Cesarzowa

Impératrice
8373196161
Chiny
shaloma

Historia kobiety pochodzącej z ludu, która doszła do władzy, jakiej żadna inna przed nią nie miała. Została rządzącą cesarzową; dotychczas kobiety zadowalały się jedynie rolą cesarskiej małżonki. Koronę nosił cesarz, mężczyzna. VII wiek naszej ery, panowanie dynastii Tang. Państwo Środka jest zagrożone ze strony Korei i plemion szarpiących zachodnią granicę kraju. Młoda dziewczyna, nie...

VII wiek naszej ery, panowanie dynastii Tang. Państwo Środka jest zagrożone ze strony Korei i plemion szarpiących zachodnią granicę kraju. Młoda dziewczyna, nie wyróżniająca się niczym szczególnym, córka uszlachconego plebejusza, zostaje przyjęta na dwór cesarski. Stopniowo pnie się do góry po szczeblach dworskiej hierarchii. W dobie cywilizacji, w której kobieta jest po prostu nieobecna w mechanizmach władzy, bohaterka - o imieniu Światłość - odsuwa najbardziej wpływowych ministrów i zaczyna niepodzielnie rządzić największym krajem świata. Kraj wchodzi w okres pokoju i dostatku. Jednak zaspokajając swoją niepohamowaną rządzę władzy, Cesarzowa wywołuje pustkę wokół siebie...

Autorka niezwykle sugestywnie opisuje sytuacje, ludzi, krajobrazy, cesarskie parady, nawet zapachy cesarskich komnat - różnorodne klimaty ogromnych Chin. Przed naszymi oczami defilują setki postaci. "Cesarzowa" to wspaniały, przebogaty fresk, opowiadający o ambicji, władzy, zakamarkach ludzkiej natury, upadku.

Koronczarka | 2012-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2012

Niezwykła książka. Z jednej strony delikatność jedwabiu, elegancka sylwetka lecącego żurawia,z drugiej trudne do wyobrażenia okrucieństwo. Z jednej poezja, z drugiej twarda walka o władzę. Z jednej życie ułożone według kunsztownego scenariusza etykiety, z drugiej orgiastyczna zmysłowość. Historia kobiety, która niemalże z nizin społecznych dotarła do tronu i sprawowania absolutnej władzy. Shan Sa opisuje Chiny VII w., kiedy władzę sprawowała cesarzowa Wu, główna bohaterka powieści. Wszystko przyprószone złotym pyłem i otulone fiołkową mgłą egzotyki.

Joanna Bożek | 2010-08-21
Przeczytana: 19 sierpnia 2010

"Cesarzowa" długo leżała na mojej półce czekając na swoją kolej. W końcu postanowiłam wziąć ją do pracy i przeczytać.
Nie byłam przekonana do tej książki, miałam ochotę na coś lekkiego, o miłości, przyjaźni i szczęściu, mimo to coś podpowiadało mi że tą pozycję warto przeczytać, zrobiłam to i nie żałuje.

Poznajemy historię niezwykłej kobiety innej od wszystkich... brzmi banalnie prawda? Nic bardziej mylnego, światłość bo tak ma na imię bohaterka ma w swoim życiu lepsze i gorsze chwile. Autorka Shan Sa napisała tak niesamowicie tą książkę, że przeżywałam każdą radość i każdy smutek razem z bohaterką. Czułam jej zazdrość, podniecenie i ból, pokochałam ją jak wiele bohaterów książki.
Autorka w świetny sposób opisała, że dziedziczenie tronu po swoich przodkach to wcale nie rzecz lekka i przyjemna. Na Cesarzu spoczywa ogromna odpowiedzialność, musi wybrać swojego następce który godnie będzie rządził cesarstwem, lecz co zrobić gdy potomek się nie nadaje?

Książka ta wywarła na mnie...

Heathcliff1984 | 2016-03-08
Przeczytana: 04 marca 2016

Nie doceniłem tej książki. Okazała się bardzo dobra.

Historia życia Cesarzowej jest tyle fascynująca ile trochę baśniowa. Od poniżanej półsieroty żyjącej w skrajnym ubóstwie, do Cesarzowej największego i najpiękniejszego państwa ówczesnego świata.
Każdy marzy o władzy, bogactwie i zaszczytach.Jej się udało wszystko to zdobyć ale szybko przekonała się, że:
Władza daje możliwość panowania nad kimś lub nad czymś- nie daje jednak możliwości panowania nad najważniejszym nad szczęściem.
Bogactwo pozwala kupić bardzo wiele- ale nie możemy kupić ani miłości ani młodości ani szacunku.
Zaszczyty i stanowiska dają nam zarówno władze jak i pieniądze- ale dają nam do tego również zawiść, nienawiść, wrogów, intrygi i samotność.
Książka świetnie pokazuje naturę i mentalność ludzką. Do czego jest zdolny człowiek owładnięty chęcią władzy. Życie ludzkie, więzi rodzinne nie mają wtedy znaczenia.
Nie rozumiem tej chęci władzy. Wszyscy na Dworze zdobyli władze w wyniku morderstwa, przewrotu,...

