Książka Racheli

Wydawnictwo: Media Rodzina
Rakels bok
literatura piękna
Ag2S

„Książka Racheli” to wzruszająca historia o poszukiwaniu własnej tożsamości i mierzeniu się z demonami przeszłości. O poznaniu samego siebie, o zdradzie i miłości, a także o bezgranicznej opiece matki nad dziećmi i walce o nie. Ella, od kilku lat mieszkająca w Nowym Jorku, po śmierci rodziców wraca do ich domu w Norwegii. Tam spotyka Rachelę – tajemniczą starszą panią wynajmującą dom rodziców...

Ella, od kilku lat mieszkająca w Nowym Jorku, po śmierci rodziców wraca do ich domu w Norwegii. Tam spotyka Rachelę – tajemniczą starszą panią wynajmującą dom rodziców Elli. Od tego spotkania losy obu kobiet zaczną się przeplatać, obie będą musiały się zmierzyć ze swoją przeszłością, a historia sięgająca drugiej wojny światowej zatoczy zaskakujące koło w finale powieści.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1316/Ksiazka-Racheli

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1316/Ksiazka-Racheli

Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5630

Dwa światy pod jednym dachem

Wydawnictwo Media Rodzina w serii Gorzka Czekolada wydało niesamowitą książkę. Powieść pióra norweskiej pisarki jest lekturą obezwładniającą jak najmocniejszy narkotyk. Jej akcja rozgrywa się w XX i XXI wieku. Z kart książki poznajemy historię dwóch bohaterek, które dzięki przychylności losu spotkały się pod jednym dachem. Każda z nich żyje w innym świecie. Splot ich życiowych ścieżek pozornie wydaje się tymczasowy. Spotkanie Racheli i Elli zmienia bowiem diametralnie ich przyszłość. Okazuje się, że dwie odmienne rzeczywistości mają wspólny mianownik.

Pewnego dnia mieszkająca w Nowym Jorku, a pochodząca z Norwegii, Ella dowiaduje się, że jej rodzice zginęli tragicznie w wypadku samochodowym. Kobieta z pewnością jest zaskoczona tak traumatyczną wiadomością i czuje smutek, choć jej relacje z rodzicami były chłodne. Bez wahania wsiada w samolot i wraca do rodzinnego miasta, by pochować matkę i ojca oraz zająć się sprawami związanymi ze spadkiem. Ella nie jest zbytnio zżyta ze swoją rodziną. Na lotnisku wita ją jedynie adwokat. W Bergen nasza bohaterka dowiaduje się, że jest jedyną spadkobierczynią i tym samym staje się dość majętna. Niespodzianką jest fakt, że pewna starsza kobieta wynajmuje mieszkanie w piwnicy w jej rodzinnego domu. Ella poznaje ją dopiero po pogrzebie przy okazji porządków w willi rodziców. Starsza pani okazuje się sympatyczną i ciepłą osobą. Lgnie do Elli, koniecznie stara się nawiązać z nią bliskie relacje. Udaje jej się zaprosić ją w progi swego mieszkania. Przy filiżance kawy zaczyna opowiadać jej swoją historię. Opowieść o życiu Racheli rozpoczyna się od wczesnego dzieciństwa. Ella słucha kolejnych zdań z coraz większą ciekawością, z coraz większym zainteresowaniem. W końcu wyciąga dyktafon i nagrywa zwierzenia sędziwej lokatorki. Szybko okazuje się, że ta historia staje się jej bliska, coraz bardziej bliższa...

