Szkarłatne godło odwagi

Tłumaczenie: Bronisław Zieliński
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Skandale i sensacje literackie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Interwers
The Red Badge of Courage
978-83-62344-02-4
wojna secesyjna
Pistacia

Inne wydania

Stephen Crane, tworząc „Szkarłatne godło odwagi”, pracował jako niewiele zarabiający dziennikarz, dlatego nie mógł zapłacić za przepisanie całości utworu na maszynie. Nowojorski wydawca zdołał więc zapoznać się tylko z połową dzieła, ale przeczytana część wywarła na nim takie wrażenie, że bez wahania postanowił sfinansować druk książki, która w niezwykły i nowatorski sposób ukazywała okrucieństwo wojny secesyjnej – jej ohydę, cierpienia prostych żołnierzy oraz bagno ludzkiego strachu i zezwierzęcenia. Powieść ukazała się pod koniec 1895 roku i natychmiast uczyniła Crane’a sławnym. Sukces był olbrzymi. Zarówno czytelnicy, jak i krytycy przyjęli z entuzjazmem ten poruszający utwór, stwierdzając zgodnie, iż mamy do czynienia z sensacją literacką. Potwierdzili to również słynni powieściopisarze, niejednokrotnie czerpiąc później inspirację z dzieła Crane’a – książka ta odegrała poważną rolę w literaturze amerykańskiej, a rangę „Szkarłatnego godła odwagi” docenili między innymi James M. Barrie, Joseph Conrad, Herbert G. Wells, John Galsworthy, Teodor Dreiser oraz Henry James.

[opis wydawcy]

LelandLester | 2017-05-06

Stephen Crane to autor nieznany w Polsce, ale sławny w USA, zwłaszcza od roku 1895 r. Wtedy to pojawia się „Szkarłatne godło odwagi”, a wraz z nim płynący wartko strumień sławy: dzieło zyskało przychylność zarówno czytelników, jak i krytyków. Jak informuje tłumacz utworu - Bronisław Zieliński - „książka odegrała poważną rolę w literaturze amerykańskiej i znalazła wielu naśladowców, którzy usiłowali powtarzać liczne jej epizody i ujęcia. Crane należał do rzędu pierwszych, i zarazem najwybitniejszych, realistów amerykańskich”. Miłował prawdę z jednej strony, a z drugiej gardził „fałszywym sentymentalizmem”, pozerstwem i obłudą. Był ponadto wrażliwy na krzywdę społeczną. W wojnie natomiast dostrzegał „bezgraniczne okrucieństwo wobec człowieka”. Napisał tę książkę w wieku 24 lat, w sytuacji gdy konflikty zbrojne znał co najwyżej z opowieści. A jednak nie przeszkodziło to starym wojskowym gratulować mu „ścisłości obrazowania” oraz „zadziwiającego realizmu” ukazanej wojny.

Jak donoszą...

Cinnamon | 2013-10-12
Przeczytana: 12 października 2013

Czy można opowiedzieć o wojnie, tak jakby się malowało obraz? Okazuje się, że tak. W powieści znajduje się wiele impresjonistycznych opisów.

Amerykańska wojna domowa i żołnierze przedstawieni jako zwierzęta poddające się instynktom i emocjom strachu oraz wściekłości. Aby dodatkowo podkreślić zezwierzęcenie masy, bardzo rzadko nadaje się żołnierzom imię, a jeśli już, to zwykłym szeregowcom, a nie nieporadnym generałom. Widać tu wpływ naturalizmu.

Początkowe opisy niecierpliwego oczekiwania na jakąkolwiek akcję skontrastowane są z dynamizmem scen przedstawiających bitwy. Bardzo mi się ten zabieg podobał.

Herequeque | 2014-01-22

'Szkarłatne Godło Odwagi'. Sztandarowa pozycja pośród studentów anglistyki jak świat długi i szeroki. Najważniejsza książka o wojnie secesyjnej oraz bilet do sławy dla jej autora, Stephena Crane'a.

