Ja Budda

MOI, BOUDDHA
978-83-7359-312-1
Budda, buddyzm, Nepal, Indie
Simcha

Siddhartha Gautama, znany jako Budda, przyszedł na świat sześć wieków przed Chrystusem. Urodził się w rodzinie książęcej w państewku położnym na pograniczu współczesnych Indii i Nepalu. Otoczony przepychem, mieszkał z rozkazu ojca w izolacji, nie opuszczając granic ojcowskich pałaców i otaczających ich parków. Żyjąc tak, w wieku szesnastu lat poślubił piękną krewniaczkę, z którą miał jedynego syna, Rahulę. Z czasem zainteresował się światem zewnętrznym i natychmiast postanowił zmienić swoje życie. Porzucił księstwo i niedawno narodzonego syna, wyruszając na długą pielgrzymkę, by odnaleźć to, co najważniejsze - Prawdę. Na swojej drodze spotkał tych, których inni odrzucili - biednych, ułomnych i ascetów. Zmarł, osiągając nirwanę. Jego droga była drogą samorozwoju - to on pierwszy oświadczył głośno, że wszyscy są równi. Choć ludzie oddawali mu cześć, nigdy nie powiedział o sobie, że jest Bogiem.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: scan własny

Katherina87 | 2013-06-23

Książka pisana z perspektywy Siddharta Gautama.

Ta wiele razy już wspominana prosta...

Krzysztof | 2018-05-20

Niestety, nieudana książka skądinąd przyzwoitego autora literatury (przez małe "l", ale taka też jest potrzebna) wprowadzającej w świat kultury Azji (m. in. autora całkiem dobrej pozycji "Niebiańskie koniec"). Napisana bardzo infantylnym językiem, wprowadza w buddyzm w takim stylu, że czytelnik ma wrażenie, że to bardzo prymitywny, wręcz dziecinny system filozoficzny (bo raczej nie religijny).

Kobieta_Stamtąd | 2011-03-25

Druga książka Frenchesa, po którą sięgnęłam - naprawdę nie wiem czemu, bo pierwsza bardzo mi się nie podobała. Przyznaję ze wstydem, że skusiła mnie przecena (i sam Budda, oczywiście). Myślę, że "Ja Budda" było nieco lepsze niż "Jedwabna Cesarzowa", przez która też się przekrwawiłam, ale wciąż nikomu tej książki nie polecam. Postaci są jednowymiarowe i nieciekawe, dialog strasznie nierealistyczny, narracja przypomina mi moje wyczyny 'pisarskie' z czasów gimnazjum. Albo ten autor po prostu nie potrafi pisać, albo tłumacz powinien wylecieć z pracy - tak czy owak, nie polecam :(

pannaanna | 2013-04-11

Trochę mnie znudziła.

commonlobster | 2013-04-10
Przeczytana: 2010 rok

nie pamiętam wiele z tego czasu - było to dość dawno - wiem, jednak, że nie mogłam się wziąć za siebie po jej przeczytaniu. pozostawiła mnie w letargu przez pewien okres, nie jestem pewna czy to dobrze

Agnieszka | 2014-11-09
Przeczytana: 07 listopada 2014

Dla osoby nie znającej historii Buddy dość ciekawa.
Po przeczytaniu zainspirowana pogłębieniem wiedzy o tej filozofii.
Autor pisze dość lekko i ciekawie.
Polecam.

Odrazka | 2013-11-22
Na półkach: Przeczytane, Niedoczytane, 2013
Przeczytana: 22 listopada 2013
| 2012-06-28

Opowieści o Buddzie są zawsze bardzo wciągające.

Haroldfox | 2012-02-07
Przeczytana: 19 lutego 2012

Mglista bajka o drodze człowieka do Oświecenia

kina | 2012-07-14
Na półkach: Przeczytane, Ebook