Outliersi

Okładka książki Outliersi Kimberly McCreight
Okładka książki Outliersi
Kimberly McCreight Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Outliersi (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Outliersi (tom 1)
The Outliers
Czarna Owca
2017-01-11
2017-01-11
Piotr Kaliński
Piotr Kaliński książka dla młodzieży thriller literatura amerykańska młodzież podróż poszukiwanie przyjaźń strach zagrożenie

Początek powieści był bardzo intrygujący. Nastolatka, Wylie, wymyka się z domu z chłopakiem swojej przyjaciółki, aby ją odnaleźć i jej pomóc- dostaje od niej instrukcje za pośrednictwem wiadomości na telefon. Droga jest dość długa, dodatkowo nastolatkowie trafiają na dziwną parę, którą proszą o pomoc. To był chyba najbardziej niepokojący fragment, bo później atmosfera się rozluźniła. Dzieci zostają uwięzione i przekonane o tym, że to dla ich bezpieczeństwa. Ktoś inny chce im zrobić krzywdę i ma to związek z pracą naukową ojca Wylie.

Historia od połowy jest strasznie pokręcona i trochę traci. A jednak zakończenie było na tyle ciekawe, że sięgnę po drugą część, żeby dowiedzieć się, jak skończy się ta historia.

Wylie to nastolatka, która nie może dojść do równowagi po tragicznej śmierci matki. Od zawsze była osobą wysoko wrażliwą, a po traumatycznych wydarzeniach, stany lekowe i depresyjne tylko się pogłębiły, zahaczając o agorafobię. Teraz jeszcze silniej wszystko przeżywa i odbiera bodźce, odnosi wręcz wrażenie, że widzi i czuje więcej niż inni, a nawet jest w stanie przewidzieć czyjąś reakcję.

Wszystko to odbija się na jej relacjach z innymi, czuje się nieakceptowana, a wręcz wstydzi się reakcji swojego organizmu na stresowe sytuacje.

Niespokojną atmosferę w domu i napięte relacje z ojcem komplikuje fakt zaginięcia jej przyjaciółki. Wylie postanawia pomóc w poszukiwaniach i od tego momentu akcja nabiera szaleńczego tempa… Odkrywa mnóstwo tajemnic i dowiaduje się o sobie i swojej rodzinie nieprawdopodobnych rzeczy…

Kim są tytułowi outliersi? To właśnie osoby o wyjątkowych zdolnościach, niezwykle wyczulone na emocje innych.

„Outliersi” to niezwykła pozycja, łącząca elementy thrillera i powieści dla młodzieży.

Pomysł na książkę jest niezmiernie ciekawy, dziewczyna potrafi odczuwać uczucia innych ludzi. Jak mogłoby się w pierwszej chwili wydawać, wcale nie jest to jej super moc, jest to wręcz przekleństwo. Przez całą książkę obserwujemy zmagania bohaterki z przytłaczającym światem emocji oraz jej desperacką próbę odzyskania przyjaciółki.

Pomimo ciekawego pomysłu książka była jedynie dobra i nie zapierała tchu. A przez kolejną część powieści ledwo dało się przebrnąć. Jeśli nie ma się nic innego pod ręką, to można przeczytać, jednak na pewno nie jest to pozycja, którą bym polecała.

Pomimo ciekawego pomysłu książka była...

Ależ rozczarowanie! Jeśli wybiera się książki z półki w bibliotece na chybił trafił, można trafić na perełki, można też srodze się zawieść. Zdecydowanie nie polecam.

Tak miałkiej i naciąganej fabuły dawno nie widziałam. Autorka bardzo starała się oddać nastrój paranoi, spisków i nieświadomości. Możne nawet wydawało jej się, że jeśli kilka razy pokręci wszystko to czytelnik pokiwa z uznaniem głową. Nic z tego. Jedno proponowane rozwiązanie jest bardziej nieprawdopodobne od następnego. Nic tu nie nosi znamion prawdopodobieństwa, a nastoletni bohaterowie są niezwykle irytujący.

Całość napisana w średnim stylu, językiem nudnym i przewidywalnym. Można zasnąć. Fatalny wybór.

Bardzo dobrze mi się tę książkę czytało. Trzymała w napięciu, naprawdę byłam ciekawa co będzie dalej (3/4 książki). Niestety rozwiązanie zagadki było dla mnie grubymi nićmi szyte i w ogóle mi nie weszło, ale cliff-hanger na koniuszku całkiem zacny. Podsumowując: nie czuję, że straciłam swój czas, ale na pewno są lepsze książki w tym gatunku.

Bardzo szybko mi się ją czytało. Ciekawa fabuła, nie nudziłam się. Oryginalny pomysł.

Tu ciekawa książka tylko główna bohaterka trochę mnie irytowała ale w miarę się czyta .jak ktoś czytał dalsze części miech prześlę mi opis z góry dziękuję .

Świetny, początek serii, wiele tajemnic i zwrotów akcji. Dobrze zbudowane napięcie i klimat. Książka jest bardzo interesująca i pochłonęłam ją w ciągu 2 dni. Wydaje mi się idealna na początek z thrillerami/kryminałami.

Była to ciekawa książka, która bardzo mnie wciągnęła. Z całego serca polecam.

Była to ciekawa książka, która bardzo mnie wciągnęła. Z całego serca polecam.

Przeciętna pozycja, która nic nie wniesie do naszego życia, ani sposobu myślenia.

• 2017