Książka Racheli

Okładka książki Książka Racheli Sissel Værøyvik
Logo Lubimyczytac Patronat
Logo Lubimyczytac Patronat
Okładka książki Książka Racheli
Sissel Værøyvik Wydawnictwo: Media Rodzina Seria: Gorzka Czekolada literatura piękna
Gorzka Czekolada
Rakels bok
Media Rodzina
2016-04-20
2016-04-20
Katarzyna Tunkiel
II wojna światowa matka miłość do dziecka poszukiwanie sensu życia poszukiwanie własnej tożsamości (528) powieść obyczajowa (2216) samotność śmierć w rodzinie tajemnica wspomnienia zdrada

Dwa światy pod jednym dachem

Książka początkowo dość monotonna i nudząca, rozkręca się z czasem. Tytułowa Rachela opowiada naszej bohaterce swoją historię - od życia w Bratysławie, przez Szwecję, Norwegię po losy w USA. Trudno lubić Rachelę - wydaje się bardzo zamknięta w sobie, w każdym widzi wroga i uważa siebie jako Żydówkę, za ofiarę losu. Bohaterka, której opowiada o swoim życiu jest straszne bezbarwna, nudna. Zakończenie do przewidzenia.

Pierwsze strony książki mnie nie porwały, nawet trochę się wlekły. Młoda bohaterka nieco nudna, niczym nie zaskoczyła. Tytułowa Rachela rozczarowuje. Ogólny zarys historii bardzo ciekawy.

Myślę, że wkrótce zapomnę treść tej książki, jako nie wnoszącej zbyt wiele do mego życia. W dużej mierze odtwórcza, zarówno w formie prowadzenia dwóch równoległych historii dwóch bohaterek, jaki i w ilości nagromadzonych zwrotów akcji - w końcu historie rodzinne rozgrywające się w czasie wojny pełne są takich zwrotów - jak i w zakończeniu, łatwym do przewidzenia. Nie tylko wiadomo było od początku, że losy kobiet się jakoś splotą ale i można było przewidzieć, że pewne kluczowe wydarzenia z przeszłości mogą doprowadzić do oczyszczenia sytuacji dziś.
I nie jest żadnym odkryciem literackim, że odnalezienie własnych korzeni, poznanie historii rodzinnych, zmienia człowieka poprzez nadanie mu historycznego i kulturowego kontekstu.

Więc tak, nie kupię sobie tej książki, by do niej wracać. Ale nie był to też czas całkiem stracony.

Zachęcam do lektury. Książka wzruszyła mnie bardzo i uświadomiła mi, że ofiarami wojny nie byli tylko Żydzi w gettach oraz obozach koncentracyjnych, ale również małe dzieci żydowskie, które co prawda przetrwały wojnę w ukryciu, ale straciły wszystko. Powieść jest głosem o tym, jak boleśnie zewnętrzne zdarzenia mogą wpływać na ludzki los, odmieniając go diametralnie. Książka Racheli podkreśla jak ważne są korzenie, bez których trudno się obejść w życiu.

„Książka Racheli” Sissel Værøyvik to niezwykła opowieść. Tu przeplata się teraźniejszość z przeszłością. Pewnego dnia mieszkająca w Nowym Yorku Ella dowiaduje się, że jej rodzice zginęli tragicznie w wypadku samochodowym. Kobieta, nie zastanawiając się zbyt długo, wsiada w samolot i wraca w rodzinne strony, aby pochować rodziców oraz zająć się sprawami spadkowymi. W Bergen Ella dowiaduje się, że jest jedyną spadkobierczynią. Nie wie, że dość specyficzna starsza pani wynajmuje mieszkanie w piwnicy rodzinnego domu dziewczyny. Staruszka za wszelką cenę chce zbliżyć się do Elli. Przy filiżance kawy zaczyna opowiadać jej swoją historię. Skomplikowaną i trudną. Co ciekawe, Rachela wykorzystuje fakt, że Ella jest dziennikarką i prosi dziewczynę by spisała jej historię i przekazała ją innym. Co takiego ma do powiedzenia Rachela i kim jest dla naszej młodej bohaterki? Książka Racheli” to znakomita powieść obyczajowa. Niesamowicie wciągająca! Czyta się ją z niesłabnącym zainteresowaniem, ze łzami w oczach. Ja nie lubię powieści z historią w tle, ale ta mnie zachwyciła bez reszty.

