Popularne wyszukiwania
Polecamy
Gore Vidal

- Pisze książki: fantasy, science fiction, klasyka, literatura piękna, powieść historyczna, utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
- Oficjalna strona: Przejdź do strony www
- Urodzony: 3 października 1925
- Zmarły: 31 lipca 2012
Amerykański pisarz, dramaturg, scenarzysta i polityk, tworzący zarówno w USA jak i we Włoszech.
W młodości przyjął nowe nazwisko Gore Vidal, powstałe z połączenia nazwisk ojca i matki.
Był spokrewniony m.in. z byłym wiceprezydentem USA Alem Gore'em.
W wieku 18 lat wstąpił do marynarki wojennej i brał udział w II wojnie światowej m.in. jako korespondent wojenny. Literacko zadebiutował potem powieścią Williwaw, opartą na jego własnych morskich przeżyciach. Oopublikował ją w wieku zaledwie 21 lat.
Vidal tworzył też scenariusze filmów dla kina i telewizji.
- 296 przeczytało książki autora
- 620 chce przeczytać książki autora
Książki i czasopisma
Cytaty
Człowiek nigdy nie wie,kiedy jest szczęśliwy; wie tylko, kiedy był szczęśliwy.
Człowiek nigdy nie wie,kiedy jest szczęśliwy; wie tylko, kiedy był szczęśliwy.
Dla żydów rodzina jest wszystkim, bo gdyby było inaczej, religia, tak przez nich umiłowana (ale na szczęście nie praktykowana),zanikłaby już dawno, a wraz z nią ich nieszczęsne poczucie tożsamości. W związku z tym, żydzi traktują jako absolutnie niemoralną naturalną ludzką tendencję do pozamałżeńskich stosunków seksualnych. Starotestamentowy zakaz oglądania ojcowskiej nagości stanowi również sedno purytanizmu. Nie dopuszcza on myśli, że mężczyzna jako taki może być w istocie swej atrakcyjny, czy to z punktu widzenia estetyki, czy też zmysłów. Nienawidzą oni, prawdę mówiąc, męskiego ciała: rytualne rozdzieranie penisa przypominać ma, że człowiek jest tak okaleczony, iż jego płeć niegodna jest miłości. Biorąc to wszystko pod uwagę, jest to religia przerażająca bardziej nawet niż chrześcijaństwo.
Dla żydów rodzina jest wszystkim, bo gdyby było inaczej, religia, tak przez nich umiłowana (ale na szczęście nie praktykowana),zanikłaby ju...
Rozwiń ZwińCzy można opisać coś dokładnie? Ten problem postawiła nam francuska Nowa Powieść. Odpowiedź, jak tyle innych odpowiedzi na ważne pytania, brzmi i tak, i nie. Zdradliwość słów jest znana. Piszę, iż troszczę się o Mary-Ann, lecz co to znaczy? Nie znaczy nic, bo nie troszczę się o nią przez cały czas ani też nigdy na wszystkie możliwe sposoby. By być dokładną (cel postawiony nam w dobie nauki) (...) mogę powiedzieć, że lubię jej oczy i głos, lecz nie lubię jej ust (za małe) ani rąk (za duże). Mogłabym zapełnić wiele stron takimi "tak" i "nie", lecz ciągle nie dostarczyłabym czytelnikowi prawdziwej wiedzy o tym, co czuję o 19.10, 12 marca. Nie jest możliwe uporządkowanie, w danej chwili, wszystkich odczuć jakiejś osoby na pewien temat. I być może dowodem mądrości jest nie zajmowanie się nikim innym, lecz tylko sobą: zmiennym, lecz wciąż uchwytnym.
Czy można opisać coś dokładnie? Ten problem postawiła nam francuska Nowa Powieść. Odpowiedź, jak tyle innych odpowiedzi na ważne pytania, br...
Rozwiń ZwińArtykuły
