Papierowy motyl

Cykl: Mei Wang
Wydawnictwo: Philip Wilson
Paper Butterfly
chiny, kobieta, powieść

Mei Wang jest nowoczesną kobietą, odważną i wrażliwą. Jej postać symbolizuje charakterystyczne dla Chin połączenie tradycji, obrazoburstwa i problemów okresu przechodzenia z komunizmu do kapitalizmu. Mei z łatwością porusza się pomiędzy zbudowanymi w zachodnim stylu eleganckimi wieżowcami i niezmienionymi starymi uliczkami, a gdy prowadzi swoje dochodzenie i rozmawia ze świadkami, czytelnik w przelocie może dostrzec fascynujący obraz Chin, którego nie zobaczy turysta.

W odległej części Chin więzień 3424 Lin, były student, zostaje zwolniony z obozu po siedmiu latach morderczej pracy w kopalni. Był więziony za udział w demonstracjach na placu Tiananmen. Jego studenckie ideały zostały zniweczone, a teraz odbywa długą podróż do Pekinu.

W sercu metropolii, detektyw Mei Wang otrzymuje od wielkiego potentata, pana Penga zlecenie odszukania zaginionej dziewczyny. Jest nią Kaili, olśniewająca młoda gwiazda pop, której życie nie było tak świetlane, jak się wydawało. Kiedy wychodzi na jaw morderstwo, pan Peng chce się wycofać, obawiając się, że przy okazji śledztwa wyjdzie niewygodna dla niego i jego działalności prawda. Instynkt każe Mei mimo wszystko rozwikłać sprawę i sprowadza ją z wytwornych miejsc i eleganckich bulwarów do dzielnicy starych hutongów, gdzie wciąż żywe są przesądy.

Podążając tajemniczym śladem pięknego ręcznie wykonanego motyla, odkrywa wydarzenia, które przywołują jej własne wspomnienia z protestu na placu Tiananmen i jego brutalnego końca. Mei miała szczęście, którego nie miał Lin, ale podejmuje ryzykowną grę, żeby doprowadzić do wykrycia prawdy w nowym społeczeństwie wciąż jednak uwikłanym w sekrety przeszłości.

Diane Wei Liang - urodziła się w 1966 r. w Pekinie. Część dzieciństwa spędziła z rodzicami w obozie pracy. Ukończyła z wyróżnieniem psychologię na Uniwersytecie Pekińskim. W 1989 r. wzięła udział w demonstracji studentów na placu Tiananmen. Rok później wyjechała do Stanów Zjednoczonych. Zrobiła doktorat z zarządzania. Przez 10 lat wykładała na uczelniach w USA i Wielkiej Brytanii. W 2003 wydała książkę "Lake with no name" - wspomnienie o Tiananmen, w 2007 "Oko jadeitu" - pierwszą część przygód detektyw Mei. Mieszka w Londynie z mężem i dwojgiem dzieci. Prawa do jej powieści zostały zakupione przez 23 kraje.

źródło opisu: [Philip Wilson, 2008]

mroźny_poranek | 2014-02-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Książkę "Papierowy motyl" można by przypisać do kryminałów.
Jej początek toczy się dwutorowo: opisuje losy młodego Lina, który po odsiedzeniu kary za rozruchy studenckie opuszcza więzienie, a także tajemnicze zaginięcie i śmierć młodej piosenkarki Kaili.
Jednakże później książka łączy się w całość.
Fabuła nie jest porywająca. I choć mamy tu motywy kryminalne, które według mnie nie były przodujące w książce, nie trzyma w napięciu.
Dość ciekawe natomiast były wątki trochę przedstawiające kulturę i tradycję Chin.
Jednak książka mnie nie porwała.

Maggie | 2017-03-13
Na półkach: Przeczytane, Azja
Przeczytana: 13 marca 2017

To już kolejna książka, którą czytam o wydarzeniach 4 czerwca 1989 r. Jest to główny wątek, który ukształtował postawy głównych bohaterów. Lektura pozostawia jednak pewien niedosyt. Jakby cień wydarzeń z placu Niebiańskiego Spokoju wciąż ukrywał się za rogiem i wisiał w powietrzu pekińskiej społeczności. Jedynym funkcjonalnym sposobem radzenia sobie z trudną przeszłością zdaje się niedostrzeganie tego ducha... do czasu, aż się o nas upomni.

cieszsiezyciem23 | 2017-04-16
Przeczytana: 16 listopada 2014

Początkowo przyznam szczerze ta książka nie przypadła mi do gustu, raczej nie przepadam za tego typu książkami. Jednak z czasem zaintrygowała mnie coraz bardziej i nie mogłam się od niej odciągnąć. Dzięki tej książce mogłam bliżej poznać kulture Chin. Nie żałuje, że ją przeczytałam.

