Córka handlarza jedwabiem

Wydawnictwo: HarperCollins Polska
6,61 (102 ocen i 44 opinie) Zobacz oceny
10
6
9
8
8
11
7
31
6
21
5
18
4
2
3
3
2
2
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
The Silk Merchant's Daughter
data wydania
ISBN
9788327621856
język
polski
dodał
HarperCollins

Indochiny Francuskie, 1952 rok 18-letnia Nicole, pół Francuzka, pół Wietnamka, zawsze żyła w cieniu starszej siostry, Sylvie. Gdy ich ojciec, handlarz jedwabiem, rozpoczyna pracę u gubernatora, przekazuje firmę starszej córce. Rozczarowana Nicole dostaje tylko niewielki sklepik z jedwabiem w biednej wietnamskiej dzielnicy Hanoi. Skłócona z rodziną, przeżywa rozterkę, próbując określić swoją...

Indochiny Francuskie, 1952 rok

18-letnia Nicole, pół Francuzka, pół Wietnamka, zawsze żyła w cieniu starszej siostry, Sylvie. Gdy ich ojciec, handlarz jedwabiem, rozpoczyna pracę u gubernatora, przekazuje firmę starszej córce. Rozczarowana Nicole dostaje tylko niewielki sklepik z jedwabiem w biednej wietnamskiej dzielnicy Hanoi.
Skłócona z rodziną, przeżywa rozterkę, próbując określić swoją tożsamość.
Tymczasem trwa wojna, Wietnamczycy walczą z Francuzami o niepodległość, a Nicole nie wie, za kim się opowiedzieć. Nie pomaga w tym znajomość z dwoma mężczyznami, którzy darzą ją uczuciem. Wietnamczyk Trần jest rebeliantem, natomiast Mark wspiera Francuzów.

„Córka handlarza jedwabiem” to nastrojowa opowieść z czasów kolonialnych o siostrzanej rywalizacji, mrocznych sekretach i miłości.

 

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (243)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 977
Alicja | 2017-01-20
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 20 stycznia 2017

"Kiedy nie możesz sobie pozwolić na jakieś lęki, czy wątpliwości, nie wolno ci tracić ducha, należy myśleć o czymś pozytywnym" (str 249)
Lata 50-te XX wieku Hanoi (Wietnam) historia francusko- wietnamskiej rodziny na tle dziejów Indochin okupowanych przez Francuzów, później w czasie II Wojny Światowej przez Japończyków, a po jej zakończeniu na powrót przez Francuzów. Rozwój ruchu oporu wspieranego przez komunistów, a także alternatywnej partii zwalczającej go, wspieranej przez Amerykanów. Marzenia Wietnamczyków o lepszą przyszłość, życie w godziwych warunkach bez okupanta będącego źródłem zła.Nadciągająca wojna o wyzwolenie niosąca jak każda okrucieństwo, bezsilność, mordy i wszystko co najgorsze.Dylematy ludzi o podwójnej tożsamości, po której stanąć stronie w obliczy zbliżającego się niebezpieczeństwa.
Główna bohaterka młoda dziewczyna wychowana przez ukochaną kucharkę starająca się zastąpić jej rodzinę, z którą relacje są dosyć dziwne. Koszmary z dzieciństwa wracają i atakują z...

książek: 1567
deana | 2018-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

,,Córka handlarza jedwabiem" to trzecia książka Dinah Jefferries. Tak jak w poprzednich autorka zabiera czytelnika w niezwykłą podróż na Daleki Wschód. Tym razem jej opowieść rozgrywa się na tle zmian politycznych jakie zachodziły w Wietnamie w latach 50-tych XX wieku.

W Nicole Duval miesza się krew francuska i wietnamska. Dziewczyna wychowywała się w skomplikowanej, podzielonej problemami rodzinie. Mimo wpojonego francuskiego wychowania, temperament pcha ją ku wietnamskiemu dziedzictwu. Budzi to sprzeciw jej bliskich. Dziewczyna zbliża się jeszcze bardziej do Wietnamczyków gdy przejmuje prowadzenie małego sklepiku z jedwabiem. Jej skomplikowane życie zapląta się jeszcze bardziej gdy w jej otoczeniu pojawi się dwóch mężczyzn: Wietnamczyk Tran i tajemniczy Amerykanin Mark.

