Silver. Trzecia księga snów

Okładka książki Silver. Trzecia księga snów Kerstin Gier
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Silver. Trzecia księga snów
Kerstin Gier Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Trylogia Snów (tom 3) fantasy, science fiction
Trylogia Snów (tom 3)
Silber - Das dritte Buch der Träume
Media Rodzina
2017-02-28
2017-02-28
2015-10-08
Agnieszka Hofmann
dziewczyna fantasy literatura niemiecka Londyn magia przeznaczenie sen szkoła tajemnica
Inne

Dream a little dream

1906 ocen

Dwie pierwsze części bardziej mi się podobały, ogólnie naprawdę okej młodzieżówka.

Fajna pozycja dla nastolatek. Finał trylogii jednak bez fajerwerków.

Fajna pozycja dla nastolatek. Finał trylogii jednak bez fajerwerków.

Środkowa część sennej trylogii Kerstin Gier
"Silver. Druga księga snów" nieco mnie rozczarowała,
i gdyby nie chęć sprawdzenia kim jest autor / autorka szkolnego
plotkarskiego bloga, pewnie nie sięgnęłabym po kolejną część.
Na szczęście finałowy tom "Silver. Trzecia księga snów"
jest równie dobry, co pierwszy "Silver. Pierwsza księga snów".
I polecam go starszym nastolatkom.

Jest tu wątek romantyczny i rozważania o pierwszym razie.
Są też inne historie, inne miłości, jest przyjaźń i współpraca.
Znów pojawiają się zaskoczenia, wątpliwości i "pogłoski" o demonie.
Jest niepokojąco i niebezpiecznie.

Czy to prawda, czy sen?

Bohaterowie, a zwłaszcza Liv ze swoim chłopakiem Henrym,
najczęściej przebywają w labiryncie korytarzy z drzwiami do snów.
Snów własnych i cudzych. Bo to znów jest książka o wnikaniu w sny!
O wkradaniu się do snów, o podglądaniu snów.
O tym, czego się można dowiedzieć dzięki snom.
I o manipulowaniu snami oraz... śniącymi.
Oj, niedobrze, wręcz groźnie!

Co prawda wciąż nie wiadomo,
dlaczego (i po co) można wchodzić do snów,
a Liv czasem zachowuje się irytująco,
ale książkę czyta się błyskawicznie!

Na scenę wraca Anabel - największa fanka demona.
A wszystkich zawsze wyprzedza jej dawny chłopak - Arthur,
który ma bardzo destrukcyjne, mroczne pomysły...

Kto jest z kim, a kto przeciwko komu?
Komu ufać? Jak zapobiec katastrofie?

No i kim jest Secrecy (od plotkarskiego bloga)?

Środkowa część sennej trylogii Kerstin Gier
"Silver. Druga księga snów" nieco mnie rozczarowała,
i gdyby nie chęć sprawdzenia kim jest autor / autorka szkolnego
plotkarskiego bloga, pewnie nie sięgnęłabym po kolejną część.
Na szczęście finałowy tom "Silver. Trzecia księga snów"
jest równie dobry, co pierwszy "Silver. Pierwsza księga snów".
I polecam go starszym...

Naprawdę łudziłam się, że będzie dobrze i srogo się zawiodłam.
Nie widzę powodu, żeby po raz trzeci rozwodzić się nad charakterystyką bohaterów, więc od razu przejdę do rzeczy (chociaż potem z przyjemnością ich jeszcze obsmaruję). Po przeczytaniu drugiego tomu najbardziej ciekawiło mnie to, jak autorka wybrnie z konfliktu pomiędzy Liv a Henrym – myślałam, że w tej części jednym z głównych wątków będzie ich powrót do siebie. Nic bardziej mylnego, samo się stało i to poza kamerami. Co to w ogóle jest za poroniony pomysł?
Co więcej, ta bardzo niepokojąca akcja w wykonaniu Henry’ego polegająca w skrócie na naruszeniu prywatności postronnej, niczego nieświadomej, osoby oraz przy okazji na zdradzie… przechodzi zupełnie bez echa. Ba, Liv postanawia zrobić to samo (podejrzewam, że autorka chciała, żeby było 1:1),a ja już nawet nie mam siły się rozpisywać o tym, jak bardzo czuję się obrzydzona takim zachowaniem.
Jedynym promyczkiem jest Grayson, który niestety na swych barkach całej powieści nie uniesie.
Gdzieś w tym wszystkim zapodział się wątek snów i nie dowiadujemy się najciekawszego (moim skromnym zdaniem),czyli dlaczego bohaterowie śnią. Tak po prostu się dzieje, to nieważne. Lepiej dać kolejne popłuczyny po pierwszej części, tego samego złola i jego chorą motywację.
Bo wykorzystawszy coś, co raz zadziałało świetnie, możemy całą resztę książki poświęcić na kłamstwa, niedopowiedzenia i fiksację głównej bohaterki na punkcie seksu. Serio, nie chodzi o to, że jestem pruderyjna, bo bardzo często czytam książki, w których opisy zbliżeń są na porządku dziennym, nie o to więc chodzi, że za dużo. Wątpliwości też uważam za zasadne. Po prostu pisząc młodzieżówkę, można by dać jej jednak mądrzejsze przesłanie i nie robić komedyjki z unikania szczerej rozmowy przez Olivię. Nigdy zresztą nie czytałam powieści, której wątkiem głównym byłby pierwszy raz i nie zostałby on w żaden sposób opisany. To wygląda wręcz tak, jakby autorka nagle zapomniała, że do czegoś takiego miało dojść (żadnej sceny, żadnej rozmowy o tym, dosłownie nic).
Mam wrażenie, że każdemu byłoby lepiej, gdyby zostały napisane tylko dwa, ale porządne tomy albo pozostał tylko jeden bez tych późniejszych dziwactw, które trącą tanią telenowelą.

