Silver. Trzecia księga snów

Tłumaczenie: Agnieszka Hofmann
Cykl: Trylogia Snów (tom 3)
Wydawnictwo: Media Rodzina
Silber - Das dritte Buch der Träume
Sophie

Wielki finał Trylogii Snów! Są na świecie ludzie, którzy mają dostęp do snów. Z marzeń sennych można się bardzo wiele dowiedzieć - pogrzebać w świadomości i podświadomości. Można też popchnąć śniącego do czynów, których nigdy nie dopuściłby się na jawie... Główna bohaterka serii, Liv Silver, ma same kłopoty. Jej antagonista Arthur rośnie w siłę, blogerka Secrecy wie coraz więcej, a groźna Anabel znów pojawia się na sennych korytarzach. Liv musi połączyć siły z przyjaciółmi, żeby chronić siebie i bliskich przed niebezpieczeństwem, które czyha na jawie i we śnie.

źródło opisu: https://mediarodzina.pl/prod/1442/Silver---trzecia-ksiega-snow

źródło okładki: https://mediarodzina.pl/prod/1442/Silver---trzecia-ksiega-snow

Oficjalna recenzja
Gwiazdopatrznia książek: 1055

Dream a little dream

Kerstin Gier po raz trzeci, a zarazem ostatni porywa nas do świata snów! Jest to zakończenie kolejnej trylogii autorstwa niemieckiej pisarki, którą pokochały tłumy czytelników. Ale zanim z ciężkim sercem przewrócimy ostatnią stronę, czeka nas szereg zadziwiających oraz zatrważających wydarzeń. Ponownie przekraczamy ozdobne, zielone drzwi z klamką w kształcie mrugającej ślepiami jaszczurki, by wraz z trójką przyjaciół strzec świata snów.

W Londynie wszyscy wypatrują pierwszych oznak wiosny, Liv wspaniale układa się z Henrym, Jasper powraca z francuskiego wygnania, Arthur snuje złowieszcze plany, ale w sennych korytarzach panuje spokojna atmosfera. Do czasu. W najmniej odpowiednim momencie wychodzi na jaw możliwość penetrowania ludzkiej świadomości i podświadomości tak bezbronnych podczas snu. Moc popychania śniącego do czynów, których nigdy by się nie dopuścił na jawie, spoczywa w rękach kogoś, kto chce wykorzystać tę umiejętność do niecnych czynów. Granica między jawą a snem ulega coraz większemu zatarciu. Na szczęście Liv może liczyć na wspaniałych przyjaciół, którzy staną ramię w ramię do walki, by chronić siebie i swoich bliskich.

Co się dzieje z drzwiami do snu człowieka, który umiera? Jak to możliwe, że wrogi Arthur staje się tak potężny, Anabel taka panosząca, a Secrecy tak wszechwiedząca? I co do tego zamieszania ma trójfazowy plan Graysona, przyprawiający o gęsią skórkę Pan Cieni i Mroku oraz jadowity wąż w szkolnej szafce? A to wszystko w towarzystwie przepysznych, ratujących z każdego kryzysu, wypieków Lottie. Bardzo pozytywnie zaskakują Mia i Grayson, którzy są dla tej trylogii niczym sławny duet Sherlock i Watson. Do tej wesołej menażerii dołącza gwiazda przeciwnej drużyny koszykarskiej Theo, sąsiad Matt wraz ze swoim pretensjonalnym wozem oraz zdecydowanie zbyt uśmiechnięty francuski konsultant ślubny Pascal de Gobineau. Będą też zadowoleni wszyscy czytelnicy wypatrujący intensywniejszych uczuć między Liv a Henrym. Troszkę szkoda, że dzieje się to kosztem akcji. Za to trzeba przyznać, że Trzecia Księga jest najzabawniejsza z całej Trylogii Snów.

Kerstin Gier porusza bardzo ważną kwestię, która umyka nam podczas czytania. Blog Secrecy jest idealnym przykładem tego, jak zdobyć popularność przez wypisywanie niesprawiedliwych i podłych informacji. Krzywdzenie innych poprzez narażanie ich na śmieszność, ranienie, odzieranie z godności. Autorka pokazuje, że wina leży po obu stronach. Zawiniła tu zarówno Secrecy jak i czytelnicy chętnie czytający nowinki, podsyłający informacje czy zdjęcia, każdy kto napawał się wstydem innych, a cieszył z tego, że został oszczędzony. Ludzie przepełnieni żądzą sensacji przyklaskiwali nietolerancji i złośliwości. A taka postawa sprzyja jedynie umacnianiu się zła, zarówno w świecie wirtualnym, jak i rzeczywistym. Warto wyciągnąć z tego morał.

