Cesarzowa

Impératrice
8373196161
Chiny
shaloma

Historia kobiety pochodzącej z ludu, która doszła do władzy, jakiej żadna inna przed nią nie miała. Została rządzącą cesarzową; dotychczas kobiety zadowalały się jedynie rolą cesarskiej małżonki. Koronę nosił cesarz, mężczyzna. VII wiek naszej ery, panowanie dynastii Tang. Państwo Środka jest zagrożone ze strony Korei i plemion szarpiących zachodnią granicę kraju. Młoda dziewczyna, nie...

VII wiek naszej ery, panowanie dynastii Tang. Państwo Środka jest zagrożone ze strony Korei i plemion szarpiących zachodnią granicę kraju. Młoda dziewczyna, nie wyróżniająca się niczym szczególnym, córka uszlachconego plebejusza, zostaje przyjęta na dwór cesarski. Stopniowo pnie się do góry po szczeblach dworskiej hierarchii. W dobie cywilizacji, w której kobieta jest po prostu nieobecna w mechanizmach władzy, bohaterka - o imieniu Światłość - odsuwa najbardziej wpływowych ministrów i zaczyna niepodzielnie rządzić największym krajem świata. Kraj wchodzi w okres pokoju i dostatku. Jednak zaspokajając swoją niepohamowaną rządzę władzy, Cesarzowa wywołuje pustkę wokół siebie...

Autorka niezwykle sugestywnie opisuje sytuacje, ludzi, krajobrazy, cesarskie parady, nawet zapachy cesarskich komnat - różnorodne klimaty ogromnych Chin. Przed naszymi oczami defilują setki postaci. "Cesarzowa" to wspaniały, przebogaty fresk, opowiadający o ambicji, władzy, zakamarkach ludzkiej natury, upadku.

Koronczarka | 2012-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Niezwykła książka. Z jednej strony delikatność jedwabiu, elegancka sylwetka lecącego żurawia,z drugiej trudne do wyobrażenia okrucieństwo. Z jednej poezja, z drugiej twarda walka o władzę. Z jednej życie ułożone według kunsztownego scenariusza etykiety, z drugiej orgiastyczna zmysłowość. Historia kobiety, która niemalże z nizin społecznych dotarła do tronu i sprawowania absolutnej władzy. Shan Sa opisuje Chiny VII w., kiedy władzę sprawowała cesarzowa Wu, główna bohaterka powieści. Wszystko przyprószone złotym pyłem i otulone fiołkową mgłą egzotyki.

Joanna Bożek | 2010-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2010

"Cesarzowa" długo leżała na mojej półce czekając na swoją kolej. W końcu postanowiłam wziąć ją do pracy i przeczytać.
Nie byłam przekonana do tej książki, miałam ochotę na coś lekkiego, o miłości, przyjaźni i szczęściu, mimo to coś podpowiadało mi że tą pozycję warto przeczytać, zrobiłam to i nie żałuje.

Poznajemy historię niezwykłej kobiety innej od wszystkich... brzmi banalnie prawda? Nic bardziej mylnego, światłość bo tak ma na imię bohaterka ma w swoim życiu lepsze i gorsze chwile. Autorka Shan Sa napisała tak niesamowicie tą książkę, że przeżywałam każdą radość i każdy smutek razem z bohaterką. Czułam jej zazdrość, podniecenie i ból, pokochałam ją jak wiele bohaterów książki.
Autorka w świetny sposób opisała, że dziedziczenie tronu po swoich przodkach to wcale nie rzecz lekka i przyjemna. Na Cesarzu spoczywa ogromna odpowiedzialność, musi wybrać swojego następce który godnie będzie rządził cesarstwem, lecz co zrobić gdy potomek się nie nadaje?

Książka ta wywarła na mnie...

Heathcliff1984 | 2016-03-08
Przeczytana: 04 marca 2016

Nie doceniłem tej książki. Okazała się bardzo dobra.

Historia życia Cesarzowej jest tyle fascynująca ile trochę baśniowa. Od poniżanej półsieroty żyjącej w skrajnym ubóstwie, do Cesarzowej największego i najpiękniejszego państwa ówczesnego świata.
Każdy marzy o władzy, bogactwie i zaszczytach.Jej się udało wszystko to zdobyć ale szybko przekonała się, że:
Władza daje możliwość panowania nad kimś lub nad czymś- nie daje jednak możliwości panowania nad najważniejszym nad szczęściem.
Bogactwo pozwala kupić bardzo wiele- ale nie możemy kupić ani miłości ani młodości ani szacunku.
Zaszczyty i stanowiska dają nam zarówno władze jak i pieniądze- ale dają nam do tego również zawiść, nienawiść, wrogów, intrygi i samotność.
Książka świetnie pokazuje naturę i mentalność ludzką. Do czego jest zdolny człowiek owładnięty chęcią władzy. Życie ludzkie, więzi rodzinne nie mają wtedy znaczenia.
Nie rozumiem tej chęci władzy. Wszyscy na Dworze zdobyli władze w wyniku morderstwa, przewrotu,...