Jefferies miała bardzo ambitny plan na powieść. Chciała nie tylko przedstawić rozdarcie wewnętrzne Nicole, niepewnej swojej tożsamości kulturalnej oraz skłóconej z ojcem i siostrą ale także pokazać Wietnam w...

książek: 1496
Izabela Pycio | 2016-11-28
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 28 listopada 2016

"Człowiekowi, który nie zawsze czuje się dobrze we własnej skórze, miło jest być kimś innym nawet przez krótki czas."

Dinah Jefferies zabiera czytelnika w jedwabną podróż do Wietnamu, śladami licznych francuskich kolonistów połowy lat pięćdziesiątych dwudziestego wieku. Losy głównej bohaterki mocno zazębiają się z burzliwą historią kraju, wojną indochińską, amerykańskimi próbami powstrzymania ekspansji komunizmu, francuską infiltracją, silnym oporem Viet Minhu wspieranego przez Chiny i ZSRR. Autorka bardzo realistycznie opisuje atmosferę i nastroje panujące ówcześnie wśród mieszkańców Hanoi, zwanego Paryżem Orientu, miasta jezior, stawów i sadzawek. Malowniczo prowadzi zachwycającymi francuskimi dzielnicami, eleganckimi rezydencjami, wielobarwnymi pachnącymi ogrodami, szerokimi ulicami, ekskluzywnymi sklepami, ale również kwartałami z wietnamskimi mieszkańcami, życiem toczącym się na oczach innych, gdzie każdy zna każdego i wiele o nim wie, na maleńkich przestrzeniach, wąziutkich...

książek: 802
Jolka | 2018-05-01
Na półkach: 2018, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 01 maja 2018

Wietnam, pierwsza połowa lat 50-tych XX wieku. Trwa pierwsza wojna indochińska. Francuzi nie chcą porzucać dochodowej kolonii, a Wietnamczycy mają dość kolonizacji i eksploatacji swoich surowców. Naturalnie Francja wiele mówi o cywilizacyjnej misji, niemniej w parze z tą cywilizacją idzie wyzysk, dyskryminacja i terror. Na tle tych wydarzeń główna bohaterka – Nicole – pół Francuzka po ojcu pół Wietnamka po matce. Wychowana w luksusie, osiągnąwszy dorosłość coraz mocniej dostrzega ciemne strony kolonizacji francuskiej. Trudno jej określić własną tożsamość. Los kieruje ją na kilka miesięcy w szeregi komunistycznego Viet Minhu, walczącego o niepodległość Wietnamu, ale niosącego z sobą równie brutalne rządy. Ostatecznie życie zwiąże z Amerykaninem, agentem CIA. Kocha Wietnam, ale musi go opuścić.
Drugie moje spotkanie z twórczością Dinah Jefferies było równie udane jak przy lekturze „Żony plantatora herbaty”. Pisarka, która spędziła pierwsze dziewięć lat swojego życia na Malajach i...

książek: 366
Anna | 2018-08-26
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 25 sierpnia 2018

"Córka handlarza jedwabiem" to prosta opowieść o ludziach, którym przyszło żyć w skomplikowanych czasach francuskiego kolonializmu. Powieść obyczajowa osadzona w historii, opowiadająca o miłości w brutalnym świecie wojen i politycznych zawirowań. Ciekawa pod względem zagadnień kulturowych i różnic cywilizacyjnych między światem Zachodu i Orientu.
Znajdziecie w niej wiele interesujących fragmentów na temat wietnamskiej mody, kuchni i zwyczajów...

książek: 3131
Teresa | 2018-01-25
Na półkach: Przeczytane

To lektura dla czytelników w każdym wieku.Opowieść o ludziach i ich życiu osadzonym w trudnych czasach o miłości a także skomplikowanych relacjach rodzinnych.Akcja rozgrywa się w Wietnamie ogarniętym wojną lat pięćdziesiątych 20 wieku.Główna bohaterka to 18 letnia Nicole Duval pół Wietnamka ,pół Francuska mieszkająca z ojcem i starszą siostra .Od śmierci matki obie siostry rywalizują ze sobą.Powieść w klimacie egzotycznym ,wciągająca ,pełna ciekawostek Polecam.

książek: 2506
jeke | 2016-11-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 listopada 2016

1952 rok, Hanoi, Wietnam. Rodzina Duvalów prowadzi ekskluzywny dom handlowy w mieście, ale kiedy ojciec podejmuje pracę u gubernatora przekazuje prowadzenie firmy starszej córce Sylvie, zaś młodsza Nicole ma zająć się prowadzeniem małego sklepiku z jedwabiem w biednej dzielnicy Hanoi z czego nie jest za bardzo zadowolona.

