Niezapominajka. Czego nie widać w świetle

Okładka książki Niezapominajka. Czego nie widać w świetle Kerstin Gier
Okładka książki Niezapominajka. Czego nie widać w świetle
Kerstin Gier Wydawnictwo: Must Read Cykl: Niezapominajka (tom 1) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Niezapominajka (tom 1)
Vergissmeinnicht - Was man bei Licht nicht sehen kann
Must Read
2024-03-13
2024-03-13
Elżbieta Ptaszyńska-Sadowska

Muszę przyznać, że niestety nie miałam okazji wcześniej okazji sięgnąć po twórczość autorki, więc książka była dla mnie jedną wielką niewiadomą. Początkowo miałam do niej mieszane uczucia, ale ze strony na stronę rozkręcała się coraz bardziej a magiczny świat, zwany „kręgiem”pochłonął mnie całkowicie.

Główny bohater na początku historii jest typowym popularnym licealistą, do czasu kiedy w wyniku ucieczki przed magicznymi stworzeniami ulega wypadkowi. Quinn ledwo uchodzi z życiem. Mogłoby się wydawać, że już po wszystkim. Tymczasem jest to dopiero początek przygód Quinna. Chłopak po wypadku nabrał nowych, bardzo dziwnych zdolności - widzi twarze w przedmiotach, ma wyostrzony słuch i wzrok. Wierzy, że ewidentnie jest z nim coś nie tak. Quinn boi się powiedzieć o swoich nowych zdolnościach bliskim. Na szczęście, niespodziewanie na jego drodze pojawia się Matilda, sąsiadka którą nigdy nie darzył wielką sympatią. O dziwo, to właśnie ona staje się jego największym wsparciem i wraz z nim odkrywa fantastyczny świat.

Lektura przenosi nas do fantastycznego świata który przeplata się z rzeczywistym. Znajdziemy w niej równoległy świat, nadludzkie stworzenia, tajemnice oraz intrygi. Quinn będzie musiał zdecydować kto jest dobry a kto zły i komu powinien zaufać. Wie tylko, że musi mieć koło siebie Matilde, ona jest dla niego najważniejsza a uczucie do niej sprawia, że jest w stanie stawić czoła magicznym tajemnicom które krok po kroku odkrywają.

Zdecydowanie mogę powiedzieć, że ta książka skończyła się za szybko. Ledwo zdążyłam łapać kto jest kim a tu już koniec. Wiem, że ta seria będzie miała jeszcze kilka części i bardzo jest mi źle z tym, że muszę na nie znowu czekać 🫣🥲 Magiczny świat w tej książce bardzo mnie wciągnął a bohaterowie zauroczyli. Uważam, że jest to lekkie fantasy, idealne dla tych którzy dopiero rozpoczynają przygodę z tym gatunkiem. Dzięki temu, że świat magiczny przeplata się z rzeczywistością, łatwiej jest się odnaleźć w tej książce. Dodatkowo zawiera motyw enemies to lovers, slow burn - co myślę, że wystarczająco was zachęci żeby ją przeczytać 😂🩷

Główny bohater na początku historii jest typowym popularnym licealistą,...

☆ Niezapominajka sprawiła mi wiele smutku. Głównie dlatego, że książki Kerstin Gier były moim gimnazjalnym zauroczeniem. Bardzo podobała mi się Trylogia Czasu, a Snów? Uwielbiam. Do dziś polecam ją przy każdej okazji jeśli chodzi o dobre pozycje dla młodzieży. Właśnie z tego powodu oczekiwania miłam konkretne: miało być tak dobrze jak wtedy. A niestety tak nie było.

☆ Nie była to szkodliwa pozycja. Jak najbardziej wierzę w potencjał tej historii i samego pomysłu na fabułę. Tyle, że wykonanie było słabe. Główni bohaterowie zachowywali się dosyć dziecinnie jak na swój wiek, a przez to czasami ciężko jest ich polubić tak jakbym chciała. Za to drugoplanowe postacie mnie załamały - praktycznie wszyscy irytujący i ciężcy do zniesienia (w czym u nikogo nie zauważyłam pozytywnego rozwoju).

☆ Mocno zdziwiło mnie, w jaki sposób Kerstin Gier zdecydowała się prowadzić fabułę. Nie mogłam się wczuć, ciężko mi było poczuć przy tej książce jakieś emocje. Miałam wrażenie, że pewne rzeczy dzieją się w niej od tak, przez co ciężko było doszukać się w nich sensu. Zdecydowanie ten fantastyczny świat ma potencjał. Bardzo bym chciała aby kontynuacja była klarowniejsza, lepiej dopracowana i zwyczajnie ciekawsza.