Nielotna | 2017-04-03
Przeczytana: 03 kwietnia 2017

Po przeczytaniu tej książki utwierdziłam się, że władza nie jest dla mnie. Tytułowa cesarzowa powoli pnie się po drabinie społecznej, zmienia prawa, ustanawia swoje faworyty i wydaje wyroki. Stara się być dobrym władcą słuchającym poddanych, dostosowuje reformy do zwykłych ludzi, zauważa jej biedę. Niestety jest co raz bardziej samotna, musi uważać na spiski, na rodzinę która chce przejąć władzę. W niektórych momentach było mi jej żal - nigdy nie mogła być pewna kto jest jej sprzymierzeńcem a kto chce tylko ogrzać się w jej cieple. Ciekawe opisy chińskich hierarchii, monarchii i nietypowych zwyczajów. Polecam.

-M-R- | 2013-03-08

Fabularyzowana powieść o życiu jednej z najsłynniejszych chińskich cesarzowych - Wu Zetian. Książka ma dwoje bohaterów - tytułową i Chiny. Z jednej strony niełatwe życie kobiety w paternalistycznym społeczeństwie, z drugiej - egzotyka i bogactwo kultury.<br />
<br />
Światłość, bo tak tłumaczy się imię głównej bohaterki, prowadzi nas przez swoje życie, zwierzając się zarówno z działalności publicznej jak i życia prywatnego. Po przeczytaniu powieści naszła mnie refleksja, że tak mogła wyglądać spisana rozmowa z Jej Cesarską Mością pod koniec jej życia, w miarę pogłębiania się jej osamotnienia i zmęczenia życiem, jeśli znalazł by się ktoś chętny, żeby posłuchać. Nie sposób nie okazać jej współczucia i szacunku, o ile oczywiście bezkrytycznie we wszystko uwierzymy. Mamy bowiem prawo mieć wątpliwości - ani razu nie słyszymy o jej wadach. Przyczyna błędów zawsze leżała w innych - byli winni posłuszeństwo, a okazywali się niegodni zaufania, małostkowi. Nie twierdzę, że dobro chińskiego...

Leon Zabookowiec | 2013-06-18

Książka urzeknie miłośników Orientu - zgrabna, elegancka, pobudzająca szare komórki i przybliżająca cesarski dwór. Intrygi, knowania i wieczna walka o przetrwanie, morderstwa i spiski, trucizny, konkubiny, tysiące ludzi, którzy czczą władców... Shan Sa stworzyła niesamowicie barwną powieść, zadbała o każdy szczegół, narracja prowadzona przez Cesarzową sprawia, że mimo błędów, mimo wad, wzbudza sympatię czytelnika. Chociaż akcja rozgrywa się w żółwim tempie, to czyta się z wypiekami na twarzy. Polecam zakochanym w Azji i tym, którzy nie mieli z nią styczności, warto.

hquinzell | 2016-03-23
Przeczytana: 06 marca 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Zazwyczaj staram się napisać jakąkolwiek opinię ''na świeżo'' - tuż po przeczytaniu książki, jednak Cesarzowa jest dość specyficzna, inna - to chyba najlepsze słowo. Spodziewałam się historii silnej kobiety, która doszła do władzy nie dzięki swoim wdziękom, lecz dzięki inteligencji, zmysłowi strategii i tym co płynęło z jej serca, która zawładnęła światem od zawsze tak mocno zdominowanym przez mężczyzn. Nie zawiodłam się, jednak po jakichś 400 stronach ma się ochotę udusić samą Światłość. Z każdym kolejnym rokiem władzy staje się zbyt idealna, odnosiła sukcesy praktycznie w każdej dziedzinie, mężczyźni byli u jej stóp, a ona sama stworzyła swoje świątynie, zmieniła prawo, obyczaje, modę, religię, język i wielopokoleniową tradycję. Piękne, ale jakże nieprawdopodobne i wyolbrzymione. Nigdy nie udałoby się jej to w tak prosty sposób i to bez utraty głowy - dosłownie! Czytanie o jej odbytych orgiach było zabawne na początku, jednak miłosne ekscesy 70-letniej staruszki, która tylko...

AGA | 2013-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2013

nie przemówiła ta książka do mnie , sądziłam że będzie ciekawsza, a nie przepełniona okrucieństwem, mordami, intrygami. Jest to opowieść o życiu bardzo potężnej i silnej kobiecie ale równie samotnej wśród licznego dworu jaki ja otaczał . Ale nie budzi we mnie sympatii.Myślałam że nie dotrwam do końca tej książki.

bloomsbury | 2012-10-07

Zdecydowanie jedna z jej najlepszych książek, przeznaczoa dla wytrwałego czytelnika-smkaosza który nie przewraca kartek w poszukiwaniu taniej ekscytacji, a w zamian rozkoszuje sie opisami i dialogami.

Cruella | 2012-08-25

Naprawdę bardzo dobra książka. Shan Sa wspaniale bawi się słowem wprowadzając nas w świat starożytnych Chi Piękne egzotyczne opisy, barwny świat i podła intryga. Pozycja warta polecenia