Siostry są jak ogień i woda, różnią się od siebie pod każdym względem. 18-letnia Nicole jest pełna życia, zwariowana, niecierpliwa, płaczliwa, wrażliwa, roztrzepana, nieodpowiedzialna i ciągle zazdrości wszystkiego starszej siostrze. Jest podobna do zmarłej matki Wietnamki, a przez to jest dosyć niska, ma śniadą cerę i ciemne włosy. 23-letnia Sylvie jest wysoka, smukła, podobna do ojca Francuza. Zawsze opanowana, spokojna, nieprzenikniona, zorganizowana i perfekcyjna w każdym calu.
Przyznam, że pomimo pozytywnego nastawienia do obu sióstr po jakimś czasie zachowanie Nicole zaczęło działać mi na nerwy. Dziewczyna nie wyciągała żadnych wniosków ze swoich potknięć,...

książek: 1049
elenkaa | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Recenzja znajduje się również na moim blogu: http://pasion-libros.blogspot.com/2016/11/194-corka-handlarza-jedwabiem-dinah.html

"Córka handlarza jedwabiem" to druga już książka po "Żonie plantatora herbaty" malezyjskiej autorki Dinah Jefferies wydana w Polsce przez Wydawnictwo Harper Collins Polska.

Lata 50., jakiś czas po zakończeniu II wojny światowej. Główna bohaterka Nicole jest pół-Wietnamką, pół-Francuzką, jednak rysy twarzy, w odróżnieniu od siostry Sylvie odziedziczyła głównie po matce Wietnamce, która zmarła wiele lat temu. Teraz Nicole mieszka z ojcem, siostrą i ich służbą w Hanoi marząc o przejęciu rodzinnej firmy zajmującej się handlem jedwabiem. Niestety ojciec zajmując się sprawami toczącej się wojny postanawia przekazać zarządzanie przedsiębiorstwem swej starszej córce - Sylvie, a młodszej daje pod opiekę jedynie mały sklepik z jedwabiem w biednej dzielnicy. W uczucia Nicole wkrada się zazdrość o siostrę, przez co wpada w coraz większe kłopoty związane z polityką....

książek: 947
gleism | 2018-05-15
Na półkach: Przeczytane

Niestety nie trafiła do mnie ta historia. Wszystko wydawało mi się takie mdłe. Rywalizacja pomiędzy siostrami jakaś taka bez wyrazu. Nawet straszne sceny w obozach reedukacyjnych opisane tak jak przez mgłę. Nie moja bajka - niestety.

książek: 5600
malineczka74 | 2016-12-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2016

Nie tak dawno czytałam wspaniałą powieść noszącą tytuł "Żona plantatora herbaty". Ta książka wywarła na mnie ogromne wrażenie, a pióro jej autorki Dinah Jefferies bardzo mnie zachwyciło. Z ogromnym apetytem rozpoczęłam lekturę kolejnej książki tej pisarki licząc, że i tym razem wpadnę w czytelniczy zachwyt i trafię na prawdziwą literacką perełkę. Dokładnie tak się stało. Lektura w kolonialnych klimatach spełniła wszelkie moje oczekiwania i okazała się smakowitym kąskiem z grona tytułów obyczajowych. Ba, spodziewając się dużo dostałam sporo więcej. Co mnie zatem powaliło na kolana?
Klimat, historia, wątek obyczajowy, egzotyka, doskonały styl, barwność opowieści i rewelacyjne wyważenie powyższych elementów.

Autorka przenosi nas do połowy ubiegłego stulecia, a więc w czasy nie tak bardzo odległe. Rozpoczynając lekturę udajemy się do egzotycznego jak dla nas Europejczyków kraju - Indochin Francuskich, które obecnie istnieją na mapach świata jako Wietnam. To tu mieszka pewien...

zobacz kolejne z 233 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd