Muzyka żab

Wydawnictwo: Sonia Draga
Frog Music
Ag2S

Jest lato 1876 roku. San Francisco nawiedza fala bijących rekordy upałów oraz epidemia ospy, z powodu której wiele dzielnic zostało objętych kwarantanną. Jenny Bonnet zostaje zastrzelona przez okno sypialni w pensjonacie Eight Mile House przy stacji kolejowej, podczas gdy jej przyjaciółka stoi obok, zupełnie bezradna. Blanche Beunon, która ledwo uszła z życiem, to młoda francuska tancerka burleskowa, trudniąca się również prostytucją. Do Kalifornii przyjechała ze swoim charyzmatycznym kochankiem/alfonsem i jego najlepszym przyjacielem. Wszyscy troje, jak na prawdziwych przedstawicieli cyganerii przystało, wiodą wspólny żywot. Jednak przez ostatni miesiąc coraz gorzej się między nimi układa, od chwili, gdy na ich drodze pojawiła się Jenny, ekscentryczna młoda dziewczyna, która nosi spodnie i jeździ na bicyklu. Strzelanina w Eight Mile House staje się punktem wyjścia do podróży, w którą zabiera nas Blanche – podróży po świecie pełnym zdesperowanych nędzarzy, zazdrosnych mężczyzn i skrzywdzonych dzieci. Blanche zakwestionuje swoje dotychczasowe wybory i zaryzykuje wszystko, co ma, by walczyć o sprawiedliwość w imieniu swojej zmarłej przyjaciółki – jeśli oczywiście wcześniej nie dopadnie jej morderca.

Muzyka żab to literacki thriller o filmowej wręcz fabule, pełen ballad i ludowych piosenek, które przenoszą czytelnika na drugi koniec świata. W swojej lirycznej opowieść o miłości i rozlewie krwi pośród typów spod ciemnej gwiazdy Emma Donoghue zdołała uchwycić puls rozkwitającego amerykańskiego Zachodu. Krytycy przyjęli ten tytuł entuzjastycznie, co jednak nie dziwi, biorąc pod uwagę literacki talent Emmy.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2036/literatura-o...(?)

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2036/literatura-o...»

deana | 2017-01-03
Przeczytana: 03 stycznia 2017

,,Muzyka żab" to fabularyzowana opowieść o niewyjaśnionym zabójstwie Jenny Bonnet. Ta młoda kobieta została zastrzelona pewnego upalnego dnia w małym pensjonacie niedaleko San Francisco. Jej przyjaciółka i towarzyszka Blanche podejmie trudną drogę aby ujawnić sprawców. W ten sposób chce odwdzięczyć się Jenny, która wyrwała ją z ram życia burleskowej tancerki i luksusowej prostytutki.

Pierwsze co zwraca uwagę to specyficzny sposób prowadzenia narracji. Jesteśmy w dwóch miejscach na raz. Raz obserwujemy Blanche, tuż po zabójstwie gdy próbuje dociec prawdy, po to by zaraz przenieść się miesiąc wcześniej do początku znajomości obu kobiet. Zabieg ten nasuwa skojarzenia z montażem filmowym a plastycznie i wyraziście zaprezentowane kolejne sceny sprawiają, że z łatwością można sobie wyobrazić tę fabułę na wielkim ekranie. Niestety, równocześnie spłyca to trochę odbiór literacki tekstu. Skupiamy się na obrazkach pomijając i odsuwając na dalszy plan samą akcję, która wypada bardzo blado....

eva40 | 2016-10-07
Na półkach: 2016
Przeczytana: 07 października 2016

Nie do końca mi przypadła ta powieść. Ale jak to bywa nie wszystkim podoba się to samo. Mimo wszystko nie żałuje, że ją przeczytałam. Jak dla mnie za dużo piosenek....i przeskakiwanie z czasem teraźniejszym a przeszłym. Ogólnie tematy w niej zawarte są ciekawe i jak to bywa odkrywanie historii z czasów gdy powstawały miasta w miejscach złóż kruszców za jakimi była pogoń. Co jak wiadomo sprowadziło rożnych ludzi z europy i nie tylko, rożnych profesji, wyznań oraz pragnień. To Ameryka i jej historia.

Elwira | 2016-10-28
Przeczytana: 28 października 2016

Gdy fikcja mieszą się z prawdą w umiejętnych rękach, a raczej pod sprawnym piórem, to zawsze wychodzi z tego coś fascynującego. Tak też stało się w przypadku Muzyki żab, gdzie autorka Emma Donoghue przeprowadziła drobiazgowe wręcz rozeznanie, następnie dodała szczyptę fikcji i stworzyła niezwykła powieść.

