie, jeśli często nie jesteśmy w stanie uczynić tego wobec samych siebie? A jednak żyjemy w zgodzie, w związku, w przyjaźni z drugim człowiekiem. Czemu? Być może to kwestia miłości, prawdziwej lub udawanej, bez której podobno nikt nie jest w stanie żyć. Może też jest to inny głębszy aspekt naszej psychiki,który powoduje naszym zachowaniem, a o którego istnieniu nie wiemy.

"Konspiratorzy" wiją się między prawdą a kłamstwem, pozostawiając u czytelnika uczucie niepewności i nadziei.

Alicja | 2011-05-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 03 maja 2011

Nie mogę powiedzieć, że mnie zachwyciła i porwała. Określiłabym ją jako dobrą. Po prostu. Nie chcę się w niej doszukiwać drugiego dna, podtekstów. Każdy znajdzie w niej to, co sam chciałby zobaczyć. Ja znalazłam fragmenty, które porwały mnie bez pamięci i te które po prostu czytałam. Kilka ostatnich stron przeczytałam z wypiekami na twarzy, tak samo pochłonęły mnie fragmenty mówiące o buntach w Chinach i życiu bohaterki jeszcze w swojej ojczyźnie.Mogę Was zapewnić, że nic w tej książce nie idzie po myśli czytelnika. Nie ma happy endu (chociaż w sumie jest, taki drobny i bez fajerwerków) a samo rostrzygnięcie losów bohaterów zdecydowanie mnie nie rozczarowało. Na pewno sięgnę jeszcze po którąś z powieści Pani Shan Sa, mam nadzieję, że znajdę tam więcej miejsca poświęconego na historię i kulturę Chin.

Alicja | 2013-11-24

Niesamowita historia, w której fikcja literacka miesza się z faktami.
Autorka 'Konspiratorów' z niesłychaną precyzją odzwierciedla realia dzisiejszego świata; wypaczone wartości, które istnieją bardziej z obowiązku niż z pragnienia.
"Taka była moda - wypełnić życie czyjąś obecnością" - ten cytat, pochodzący ze stron książki, tak trafnie oddaje klimat fabuły, grę, którą już jedynie z wyrachowania ludzie nazywają "miłością". Niesamowite pióro Shan Sa, świetnie wymyślona historia, genialny zwrot akcji - wszystko to składa się na moją,jakże wysoką ocenę. :)

mrzokonimow | 2014-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Co z tego, że punkt wyjścia zapowiada ciekawą intrygę i porywające zwroty akcji... Okazuje się, że nawet wytrawni i wyrachowani szpiedzy miewają ciągoty do nudnych i bełkotliwych przemów, przekomarzań oraz, o zgrozo, spontanicznych zrywów rodem z telewizyjnych romansideł.

mgiełka | 2012-07-10
Przeczytana: 10 lipca 2012

Jonathan to przystojny, dobrze zbudowany Amerykanin. 3 piętro budynku usytuowanego naprzeciw Ogrodów Luksemburskich w Paryżu to kolejne miejsce jego zamieszkania. Ayamei, nowa sąsiadka Johnatana jest chińską buntowniczką, bohaterką, zmuszoną przez władze do ucieczki z kraju. Zarówno Amerykanin jak i Chinka skrywają swoje prawdziwe tożsamości, historie i życiorysy. Każde z nich działa w interesie innego kraju, a raczej ludzi nim zarządzających. Szpiegują, a ich celem jest rozpracowanie siebie nawzajem. By to osiągnąć mamią się wzajemnie kłamstwami, udają oraz chcą uwieść przeciwnika. Kto wygrywa potyczkę? O tym w książce.

Pomimo interesującego tematu miałam wrażenie, że fabuła była niespójna. Raziło mnie przejście z tematu zapoznania bohaterów do osoby Matelota a następnie do historii życia szpiegów i zakończenia. Początkowo akcja szła powoli, potem nagle przyspieszyła by znów zwolnić- mimo wszystko bez współgrania tych części. Do tego osoba Matelota w kontekście całej książki...

Aga | 2011-04-07
Przeczytana: 05 kwietnia 2011

Ayamei była na Placu Tiananmen, kiedy dokonywano tam masakry studentów. Była ich liderką. Zdołała jednak uciec przed wojskiem i po wielu trudach dotrzeć do Paryża, gdzie uzyskała status uchodźcy politycznego. Teraz żyje skromnie w kamiennicy przy Ogrodzie Luksemburskim, jest założycielką Stowarzyszenia Przyjaciół Demokracji w Chinach i jest samotna.
Johnatan Julian natomiast jest szpiegiem. Należy do organizacji- sekty Zielony Mandat, której ogólnym celem jest tropienie korupcji na wysokich szczeblach władzy. Wprowadził się do kamiennicy, w której mieszka Ayamei, a jego zadanie to uwieść i namówić do współpracy swoją sąsiadkę.
Książka podzielona jest na cztery części, z których każda ukazuje rzeczywistość z punktu widzenia różnych bohaterów. A ów punkt widzenia jest naprawdę odmienny.

Miłośnikom zawrotnej akcji, rozbudowanej fabuły i dialogów ta pozycja z pewnością nie przypadnie do gustu. Treść nie skupia się na tym co się dzieje na zewnątrz, lecz na tym co siedzi w środku, w...