Niepewna godzina

Seria: Salamandra
Wydawnictwo: Rebis
The Uncertain Hour
historyczna

Rok 66. Petroniusz, słynny arbiter elegantiarum na dworze Nerona, zostaje niesłusznie oskarżony o udział w spisku na życie cesarza. Ostatniej nocy, jaka mu pozostaje na podjęcie decyzji: czekać na siepaczy tyrana czy, jak szlachetnemu Rzymianinowi przystoi, popełnić samobójstwo - wydaje ucztę swego życia. Przy najwyborniejszych delicjach tamtych czasów i najprzedniejszych winach przyjaciele mają się delektować śpiewem, miłą rozmową - nie wspominać tylko o zbliżającej się tragedii. A jednak niełatwo w ostatniej godzinie zachować stoicki spokój - Petroniusz wspomina swą największą miłość, wybory, których nie da się już odwołać, błędy nie do naprawienia. Zmysłowego obrazu codzienności rzymskiej arystokracji dopełniają refleksje o wartości życia, wadze miłości i doskonałej śmierci.
Wyśmienita uczta dla czytelnika.

źródło opisu: Dom Wydawniczy REBIS, 2008

| 2015-08-19
Przeczytana: 2014 rok

Książka bardzo ciekawa, mocno tutaj czuć "ducha" antyczności.
Jest sporo historii a także realiów życia rzymskiego obywatela. Nie brak także psychologii i filozofii.
Akcja mimo, że rozciągnięta w bardzo krótkim czasie, sprawia wrażenia dłuższej. Od początku wiemy, jaki los spotka Petroniusza i wie także to on sam, przygotowując się na śmierć, godną i pełną dumy. Jednak nic nie jest takie proste w obliczu ostateczności ...
Mocno polecam!

iselin | 2016-11-02
Na półkach: Moja Ci ona!, Przeczytane
Przeczytana: 02 listopada 2016

Ciekawe ujęcie tematu z zupełnie innej perspektywy, mimo iż autor podkreśla, że to fikcja. Jednak mam do książki jeden zarzut - są dwie postacie najbliższe Petroniuszowi, ale historia żadnej z nich nie jest tak naprawdę opisana od początku do końca. Kiedy już miałam wrażenie, że autor równolegle poprowadzi historię kochanki, pojawiła się historia podopiecznego. Przez większość książki to kochanka ma miejsce nadrzędne, jednak nagle zostaje odsunięta (nie przez postać Petroniusza, ale przez autora książki.)

K_Pi | 2012-11-30
Przeczytana: 20 sierpnia 2012

Książka dobra choć nie rewelacyjna, ciekawe studium mentalności starożytnych rzymian. W sumie wpadła mi w ręce przypadkiem no ale dzięki niej zainteresowałem się tą epoką i mam już w planach kilka innych książek o Rzymie. Następna będzie "Ja Klaudiusz".

Daro | 2016-08-07
GRAMMATICVS | 2016-02-23