Nietuzinkowe postacie, erotyzm, humor, spora dawka ryzyka i suspens składają się na ten sukces. Ale nie tylko zabawa, bo i głębiej sięga jej proza, aż po problemy godności, kobiecości, macierzyństwa czy niezależności kobiety.

Pisarce po raz kolejny udało się wciągnąć (nie tylko mnie) bez reszty w swój świat literacki. Ta książka bulwersuje, drażni, zachwyca, ciekawi… przenika po prostu. A w tle muzyka ludowa, francuska, porywająca i piękna.

To piękna historia dotycząca głównie kobiet i dla kobiet, choć nie tylko.

Zuela | 2017-08-24
Na półkach: Posiadam

USA widziane oczami dziewczyny przybyłej z Paryża i która uprawiając prostytucje i tańcząc w kabarecie utrzymyje kochanka i jego przyjaciela,którzy są szulerami.Kiedy podburzona przez ledwo,co poznaną dziewczyne odchodzi musi stoczyć walkę o rocznego synka,który w początkach swego życia oddant pod "dobrą" opiekę miał umrzeć,jak wieksość dzieci oddanych do tzw sierocińców.Polecam

myrtij | 2016-09-23
Na półkach: 2016
Przeczytana: 20 września 2016

Jedyną winą Jenny Bonnet był fakt, że nosiła spodnie i zaprzyjaźniła się z Blanche. Blanche, z kolei, miała więcej na sumieniu: zarabiała na życie ciałem i tańcem, oddała swoje nowo narodzone dziecko pod opiekę na nieznaną farmę, aż wreszcie zauważyła wady swojego kochanka i odważyła się mu przeciwstawić. Czy tym ostatnim mogła sprowadzić śmierć na ekscentryczną przyjaciółkę? Może to ona była celem, a Jenny zginęła przez przypadek? Blanche postanowiła zaryzykować i wyjaśnić sprawę zabójstwa przyjaciółki, narażając się na spotkanie z osobami, które podejrzewała o morderstwo. A przede wszystkim – odzyskać dziecko!

San Francisco, druga połowa dziewiętnastego wieku. W mieście i okolicach powoli wygasała gorączka złota, zastępowana przez gorączkę powodowaną zarazą ospy. Trójka Francuzów, która półtora roku temu zawitała do miasta, mimo wszystko nie mogła narzekać na swoją sytuację. Blanche zarabiała wystarczająco dużo, by kupić kamienicę i wygodnie żyć, choć jej partner Arthur i jego...

rose_2958 | 2017-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Świetna książka, która wciąga i zachwyca już od pierwszych stron. Polecam.

mbutterfly | 2016-11-17
Na półkach: 2016 - Przeczytane
Przeczytana: 22 października 2016

Świetna książka. Na początku trudno było mi się przez nią przebić i już myślałam, że ją odłożę na półkę, ale czytałam dalej. Cieszę się, że jej nie odłożyłam. Historia wciągająca, a w dodatku na faktach. Bohaterowie tej książki istnieli naprawdę. Polecam!

Ania | 2017-10-04

Trudno mi ocenić „Muzykę żab". Nie zgadzam się z tym, że jest równie dobra jak „Pokój" tejże autorki. Tamta wstrząsnęła mną, przeraziła i długo nie pozwoliła o sobie zapomnieć. Tutaj jest ciekawa fabuła, dosyć kontrowersyjni bohaterowie, ale sam klimat paryskiej bohemy przeniesiony na ulice San Francisco nie bardzo do mnie przemawia, zresztą to aura, której „nie czuję". Główna bohaterka drażniła mnie, irytowała. Owszem chciałam poznać zakończenie, a raczej brakujące szczegóły opowiedzianej historii, ale powieść jako całość bez fajerwerków.

alutka74 | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Okładka kusiła, zwiastując kobiety w turniurach i gorsetach. A co w środku? Zefirek erotyzmu i sensacji wiał z każdej strony. Próżno jednak czekać na jakiś dreszczyk. Ten zduszony w zarodku torturowaniem się myślami i konfabulowaniem narratorki, dość próżnej hedonistki. Może Blanche była creme de la creme, ale tarantelli, a nie narracji. Szkoda, że nie zostało to opowiedziane przez Jenny. Ekscentryczka przyodziana w since i luźny, uwalany w błocie garnitur, z workiem pełnym żab mogłaby urządzić niezłą jazdę czytelnikowi nie tylko na swoim bicyklu. A tak cóż. Jedyne, co mnie zaciekawiło, oprócz posłowia, to to, czy jeździła w kasku.

Juana | 2017-03-31
Na półkach: Wymienię/sprzedam
Przeczytana: 30 marca 2017

Po Muzykę żab sięgnęłam z ciekawości co jeszcze napisała autorka popularnego Pokoju. Te dwie książki różnią się od siebie tak bardzo, że spokojnie mogłyby być napisane przez różnych autorów.

Całość opinii: