Córka handlarza jedwabiem

2016-11-09
2016-11-09
2016-07-14
Hanna Ordęga-Hessenmüller
Wietnam Indochiny kobieta literatura angielska mężczyzna relacje damsko-męskie rodzina rywalizacja śmierć tajemnica uczucie

Opowieść o Nicole, która jest pół francuską, pół Wietnamką. Jej ojciec jest Francuzem a matka która zmarła zaraz po jej urodzeniu Wietnamką. Młoda Nicole razem z siostrą Sylvią i ojcem mieszkają w Wietnamie. Powodzi im się dobrze aż pewnego dnia zaczynają wybuchać zamieszki. Okazuje się, ze Francuzi chcą w Wietnamie wprowadzić swoje rządy.
Młodziutka Nicole staje na rozdrożu. Z jednej strony czuje się Wietnamką bo tu mieszka, ma wietnamskich znajomych, tu toczy się jej życie. Ale z drugiej strony ma korzenie francuskie i tez pi trochu czuje się w obowiązku stanąć po stronie Francji. Tym bardziej, że ojciec i jego wpływowi znajomi zaczynaja na niej to wymuszać. Sprawa się komplikuje jeszcze bardziej w momencie gdy zakochuje się w kuzynie swojej przyjaciółki, który jest Wietnamczykiem. Młoda Nicole nie wie po której stronie ma się opowiedzieć. Czas jednak robi i swoje i w bardzo szybki sposób weryfikuje kto jest szczery i kto jest jej prawdziwym przyjacielem a kto tylko udaje żeby osiągnąć profity i swój cel.
Akcja powieści dosyć długo się rozkręca i przyznał szczerze, ze dlatego traci tyle gwiazdek w mojej ocenie. Nie jestem zwolenniczką książkę, w których coś zaczyna się dziać dopiero w połowie książki. Lubię od razu dynamiczne akcje a nie czekanie i zastanawianie się czy czymś mnie zaskoczy autor czy jednak bezsensu jest czytać.
W tym przypadku musiałam długo czekać aż autorka mnie na tyle zainteresuje, ze nie będę chciała się oderwać od powieści.

Młodziutka Nicole staje na...

"Córka handlarza jedwabiem", podobnie do wcześniej przeczytanej przeze mnie "Żony plantatora herbaty", to przykłady książek, które warto przeczytać i nie kierować się wydawnictwem, w którym zostały wydane.

Lata 50-te w Wietnamie to czas starań Wietnamczyków o uwolnienie się z francuskiego jarzma i walk o niepodległość.
18-letnia Nicole toczy własne walki o swoją tożsamość. Jest córką Wietnamki i Francuza od małego żyjącą z utrwalanym przez starszą siostrę Sylvie poczuciem winy z powodu śmierci matki podczas porodu.
Ich ojciec właśnie obejmuje wysokie stanowisko u gubernatora i przekazuje zarządzanie rodzinną firmą Sylvie, zostawiając Nicole jedynie mały sklepik z jedwabiem w ubogiej dzielnicy Hanoi.
Określeniu swojej tożsamości nie ułatwiają dziewczynie również dwaj mężczyźni, których los postawił na drodze Nicole: Mark, Amerykanin współpracujący z Francuzami i młody Wietnamczyk Trần zaangażowany w konflikt z Francuzami.

Powieść jest bogata w treść, której nie chcę tu zdradzać. Początkowo na pierwszy plan wysuwa się wątek polityczny, na tle którego rodzi się miłość Nicole do Marka. Po raz kolejny jednak nadzieje Nicole zostają pogrzebane przez Sylvie. Między siostrami znów pojawia się rywalizacja, przy czym ma się wrażenie, że Sylvie toczy otwartą walkę o względy nie tylko ojca, ale również Marka, zniżając się do kłamstwa i intryg. Młodsza Nicole znów wpada w poczucie winy, czuje się odtrącona i oszukana, ale też pojawiają się u niej wątpliwości co do szczerości uczuć Marka. Być może dlatego tak łatwo ulega wpływowi Trầna i angażuje się w konflikt wietnamsko-francuski, stając po stronie innej niż jej najbliżsi.
Jednak dla osoby, która wciąż nie wie, kim jest, wątpliwości są chlebem powszednim, a niepewność staje się stałym towarzyszem...

"Córka handlarza jedwabiem" jest zatem książką o szukaniu tożsamości, o rodzinnych sekretach i latami utrwalanych kłamstwach, które nie dość, że nie pozwalają na odnalezienie siebie, to jeszcze wpędzają nieustannie w poczucie winy, każą myśleć o sobie jak o niekochanym dziecku i obywatelu drugiej kategorii.
Dopiero pojawienie się osoby, która powoli zmienia ten obraz, powoduje odzyskiwanie wiary w ludzi, w siebie i w miłość. Choć to ostatnie nie jest takie pewne, bo mężczyzna długo nie wypowiada tych magicznych słów...