Liczne rozgałęzione korytarze sennych marzeń ludzkości wydają się nie mieć końca i nikną w cieniach. Mimo to Liv kocha to miejsce i wizję, że za każdymi drzwiami śni swój sen inna dusza, a wszyscy ludzie na świecie są połączeni tym labiryntem. Jest to miejsce magiczne, tajemnicze i niebezpieczne – a połączenie tych cech nieodparcie przyciąga naszą Liv Silver i na zawsze pozostanie jej drugim domem.

To już koniec opowieści Kerstin Gier, a nam pozostaje czekać na kolejne światy wykreowane przez autorkę. Wielki finał Trylogii Snów pozostawia nas z ciepłem w sercu i bojowym nastawieniem mówiącym, że nie ma problemów, są tylko wyzwania.

Anna Gajewska

mclena | 2017-03-29
Przeczytana: 29 marca 2017

"Miłość nie jest tym, co człowiek spodziewa się otrzymać, lecz tym, co jest gotów dać."

Finał trylogii Silver jak dla mnie na 6+! (w skali ocen szkolnych a nie LC)

Książka utrzymuje bardzo dobry wysoki poziom z tomu wcześniejszego. Dzieje się dużo zarówno w świecie realnym jak i na jawie. Liv jak zwykle sama komplikuje sobie życie, dzięki czemu nie mozna narzekać na nudę. Bardzo ciekawe rozwinięcie intrygi, w której Arthur przechodzi samego siebie, mimo, że można się było domyślić które posunięcia były jego - chociaż czasem nie było to do końca takie oczywiste i każdego możnaby podejrzewać.

Odkrycie tożsamości Secrecy było dla mnie chyba najmniej stotne w całej powieści, aczkolwiek było zaskoczeniem i to całkiem przyjemnym.

Ogromnie podobał mi się sposób w jaki autorka zakończyła trylogię - naprawdę można poczuć wewnętrzny spokój i satysfakcję z przebiegu fabuły i pocichutku cieszyć się zasłużonym Happy Endem. Ogromnie cieszę się, że zdecydowałam sie kontynuować czytanie po...

katala | 2018-07-31
Przeczytana: 31 lipca 2018

Zakończenie serii godne jej poprzednich części. Przynajmniej jak dla mnie. Większość wątków zostaje doprowadzona do końca, ale jako, że nie wszystkie można dać szansę własnej wyobraźni. Bohaterowie stają w nowych sytuacjach, ale również w bardzo podobnych do tych, które stanowiły zarzewie kłótni w poprzednich częściach, przekonują się na własnej skórze, że łatwiej jest ocenić, niż wyjaśnić swoje zachowanie.
Po raz kolejny autorka zafundowała nam krok w zaklęty świat snu, zamkniętych i otwartych drzwi, świat, który jest zarówno przerażający, jak i szalenie ciekawy i atrakcyjny. Jest coraz głębiej, coraz mroczniej, coraz... Zgodnie z zasadą stopniowania dramatyzmu, jest coraz bardziej dramatycznie, niewinne przepychanki tym razem mogą skończyć się kompromitacją czy nawet śmiercią niejednej osoby. Pojawiają się nowi i starzy bohaterowie, wrogowie stają się przyjaciółmi i odwrotnie.
Jest (nie)wielki ślub, momenty w których uśmiechamy się na myśl o rodzinie i łączących bohaterów...

Stworek_vel_Oka | 2017-03-10
Przeczytana: 09 marca 2017

Czerwona okładka dołącza do poprzednich tomów Silvera, żeby cieszyć oko jako naprawdę śliczna ozdoba biblioteczki. Ale przecież książek nie należy oceniać tylko po okładce, więc słów kilka o tym, jak Kerstin Gier zakończyła swoją senną trylogię. Czy warto zapamiętać te tytuły?