-M-R- | 2013-03-08

Fabularyzowana powieść o życiu jednej z najsłynniejszych chińskich cesarzowych - Wu Zetian. Książka ma dwoje bohaterów - tytułową i Chiny. Z jednej strony niełatwe życie kobiety w paternalistycznym społeczeństwie, z drugiej - egzotyka i bogactwo kultury.<br />
<br />
Światłość, bo tak tłumaczy się imię głównej bohaterki, prowadzi nas przez swoje życie, zwierzając się zarówno z działalności publicznej jak i życia prywatnego. Po przeczytaniu powieści naszła mnie refleksja, że tak mogła wyglądać spisana rozmowa z Jej Cesarską Mością pod koniec jej życia, w miarę pogłębiania się jej osamotnienia i zmęczenia życiem, jeśli znalazł by się ktoś chętny, żeby posłuchać. Nie sposób nie okazać jej współczucia i szacunku, o ile oczywiście bezkrytycznie we wszystko uwierzymy. Mamy bowiem prawo mieć wątpliwości - ani razu nie słyszymy o jej wadach. Przyczyna błędów zawsze leżała w innych - byli winni posłuszeństwo, a okazywali się niegodni zaufania, małostkowi. Nie twierdzę, że dobro chińskiego...

Leon | 2013-06-18

Książka urzeknie miłośników Orientu - zgrabna, elegancka, pobudzająca szare komórki i przybliżająca cesarski dwór. Intrygi, knowania i wieczna walka o przetrwanie, morderstwa i spiski, trucizny, konkubiny, tysiące ludzi, którzy czczą władców... Shan Sa stworzyła niesamowicie barwną powieść, zadbała o każdy szczegół, narracja prowadzona przez Cesarzową sprawia, że mimo błędów, mimo wad, wzbudza sympatię czytelnika. Chociaż akcja rozgrywa się w żółwim tempie, to czyta się z wypiekami na twarzy. Polecam zakochanym w Azji i tym, którzy nie mieli z nią styczności, warto.

hquinzell | 2016-03-23
Przeczytana: 06 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zazwyczaj staram się napisać jakąkolwiek opinię ''na świeżo'' - tuż po przeczytaniu książki, jednak Cesarzowa jest dość specyficzna, inna - to chyba najlepsze słowo. Spodziewałam się historii silnej kobiety, która doszła do władzy nie dzięki swoim wdziękom, lecz dzięki inteligencji, zmysłowi strategii i tym co płynęło z jej serca, która zawładnęła światem od zawsze tak mocno zdominowanym przez mężczyzn. Nie zawiodłam się, jednak po jakichś 400 stronach ma się ochotę udusić samą Światłość. Z każdym kolejnym rokiem władzy staje się zbyt idealna, odnosiła sukcesy praktycznie w każdej dziedzinie, mężczyźni byli u jej stóp, a ona sama stworzyła swoje świątynie, zmieniła prawo, obyczaje, modę, religię, język i wielopokoleniową tradycję. Piękne, ale jakże nieprawdopodobne i wyolbrzymione. Nigdy nie udałoby się jej to w tak prosty sposób i to bez utraty głowy - dosłownie! Czytanie o jej odbytych orgiach było zabawne na początku, jednak miłosne ekscesy 70-letniej staruszki, która tylko...

AGA | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

nie przemówiła ta książka do mnie , sądziłam że będzie ciekawsza, a nie przepełniona okrucieństwem, mordami, intrygami. Jest to opowieść o życiu bardzo potężnej i silnej kobiecie ale równie samotnej wśród licznego dworu jaki ja otaczał . Ale nie budzi we mnie sympatii.Myślałam że nie dotrwam do końca tej książki.

bloomsbury | 2012-10-07

Zdecydowanie jedna z jej najlepszych książek, przeznaczoa dla wytrwałego czytelnika-smkaosza który nie przewraca kartek w poszukiwaniu taniej ekscytacji, a w zamian rozkoszuje sie opisami i dialogami.

Cruella | 2012-08-25

Naprawdę bardzo dobra książka. Shan Sa wspaniale bawi się słowem wprowadzając nas w świat starożytnych Chi Piękne egzotyczne opisy, barwny świat i podła intryga. Pozycja warta polecenia

MoniaJ | 2014-12-29
Przeczytana: 25 grudnia 2014

Książka warta przeczytania, by uświadomić sobie inność chińskiej kultury, także pod względem chronologicznym. Małość jednostki, a zarazem uniwersalność losów człowieka - jego słabości wobec choroby, miłości, władzy, wrogości innych. Opowieść napisana stylowym językiem. Dałam tylko sześć gwiazdek, bo lepiej czuję się w bardziej wartkiej literaturze. Ale doceniam pracę autorki.