☆ Szczerze polecam Trylogię Snów i Czasu. I szczerze liczę, że kolejna część Niezapominajki dostarczy czytelnikom więcej emocji i uporządkuje ten świat. Oczywiście moja opinia jest subiektywna. Zachęcam do zapoznania się w związku z tym z recenzjami innych twórców.

[ współpraca Wydawnictwo Most Read ]

☆ Nie...

⭐️⭐️⭐️⭐️/5
„Gdybyś była kwiatem, to na pewno niezapominajką. One też często są niezauważane.”

Odnośnie tej pozycji mam mieszane uczucia.
Zapowiadało się bardzo ciekawie, nawet sam opis jedynie zachęcał, budząc ciekawość i nie zdradzając wielu szczegółów. A prawdę mówiąc, wiele współczesnych książek posiada w opisach z tyłu okładki wiele spoilerów, co według mnie nie jest dużą wadą, lecz wielu czytelnikom przeszkadza. Ja z kolei zawsze czytam ostatnią stronę każdej pozycji jeszcze przed jej rozpoczęciem. That’s my guilty pleasure 🫡
Tutaj natomiast lekki zarys fabuły: na tyle mały, by okazał się intrygujący, pozostawiając dostatecznie dużo dla wyobraźni.

Początek książki również okazał się zagadkowy, a im dalej w las, tym więcej zagadek się pojawiało. Niestety nadal mam wrażenie, że nie wszystkie zostały wyjaśnione lub przynajmniej ja wyjaśnień tych nie przyswoiłam. Momentami im więcej czytałam, tym mniej rozumiałam 🙈
Zdaję sobie sprawę z tego, że autorka nie mogła odkryć wszystkich kart w pierwszym tomie, by zostawić coś na kolejne, dlatego ciekawi mnie jak finalnie wszystkie sprawy zostaną rozwiązane. Szczególnie relacja Quinna oraz Matildy, bo widzę tu naprawdę dobry motyw enemies to lovers, przynajmniej połowicznego. Może zostało to rozwinięte trochę za szybko, lecz zakończenie pozostawia spore pole manewru. Przywodzi mi to na myśl trochę Romeo i Julię - nielubiące się rodziny, uczucie rodzące się między ich dziećmi. Główną różnicą jest to, że póki co nikt nie umarł 🙈
Kolejna kwestia to sprawa ojca chłopaka. Liczę na to, że będzie to coś spektakularnego 🫡
Podsumowując: ciekawa historia z dużym potencjałem, szczególnie dla fanów enemies to lovers. Nie wciągnęła mnie od samego początku, lecz dałam się porwać gdzieś koło połowy - dalej popłynęło bardzo szybko. Czekam na kolejny tom!
*collab*

⭐️⭐️⭐️⭐️/5

Odnośnie tej pozycji mam mieszane uczucia.

Bardzo schematyczna, miejscami miałam wrażenie, że już coś takiego czytałam. "Trylogia czasu" tej autorki jest znacznie bardziej oryginalna. Niemniej jednak miłe, rozrywkowe czytadło.

Świetnie się bawiłam czytając tą książkę, a do tego chyba nawet nic drażniącego nie wybijało mnie z lektury.
Zaraz po skończeniu tomu miałam ochotę na kolejny, jednak minęło kilka dni, a ja już nie pamiętam (bez okładkowej przypominajki) o czym to było.
Świeżo po lekturze zapewne wystawiłabym 7 gwiazdek, ale teraz tylko 6.
Zdecydowanie sięgnę po kolejny tom, bo pomimo, że już nie pamiętam co tam czytałam, to wiem, że było zabawnie i wciągająco :)

Świeżo po lekturze zapewne wystawiłabym 7 gwiazdek, ale teraz tylko 6.
Zdecydowanie sięgnę po kolejny tom, bo pomimo,...

Niezapominajka. Czego nie widać w świetle to bardzo miła, lekka książka. Skierowana jest raczej do młodszych odbiorców, jednak starszych też może zainteresować. Nie ma tu niesamowitych scen namiętności, krwiożerczych potworów czy wszędobylskiej śmierci. Są za to tajemnice, przygoda i przesympatyczni bohaterowie.

Całą recenzje przeczytasz tutaj: https://popkulturowcy.pl/2024/04/10/niezapominajka-czego-nie-widac-w-swietle-recenzja-ksiazki/

Całą recenzje przeczytasz tutaj:...

