Piękne złamane serca

2017-07-05
2017-07-05
2016-02-25
Joanna Grabarek
debiut literacki dziewczyna nastolatka odmiana losu poszukiwanie szczęścia powieść dla młodzieży przyjaciółka przyjaźń relacje rodzinne rywalizacja tajemnica zazdrość

Serce podzielone na trzy

• "Wiem, jak to jest, kiedy człowiek traci kontrolę nad swoim życiem. I znam ciebie. Pomaganie komuś, kto stracił kontrolę nad życiem, nie polega na przystawaniu na wszystko, tylko na mówieniu: NIE." •

Książka opowiada o przyjaźni Caddie, Rosie i Suzanne, które całkowicie się od siebie różnią. Autorka bierze sobie za cel wartość - przyjaźń i rozbraja ją na czynniki pierwsze, przy czym porusza istotne problemy wśród młodzieży (krzywdy psychiczne i fizyczne, traumy). Dzięki niej uświadomiłam sobie wiele rzeczy, gdy czytałam ją będąc o wiele młodsza, dlatego ta historia ma dla mnie ogromną wartość sentymentalną.

Sara tak naprawdę pokazuje nam czym jest miłość - najprawdziwszy rodzaj miłości jakim możemy darzyć najbliższych przyjaciół.

Jest to fantastyczny debiut literacki, bardzo mi przykro, że w Polsce nie mamy wydanych więcej książek tej autorki.

Książka "Piękne złamane serca” autorstwa Sary Bernard jest wyjątkowa i nigdy nie zdarzyło mi się czytać czegoś podobnego. W tej pozycji cała historia skupia się na przyjaźni - szczerej i prawdziwej przyjaźni. Pokazuje wszystkie jej oblicza i upewnia nas w przekonaniu, że warto się dla niej poświęcać. Oprócz tego porusza ważne tematy, takie jak przemoc, czy uzależnienia. Jest to jedna z tych lektur, którą powinien przeczytać każdy młody człowiek, gdyż można z niej wynieść mnóstwo ważnych wartości. Dzięki niej uczymy się jak funkcjonują relacje międzyludzkie.

Dawno nie spotkałam się z takimi bohaterami, jak w tej książce. Każda z dziewczyn miała swój oryginalny charakter, dzięki czemu urozmaicała w jakiś sposób historię. Dodatkowo postaracie były opisane bardzo skrupulatnie i dokładnie, więc łatwo można było się z nimi utożsamić i wspólnie przeżywać ich wzloty i upadki. Podobało mi się, także to, że każda bohaterka miała własne problemy, które były nam przedstawione w tej lekturze. Pomimo tego, że poznajemy historię z perspektywy Caddy, wszystkie dziewczyny były postawione na równi i żadna z niech nie była wypiętrzona na tle pozostałych.

Jeśli chodzi o samą fabułę skupiała się ona na historii przyjaźni trzech nastolatek. W miarę rozgrywania akcji widzimy jak rozwija się ona na przestrzeni czasu. Książka jest o tyle przemyślana, że wszystkie wydarzenia w niej są bardzo realistyczne. Dzięki temu możemy przenieść się całkowicie do historii i zapomnieć o otaczającym nas świecie. Sama ona rozgrywa się w płynny i życiowy sposób, nie znajdziemy tu nagłych zmian relacji, co jest dużym plusem.

Uważam, że ta książka jest jedną z najbardziej wartościowych pozycji jakie miałam przyjemność czytać. Wniosła masę przemyśleń do mojego życia i myślę, że pomoże ona także innym osobom. Jak już pisałam tą pozycją powinni zainteresować się wszyscy młodzi ludzie. Czytając ją rozwiną swoje horyzonty na temat przyjaźni i nauczą się jak ją pielęgnować. Mam szczerą nadzieję, iż tak książka zbierze wielu fanów, bo zdecydowanie na to zasługuje.