Wzruszająca powieść o losach Racheli, słowackiej Żydówki, którą poznajemy w 1938 roku , kiedy to faszyzm lawinowo wręcz opanował Europę. Autorka ciekawie pokazała oczami dziecka, jak nienawiść rasowa wpływa na ich życie. Rachela wraz z bratem została wysłana przez rodziców do dalekiej Norwegii, aby tam, w rodzinie zastępczej przeczekali wojnę. Dziewczynka ten trudny czas spędza w Skandynawii, gdzie po zakończeniu wojny zostaje w norweskim Bergen. Kolejne lata nie są łatwe, naznaczona traumą z dzieciństwa dziewczyna musi podejmować bardzo trudne decyzje. W tej części mamy to co w życiu: pragnienie bycia kochanym, miłość, trudy życia, walkę o dzieci, niesamowitą tęsknotę za tym, co wydaje się bezpowrotnie stracone.
Polecam

Warto przeczytać, chociaż nie jest to książka która intryguje czy urzeka. Początkowo jest nawet nudna, dopiero dorosła Rachela zaciekawia i zachęca aby poznać jej historię. Nie potrafię jednak pojąć jak mogła zabrać dzieci ojcu, bo nie była szczęśliwa z mężem.

Niesamowita powieść, której akcja rozgrywa się w XX i XXI wieku, gdzie dzięki splotowi okoliczności łączą się losy dwóch głównych bohaterek. Nigdy wcześniej się nie zetknęły, każda z nich żyła w innym świecie, mierzyła się ze swoimi problemami, demonami, rozterkami. Spotkanie Racheli, wynajmującej lokum w piwnicy rodzinnego domu Elli, której rodzice zginęli w tragicznym wypadku, zmienia diametralnie życie każdej z nich, pozwala zrozumieć i pogodzić się z przeszłością, okiełznać jej demony i poczuć wewnętrzny spokój.

Elli, która mieszka w Nowym Yorku, a przyjechała jedynie na pogrzeb rodziców oraz w celu uporządkowania spraw majątkowych, w tym i sprzedaży domu, chce dowiedzieć się, kiedy lokatorka zamierza opuścić wynajmowany lokal. Nie spodziewa się, że Rachela Joyce, tajemnicza kobieta żydowskiego pochodzenia, powoli wciągnie ją w intrygującą historię, która pochłonie ją bez reszty i która połączy na zawsze ich losy.

Historia opowiadana przez Rachelę ma swój początek w 1938 roku, gdy w Bratysławie, podobnie jak i w innych miastach Europy, rozpoczyna się prześladowanie Żydów. Sześcioletnią Rachelę oraz nieco starszego od niej brata, rodzice postanawiają wysłać z dala od faszyzującej Europy do Norwegii, w okolice Bergen, gdzie mieliby przeczekać wojnę. Los dzieci na długie lata zostanie związany z tym krajem oraz sąsiadującą z nim Szwecją.

To niesamowita opowieść, pełna tęsknoty, samotności, bólu, rozczarowań, zmagania się z własną tożsamością, osobistych dramatów. Rachela straciła brata, musiała opuścić swoich opiekunów, podejmować trudne dla niej decyzje, walczyć o szczęście, o siebie samą i swoje dzieci, o lepszą przyszłość. Ale pragnęła też za wszelką cenę rozliczyć się z przeszłością, naprawić popełnione błędy, przeprosić i uzyskać wybaczenie. Również Elli poszukuje swojego miejsca w życiu, stabilizacji, poczucia bezpieczeństwa i miłości, w czym wielce pomocne staje się dla niej poznanie historii Racheli.

"Książka Racheli" to piękna, intrygująca i niezmiernie poruszająca powieść o życiu, o zmaganiach z nim, o miłości do rodziny, tęsknocie, szukaniu własnych korzeni i poznawaniu własnej historii. Oryginalna w swej formie, niekiedy nieco zawiła, czasem smutna bądź wzruszająca, ale gwarantująca niesłabnące zainteresowanie losami tytułowej bohaterki, wciągająca od pierwszej strony. Czytałam z ogromną ciekawością i żałuję, że tak szybko się skończyła.

Książka pozostawiła mnie z mieszanymi uczuciami.
Z jednej strony historia Racheli jest ciekawa, a z drugiej strony ojciec Elli który był gejem (trochę za dużo dziwnych historii jak na jedną rodzinę) i metamorfoza związku Elli z Peterem nadają książce taniej banalności. A irytująco bezczelny sposób bycia Racheli wcale nie ułatwia czytania

Książka pozostawiła mnie z mieszanymi uczuciami.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Unikam książek o wojnie niepisanych przez polskich autorów tu dałam szanse i była to dobra decyzja. Książka piękna, warto przeczytać, inna perspektywa losów wojennych. Polecam!

• II wojna światowa
  • Biblioteka