Quinn jest inteligentny i bardzo popularny wśród rówieśników. Matilda jest szarą myszką i córką znienawidzonych świętoszkowatych sąsiadów z naprzeciwka. Uwielbia powieści fantasy i zdecydowanie nie jest w typie Quinna. Pewnego dnia uciekając przed stworzeniami jak z koszmaru, chłopak ulega wypadkowi. Od tamtego czasu zaczyna dostrzegać nadprzyrodzone rzeczy. Quinn nie ma komu się zwierzyć. Najlepszą opcją jest dziewczyna z sąsiedztwa, która jest mu całkowicie obojętna.

Są momenty, gdy uwielbiam sięgnąć po fantastykę z niskim progiem wejścia. Coś, co od samego początku jest proste, nie zmusza do analizy i rozmyślania nad łączeniem kropek. Właśnie taka była ta książka. Quinn popularny chłopak ulega wypadkowi podczas ucieczki, przed mrocznymi stworzeniami. Ten wypadek zmienia jego życie bezpowrotnie. Zaczyna dostrzegać nadprzyrodzone rzeczy, budzą się w nim magiczne zdolności. Odnajduje go grupa osób, która ukazuje mu jego przeznaczenie. Ogromnie komfortowa, zabawna historia. Wiele razy wybuchałam śmiechem. Stopniowo rozwijającą się relacja między bohaterami, narastające uczucie. Lekki wątek enemies to lovers. Książka ma świetną fabułę. Bardzo dobrze wykreowany, jednak prosty świat. Książka kończy się cliffhangerem, nie mogłam uwierzyć, że skończyła się w takim momencie. Jednak to utrzymuje napięcie i jeszcze bardziej nie mogę się doczekać kolejnego tomu.

Książka jest prostą fantastyką z dwoma równoległymi światami. Podzielona jest na dwie perspektywy: Matildy i Quinna. Uwielbiam ten zabieg w książkach. Jest to bardzo dobra młodzieżowa fantastyka, bardzo komfortowa i zabawna. Luźny styl pisania autorki wspiera szybkie czytanie. Rozdziały są dosyć długie, jednak kompletnie tego nie odczuwałam. Na końcu książki, możemy znaleźć słownik pojęć oraz spis wszystkich bohaterów, z krótkim opisem ich osoby. Historia będzie idealna dla osób, które chcą rozpocząć swoją przygodę z fantastyką.

Czytacie w ogóle książki dla młodzieży?

Ja w sumie jakoś od zeszłego roku, zauważyłam że często są z tego bardzo udane czasoumilacze, a niektóre to potrafią wręcz obrzydliwie wciągnąć.

Dziś o takim niemieckim czasoumilaczu. Historia zawarta w "Niezapominajce" to urban fantasy dla dzieciaków 13+, opowiadana z dwóch perspektyw: Quinna, szkolnego przystojniaka, który ulega poważnego wypadkowi, oraz Matildy, szarej myszki z chrześcijańskiej rodziny, która buja się w pierwszym bohaterze od dziecka.

W "Niezapominajce" mamy przenikające się światy, zapowiedź końca świata, smoki, fantastyczne nacje i dwójkę nastolatków, którzy starają się jakoś odnaleźć w nowej rzeczywistości. Bardzo zgrabnie autorka ujęła powrót do formy jaki podejmuje Quinn, relacje ze starymi przyjaciółmi oraz z Pyzą... tzn Matildą. Książka jest lekka, fabuła ciekawa i prawie bez dziur logicznych, za to bardzo przyjemnie poprowadzona, a bogaty świat kręgu jest jak spełnione marzenia każdego fana fantastyki. Czego brakowało? Akcji.

W całej książce mimo, że dzieje się całkiem sporo i to od pierwszych stron, to jednak jej tempo jest dość spokojne, przez co moje czytelnicze ADHD pozostało niezaspokojone. Całość spisana jest dość spokojnie, nowe uniwersum poznajemy też dość powoli, co wcale nie musi być minusem. Bo te powolne snucie opowieści i poznawania świata jak ze snu ma w sobie swój czar i urok. Jest to książka typu "przeczytaj mnie, jestem sympatyczna" i w trakcie czytania naprawdę będziemy się uśmiechać.

Czytacie w ogóle książki dla młodzieży?

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝐍𝐢𝐞𝐳𝐚𝐩𝐨𝐦𝐢𝐧𝐚𝐣𝐤𝐚. 𝐂𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐧𝐢𝐞 𝐰𝐢𝐝𝐚𝐜 𝐰 𝐬𝐰𝐢𝐞𝐭𝐥𝐞"
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: @kerstingier
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @mustread.wydawnictwo

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★✩✩

❀ ,,𝐍𝐢𝐞𝐳𝐚𝐩𝐨𝐦𝐢𝐧𝐚𝐣𝐤𝐚. 𝐂𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐧𝐢𝐞 𝐰𝐢𝐝𝐚𝐜 𝐰 𝐬𝐰𝐢𝐞𝐭𝐥𝐞" to pierwszy tom trylogii. Kerstin Gier przychodzi do nas z zupełnie nową historią. Opis tej książki bardzo mnie zainteresował i zaintrygował. To lekka i młodzieżowa fantastyka z wątkiem romantycznym.

