Supermarket bohaterów radzieckich

6 (40 ocen i 3 opinie) Zobacz oceny
Supermarket Sovetskych hrdinu
literatura czeska
Horesz

Tekst ten ukazał się pierwotnie pod tytułem "Jak jsme táhli za Stasiukem (pokus o kroniku)", czyli "Jak wędrowaliśmy do Stasiuka (próba kroniki)", jako posłowie do czeskiego przekładu książki Andrzeja Stasiuka "Jak zostałem pisarzem" (przeł. Václav Burian, Praha 2004). Został także opublikowany samodzielnie pt. "Supermarket sovětských hrdinů", czyli "Supermarket bohaterów radzieckich".

Jednak, wbrew pierwotnemu tytułowi, "Supermarket..." to nie tylko książka o wyprawie czeskiego prozaika Jáchyma Topola do polskiego prozaika Andrzeja Stasiuka. Pod przykrywką dowcipnej, (auto)ironicznej kroniki podróży snuje Topol fascynującą opowieść o tragicznych losach kawałka ziemi przechodzącego od wieków z rąk do rąk i o poplątanych losach jego mieszkańców.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

allison | 2014-01-07
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Mam po przeczytaniu tej książeczki mieszane uczucia, jednak tych negatywnych jest więcej niż pozytywnych i stąd niewysoka ocena.

Plusem na pewno jest nostalgiczny klimat, w który czytelnik od razu się wtapia. Interesujące są odniesienia do przeszłości, zwłaszcza tej odległej, wojennej i tuż powojennej. Mniej ciekawie wypadają wspomnienia z początku lat 80. minionego wieku - za dużo w nich epatowania pijaństwem.
Nie jest to szokujące, raczej niesmaczne i w pewnym momencie staje się nużące, zwłaszcza, że ciągłe opisy picia wódki, piwa i wszystkiego, co ma jakieś procenty, towarzyszą także bieżącej relacji z podróży.

Język jest żywiołowy, bardzo dynamiczny, dużo w nim krótkich zdań i równoważników. Sporo tu dosadnych zwrotów, są też wulgaryzmy, czasem wydaje się, że stosowane zbyt często. To jednak nie przekleństwa mnie zraziły, a jeden fragment, w którym autor nazywa galicyjską placówkę dla dzieci niepełnosprawnych "przytułkiem dla dziecięcych psycholi". Wypadło to...

Uczta dla erudytów - zawiera w sobie tyle smaczków literackich, że czyta się z największą przyjemnością. Czasem jednak przydałyby się przypisy do niektórych postaci lub zdarzeń.
Ogólnie bardzo polecam tę książkę dla osób, które lubią twórczość Stasiuka i Topola, chcą przeczytać naprawdę ciekawą relację z podróż i które chcą podejrzeć nieco świat męskich przyjaźni. ;)

Michał | 2011-07-15
Na półkach: Przeczytane, Polska, Posiadam
Przeczytana: 14 lipca 2011

Uwielbiam książki opisujące męskie wyprawy nie tylko w sensie dosłownym, ale też metafizycznym. Topol naprawdę potrafi wciągnąć czytelnika do swojej kompanii, by wraz z nim wysłuchiwać historii o zachodniej Galicji i pokonywać jej lasy, bagniska, dukty, wsie, niekiedy miasta. A wszystko by spotkać się z przyjaciółmi i spędzić czas z dala od współczesnego zgiełku.

Death_In_August | 2016-08-28
EasyRest | 2016-05-06