„Książka Racheli” to znakomita powieść obyczajowa, która zawiera w sobie poruszającą opowieść o losach żydowskiego dziecka, które wskutek zaistniałej sytuacji na politycznej arenie Europy musi opuścić swój dom i rodziców, by przeżyć. To historia nastolatki, która w obcym kraju musi tułać się, by dorosnąć do dojrzałości. To dzieje młodej kobiety, która nie ma szczęścia w miłości i cierpi przez mężczyzn których pokochała. To wreszcie opowieść o Żydówce pozbawionej korzeni, która przez całe swoje życie szuka swojej tożsamości. Rachela jest jednak osobą silną, zahartowaną przez życie i pełną determinacji w dążeniu do szczęścia. Jej perypetie mocno fascynują. Są one też dowodem jak wiele jest w stanie unieść kobieta, jak twarda potrafi być matka. Rachela to postać wyjątkowa, która jawi się jako symbol żydowskiego dziecka, które wprawdzie nie trafiło do obozu koncentracyjnego i przeżyło, ale które i tak ogromnie wycierpiało. Racheli wojna odebrała nie tylko bliskich, ale i tożsamość, która jest niezbędną częścią każdego z nas. Powieść norweskiej pisarki to książka o miłości, nienawiści i przyjaźni. To lektura, której przeczytane gwarantuje ogrom emocji i wzruszenia. W jej tło historyczne wpleciono prawdziwe wydarzenia jak choćby działalność Pomocy Nansenowskiej, która uratowała życie wielu żydowskich dzieci. Występujące w niej postacie są fikcyjne, ich kreacja to bezapelacyjne mistrzostwo. Ten tytuł to lektura z półki książek obyczajowych, która ma w sobie smak słodyczy i goryczy. Jej zakończenie jest wyjątkowe i zaskakujące. Tę powieść czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem, ze łzami w oczach, z rumieńcami na policzkach. Książka przekona chyba nawet największego malkontenta, że nie warto w życiu zbyt łatwo się poddawać, że życie to ciągle walka w której zwycięstwo ma niezwykle słodki smak. Dzięki lekturze z pewnością bardziej docenimy swoje korzenie, które wchodzą w skład fundamentu bez którego nie można zbudować swojego świata. Gorąco polecam ją tym, którzy lubią książki z historią w tle, a także tym, którzy szukają wyjątkowych wrażeń i niespodzianek przy czytaniu. „Książka Racheli” to elegancka proza w najwyższym gatunku, która emanuje dbałością o język, styl i niezwykłą fabułę. Z serca polecam nie tylko kobietom.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik

Aneta | 2019-09-23
Na półkach: Przeczytane, 2019, Na czytniku
Przeczytana: 19 września 2019

Wzruszająca powieść o losach Racheli, słowackiej Żydówki, którą poznajemy w 1938 roku , kiedy to faszyzm lawinowo wręcz opanował Europę. Autorka ciekawie pokazała oczami dziecka, jak nienawiść rasowa wpływa na ich życie. Rachela wraz z bratem została wysłana przez rodziców do dalekiej Norwegii, aby tam, w rodzinie zastępczej przeczekali wojnę. Dziewczynka ten trudny czas spędza w Skandynawii, gdzie po zakończeniu wojny zostaje w norweskim Bergen. Kolejne lata nie są łatwe, naznaczona traumą z dzieciństwa dziewczyna musi podejmować bardzo trudne decyzje. W tej części mamy to co w życiu: pragnienie bycia kochanym, miłość, trudy życia, walkę o dzieci, niesamowitą tęsknotę za tym, co wydaje się bezpowrotnie stracone.
Polecam

agucha | 2019-08-15
Przeczytana: 14 sierpnia 2019

Warto przeczytać, chociaż nie jest to książka która intryguje czy urzeka. Początkowo jest nawet nudna, dopiero dorosła Rachela zaciekawia i zachęca aby poznać jej historię. Nie potrafię jednak pojąć jak mogła zabrać dzieci ojcu, bo nie była szczęśliwa z mężem.

Anna | 2019-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2019

Niesamowita powieść, której akcja rozgrywa się w XX i XXI wieku, gdzie dzięki splotowi okoliczności łączą się losy dwóch głównych bohaterek. Nigdy wcześniej się nie zetknęły, każda z nich żyła w innym świecie, mierzyła się ze swoimi problemami, demonami, rozterkami. Spotkanie Racheli, wynajmującej lokum w piwnicy rodzinnego domu Elli, której rodzice zginęli w tragicznym wypadku, zmienia diametralnie życie każdej z nich, pozwala zrozumieć i pogodzić się z przeszłością, okiełznać jej demony i poczuć wewnętrzny spokój.

Elli, która mieszka w Nowym Yorku, a przyjechała jedynie na pogrzeb rodziców oraz w celu uporządkowania spraw majątkowych, w tym i sprzedaży domu, chce dowiedzieć się, kiedy lokatorka zamierza opuścić wynajmowany lokal. Nie spodziewa się, że Rachela Joyce, tajemnicza kobieta żydowskiego pochodzenia, powoli wciągnie ją w intrygującą historię, która pochłonie ją bez reszty i która połączy na zawsze ich losy.

Historia opowiadana przez Rachelę ma swój początek w 1938...