Agni15 | 2017-01-17
Przeczytana: 18 grudnia 2016

Fabuła jest dość słaba, ale sama książka jest ciekawa. W książce został pokazany pełen kontrastów obraz współczesnych Chin, ale jest to głównie opowieść o różnych postawach w trakcie krwawych wydarzeń na Placu Tian’anmen i późniejszych losach osób w nie zamieszanych. Jedni zapomnieli, inni nie mogą zapomnieć. Jedni zniszczyli sobie życie,a inni na tych wydarzeniach porobili kariery.

jjon | 2011-02-24
Przeczytana: 22 lutego 2011

Fabuła książki sugeruje, że można by zaliczyć tę książkę do kryminału - znika znana młoda piosenkarka Kaili, a detektyw Mei zostaje wynajęta przez bogatego pana Penga i jej zadaniem jest odnalezienie Kaili. Jest zbrodnia, jest śledztwo, są detektywi, ale nie ma poczucia, że czyta się klasyczny kryminał. Mam wrażenie, że zbrodnia nie jest tu najważniejszym elementem. Posłużyła raczej jako przyczyna wędrówki detektyw Mei Wang po Pekinie; wędrówki nie tylko po miejscach, które warte są pokazania, bo są piękne i ekskluzywne, lecz także po starych, zaniedbanych hutongach.

Książka raczej nie zadowoli miłośników wartkiej akcji i sprawnego śledztwa, natomiast czytelnicy zainteresowani kulturą Wschodu i ludźmi, którzy tam żyją, powinni przeczytać książkę z zainteresowaniem.
Cała recenzja na moim blogu: http://bukowniczek.blogspot.com/2011/02/papierowy-motyl-diane-wei-liang.html

akna | 2016-07-24

Bardzo przeciętna jeśli chodzi o 'kryminalną' stronę książki i sprawę głównej bohaterki. Historia Lina trochę bardziej mnie zainteresowała.

Samą książkę warto przeczytać ze względu na opisy tamtejszych zwyczajów i krajobrazów, jednak jeśli szukasz dobrego kryminału - szukaj dalej.

Kiti | 2013-04-29

Diane Wei Lang to chińska pisarka urodzona w Pekinie. Ta pozycja jest jedną z części o detektyw Mai.

Akcja powieści toczy się dwuwątkowo. Z jednej strony mężczyźni przebywali w obozie skazani za liczne przestępstwa, które popełnili. Życie tam nie było łatwe. Trzeba było bez sprzeciwu podporządkować się władzy. Wielu ludzi straciło tam życie. Linowi udało się jednak opuścić to straszne miejsce. Chciał dostać się do Pekinu, gdzie przed laty żył jego dziadek. Droga do ojczyzny miała okazać się jednak pełna przeszkód…

Mai została poproszona o odnalezienie pewnej znanej piosenkarki. Nie było wiadomo, dlaczego kobieta zniknęła. Rzekomo cały czas była pilnowana. Faktem było, że miała problemy z narkotykami. Dlaczego zniknęła i co oznaczał papierowy motyl znaleziony w jej rzeczach osobistych?

Na książkę trafiłam przez przypadek. Kupiłam ją w punkcie taniej książki kilka miesięcy temu. Miała posłużyć mi, jako pozycja do wyzwania, jednak wtedy nie udało mi się jej przeczytać. Teraz...

Iwona | 2014-03-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 31 marca 2014

Książkę kupiłam przez przypadek w jakimś supermarkecie na przecenie. Zainteresowała mnie okładka, nawet nie przeczytałam informacji o książce. Książka ciekawa, fajny lekki kryminał, na jeden weekend w sam raz.

Anna Sroka | 2015-04-07

Historia osadzona w ciekawym miejscu i w ciekawym czasie. Polecam przede wszystkich ze względu na Chiny.

DoTTi91 | 2013-10-29

Początkowo interesująca z powodów dwóch równoległych wątków. Niestety później to się urwało, zlało w jedną monochromatyczną całość. Lekki, przyjemny kryminał. Nie spodziewajmy się zawrotnej akcji.