Okrążyć słońce

Wydawnictwo: Znak Literanova
Circling the Sun
literatura piękna
Ag2S

Poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji. Początek XX wieku. Trzyletnia Beryl Markham przeprowadza się wraz z rodzicami na farmę w Kenii. To miejsce szybko staje się jej domem, a członkowie plemienia Kipsigis przewodnikami po nowej i dzikiej krainie. Wychowywana samotnie przez ojca Beryl szybko wyrasta na niezależną i silną kobietę. Nie boi się niczego. Z wyjątkiem miłości....

Poruszająca opowieść o bezgranicznej wolności i pasji.

Kiedy poznaje Karen Blixen i jej kochanka, Denysa Fincha Hattona, jej życie zmienia się na zawsze. Uwikłana w miłosny trójkąt, odnajduje w sobie pasję, która wzniesie ją ku słońcu.

Okrążyć słońce to oparta na faktach historia Beryl Markham, kobiety, która daleko wyprzedziła swoje czasy. Pionierki lotnictwa, treserki koni, skandalistki i buntowniczki uwikłanej w miłosną relację tak doskonale upamiętnioną w Pożegnaniu z Afryką. Paula McLain powraca z kolejną znakomitą książką o kobiecie, która zawsze żyła według swoich zasad.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,9613,Okrazyc-slonce

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,9613,Okrazyc-slonce

Oficjalna recenzja
magdaLena książek: 330

Opowieść o wolności

Paula McLain to amerykańska autorka bestsellerowej „Paryskiej żony”, książki opowiadającej o pierwszej żonie Ernesta Hemingwaya. W swojej kolejnej powieści, „Okrążyć słońce”, pisarka skupia uwagę na innej nietuzinkowej kobiecie żyjącej w XX wieku, mianowicie na Beryl Markham. Beryl jako pierwsza na świecie kobieta została licencjonowaną treserką koni i licencjonowaną pilotką, a w 1936 roku ustanowiła nowy rekord lotu przez Atlantyk.

Akcja „Okrążyć słońce” rozgrywa się głównie w Afryce w latach 20. XX wieku. Na Czarny Ląd przybywają arystokraci i bogacze spragnieni inności i niebezpiecznego, afrykańskiego piękna, wielbiciele polowań na dzikie zwierzęta, a także ci, którzy marzą o nowym początku na tak różnym od ich miejsca pochodzenia, spalonym słońcem kontynencie. Pośród nich (i bohaterów powieści) odnajdziemy między innymi samą Karen Blixen, duńską baronową rozwijającą w Kenii swoją farmę kawy.

Życie Beryl niemal od samego początku związane jest z Afryką, gdyż od czwartego roku życia mieszka w kolonialnej Kenii razem ze swoim ojcem, prowadzącym hodowlę koni pełnej krwi angielskiej. Zabawy z Kibiim, chłopcem z plemienia Kikuju, zaszczepiają w niej ducha wojowniczki, a pomoc ojcu w jego pracy budzi w niej miłość do koni. Książka nie przedstawia całego życia pierwszej licencjonowanej pilotki, ale jego najintensywniejszy okres – czas poznawania samej siebie i podejmowania istotnych decyzji. Beryl jest odważna, nie dająca się oswoić i ujarzmić, walcząca i wolna – jej charakter odzwierciedla charakter Czarnego Lądu. Żyje w niezgodzie z konwenansami obowiązującymi w pierwszej połowie XX wieku. To buntowniczka wierna temu, co podpowiada jej serce, a nie społeczne wymagania, co niestety czyni ją ofiarą ludzi głodnych skandali i plotek.

Beryl jest nie tylko główną bohaterką „Okrążyć słońce”, ale też jego narratorką, co sprawia, że książka przypomina swoją formą pamiętnik. Powieść Pauli McLain to lektura dedykowana raczej szerokiemu gronu odbiorców, ale nie należy tej jej cechy postrzegać jako wady. To wciągająca od pierwszych stron, klasycznie skonstruowana opowieść napisana lekkim, a zarazem niebanalnym i plastycznym stylem pozwalającym naszej wyobraźni na przeniesienie nas do czasów kolonialnej Kenii, w której koegzystują afrykańskie plemiona i Brytyjczycy.

