Krewni

2021-03-24
2021-03-24
Dorota Kaczor
powieść przeszłość krewni

Dawno nie czytałem tak pozytywnej i mądrej książki. Obrazki z życia wzięte, bez sztucznego napędzania akcji, bohaterowie prawdziwi, tacy właśnie żyją obok nas. I ci tytułowi krewni, którzy powoli, powoli nawiązują coraz lepsze relacje, pomimo tego wszystkiego, co ich różni. Zakończenie jakiego się spodziewałem. Polecam gorąco.

Niezwykła książka pełna humoru i zaskakujących sytuacji z pogłębionym portretem psychologicznym bohaterów, których dzieli ponad 60 lat życia, odmienne warunki życiowe i wychowania. Dwie silne i skrajne osobowości, które mimo różnic niemal we wszystkim – potrafią odnaleźć się i wspierać prawie w każdej sytuacji.
Druga część powieści zdecydowanie ciekawsza ze względu na rewelacyjne opisy południa Francji, sporej dawki informacji o Nicei. Akcja toczy się w czasie trwającego w mieście karnawału, w którym bohaterowie biorę również udział. Poza tym Autorka umiejętnie wplata wydarzenia o tym mieście zarówno współczesne (atak terrorystyczny 14 lipca 2016 na Promenadzie Anglików ) jak i wiadomości z okresu II wojny światowej, działającego w mieście ruchu oporu i pomocy dzieciom żydowskim. Mimo poruszanych poważnych tematów powieść skrzy się humorem, a przede wszystkim jest dowodem jak silne potrafią być więzi rodzinne nawet te bardzo odległe i przekraczające granice kilku pokoleń.

Druga część powieści zdecydowanie ciekawsza ze względu na...

80-latek w podróży do Europy w towarzystwie przysposobionego z konieczności 11 - latka. Od nieufności do czegoś na kształt przyjaźni. Zderzenie pokoleń, trochę humoru sytuacyjnego plus historia sięgająca czasów wojny. Nie było źle, choć daleko mi do zachwytów.

Na półkach: , , , ,

Historia wzruszająca i mądra,opowiadająca o staruszku Noah chłopcu jedenastoletnim Michealu oboje są skazani na siebie,wyjeżdżają razem do Francji.
Dla chłopca liczy się bardzo tu i teraz,niczym się nie interesuje.
Relacje pomiędzy Noah i Michaelem nie są dobre,wręcz odwrotnie napięte.
Jednak z czasem przekonuje się chłopiec do nowego opiekuna i zachowuje się lepiej.
Powieść napisana przez autorkę bardzo ładnie,styl jej ciekawy Bardzo mi się podobał.
Wzruszona byłam czytając tę książkę,wciągnęła i poruszyła moje struny,pochłonęłam książkę całkowicie.
Fabuła bardzo dobra skonstruowana,postacie wspaniałe,ciekawe.
Wartka,dobra akcja i trzymała mnie w napięciu.
Pełna emocji niezwykłych,wrażeń miałam i to cudownych.
Wzruszyłam się bardzo przy tej powieści pięknej,emocjonującej,prawdziwej i wspaniałej.

Dla chłopca liczy się bardzo tu i teraz,niczym się nie interesuje.
Relacje pomiędzy Noah i Michaelem nie są dobre,wręcz odwrotnie napięte.
Jednak z czasem przekonuje się chłopiec do nowego opiekuna i zachowuje się...

Spodziewałam się po tej książce może większego ciężaru gatunkowego, tymczasem otrzymałam całkiem sympatyczną obyczajówkę bez większych dram, ze sporą dozą sytuacyjnego humoru. Bardzo gładko się tę książkę czyta – w zasadzie od pierwszych stron nie potrafiłam się od lektury oderwać, pomimo tego, że akcja toczy się leniwie, a cała treść skupia się na relacji starszego pana i powierzonego mu pod opiekę chłopca. Ciepła, kameralna opowieść o różnicach międzypokoleniowych. I na pewno pozwala zrozumieć trochę lepiej naszych dziadków, jeśli tylko czytelnik postara się wczuć w postać Noaha. Polecam.

