Muzyka żab

Data 1. wydania:
2014-03-01
Zofia Szachnowska-Olesiejuk
Zofia Szachnowska-Olesiejuk

Smutna, choć chyba realistyczna opowieść o życiu młodych kobiet w XIX-wiecznej Ameryce. Autorka postarała się, żeby nie zostawić nas z pesymistycznym zakończeniem, ale w Posłowiu odbiera nam tę odrobinę optymizmu.
Lektura raczej nie na jesienne wieczory.

Lektura raczej nie na jesienne wieczory.

Cieszę się, że mogłam obcować z tą książką i tak wiele się dowiedzieć o XIX wiecznym San Francisco. Stanowi dla mnie zaskoczenie, będąc w butach cudzoziemca, jak ciężko było żyć poszczególnym nacjom. Sama fabuła jest dość ciekawie przekazywana czytelnikowi. Autorka stawia wiele "ale" by rozwikłać tajemniczą śmierć swojej przyjaciółki. Nie podobała mi się przesadna 'babska paplanina' myślowa - byłam żądna dalszego ciągu zdarzeń niż przepełnionej w obawy przemyśleń głównej bohaterki i jej 'gdybania'. Koniec był nie do przewidzenia i za to bardzo duży plus - uwielbiam być zaskakiwana. Świetna lekka książka.

Przede wszystkim nie jest to kryminał czy thriller, ale raczej powieść historyczna oparta na prawdziwych wydarzeniach, które miały miejsce w San Francisco pod koniec XIX wieku. Ekscentryczna Jenny Bonnet zaprzyjaźnia się z tancerką egzotyczną Blanche i wkrótce zostaje zastrzelona. Kto zabił? Emma Donoghue fabularyzuje tę historię, ubarwiając ją elementami fikcji. Jednak "Muzyka żab" solidnie oddaje realia epoki i nie ma tempa powieści sensacyjnej. Czytałam ją dość wolno, ze względu na dużą liczbę szczegółów. Nie był to jednak stracony czas. Warto poznać tę historię.

Na pierwszy rzut oka, po tytule i okładce, byłam przekonana że to romans. Opis wskazywał na thriller. Bardzo pozytywnie zaskoczyła mnie ta książka. Może nie trzyma w napięciu jak rasowy thriller ale na pewno wzbudza dużo emocji. Zaletą jest też to, że historia oparta jest na faktach, o czym można przeczytać w posłowiu. Polecam serdecznie.

Książka ciekawa, choć na początku nieco chaotyczna. Akcja rozwija się dynamicznie, do końca nie wiadomo jaki będzie finał.

Ta książka już na początku w dziwny sposób pojawiła się w moich rękach.... Mój przyjaciel znalazł ją na śmietniku i przyniósł do mojego kiosku. Na początku myślałam, że ją sprzedam... Pewnego dnia w pośpiechu podczas rozmowy telefonicznej przeczytałam opis... Na początku wkręciło mi się, że będą tam trzy bohaterki -Jedna co zginęła Blanche i Jenny. Książki zaczynające się od morderstw zawsze budziły moją odrazę. Zaintrygowała mnie jednak Jenny i pomyślałam, że przeczytam tę powieść (Właściwie zawsze dla mnie najważniejszy jest charakter bohaterki. Ważniejszy niż fabuła i cała reszta)

Jakiś czas później (czytałam wtedy jeszcze inne fascynujące książki, a Muzykę Żab odłożyłam na później w kolejce) przeczytałam jeszcze raz opis i ... dotarło do mnie , że to Jenny została zastrzelona. Przeżyłam wstrząs psychiczny. Sama miałam ochotę wyrzucić tę książkę, ale jednak było mi jej szkoda. Schowałam ją gdzieś na półkę z dala przed moimi oczami i płakałam przez wiele godzin. Do końca dnia byłam roztrzęsiona.