Książkę polecam, uprzedzając, że - tak jak w życiu - i w niej pojawiają się wzloty i upadki pisarki, bo mnie wątek miłosny jakoś specjalnie nie poruszył i wydał mi się zbyt długi.

18-letnia Nicole toczy własne walki o swoją...

Uwielbiam czytać powieści obyczajowe z historią w tle. Jeśli dodatkowo w ich fabule odnajduję rodzinne sekrety i tajemnice przeszłości, a akcja toczy się w jakimś egzotycznym zakątku świata to jest duża szansa, że taka książka trafi na półkę z moimi ulubionymi lekturami i zostanie ze mną na bardzo długo.

"Córka handlarza jedwabiem" to opowieść, która zabiera nas do Wietnamu połowy XX wieku, gdzie mieszka rodzina Duvalów. Czasy są bardzo niespokojne gdyż wybucha pierwsza wojna indochińska. Wietnamczycy nie są zadowoleni z kolonizacji francuskiej. Liga Niepodległości Viet Minha dąży do przejęcia kontroli nad państwem i wyparcia Francuzów z Wietnamu. Starcia zbrojne pomiędzy kolonizatorami, którzy starają się utrzymać w swoich rękach dochodowe pod względem rolniczym i surowcowym tereny i Wietnamczykami, którzy mają dosyć francuskiej dominacji i dążą do niepodległości, odbijają się na życiu zwykłej miejscowej społeczności. Te burzliwe czasy chyba najbardziej dają się we znaki ludności mieszanej, czyli metysom. Należy tu bowiem pamiętać, że od zakończenia II wojny światowej związki mieszane francusko - wietnamskie nie są akceptowane, a osoby pochodzące z takich związków są piętnowane i podejrzewane o kolaborację.

Eduardo Duval - Francuz, tytułowy handlarz jedwabiem poślubił Wietnamkę, z którą ma dwie córki - Sylvie i Nicole. Żona zmarła przy porodzie, a on stara się przez całe życie na swój sposób chronić dziewczynki. Teraz, gdy obie są już dorosłe ojciec decyduje się przekazać im prowadzenie rodzinnej firmy. Sam natomiast poświęca się polityce i konfliktowi indochińskiemu, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej niebezpieczny. Dzięki Sylvie i Nicole, które zostają wciągnięte w wir wojennych wydarzeń, mamy możliwość przyjrzenia się skomplikowanej i niespokojnej rzeczywistości z punktu widzenia obu stron sporu. Takie naświetlenie sytuacji wprost zmusza nas do wyciągania własnych wniosków.

Dinah Jefferies starała się jak najlepiej oddać sytuację polityczną Wietnamu w czasach I wojny indochińskiej. Kulisom konfliktu, który ostatecznie doprowadził do agresji Stanów Zjednoczonych na to osłabione walkami państwo poświęciła wiele miejsca. Wydaje się jakby sprawy rodzinne Duvalów i sekrety przeszłości czyli warstwa obyczajowa została nieco zdominowana przez ciekawie zarysowane tło polityczne. Tym niemniej w powieści znalazło się miejsce dla takich tematów jak skomplikowane stosunki pomiędzy siostrami, samotność w rodzinie, wyobcowanie w społeczeństwie, odtrącenie i rozdarcie, rozterki wewnętrzne. Bohaterowie dzielnie znoszą trudy niepewnej codzienności, chociaż ich życiu towarzyszy coraz większy strach i niepewność jutra. Nicole jako młodsza siostra jest nieco naiwna i łatwowierna, nosi w sobie piętno przeszłości, ale rzeczywistość każe jej szybko dorosnąć, co więcej... musi wykazać się odwagą, o którą byśmy jej nie podejrzewali. Sylvie - starsza z sióstr to osoba bardzo niestabilna, skrzętnie ukrywa osobiste problemy, lawiruje, jest postacią niejednoznaczną, do której zupełnie nie mogłam się przekonać. Serce moje skradła natomiast Lisa - kucharka, której opiekuńczość, ciepło i oddanie są godne podziwu.
W powieści zabrakło mi egzotyki Wietnamu. W końcu nie przez cały czas trwa wojna i przydałoby się więcej opisów miejsc i oddania uroków tego azjatyckiego kraju. Wędrówka na północ, czy potem powrót bohaterki do Hanoi zostały moim zdaniem niedostatecznie pokazane. Trudom tej niebezpiecznej ekspedycji zapewne towarzyszyło wiele emocji i odczuć, których mi tutaj zabrakło.
Intrygujące wydarzenia niestety nie pozwoliły mi się zatracić w lekturze, a przyznaję, że na to liczyłam. Tym bardziej, że nie jest to moje pierwsze spotkanie z autorką.

"Córka handlarza jedwabiem" podobała mi się i z przyjemnością poświęciłam jej swój czas, chociaż nie trafiła ona na półkę z moimi ulubionymi lekturami. Mimo wspomnianych wyżej mankamentów myślę, że książka warta jest polecenia oraz przeczytania. Jeśli interesują Was dalekie kraje, lubicie gdy fikcja literacka ubrana jest w ciekawe tło historyczne i polityczne albo zwyczajnie macie ochotę na dobrą powieść społeczno - obyczajową to "Córka handlarza jedwabiem" będzie dobrym wyborem.