Książka Pauli McLain jest rodzajem hołdu złożonego niezwykłej Beryl Markham, a także w ogóle odwadze i niezależności kobiecej. To również biografia kobiety wiedzącej, że nie sposób wytyczyć kursu naokoło wszystkiego, czego się boisz. Nawet jeśli słowa tego cytatu brzmią dla kogoś mało oryginalnie, to i tak nie zmienia to faktu, że mówią prawdę – gdyby Beryl nie przezwyciężała setki razy swojego strachu, nigdy nie zostałaby treserką koni i pilotką, nigdy też nie powstałaby książka traktująca o jej losach. „Okrążyć słońce” daje nam pozytywne emocje i wiarę w siebie. Pozwólcie się tymi dobrymi emocjami obdarować, czytajcie powieść Pauli McLain.

Magdalena Paździor

Maria | 2019-05-04
Przeczytana: 01 sierpnia 2016

Beryl Markham - nieprzeciętnie odważna kobieta!
Szukałam w jej opowieści biograficznej źródeł tej nieprzeciętności i odwagi pójścia pod prąd budujących jej indywidualizm i niezłomną osobowość w dążeniu do obranego celu, w realizacji podejmowanych przedsięwzięć, w życiu według własnego planu i zasad, w wyborach moralnych bez „konieczności słuchania kogoś, kto mówi ci, co możesz, a czego nie możesz”, w ignorowaniu konwenansów i łamaniu norm społecznych, by zostać pierwszą na świecie trenerką koni w wieku osiemnastu lat, pierwszą na świecie licencjonowaną pilotką z rekordowym przelotem nad Atlantykiem i by zabić nienarodzone dziecko.
Była wolna!
Ale za tę wolność, za te własne ścieżki życia w ukochanej Afryce lat 20. XX wieku, słono płaciła. Każdy sukces okupiła cierpieniem. Każdy wybór przynosił straszne konsekwencje ekonomiczne lub psychiczne. Każda decyzja wiązała się z ogromnym ryzykiem porażki i stratą. Jej życie było pasmem naprzemiennych upadków i powstań, któremu...

To oparta na faktach fascynująca i wciągająca historia o kobiecie nie bojącej się strachu, kobiecie silnej, niezależnej i odważnej. Kobiecie, która mimo przeciwności losu osiągnęła swój cel i spełniła marzenia. Kobiecie wyprzedzającej swój czas. Taka kobietą była właśnie Beryl Markham. Ksiązka ta zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Czytałam ją z wielkim zainteresowaniem i przyjemnością. Jeśli ktoś jeszcze nie miał styczności z tą fantastyczną powieścią to polecam gorąco. Jest warta tego, aby ją przeczytać.

Magdalena_S | 2018-11-08
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 08 listopada 2018

Nie mam pojęcia ile w tej książce zostało zmyślone, ale sama myśl, że żyła kiedyś taka kobieta i miała tak wiele determinacji, już budzi mój podziw. Beryl nie była aniołkiem, ale sama się też za taką nie uważała. Czasami jej decyzje nie były dla mnie zrozumiałe, ale jedno trzeba jej przyznać - miała w głębokim poważaniu to, kto co o niej myśli i dalej robiła swoje. Książka została napisana przyjemnym językiem i miło spędziłam z nią czas 😊

zaczytana | 2018-09-21
Przeczytana: 21 września 2018

Zadziwiająco pochłania z biegiem wydarzeń. Szczerze polecam!

joly_fh | 2018-09-08
Przeczytana: 07 września 2018

Podobała mi się. Ten specyficzny klimat, jaki znajdziemy w "Pożegnaniu z Afryką": lata 20-30 XX, kolonie, Afryka, której już nie ma, i życie niezwykłej kobiety, wyprzedzjącej swoje czasy...