Głównym bohaterem książki jest Henry, młody chłopaczek, na pewno nie tak przystojny jak ja, który postanawia zaciągnąć się do wojsk Unii by roznieść armie Konfederatów, podbić Południe, uwolnić murzynów i przypodobać się koleżance z klasy. Żaden patriotyzm nim jednak nie kieruje tylko marzenia o sławie. Tak jest, ten goguś nie może doczekać się aż będzie mu dane dokonać czynów bohaterskich i chwalebnych. W tej bufonadzie przygotował sobie nawet patetyczny tekst pożegnania z matką. Na froncie następuje jednak tak dobrze wszystkim znane zderzenie marzeń z rzeczywistością. Auć! Henio trafia na pierwszą linię, gdzie raczej nie przestrzega się Kodeksu Szlachetnego Rycerza. Odwaga ulatuje i Henio przy pierwszym wystrzale robi w gacie i ucieka. Zamiast Szkarłatnego Godła Odwagi dorabia się...

amazur83 | 2017-05-04
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

"I byle drab, i byle szczeniak
W odwieczne kłamstwo ich uwierzy,
Że trzeba iść i z armat walić,
Mordować, grabić, truć i palić;"

Julian Tuwim "Do prostego człowieka"

Wybucha wojna secesyjna. Młodziutki Henry Fleming postanawia, wbrew woli matki, zaciągnąć się do wojska chcąc zdobyć sławę i chwałę. Jest przekonany, że wojska Unii zetrą w proch i pył oddziały Konfederatów. Zwycięstwo będzie łatwe i przyjemne, a najlepszy będzie powrót do domu w glorii bohatera.

Prawda okazała się jednak zupełnie inna. Najpierw obie armie przez długi czas maszerowały, przystawały, rozbijały obozy po czym przychodził rozkaz i znów maszerowały. Przypominało to starcie dwóch bokserów, którzy nie mogąc się zdecydować na frontalny atak, próbują wybadać przeciwnika, znaleźć jego słabe strony. Takie wojskowe szachy nie wzbudzały entuzjazmu w armii. Przecież jeśli wróg jest tak słaby, to po co ta cała zabawa? Henry chciał walczyć, nie obozować. W końcu...

iaintnogood | 2014-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Mimo że zwykle bardzo ciężko jest mi przebrnąć przez opisy wojennych potyczek, dzieło Crane'a czytało mi się z zadziwiającą łatwością (przynajmniej pod tym względem). Tematyka wojenna do przyjemnych nie należy ale naprawdę warto sięgnąć po tę pozycję.

Lenkaite | 2013-01-28
Przeczytana: grudzień 2012

Conrad powiedział o swoim przyjacielu Crane'ie, że jest najlepszym impresjonistą, ale tylko impresjonistą. Coś w tym jest.

Książka przedstawia rozczarowanie mitem wojny jako polem, gdzie bohaterowie walczą i odnoszą zwycięstwa, a tchórze kryją się w okopach i giną. Nie, wszyscy się BOJĄ, to jatka, a przetrwanie zależy od szczęścia. Dorastanie Henry'ego Flemminga odbywa się błyskawicznie. Wątki naturalistyczne.

Katarzyna Interwers | 2011-09-16

Jak dla mnie zaskakująco dobra. Nie jestem 'weteranem' książek o tematyce wojennej, ale na mnie opisy wojny i tego co dzieje się z człowiekiem w obliczu zagrożenia zrobiły wrażenie i zapadły w pamięć.

Ktoś tutaj pisał o symbolice. Rzeczywiście jest taki nurt interpretowania tej powieści i trochę żałuję, że nie znałam go przed przeczytaniem książki, bo może odebrałabym ją jeszcze inaczej.

Przemysław Kamiński | 2012-02-19

Książka ciekawa, aczkolwiek momentami może być niezrozumiała. Autor bardzo fajnie pokazał, co się dzieje z człowiekiem na wojnie, w obliczu wielkiego zagrożenia. Jak dla mnie 7/10.

Olsko_Ulrich | 2017-06-30
Przeczytana: 30 maja 2017