"Córka handlarza jedwabiem" to opowieść, która zabiera nas do...

"Córka handlarza jedwabiem" to prosta opowieść o ludziach, którym przyszło żyć w skomplikowanych czasach francuskiego kolonializmu. Powieść obyczajowa osadzona w historii, opowiadająca o miłości w brutalnym świecie wojen i politycznych zawirowań. Ciekawa pod względem zagadnień kulturowych i różnic cywilizacyjnych między światem Zachodu i Orientu.
Znajdziecie w niej wiele interesujących fragmentów na temat wietnamskiej mody, kuchni i zwyczajów...

Znajdziecie w niej wiele...

,,Córka handlarza jedwabiem" to trzecia książka Dinah Jefferries. Tak jak w poprzednich autorka zabiera czytelnika w niezwykłą podróż na Daleki Wschód. Tym razem jej opowieść rozgrywa się na tle zmian politycznych jakie zachodziły w Wietnamie w latach 50-tych XX wieku.

W Nicole Duval miesza się krew francuska i wietnamska. Dziewczyna wychowywała się w skomplikowanej, podzielonej problemami rodzinie. Mimo wpojonego francuskiego wychowania, temperament pcha ją ku wietnamskiemu dziedzictwu. Budzi to sprzeciw jej bliskich. Dziewczyna zbliża się jeszcze bardziej do Wietnamczyków gdy przejmuje prowadzenie małego sklepiku z jedwabiem. Jej skomplikowane życie zapląta się jeszcze bardziej gdy w jej otoczeniu pojawi się dwóch mężczyzn: Wietnamczyk Tran i tajemniczy Amerykanin Mark.

Jefferies miała bardzo ambitny plan na powieść. Chciała nie tylko przedstawić rozdarcie wewnętrzne Nicole, niepewnej swojej tożsamości kulturalnej oraz skłóconej z ojcem i siostrą ale także pokazać Wietnam w momencie przemian. Mam wrażenie, że częściowo się to udało. Niby wszystko jest na swoim miejscu ale całość jest bardzo nierówna i momentami powierzchowna. Fakt, powieść budowana jest na solidnym gruncie - dramatycznej i pełnej niedopowiedzeń relacji rodzinnej, która wcześniej czy później musi poskutkować bolesnymi komplikacjami, szczególnie gdy wmiesza się w to polityka i wielka historia. A tej ostatniej też trochę jest - wyraźnie widać napięcia społeczne jakie panowały w Wietnamie po II wojnie światowej i które doprowadziły do wybuchu wojny domowej. Autorka próbuje pokazać obóz komunistów oraz brutalność działań wojennych. Dużo się dzieje ale jest to zbyt pobieżnie i prawie bez głębszej refleksji potraktowane. A i sama kreacja głównej bohaterki jest chaotyczna i momentami niespójna. Może taki był zamysł, w ten sposób chciano pokazać jej wewnętrzne rozdarcie ale mnie czasem drażnił.

,,Córka handlarza jedwabiem" to mimo wszystko powieść ciekawa, przepełniona emocjami i zapewniająca kilka godzin w zupełnie innym świecie. Pomimo różnych niedociągnięć czytało się ją szybko, można było poczuć klimat Orientu, świata podzielonego przez kolonializm, konflikty społeczne oraz poznać maleńki fragment historii Wietnamu.

Dzięki tej książce "liznęłam" trochę wiedzy o historii Wietnamu :)
POLECAM

Dzięki tej książce "liznęłam" trochę wiedzy o historii Wietnamu :)
POLECAM

Słaba. Infantylna. Bohaterowie niespełna rozumu. Wiele nieścisłości w treści.
Nie polecam, szkoda czasu.

Słaba. Infantylna. Bohaterowie niespełna rozumu. Wiele nieścisłości w treści.
Nie polecam, szkoda czasu.

Niestety nie trafiła do mnie ta historia. Wszystko wydawało mi się takie mdłe. Rywalizacja pomiędzy siostrami jakaś taka bez wyrazu. Nawet straszne sceny w obozach reedukacyjnych opisane tak jak przez mgłę. Nie moja bajka - niestety.

Fajne tło historyczne i to by było wszystko co można dobrego powiedzieć o tej książce. Szkoda, mogło być fajnie.

Piękna książka. Piękna i ciekawa opowieść na tle wydarzeń historycznych, które były mi zawsze odlegle. Dzięki temu losy Wietnamu stały się mi bliższe. osobiście dołożyłabym więcej opisów przyrody i zwyczajów, kultury Wietnamu. Niemniej jednak przepiękna, pełna nadziei książka przenosząca czytelnika w inny świat.

• Powieść obyczajowa
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Córka handlarza jedwabiem