Piękna wzruszająca książka o przyjaźni, płakałam na niej co rzadko mi się zdarza. Wspaniała polecam bardzo ❤️

Na początku książki zastajemy Caddy i Rosie. Bardzo się różnią zarówno charakterami, jak i chociażby szkołami do jakich chodzą, jednak to zamiast je dzielić tylko je do siebie zbliża. W wieku szesnastu lat Caddy postanawia, że chce być tak jak Rosie, śmiała i przebojowa, chce przeżyć "epokowe wydarzenie". W tym samym czasie obie dziewczyny poznają nową dziewczynę- Suzanne. Suzanne jest prześliczna, towarzyska, bardzo miła i wręcz można by powiedzieć, że jest idealnie tą osobą jaką chciałaby zostać Caddy. Jednak Suzanne skrywa pewną tajemnicę. W pewnym momencie przeszłość Suzanne zaczyna wychodzić na jaw a teraźniejszość zaczyna się załamywać. Caddy zaczyna dostrzegać, że problemy mogą być bardzo ekscytujące. Zaczynają we trzy budować przyjaźń jednak w pewnym momencie szala się przechyla i to Caddy i Suzanne bardziej się dogadują. Caddy chce bardzo pomóc swojej przyjaciółce z jej kłopotami i zaleczyć stare rany, pełniąc rolę "terapeutki", przez co staje się bardziej śmiała i porywcza, jednak to wszystko staje się o wiele bardziej boleśniejsze i niebezpieczne niż którakolwiek z tej trójki mogłaby się spodziewać, a kłopoty mnożą i się i mnożą, aż w końcu czara się wypełnia i wylewa.
ocena 5*/5
W tej książce najbardziej urzekło mnie to, że mamy przedstawienie trzech bohaterek z zupełnie różnych środowisk. Caddy pilną i grzeczną uczennicę chodzącą do szkoły wyłącznie dla dziewcząt, nigdy nie mającą chłopaka. Rosie, która chce mieć chłopaka i zostać buntowniczką i Suzi, skrywającą mroczną przeszłość, przez którą jest bardzo niestabilna i rozstrojona w jednej chwili jest radosna, a na drugi dzień ma myśli samobójcze. W każdej z bohaterek mogłam odnaleźć cząstkę siebie. Jest to książka o przyjaźni, jednak też o takiej która niekoniecznie jest dobra, opowiada również o problemach, o tym jak przemoc może wpłynąć na przyszłość dziecka, jak pomagać.

Nie będę za dużo pisać tylko tyle, że zakończenie jest mega mocne.

Nie będę za dużo pisać tylko tyle, że zakończenie jest mega mocne.

Książka przedstawia młodzież z wielu perspektyw. Każda z bohaterek została pokazana w innym środowisku. Caddy chodzi do szkoły wyłącznie dla dziewcząt, jest pilną uczennicą oraz uczestniczy w wolontariacie. Rosa zachciała zostać buntowniczką, mieć chłopaka i chodzić na liczne imprezy. Suzi wiele wycierpiała w życiu przez swojego ojczyma, była krzywdzona fizycznie i psychicznie. Ciotka pomogła się jej stamtąd uwolnić, ale Suzi pozostała rozstrojona. W jednej chwili wszystko jest okej, a w następnej ma myśli samobójcze.
Caddy i Rosa są najlepszymi przyjaciółkami, ale gdy pojawia się w ich życiu Suzi, całe lata przyjaźni zaczynają się sypać.

Na początku nie doceniałem tej książki. Odczuwałam jakby była to kolejna z wielu książek. Jednak czytając dalej nabrałam innego przekonania. Autorka rozwija akcje powoli, metodycznie dokładając informacji o dziewczynach. Przedstawia ich problemy i jak się z nimi mierzą.

Książka porusza ważny i trudny temat przemocy domowej zarówno psychicznej, jak i fizycznej oraz skutków jakie wywołuje. Tego jak wpływa na dalsze życie młodej osoby. Jej samopoczucie i samodzielność. Wiele z takich osób nie jest w stanie poradzić sobie w dalszym samodzielnym życiu.

Całkiem zgrabnie napisana historia o problemach nastolatek, zarówno tych błahych jak i dość ciężkich. Chyba już jestem trochę za stara i nie porwała mnie ta historia bo czuć że książka miała trafić do odbiorców w wieku bohaterek i głównie takim odbiorcom mogę ją polecić.

