Wyspa kata

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Wielki Wóz". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163-152-9

Pisarz podejmuje wątek życia i kaźni Waleriana Łukasińskiego, skazanego za działalność patriotyczną w 1822 roku i więzionego przez Rosjan do końca jego życia. Rekonstrukcja historycznych wydarzeń, dokonujących się w zmętniałym umyśle kończącego żywot w więziennym lochu starca, zdaje się prowadzić Czytelnika do pytania o sens każdego patriotycznego gestu, którego ceną jest jednostkowy ludzki dramat.

Elsinoe | 2012-08-15

Zbeletryzowana biografia Waleriana Łukasińskiego urzeka prostotą przekazu. Bo w istocie, nietrudno domyślić się morału opowieści o spiskowcu, którego kara trwała długo, wręcz ponad miarę, przewyższając znacznie wymiar jego win. Los tego więźnia stał się kolejnym symbolem strachu rosyjskiego mocarstwa i jednocześnie demonstracją jego władzy nad każdym, kto odważy się myśleć o naruszeniu "właściwego" porządku. Tę prostotę przełamuje jednak sposób opowiedzenia historii: napotykamy tu na szereg dwoistości, które w ostatecznym rozrachunku czynią z powieści utwór uniwersalny.

Opowieść o niegdysiejszym przywódcy Towarzystwa Patriotycznego wysnuwa się powoli, sunąc dwoma torami: śledzimy jednocześnie los wciąż więzionego starca i oglądamy zdarzenia z przeszłości, które w dość chaotyczny sposób przywołuje on z pamięci. Jedynym jego towarzyszem w ciasnej celi jest alter ego bohatera - projekcja jego samego z czasów warszawskich, określona znamienną nazwą Widma. To z jego podszeptów i...

Edd | 2015-07-06
Na półkach: Przeczytane, Proza polska