Jednak ciekawość mnie zżerała i dałam szansę tę książkę... Pomyślałam, że przeczytam tyle, ile dam radę. I dalej brnę jakoś przez tę powieść, choć momentami myślę, że się katuję. Płaczę i widzę krew na klatce schodowej. A poza tym marzę o tym, by pójść na imprezę razem z Jenny. Blanche też bym poznała. Dużym plusem tej książki jest to, że główne bohaterki należą do półświatka. Blanche również jest intrygująca, ale Jenny bardziej w moim stylu.

W dodatku powieść jest pełna zagadek, tajemnic i pomimo bólu i cierpienia nie mogę przestać jej czytać, gdyż zastanawiam się - jak w ogóle do tego wszystkiego doszło i co się wydarzyło takiego, że Artur zmienił stosunek do Blanche? W jaki sposób Jenny namieszała w ich życiu? Zastanawiam się też , czy Jenny i Blanche faktycznie były tylko przyjaciółkami , czy może jednak łączyło je coś więcej... I czy Artur, czy Ernest zainteresowali się też bardziej Jenny... Też by się dla niej jakiś mężczyzna przydał.

Książka oparta jest o fakty i postaci z XIX wieku. Pisarka tchneła w te postaci życie, emocje, wiele często sprzecznych emocji. Muszę przyznać, że jestem pod wrażeniem tej książki, choć tak szczerze to nie wiem czy mnie zdenerwowała, zaszokowała czy zachwyciła. To książka która wzbudza w czytelniku wiele emocji, często sprzecznych i przez to "Muzyka żab" to ciekawa pozycja czytelnicza.

Rok 1876, San Francisco. Blanche, niegdyś artystka cyrkowa, obecnie tancerka burleskowa i luksusowa prostytutka, żyje ze swoim kochankiem i jego najlepszym przyjacielem w wygodnym związku. Pewnego dnia spotyka Jenny, ekscentryczną łowczynię żab, która nosi spodnie, jeździ na bicyklu i ma przy sobie broń. Ma też talent do zadawania niewygodnych pytań. Jedno z nich- gdzie się podział mały synek Blanche, uruchamia lawinę wydarzeń, z których najbardziej szokującym będzie morderstwo Jenny. Blanche zaczyna na własną rękę szukać mordercy przyjaciółki.
Książka specyficzna- z jednej strony oparta o drobiazgowe badania historyczne- a większość bohaterów żyła naprawdę- a z drugiej mająca taką konstrukcję, która utrudnia czytanie. Irytująca jest też główna bohaterka, która najpierw działa, a potem myśli- może dlatego, że znamy te myśli. O wiele bardziej interesująca jest Jenny, którą poznajemy przez opowieści innych ludzi. Jenny bowiem mówi o sobie niewiele i nie wprost, a często kłamie. I ostatecznie dowiemy się o niej tyle, ile Blanche.
Nie do końca przekonująca jest też intryga prowadząca do śmierci Jenny, ale to akurat można złożyć na karb niedostatku źródeł historycznych. Mimo tych mankamentów "Muzykę żab" czyta się dobrze.

2057

Powiedziałabym: lektura nietypowa, ocierająca się miejscami o naturalizm Zoli, wykorzystująca fakty i postaci z pierwszych stron dziewiętnastowiecznych gazet, które Autorka ożywiła i obdarzyła emocjami ze sporym talentem. Jestem pod wrażeniem "Muzyki żab", choć sama nie wiem czy książka mnie zachwyciła, czy zirytowała - na pewno wzbudziła spore emocje i wciągnęła. Sporo tej książki we mnie zostało i chodzi we mnie dłuższy czas po zakończeniu lektury.

Powiesc ma taki tajemniczy klimat i caly czas zaskakuje. Opowiada o tancerce i prostytucce Blanche ktora przyjechala do Kaliforni z kochankiem i jego przyjacielem. I tak zyja sobie we trojke . Gdy na jej drodze pojawia sie Jenny ekscentryczna dziewczyna noszaca spodnie i jezdzaca bicyklem ich relacje nie sa juz takie same. A i sama Blanche bardzo sie zmienia i zaczyna analizowac swoje zycie. Nie jest sama ma synka ktorym chce sie w koncu zajac.