Povídky o nelásce

Ikar
2019-01-01
2019-01-01
czeski

Michal Viewegh dalej pomimo przejścia dośc ciężkiej choroby po której jego zdrowie dość mocno ucierpiało, pomimo problemów z pamięcią nadal jest aktywnym pisarzem. Ta książka to jedna z nowszy książek tego autora. Jest to zbiór krótkich opowiadań. Głównymi bohaterami niektórych opowiastek jest Oskar jego żona. Ale nie tylko oni są bohaterami. Akcja jednego opowiadania na przykład toczy się w Stanach Zjednoczonych. Oprócz opowiadań znajdziemy w tym zbiorze również jedną sztukę teatralną. Jak zwykle tematem opowiadań i sztuki są relacje damsko-męskie. Można sporo się uśmiać. Autor pokazuje ciemniejszą stronę relacji damsko-męskich. Tytuł wskazuje że są to opowieści o "niemiłości", czyli na przykład o zdradzie. Ale to tylko jeden z przykładów od czym są opowiadania zawarte w tym zbiorze. Jak zwykle Viewegh serwuje nam dawkę specyficznego, czarnego humoru. Widać jednak, że to nie jest ten Viewegh którego znamy z innych książek napisanych przed 2014 rokiem kiedy zachorował. Autor walczy ze zdrowiem, ale trzeba przyznać że mimo to, potrafi pisać a przede wszystkim ma wielką chęć pisać dalej. Podziwiam go za to że nadal jest aktywny w swym zawodzie, mimo że tak mocno ucierpiało jego zdrowie.

Dodaj cytat z książki Povídky o nelásce