Szczęście TM

Tłumaczenie: Aldona Możdżyńska
Seria: Galeria
Wydawnictwo: Muza
Happiness TM

Akcja książki rozgrywa się w niezbyt odległej przyszłości - mniej więcej pięć minut od tej chwili... Na biurko Edwina de Valu, redaktora w poślednim wydawnictwie, trafia opasły maszynopis, który wkrótce zmieni oblicze całego świata. To antidotum na wszelkie bolączki współczesnego człowieka: od nadwagi, poprzez brak pieniędzy, aż po utratę sensu życia. Ziemię ogarnia plaga szczęścia...

Ferguson dociera do samego sedna amerykańskiej obsesji na punkcie szczęścia, sukcesu i rozwoju własnej osobowości. Ale jego powieść to nie tylko zjadliwa satyra na przemysł poradników "na każdą okazję", lecz również moralitet o naturze człowieka i szczęścia. Absolutne szczęście prowadzi do takiej samej Apokalipsy, jak ostateczne Zło, gdyż oznacza próżnię, a w próżni nie ma życia. Jak pisze sam autor, "Tym, co czyni z nas ludzi, jest nie szczęście, lecz smutek, który się pod nim kryje".

źródło opisu: [Wydawnictwo Muza, 2004]

Książkę zaczynałam chyba z cztery razy. Za każdym z nich kończyłam po pierwszej stronie, bo nie mogłam się przekonać, aby brnąć dalej. Kiedy w końcu postanowiłam się zmusić, żeby doczytać do następnej strony coś pękło i w ciągu dwóch dni przeczytałam całość.

Książka zaskoczyła mnie swoją prostotą w całym zamieszaniu, które jest w niej opisane. Nie jest to moja ulubiona kategoria, ale jest napisana lekko, w delikatnie groteskowy i zaskakujący sposób. Gratulacje dla autora.

Szczerze polecam.

alouette | 2012-03-28

Dałam się zwieść pozorom i z powodu bardzo niezachęcającej okładki przez pół roku nie otworzyłam książki "SzczęścieTM".
Jednak gdy w końcu, z braku laku, usiadłam i poświęciłam kilka chwil na zaznajomienie się z historią zostałam porwana w inny świat.
Historia sama w sobie jest naprawdę prosta, można ją streścić w jednym lakonicznym zdaniu "Zostaje wydana książka, która zmienia cały świat", ale to co sprawia, że jest inna niż wszystkie, to język w jakim została napisana. Autor ma tak niezwykle lekkie pióro, ironiczny i zabawny sposób pisania, że czytając mogłam mu tylko zazdrościć daru, który ja sama chciałabym posiadać.
Momentami historia traciła swój rozpęd i przez niektóre strony przedzierałam się z trudnością, ale uważam, że jest to bardzo dobra powieść, po którą warto sięgnąć. I która nie odmóżdża. A to też jest bardzo ważne.

Algoforos | 2011-06-11
Przeczytana: 11 czerwca 2011

Któż z nas nie chciałby być w życiu szczęśliwy?
Jednak osiągnięcie i utrzymanie stanu pełnego szczęścia przez wszystkich nie wyszłoby ludzkości na dobre.
Taką kontrowersyjną,paradoksalną wręcz na pierwszy rzut oka tezę stawia i uzasadnia w swojej książce Will Ferguson.
Powieść ta jest głównie satyrą na korporacyjne,amerykańskie społeczeństwo i ludzi,szukających przepisu na swoje życie w poradnikach,którym ślepo i bezrefleksyjnie wierzą.
Napisana lekko i z humorem,przemyca jednak całkiem poważne spostrzeżenia,które zazwyczaj rozmywają i gubią nam się w codziennej bieganinie.
Pozycja z całą pewnością godna poświęcenia jej jednego czy dwóch popołudni.

Joanna | 2010-07-22

fajna książka o tym jak jakiś facet napisał poradnik i wszyscy zaczęli stosować się do jego rad – zdrowo jeść, nie palić nie pić, fast foody itp. padły. Powstały nowe ze zdrową żywnością. Resztę przeczytajcie sami. Polecam.

Beata Salamon | 2012-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2012

Książka jest po prostu REWELACYJNA! całkowite przeciwieństwo wszystkich poradników o tym co zrobić żeby być szczęśliwym, a jednocześnie motywująca i dająca do myślenia! POLECAM !!

Daria | 2013-10-22

świetna!