Naprawdę łudziłam się, że będzie dobrze i srogo się zawiodłam.

Szkoda, że już koniec serii. Książki Gier czyta się świetnie. Wiadomo, że jest to młodzieżówka i nie ma tutaj refleksji większych i przesłania dla ludzkości. Książka jest skierowana do młodszej młodzieży. Dużo akcji i kilka nietypowych zwrotów w fabule. Czasami dialogi głupawe. Proste acz lekkie i przyjemne. Rozterki głównej bohaterki związane z intymnością czasem aż śmieszyły. Tak czy siak, dla relaksu i odmóżdżenia pozycja bardzo dobra.

Ciężko jest utrzymać kolejne tomy na tym samym poziomie co poprzednie. Tutaj nie jest tak źle, ale miałam moment zwątpienia, który przejawił się 5 dniową przerwą i dość trudnym powrotem.

Miałam wrażenie, że może nie tyle co fabuła zwolniła, bo zawsze coś się dzieje, tylko coraz bardziej brakowała mi wątków o snach, a za dużo było o normalnym życiu. Do tego pojawiały się coraz to nowsze, a stare schodziły na bok. Bałam się, że autorka oleje część i zostanę bez odpowiedzi.
A ponieważ rozpisywała się, albo co chwila wracała do mało dla mnie istotnych (i myślę, że dla książki też) spraw, nie zostało jej już zbyt dużo miejsca na rozwiązanie tych najważniejszych. I tu przyznaje jestem z deka rozczarowana, bo zostały opisane po łebkach. W dalszym ciągu była to ciekawa akcja, ale pozostawiała pewien niedosyt i czuć, że można to było lepiej zrobić.

Jest zawód, ale w dalszym ciągu stwierdzam, że jest znacznie lepiej niż w Trylogii Czasu.

Zawiłości snów i czego możemy dokonać ingerując w sny innych. Ciekawy, ciekawa to polecam. Dla młodzieży polecam.

IG:ksiazki_wloczykija
Książka ta wciąga w intrygujący świat snów i rzeczywistości równoległych, tworząc niezwykłą opowieść o walce z przeciwnościami, miłości i przyjaźni.

Liv Silver, główna bohaterka tej serii, ponownie staje w obliczu trudności i zagrożeń, zarówno w świecie jawy, jak i snów. Książka rozpoczyna się od momentu, w którym antagonistą, Arthurem, rośnie władza, a blogerka Secrecy zbiera coraz więcej informacji na temat posiadaczy zdolności do wejścia w sny. To początek skomplikowanego konfliktu, który wkrótce staje się centralnym punktem trzeciej części Trylogii Snów. Groźna Anabel ponownie pojawia się w sennych korytarzach, co dodaje jeszcze większego napięcia i tajemnicy fabule.

Kerstin Gier odznacza się nie tylko zdolnością do tworzenia intrygujących historii, ale także do wykreowania bogatych i złożonych postaci. Liv, jako główna bohaterka, rozwija się i dojrzewa w trakcie serii, co sprawia, że czytelnik może z nią współczuć, identyfikować się z jej wyzwaniami i trudnościami. W książce pojawiają się również inne postaci, zarówno te znane z wcześniejszych części, jak i nowe, które dodają świeżości fabule.

Jednym z największych atutów "Silver" jest umiejętność autorki ukazania snów jako miejsca tajemniczego i nieprzewidywalnego, gdzie granice między rzeczywistością a wyobraźnią są niejasne. Autorka buduje wizualne i emocjonalne krajobrazy snów, które zachwycają i przerażają jednocześnie. Czytelnik jest wciągnięty w ten magiczny świat, nie wiedząc, co czeka za kolejnym zakrętem fabuły.

Książka, oprócz fascynującej fabuły i znakomitej charakteryzacji postaci, zawiera także ważne przesłanie o sile przyjaźni, solidarności i miłości, które pomagają przezwyciężyć przeciwności losu i pokonać trudności.

To historia, która łączy w sobie elementy fantasy, thrillera i romansu, tworząc opowieść pełną tajemnicy, magii i emocji. Dla miłośników literatury young adult ta seria to prawdziwy klejnot, a "Silver" nie rozczaruje tych, którzy czekali na zakończenie losów Liv Silver i jej przyjaciół.

IG:ksiazki_wloczykija

Poprzedni tom był nudny i właściwie, to poza zagmatwaniem, że Arthur jest: a) informatorem, albo b) samą Secrecy, to niczego więcej nie pamiętam - widocznie nic ciekawego raczej się nie wydarzyło,
W tym tomie jest nieco ciekawiej i w końcu Mia rozwiązuje zagadkę kim jest Secrecy. Poza tym wyjaśnia się sprawa wierzeń w demona (to zasługa wspaniałego Graysona). Czyli dwie główne zagadki mamy rozwiązane.
A poza tym? Liv znów się mota ze swoim kompleksem niższości niedoświadczonej dziewicy i próbuje tą sprawę rozwiązać w snach. Może i komuś się podobają takie gmatwaniny myślowe, wraz z jej durnymi pomysłami vel rozwiązaniami, ale moim zdaniem to zdecydowanie najsłabsza część książki.
W sumie, nadal brakuje mi tutaj większej ilości szczegółów i więcej życia, ale i tak jest zdecydowanie lepiej niż w tomie drugim.

Na plus: bardzo ładna okładka, chyba najładniejsza ze wszystkich tomów tej trylogii.

lepsza niż poprzednia, fajne zakończenie serii, ale czegoś zabrakło mi w tej scenie finałowej

• 2017