W moim odczuciu słabsza od innych książek tej autorki, może przez główny wątek, pojawiający się już w literaturze- oto starszy człowiek musi nagle zająć się młodym krewniakiem i choć zdawałoby się, że wszystko ich dzieli, zawiązuje się między nimi nić sympatii. Tutaj jest to emerytowany wykładowca, samotny wdowiec, kulturalny starszy pan, który zostaje nieoczekiwanie opiekunem wnuka swojej siostry. W tle zagadki rodzinne potraktowane dość powierzchownie. Historia niepozbawiona humoru, głównie sytuacyjnego - i na szczęście, bo dzięki temu nie jest patetyczna.

Niezwykle ciepla, wzruszajaca, a momentami, zabawna ksiazka. Akcja toczy sie powoli, w ksiazce niewiele sie dzieje, ale czyta sie ja z prawdziwa przyjemnoscia i zaciekawieniem. Autorka swietnie wykreowala postaci bohaterow, opisala ich emocje.
Ksiazka porusza wazne tematy i sklania do refleksji.
Lektura wywolala we mnie wiele pozytywnych emocji.
Sedcznie polecam.

Ksiazka porusza wazne tematy i sklania do refleksji.
Lektura wywolala we mnie wiele pozytywnych emocji.
Sedcznie polecam.

Lekka, ciepła, zabawna - taka właśnie jest ta książka!

"Krewni" to historia staruszka i chłopca, którzy nieoczekiwanie zostali na siebie skazani i razem ruszają na podbój Francji. Nie liczyłam na zbyt wiele, a dostałam naprawdę dużo, przede wszystkim dużo humoru. Styl jest trochę inny, specyficzny wręcz, i może nie każdego od razu przekona, ale za to autorka nadrabia autentycznością dialogów. Ubawiłam się podczas lektury, a mnie zwykle łatwiej wzruszyć niż rozbawić, dlatego daję dużego plusa za żarciki, nawet te lekko suche!

"Krewni" to powiew świeżości, zarys fabuły niby znany, lecz przedstawiony w sposób nieco inny, oryginalny, zapadający w pamięć. W książce podoba mi się motyw podróży, tej fizycznej, kiedy bohaterowie zwiedzają obcy kraj, jak również tej sentymentalnej, kiedy szperają w przeszłości i odrywają tajemnice przodków. Relacja między głównymi bohaterami nie jest przesłodzona, ma w sobie trochę sarkazmu, dużo humoru, ale też ciepła i przywiązania.

Bardzo ciekawie skonstruowana historia, z przesłaniem i satysfakcjonującym, choć przewidywalnym zakończeniem. Daleko jej do książek mojego życia, ale z pewnością nie wyparuje mi z głowy tak łatwo. Historia dobra zarówno na leżak, jak i do jesiennej herbaty. Warto dać jej szansę!

Lekka, ciepła, zabawna - taka właśnie jest ta książka!

Zostali skazani na siebie przypadkiem, łączyło ich nikłe pokrewieństwo, dzieliło wszystko, a przede wszystkim wiek - jeden lat 11, drugi lat 80.
Pewnego dnia trzeba się zaopiekować młodym człowiekiem, który wydaje się przybyszem z obcej planety. Wspólna podróż do korzeni opiekuna, poznawanie faktów z historii swojej rodziny, ale co najważniejsze poznawanie zupełnie nieznanego sobie świata. Wiele śmiesznych sytuacji, słownych nieporozumień, aby w końcu stwierdzić, że spotkanie siebie było najlepszą rzeczą jaka mogła ich spotkać.

Mądra i ciepła historia, dla nie jednak trochę zbyt powolna i mało w niej zaskoczeń. Duży plus za poczucie humoru, inteligencję i lekkie podejście do starości głównego bohatera.

Dodaj cytat z książki Krewni