Znajomość poprzednich tomów wydaje się konieczna, bo nawet serwowane przez Lottie wypieki wtedy smakują lepiej i ślinka na nie cieknie jeszcze większym strumieniem. Kolejny raz wyruszamy na korytarze snów, mijając setki drzwi, ale przede wszystkim wyczuwając mrok i niebezpieczeństwo, które czyha ze strony Pana Cienia i Mroku, który tak jakby ożywa w tym tomie. Piszę tak jakby, bo bardzo staram się uniknąć spoilerów, żeby nie odbierać radochy z czytania. Pewne jest to, że Gier zadbała o to, żeby nudno nie było, żeby sny nie były tylko cukierkowe, ale także były furtką do robienia złych rzeczy i stawały się wręcz śmiercionośnym narzędziem, zwłaszcza kiedy kontrolował je nie do końca zdrowy na umyśle...

Virginia | 2017-04-01
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2017
Przeczytana: 01 kwietnia 2017

"Niektórzy ludzie uświadamiają sobie, czego chcą, dopiero wtedy, kiedy już nie mogą tego mieć."

I oto nadszedł czas, aby pożegnać się z kolejną serią, z kolejnymi bohaterami i podsumować wrażenia, które niewątpliwie były ekscytujące.

Liv Silver znów musi połączyć siły ze swoimi przyjaciółmi, aby unieszkodliwić największego wroga. Wroga, który jest w stanie posunąć się do przerażających rzeczy nie tylko we śnie, ale również na jawie. Czy tym razem doprowadzą sprawę do końca?

Historia jak zawsze została utrzymana na wysokim poziomie, choć tym razem pewne kompleksy panny Liv bardzo mnie irytowały. Jak na tak dużą ilość problemów, które przygniatały bohaterów ten jeden (dotyczący pilotowania), wydawał mi się być absurdalnym. Ale mimo tej jednej, małej wady książka ma całe mnóstwo zalet i ciekawych wątków.

Główny wątek książki rozwija się w nieubłaganie szybkim tempie co skutkuje tym, że poznając przygody Liv nie można narzekać na nudę. Zwroty akcji jak i wszystkie intrygi dosyć...

Meowth | 2017-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2017

Poniższa ocena dotyczy całości cyklu "Silver".

Młodzieżówka jak to młodzieżówka - całkiem dobry pomysł z kretesem utopiony w dziewczyńskiej paplaninie, głównie o niczym. Póki jeszcze mowa o tajemniczych wydarzeniach, w których biorą udział bohaterowie, nie jest tak źle. Gorzej, że złośliwości pod adresem nielubianych osób wychodzą autorce wyjątkowo dobrze (krótki kurs hejtowania dla czytelników?), a gdy fabuła zaczyna schodzić na wątek młodzieńczej miłości, dla odmiany robi się minoderyjnie i infantylnie. Bo skoro rzecz adresowana do czytelników nie do końca dojrzałych, to można pisać niedojrzale?

Szkoda. Ze stylu domyślam się, że autorkę stać na dużo lepszy poziom, tylko sili się na naiwność i śmieszność schlebiającą raczej nie nazbyt wyszukanym gustom.

Największym walorem serii są przepiękne okładki. Niestety, te oszałamiające małe dzieła sztuki kryją w sobie zupełnie przeciętną zawartość.

Weronika | 2017-06-22
Przeczytana: 22 czerwca 2017

"Nie ma problemów, są tylko wyzwania."

"Silver.Trzecia księga snów" to już ostatni tom cudownej trylogii.Pamiętam jak byłoby to wczoraj ,kiedy przeczytałam pierwszą część i pokochałam cały ten świat.Teraz ciężko jest mi się rozstać z tymi cudownymi bohaterami.Przez te trzy tomy bardzo żyłam się z nimi.Ich wyzwania były też moimi wyzwaniami.Czułam dokładnie to co oni.Strach,radość,obawę przed najgorszym,zaskoczenie itp.Ten tom obfituje w wszystko czego mogłam sobie zażyczyć:rozwiązania zagadek,więcej opisu bohaterów,dużo snów,niespodziewanych zwrotów akcji,zaskakującego zakończenia oraz dużo humoru.To już druga trylogia pani Kerstin Gier ,która pokochałam.Tych książek nie da się czytać normalnie, je się pochłania w całości.Ostanie 100 stron tak bardzo mnie wciągnęło,ze następnego dnia w szkole myślałam tylko o tej książce oraz ,by nie zasnąć na lekcji.

