Drabina Jakubowa

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka "Czytelnika"". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
powieść polska, XX wiek
historyczna

Powieść Władysława Terleckiego (1933-1999) Drabina Jakubowa utrzymana jest w konwencji XVIII-wiecznego romansu grozy. Jej akcja, obfitująca w napięcia i sensacyjne wydarzenia, rozgrywa się w okresie schyłkowym I Rzeczypospolitej. Głównym wątkiem powieści jest niezwykła podróż wysłanników króla Stanisława Augusta, udających się w tajnej misji do cesarzowej Katarzyny II do Petersburga. Bohaterów Drabiny Jakubowej autor przedstawia jako ludzi przenikniętych ideałami oświeceniowymi, uwikłanych w dramaty osobiste i społeczne, stojących wobec niemożności powstrzymania tragicznego losu.

Wodolot | 2017-06-13
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Druga powieść Władysława Terleckiego, jaką miałem okazję przeczytać, to czerpiąca z tradycji oświeceniowej relacja z podróży. Polski hrabia i jego towarzysz, karzeł Aleksander - centralna postać utworu, wyruszają na prośbę ostatniego króla Polski z tajną misją do carycy Katarzyny.
Autor demitologizuje epokę Oświecenia, pokazuje ją jako źródło utopijnych idei których echa pobrzmiewają szyderczo we współczesności, pokpiwa z oderwanych od życia filozofów, pokazuje zgubne skutki wiary w moc intelektu i potęgę nauki. Odpowiedzią na racjonalizm epoki Rozumu staje się nacechowany fizycznym okrucieństwem fanatyzm religijny.
„Drabina Jakubowa” to powieść bardzo efektowna i barwna jak na poważną i ambitną prozę historyczną. Wraz z bohaterami odwiedzamy pół Europy, fabułę zaludniają intrygujące postacie (autor pokusił się też o niekonwencjonalne portrety Stanisława Augusta i Katarzyny Wielkiej), rzeczywistość miesza się niekiedy ze snem. Jest napięcie, klimatyczne i...

| 2016-12-08
Przeczytana: 10 kwietnia 2014