Monika | 2018-05-10
Przeczytana: 30 kwietnia 2018

Piękna Kenia z początku ubiegłego wieku, jeszcze nieskomercjalizowana, wciąż pełna zwierząt.
Ale główna bohaterka strasznie działała mi na nerwy. Dla mnie to wcale nie silna kobieta, ale rozwydrzone dziewuszysko.
Przymknijcie oko na tą dziwną osobę i zatopcie się w afrykańskich klimatach :)

Ania | 2018-04-30
Przeczytana: 22 kwietnia 2018

Główną bohaterką jest autentyczna postać, Beryl Markham, która wychowywała się w Afryce i miała okazję przyjaźnić się z Karen Blixen i jej partnerem, Denysem Hattonem, z którym miała romans. To niezwykła historia życia, oparta na faktach. Beryl to bardzo niezależna i silna kobieta, która nie zna strachu. Kobieta walczy z ograniczeniami wynikającymi z klasy i płci. Mimo przeciwności losu zostaje pierwszą licencjonowaną trenerką koni wyścigowych w Kenii.
Książa świetna i super się ją czyta. Lubie książki o Afryce i polecam gorąco...

Iwona | 2018-03-02
Przeczytana: 23 lutego 2018

Książka wzbudziła we mnie skrajne emocje: od wściekłości do sympatii i podziwu. Główna bohaterka nie jest w pełni czytelną osobą. Dla mnie miota się ze swoimi emocjami, które pchają ją w różne sytuacje i do podejmowania różnorodnych wyzwań. Nie brakuje jej odwagi i chartu ducha ale ... więcej nie piszę bo trzeba po prostu przeczytać. Polecam chociaż nie jest to rewelacja.

allison | 2018-02-12
Na półkach: Przeczytane, Rok 2018
Przeczytana: 10 lutego 2018

"Okrążyć słońce" to bardzo dobrze napisana opowieść o silnej, zdeterminowanej kobiecie, która - mimo wielu przeciwności losu - potrafiła walczyć o swoje miejsce na ziemi i o marzenia.

Główną bohaterką jest autentyczna postać, Beryl Markham, która wychowywała się w Afryce, miała okazję przyjaźnić się z Karen Blixen i jej partnerem, Denysem Hattonem, z którym miała romans.
Złożone relacje między tą trójką to jeden z elementów całości, ale wcale nie najważniejszy.

Dla mnie ta sfabularyzowana opowieść o perypetiach pani Markham to przede wszystkim inspirująca historia zasługującej na podziw kobiety. Wychowana w świecie zdominowanym przez mężczyzn Beryl musiała bardzo szybko zacząć samodzielnie dbać o siebie. Stawiała sobie zawsze wysoko poprzeczkę, dzięki czemu została pierwszą licencjonowaną trenerką koni, a potem jako pierwsza kobieta zdobyła licencję pilota, a w 1936 r. ustanowiła nowy rekord przelotu nad Atlantykiem.
Kosztowało ją to mnóstwo wyrzeczeń i cierpień, ale dało też...

rudarecenzuje | 2017-12-10
Przeczytana: 10 grudnia 2017

Mała Beryl wraz z ojcem zamieszkuje farmę w Kenii. To tam poznaje smak wolności, głód pragnień, zaznaje pierwszej miłości i zaczyna rozumieć, że najbardziej w życiu liczy się bycie sobą i niespoglądanie wstecz.

Minęło wiele miesięcy od momentu, kiedy kupiłam „Okrążyć słońce” do chwili, kiedy po tę powieść sięgnęłam. Miałam na nią wielki apetyt, mój entuzjazm gasł jednak w obliczu nieprzychylnych recenzji i ocen. Czy warto było czekać?

Największą wartością tej książki bez wątpienia jest dla mnie wykorzystanie faktów. Bardzo cenię historie czerpiące z prawdziwego życia i opowiadające o ludziach, którzy naprawdę żyli. W tym przypadku nie może dziwić, że autorka wykorzystała ten temat, wiąże się z nim w końcu wielki potencjał. Interesujące czasy, intrygujące postacie, niesamowite miejsca- te elementy składają się na treść niebanalną i dokładnie taką otrzymujemy poświęcając czas tej powieści.

Za sprawą fabuły autorka cofa się do początków XX wieku i opowiada o wydarzeniach w tym...