Już wiadomo kto jest wrogiem numer 1 naszych głównych bohaterów.Teraz trzeba tylko wymyślić plan jak...

lacerta | 2018-08-22
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

To już ostatnia część trylogii snów i mam wrażenie, że najlepsza. Kerstin Gier nie dozuje czytelnikowi akcji, bo historia od samego początku rusza z kopyta. Bohaterowie snują domysły i przypuszczenia, a czytelnik nigdy nie może być pewny tego co się wydarzy. Tak naprawdę autorka praktycznie do samego końca trzymała równy poziom, dzięki temu trzecią księgę snów czyta się wręcz błyskawicznie.
Mam wrażenie, że Gier tym razem poświęciła więcej uwagi Mii i chwała jej za to, bo ta dziewczyna po prostu wymiata, a jej analityczne i detektywistyczne zdolności pozwalają czytelnikowi poznać jedną z tajemnic, która przewijała się od pierwszego tomu.
"Silver. Trzecia księga snów" to świetna książka, którą czyta się z ogromną przyjemnością. Ja mogę żałować jedynie tego, że to już koniec.

Sylwka | 2017-09-27
Przeczytana: 07 września 2017

Pierwsza i Druga księga snów oczarowały mnie nie tylko cudownym wydaniem, ale również niezwykle sympatyczną atmosferą, choć w tle pojawiały się nie lada zagadki i ciężkie do rozgryzienia młodzieńcze problemy. ;) Wiedziona tym tropem, w natłoku obowiązków, jakie ostatnio na mnie spadają stwierdziłam, iż potrzebuję czegoś dokładnie takiego – lekkiego i niezobowiązującego. Nastał więc czas na Silver. Trzecia księga snów i zakończenie przygód uroczej Liv.

Wiosna. Przygotowania do wesela, cisza, spokój… Wróć. Raczej totalna katastrofa. Nie dość, że Bochra próbuje ustawić wszystkich po swojemu i zepsuć najpiękniejszy dzień w życiu mamy Liv, to jeszcze po drugiej stronie drzwi znowu czekają problemy. Ktoś znalazł sposób na programowanie ludzi podczas snów. Na szczęście Liv nie jest osamotniona i wraz z grupą wiernych przyjaciół zamierza ochronić siebie i swoich bliskich.

Pan Cienia i Mroku oraz wypieki Lottie.

To była chyba najbardziej zabawna część z całej trylogii. Wszystko odbywa...

Zakończenie wspaniałej "Trylogii Snów". Ten tom jak dla mnie jest chyba najlepszym ze wszystkich. Dużo się działo, zakończenie było zaskakujące. Bardzo podobało mi się, że w tej części bardzo często pojawiał się Grayson, którego uwielbiam. W końcu dowiedziałam się kim jest Secrecy, chociaż muszę przyznać, że domyśliłam się pod koniec drugiego tomu kim jest. Jednak nie pojawił się zapowiedziany przez autorkę pod koniec drugiej części weterynarz, co nie zmienia faktu, że rozterki sercowe Lottie były nudne, wręcz przeciwnie!

Wspaniałe zakończenie jednej z moich ulubionych trylogii fantastycznych, dlatego szczerze polecam! :)

książek: 1939
Sherry | 2017-04-18
Przeczytana: 14 kwietnia 2017

STARZY WROGOWIE, NOWE PROBLEMY

Wyobraźmy sobie przez chwilę, że znajdujemy tajemnicze drzwi do świata snów. Tego, nad którym mamy kontrolę, tego który otwiera wachlarz niesamowitych możliwości, tuż przed naszymi oczami. Tego, który może się wydawać zarówno fascynujący, jak i niebezpieczny oraz mroczny równocześnie. Jak wykorzystamy fakt, że znaleźliśmy się w tym niesamowitym miejscu? Jak wykorzystamy potencjał snów i dostęp do pewnego rodzaju władzy? Czy wkroczymy na ścieżkę zła i występku...? W ostatnim tomie trylogii Kerstin Gier, po raz kolejny towarzyszyć będziemy nastoletniej Liv Silver i jej przyjaciołom, w zmaganiu z tymi nieprawymi, pogubionymi duszami, którzy wywoływaniem chaosu zaczęli parać się już wcześniej. Myślicie, że znajomi wrogowie nie będą w stanie już niczym zaskoczyć? Trzymajcie się mocno bo wchodzimy na ostatnią prostą w potyczce z narastającym niebezpieczeństwem, a wraz z nią pojawią się nowe tajemnice, nowe zagadki i nowe przygody.

Trylogia Księgi Snów...