Wyzwanie czytelnicze LC

Dwie głowy ptaka

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Kolekcja prozy polskiej XX wieku". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
83-06-02511-3
historyczna
Danway

Dwie głowy ptaka Władysława Terleckiego (ur. 1933), opublikowane po raz pierwszy w 1970 roku, należą do cyklu utworów poświęconych powstaniu styczniowemu. Aleksander Waszkowski, ostatni naczelnik powstania, osamotniony, mający dojmującą świadomość klęski, decyduje się na współpracę z carską ochraną, aby przerwać ciąg skazanych na klęskę narodowych zrywów. Powieść bada granice ludzkiej odpowiedzialności, poszukuje prawdy o człowieku, rozpatruje powtarzające się warianty tematów: wierności i zdrady, konspiracji i śledztwa, spisku i prowokacji. Terlecki akcentuje fatalizm losu, nieuchronność wyboru, niejednoznaczność kryteriów oceny zdarzeń.

źródło opisu: okładka

źródło okładki: zdjęcie własne

| 2017-06-13
Na półkach: Literatura, Przeczytane

Jedna z najwyżej cenionych powieści zapomnianego już Władysława Terleckiego, przez krytykę zaliczanego do grona najważniejszych polskich pisarzy historycznych.
Bohaterem utworu jest Aleksander Waszkowski, ostatni Naczelnik Warszawy w Powstaniu Styczniowym. Jesteśmy świadkami dwóch ostatnich miesięcy jego życia, od momentu aresztowania i uwięzienia do chwili egzekucji na stokach Cytadeli. W toczącym się śledztwie Waszkowski będzie musiał zważyć racje przemawiające za i przeciwko dalszej walce zbrojnej, a w konsekwencji za i przeciw współpracy w śledztwie z zaborcą.
Nośnikami idei będą tu: bezimienny więzień, niedoszły zabójca margrabiego Wielopolskiego, rzecznik postawy patriotycznej, oraz tajemniczy, obdarzony diabolicznym wdziękim rosyjski oficer, zachęcający Waszkowskiego do dokładnego opisania swoich czynów (między innymi brawurowego przejęcia Skarbu Królestwa) celem utrwalenia własnej legendy. Obie te postacie pełnią funkcje trochę podobne do...

kiniol89 | 2013-09-24

Problem z tą książką mam duży przez lewice uwielbiana, przez prawicę znacznie mniej, a że bliżej mi do obozu niepodległościowego rozterki są niemałe. Niby wszystko oczywiste - zdradę należy potępić, a jednak wątpliwości są.
Trochę tak, jak przy "Obłedzie 44" Zychowicza, z jednej strony pozytywna ocena jego wniosków, a z drugiej niesmak - bo przecież pisał to kilkadziesiąt lat po Powstaniu Warszawskim zza ciepłego biurka z pełnym brzuchem. Chyba jednak realizm powinien być wyżej ceniony niż "walka bez względu na skutki", dlatego bliżej mi do historiozoficznego podejścia Zychowicza i Ziemkiewicza ciągle powtarzających, że walkę trzeba podejmować tylko wtedy, gdy będzie szansa na zwycięstwo. Wbrew pozorom Dmowski i Kuroń mają ze sobą coś wspólnego, pierwszy mówił o potrzebie budowania świadomego społeczeństwa, nawet pod potężnymi zaborcami - lepsze to niż strzelanie "bursztynem do świń" i utrata esencji narodu, drugi mówił "Nie palcie komitetów, zakładajcie własne" - no właśnie....

Aga | 2017-12-29
Przeczytana: 2017 rok