Maja | 2019-03-02
Przeczytana: 16 lutego 2019

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Książka pozostawiła mnie z mieszanymi uczuciami.
Z jednej strony historia Racheli jest ciekawa, a z drugiej strony ojciec Elli który był gejem (trochę za dużo dziwnych historii jak na jedną rodzinę) i metamorfoza związku Elli z Peterem nadają książce taniej banalności. A irytująco bezczelny sposób bycia Racheli wcale nie ułatwia czytania

Inez | 2019-02-16

Unikam książek o wojnie niepisanych przez polskich autorów tu dałam szanse i była to dobra decyzja. Książka piękna, warto przeczytać, inna perspektywa losów wojennych. Polecam!

Historia ciekawa, zwroty akcji świetne, bardzo dobra fabuła, trzyma w dobrym napięciu.
To mądra,wspaniała,świetna i wciągająca książka.
Pod ogromnym wrażeniem jestem tej pięknej powieści,wzruszyła mnie, zainteresowała z zainteresowaniem czytałam książkę.

Agnesto | 2018-10-22

Powieść norweskiej pisarki, która łapie za serce, czasem wręcz obezwładnia by zaraz znowu puścić cugle i wrócić do lekkiej formy.
Pewnego dnia mieszkająca w Nowym Jorku, a pochodząca z Norwegii, Ella dowiaduje się o tragicznym wypadku samochodowym, w którym giną jej rodzice. Nigdy nie miała z nimi dobrego kontaktu, a będąc dorosłą ten kontakt był wręcz znikomy lecz musi polecieć do rodzinnego miasta, by dopilnować pogrzebu i zając się sprawami związanymi ze spadkiem. Na miejscu, w Bergen dowiaduje się, że jest jedyną spadkobierczynią kolosalnej posiadłości, w której ... pewna starsza pani wynajmuje mieszkanie w piwnicy.
I tak właśnie podczas porządkowania domu i przeglądania rzeczy rodziców, podczas przebywania w domu dwie kobiety poznają się. Ella jest raczej niechętna zażyłości z kimkolwiek. Natura samotnika daje o sobie znać, a ktoś obcy przecież nie musi ingerować w jej dni. Lecz jeden dach i tajemnicza kobieta, która wprost czeka na odwiedziny stają się jakby nierozerwalnym...

mala_mi | 2018-09-18

początkowo książka wydawała mi się dość nudna...ale ale ! warto przebrnąć przez początek, bo później czeka na nas kawał dobrej książki. Historia młodej, pogubionej kobiety która na swojej drodze w kryzysowym momencie spotyka pogodzona z życie starsza kobietę na prawdę wciąga. a fakt ze ich losy przecinają się w jednym punkcie jeszcze tylko podkreca atmosfere. Rachel to kobieta po przejściach, zydowka,z którą los obchodził się wyjątkowo nielaskawie, a bella? Cóż mozna powiedzieć o kimś, kto dorastał w świecie w którym miał wszystko poza zrozumieniem? Rachela zmieni jednak wiele,a jej pojawienie się sprawi,że nic już nie będzie takie samo...polecam!

zorro | 2018-09-12
Przeczytana: 06 września 2018

"Książka Racheli", która przypadkiem wpadła mi w ręce, okazała się bardzo piękną i wzruszającą lekturą. Choć zaczyna się historią Elli - młodej dziewczyny wracającej do domu w smutnych okolicznościach, to w całości poświęcona jest losom Racheli - starszej kobiety, snującej opowieść o swym życiu pełnym smutku, bo przypadającym na czas wojny, pełnym rozstań i strat, ale także miłości i przyjaźni. Rachela wykorzystując to, że dziewczyna jest dziennikarką prosi o spisanie swych wspomnień, i tak poznajemy jej historię. Historię żydowskiego dziecka wywiezionego ze Słowacji, wychowanego w Norwegii, aby na końcu zamieszkać w Stanach Zjednoczonych, dziecka doświadczonego przez los i kobiety szukającej swych korzeni, wspomnień i wybaczenia. Lektura lekko zaskakuje swym zakończeniem, polecam.

Tantiema | 2018-09-11

Na początku wydawała mi się banalna,prawie zamierzałam ją odłożyć...A jednak mnie wciągnęła,w każdym razie na tyle,aby kontynuować czytanie.Osobiście nie uważam tej książki za nadzwyczajną, a jednak godną uwagi.Zaciekawiły mnie perypetie głównej bohaterki, zrobiła na mnie wrażenie jej siła,wola walki o przetrwanie, mimo przeżycia tak wielu dramatów.