Zapisywacze ojcowskiej miłości

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Kiedy moja córka była jeszcze mała, obiecywałem sobie czasem, że kiedyś napiszę dla niej książkę z bajkami. Co roku z najróżniejszych powodów to jednak przekładałem i zawsze zaczynałem pisać coś zupełnie innego, jakoś ambitniejszego , jakby książki dla dorosłych bardziej się liczyły! Wreszcie

HerbAriel81 | 2016-10-17
Przeczytana: 18 października 2016

Dawno nie czytałam tak świetnej książki ( utknęłam na I części o Saszy Zauskiej naszej rodzimej Bondy...). Na tę opowieść trafiłam przypadkiem, czekając na męża w mieście, postanowiłam sprawdzić regał z polskimi pozycjami ( nie żebym nie miała co czytać) no i trafiłam na tę perełkę! Bardzo zachwycił mnie styl pisania autora, trochę coś w stylu M. Hadden'a ("Dziwny przypadek psa nocną porą ") a nawet Sylvii Plath (opowiadania). Realistyczny, spowiedni, styl pisania dziennika, spostrzeżeń z perspektyw kilku różnych postaci z jednej rodziny. Książka głównie traktuje o miłości ojców do córek, a wątkiem w tle jest dziwna przypadłość ojca (wojskowego) i syna (dewianta, który wszytko zapisuje) do chowania się pod stół. Kocham dziwactwa Pepików 😉. Jest też miłość do umywalek i urocze opisy czasów komunizmu. Niech nic z tych szalonych rzeczy Was nie zraża, to ciepła, śmieszna i wzruszająca opowieść o rodzinnych więziach. Już mam kolejną książkę Autora i zaraz się za nią zabieram ( to...

Pokrecona | 2013-05-10
Przeczytana: 09 maja 2013

"Zapisywacze ojcowskiej miłości“ to zapiski,wspomnienia pewnej rodziny opowiadana z punktu widzenia rodzica i dziecka.
Opisuje pewnego rodzaju dewiacje ojca,który ,będąc jeszcze sam dzieckiem ,siada pod stołem i zapisuje wszystko -dosłownie wszystko.
Czy to jest normalne?Ale co stanowi o tym,że coś jest normalne? Chyba w każdym człowieku jest coś z wariata ...
Jest to wspaniała książka o miłości ojca.Miłość ojcowską uważamy za inną,gdyż to matka kocha bezwarunkowo,bezgranicznie,ale czy na pewno? Czy jest na to dowód,że ojciec kocha mniej? inaczej?
Książka porusza też temat rozwodu,o skutkach tej decyzji i cierpieniu dzieci.Polecam ją ponieważ jest pełna chwil uśmiechu i wzruszeń,zawiera też sporą dawkę rad dla ojców ale nie koniecznie tylko dla nich.

Czechożydek | 2014-11-16

Nie przemówiło to zbytnio do mnie. Czytałam po czesku, co i rusz łapiąc się za głowę, o czym ja właściwie czytam.
Czeski wydawca podsumowuje książkę jednymk zdaniem: że jest o rodzinie pewnego młodego dewianta. Jednego? Oni wszyscy są jacyś dziwni.
Zwłaszcza ojciec i jego miłość.

Monika | 2012-02-04
Przeczytana: 03 lutego 2012

"Zapisywacze ojcowskiej miłości" - tak siebie i swoją siostrę nazywa jeden z bohaterów książki Michala Viewegh. Narratorów jest troje: ojciec, syn i córka Renata. Każdy z nich prowadzi swoje zapiski i dzięki temu poznajemy ważne momenty z życia praskiej rodziny pokazane z 3 punktów widzenia. Autor w groteskowy sposób przedstawia zwariowaną rodzinkę, w której największymi dziwakami są ojciec i syn. Ten ostatni, odkąd nauczył się pisać, owładnięty jest mania zapisywania wszystkiego, zawsze i wszędzie. co więcej swoją pasję najchętniej realizuje ... pod stołem. Ale geneza tego dziwactwa to już oddzielna historia.
Pełna humoru, pisana prostym, czasem wręcz kolokwialnym językiem, powieść Michala Viewegh oprócz świetnej rozrywki dostarcza refleksji dotyczących funkcjonowania rodziny, ojcowskiej "małpiej" miłości do córki, problemów dojrzewania, które dotykają zarówno dzieci jak i rodziców, wreszcie schematów powielanych z rodzinnego domu. Mimo, ze opisana w książce rodzinka jest nieco...

Antuan_Duanel | 2015-05-31
Przeczytana: 29 maja 2015

To jest właśnie to! Książka, którą czyta się tak, jak ogląda się czeskie filmy - tu każda scena, każdy dialog, każdy opis sprawia przyjemność. Tu nie czeka się na akcję, bo każdy ułamek tej surrealistycznej codzienności jest dla obserwatora atrakcyjny. Forma, treść, język, wszystko przenika się, jedno wynika z drugiego. Trzeba być Czechem, żeby od tak, od niechcenia, dostrzegając absurdy rzeczywistości, stworzyć automatycznie bezpretensjonalne dzieło. Może nie wybitne, ale na pewno dobrej klasy.

polaris | 2013-01-10
Na półkach: Przeczytane, 2013, Oddane
Przeczytana: 10 stycznia 2013

Nie mordujmy krytyków literackich!

olllaaa222 | 2016-11-21
magdallena | 2016-10-13