❀ Przyznam, że książka momentami lekko mnie nudziła, ponieważ akcji, szczególnie na początku, było bardzo mało. Nie działo się tutaj praktycznie nic i cała ta historia mnie lekko nudziła. Dopiero ostatnie strony tej książki zaczęły mnie interesować bardziej i było dosyć ciekawie. Miałam wrażenie, że autorka na siłę przedłuża fabułę i akcję.

❀ Czytało mi się trochę ciężko, tekst był dosyć zawiły i nie do końca zrozumiały, a wydarzenia rozgrywają się szybko i chaotycznie. Niektóre słowa były trochę cringowe i dziwne 😵‍💫

❀ Świat wykreowany przez autorkę był bardzo dobrze opisany, przemyślany i ciekawy. Klimat i vibe tej książki jest cudowny, uwielbiam go! 🤍 Wątek niepełnosprawności i wypadku był także dobrze poprowadzony.

❀ Bohaterowie nie byli jakoś źle wykreowani, ale muszę przyznać, że też nie najlepiej. Momentami naprawdę ich nie rozumiałam, tak samo, jak przemyśleń Quinna. Dla mnie dość dziwnie i specyficznie się oni zachowywali.

❀ Styl pisania autorki był dużą wadą, co dosyć mnie zdziwiło przy twórczości Kerstin Gier. Ciężko czytało mi się tą książkę, przez co nie mogłam się wogóle wciągnąć w fabułę i tą historię.

❀ Należy jednak pamiętać, że to tylko moje zdanie. Być może ta książka Wam się spodoba, warto spróbować 🤍 Każdy ma inne upodobania i gusta 🥰 Podsumowując, książka średnio mi się podobała. Czy przeczytam kolejne tomy? Być może, bo jestem ciekawa co będzie dalej, po tym jak zakończył się pierwszy tom 🤍✨ Jeśli kochacie fantastykę i twórczość Kerstin Gier, to polecam Wam poznać i przeczytać tą historię. Dajcie jej szansę 🥰

𝐑𝐄𝐂𝐄𝐍𝐙𝐉𝐀

♥︎ 𝐓𝐲𝐭𝐮𝐥: ,,𝐍𝐢𝐞𝐳𝐚𝐩𝐨𝐦𝐢𝐧𝐚𝐣𝐤𝐚. 𝐂𝐳𝐞𝐠𝐨 𝐧𝐢𝐞 𝐰𝐢𝐝𝐚𝐜 𝐰 𝐬𝐰𝐢𝐞𝐭𝐥𝐞"
♥︎ 𝐀𝐮𝐭𝐨𝐫: @kerstingier
♥︎ 𝐖𝐲𝐝𝐚𝐰𝐧𝐢𝐜𝐭𝐰𝐨: @mustread.wydawnictwo

[𝐰𝐬𝐩𝐨𝐥𝐩𝐫𝐚𝐜𝐚 𝐫𝐞𝐤𝐥𝐚𝐦𝐨𝐰𝐚 ]

𝐎𝐜𝐞𝐧𝐚: ★★★✩✩

✨ Mam wielki sentyment do "Trylogii Czasu", więc i w tej książce pokładałam nadzieje. Niestety trochę się zawiodłam.
🌿 Przez prawie całą książkę nie działo się praktycznie nic, co by mnie wciągnęło. Czytało mi się ją dość powoli i trochę mnie wynudziła. Dopiero ostatnie około 50 stron było ciekawe i mnie wciągnęło.
👥 Bohaterowie nie zachowywali się i nie odzywali się jak nastolatkowie. Słownictwo w pewnych momentach było... Hmm no trochę tak jakby rodzic/nauczyciel próbował być młodzieżowy. Niektóre wyrażenia czy słowa były zwyczajnie cringowe.
🧑‍🦽 Podobał mi się wątek wypadku i niepełnosprawności bohatera. Mam wrażenie, że rzadko w książkach młodzieżowych pojawia się bohater poruszający się na wózku, a szkoda. Tutaj to było i to plus.
Czy przeczytam kolejną część? Nie wiem, ale raczej nie.
2,75/5 ⭐ [współpraca z wydawnictwem must read]

👥 Bohaterowie nie zachowywali się i nie odzywali się jak...

• Do kupienia
  • Serie