Chyba oczekiwałam od tej książki czegoś więcej, a może po prostu przeczytałam ją w złym czasie. Myślę, że gdybym sięgnęła po nią chociaż kilka miesięcy temu, to bardziej by mi się spodobała. Teraz mi tutaj czegoś brakowało. Nastawiałam się też na coś innego.

Mimo to historia jest dobra. Nie powaliła mnie, ale myślę, że warto dać jej szansę, bo na pewnoz anjdzie wielu wielbicieli.

"Żałuję, że nie mam siostry. Zawsze uważałam, że to najlepsze, co może ci się przytrafić. To jakby mieć najlepszą przyjaciółkę, genetycznie uwarunkowaną do pokochania cię."

"Piękne złamane serca" to książka o prawdziwej przyjaźni, ale też o przyjaźni będącej trucizną.

"...prośba o pomoc jest oznaką siły, a nie słabości."

Jest to książka przeznaczona dla osób nieco młodszych, w wieku 15-17lat. Jednak, ze względu na poruszany tu temat przemocy i jego wpływu oraz oddziaływanie na rozwój dziecka warto po nią sięgnąć nawt dorosłym.

"Nie każdy potrafi byc prawdziwym przyjacielem dla kogoś, kto rzeczywiście tego potzrebuje."

Jest to historia o trzech dziewczynach, trzech różnych charakterach, które pomimo różnic zaprzyjaźniły się. Naszą główną bohaterką jest Cady, która jest spokojna i zrównoważona ale ma również zaniżone poczucie własnej wartości. Chodzi do prywatnej szkoły w przeciwieństwie do swojej przyjaciółki Rosie, przebojowej, otwartej i pewnej siebie dziewczyny. Są one przyjaciółkami prawie że od zawsze. Spotykają się w każdej wolnej chwili i zwierzają się sobie nawzajem z problemów i radość. Jednak pewnego dnia równowaga w ich przyjaźni zostaje zachwiana za sprawą Suzie, nowej uczennicy w szkole Rosie. Cady z początku czuje się zazdrosna o tajemniczą Suzie, ale to ona staje się jej powierniczką sekretów. Chce pomóc nowej dziewczynie uporać się z jej problemami choć przez to sama wpada w kłopoty. Suzie została dotknięta przemocą psychiczną i fizyczną w swoim domu rodzinnym przez co teraz jest pod opieką cioci. Wydaje się otwarta, szalona i odważna ale to tylko maska którą zakłada. W rzeczywistości potrzebuje akceptacji i miłości. Natomiast Cady ma dobre serce i myśli, że przez przystawanie na każdy pomysł Suzie, w ten sposób jej pomaga. Nie dostrzega tego że przyjaźń nie polega tylko na mówieniu miłych słów czasami trzeba kimś potrząsnąć by dostrzegł swoje błędy. Jednak pewien wypadek wszystko zmienia... Czy przyjaźń dziewczyn przetrwa?

"Wiem, że gdzieś tam czekają na mnie dobrzy ludzie, którzy chcą i mogą być dobrzy dla MNIE. Po prostu muszę ich odnaleźć."

Książka porusza trudny temat przemocy domowej: fizycznej i psychicznej oraz skutków jakie wywołuje. Tego jak wpływa na rozwój i życie młodej osoby. Dziecko dotknięte taką trałmą nie jest w stanie sobie poradzić. Poczucie odrzucenia skutkuje na jego dalszy rozwój i postrzeganie świata. Pomimo, że pragnienie akceptacji i miłości jest ogromne to również pełne niepewność i wątpliwości.

"Pomaganie komuś, kto stracił kontrolę nad życiem, nie polega na przystawaniu na wszystko, tylko na mówieniu: NIE"

Książkę czytało się dobrze, ale trzeba mieć na uwadze to, że jest to młodzieżówka i nie można od niej dużo wymagać. Poruszane tematy dają sporo do myślenia nie tylko nastolatkom. Warto poświęcić jej chwilę uwagi.

"Skrzywdzeni ludzie potrafią być bardzo destrukcyjni w stosunku do samych siebie i czasem pociągają za sobą bliskie im osoby, chociaż często nie zdają sobie z tego sprawy."

"...prośba o pomoc jest oznaką siły, a nie słabości."

"Nie każdy...

• 2017