Ballada o dobrym dresiarzu

Seria: Z zegarkiem

Pod migotliwą powierzchnią codziennych zdarzeń, błahych z pozoru spraw Kochan dostrzega wrzynające się w ludzką świadomość, niepokojące mechanizmy. Opisuje frustrację, tandetę i fałsz ukryte pod pozorem sprawnie funkcjonującego systemu. Mówi głosem przedstawicieli różnych zawodów i środowisk, by jak najpełniej pokazać coraz powszechniejszą beznadzieję, bezsilność i gniew. Nasycone absurdem, ironiczne i oszczędne w stylu opowiadania zebrane w tym tomie układają się w poruszającą opowieść o godności i granicach człowieczeństwa.

m_ght97 | 2014-01-23
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 20 stycznia 2014

Nie lubię stawiać prostych, klarownych, jednoznacznych opinii - wolę czasem ubrać to w jakieś konkretniejsze, barwniejsze słowa, a czasem jest to niewątpliwie trudne. Tak jest z tą książką, ale wiem, co napisać. Nie chcę potępiać autora, lecz po dłuższym zastanowieniu nie jest to coś, co jest najwyższych lotów. Opowiadania te są interesujące pod pewnym względem, choć po czasie zniechęciłem się do lektury, jakoś tak znudziłem.

Nie jest to dobre, a przeciętne.
Dziękuję :)

Katarzyna | 2014-01-03
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Nie, nie, nie. Nie moja bajka. Przeczytać przeczytałam. Ale mnie czegoś w tych opowiadaniach brakuje. Owszem, autor porusza tematy ważne i nie rzadko ponadczasowe. Pisze językiem zrozumiałym i samą książkę czyta się dobrze. Tylko większość opowiadań kończy się niedopowiedzeniem. Urywa się w najmniej oczekiwanym momencie, bez wyjaśnienia sytuacji. Nie wiem, być może takie było założenie autora, tylko co miało ono na celu? Wzbudzenie refleksji w czytelniku? Zmuszenie do zastanowienia się nad życiem? Może nie dorosłam do tego typu literatury, a może po prostu moja głowa nie potrafi jej ogarnąć. Trudno mi w związku z tym książkę polecić, trudno zniechęcić do jej przeczytania. Po jej lekturze mam mieszane uczucia i tyle.

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: 25 września 2010

Obraz polskiej rzeczywistości, jej nietolerancji, nierozumieniu symboliki czasów np. czym jest dres i pędem za postępowością grup aspirujących do klasy "średniej" w społeczeństwie " Paranoja. Dwa tysiące za cukiernicę i drugie tyle dla psychoanalityka, żeby nam to wyjaśnił". To takie oczywiste, że ludzie z wyższej sfery mają takie pamiątki w domu. Wyścig szczurów trwa nie tylko na uczelniach, ale przede wszystkim w ludzkiej mentalności. Ten lepszy, który umie bardzie przystosować, słuchając innych co mamy robić, bo wiedzą lepiej. Czy jednak tak ma być? Ta książka jest przestrogą dla ludzi, którzy nie dostrzegają jak wiele jeszcze jest do zrobienia, by było lepiej i normalniej.

Buka | 2014-04-13
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2014
Przeczytana: 09 kwietnia 2014

Kochan, ty dziadu!
Tak bardzo się ucieszyłam, gdy na półce w bibliotece zobaczyłam ten tytuł, że nieomal wycałowałam oba lica pani bibliotekarki mającej natenczas szychtę.
Tak długo czekałam na dorwanie "Ballady o dobrym dresiarzu", a po przeczytaniu czuję się cholernie oszukana, bo książka jest naprawdę słaba. Nie podobało mi się żadne opowiadanie. Żadne, ani trochę. Nie doczytałam się żadnych odnośników co do mentalności społeczeństwa polskiego, żadnych aluzji na temat czegoś tam, czegokolwiek - zdaje się ważnego. Nic. Null. Jedyny plus, że krótko (i chwała niebiosom).

Z rozpędu zagarnęłam też "Plac zabaw", ale naprawdę nie wiem, czy zdołam się do tego zabrać po tak złym pierwszym wrażeniu.

Propos, bardzo mnie ciekawi, co tak niektórym się spodobało w tej książce? Jeśli łaska, wszyscy, którzy są zachwyceni, no, co najmniej umiarkowanie zadowoleni z lektury, a chciałoby się mi zdradzić why?? Proszę o wiadomość. Będę wdzięczna.

A tymczasem, osobiście nie...

dzazzminka | 2014-06-25
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Długo czekałam, żeby sięgnąć po tę pozycję. Wydawało mi się, że książka będzie ciekawa, porwie mnie i sprawi, że będę chciała więcej i więcej.. Tytuł kontrowersyjny, bo słysząc "dresiarz" nie wyobrażamy sobie niczego dobrego. Przeczytałam więc pierwszy rozdział, który urwał się niespodziewanie, przeszłam do drugiego, który nijak nie nawiązywał do wcześniejszego.. Zaczęłam się zastanawiać, o co tu chodzi? Wróciłam do tylnej okładki i wtedy mnie olśniło - to są opowiadania! Brawo za spostrzegawczość ;) Niezrażona zaczytywałam się dalej, z każdą kolejną stroną rozczarowując się coraz bardziej. Zbiór krótkich opowiadań, który miał traktować o pułapkach życia w wielkim mieście, o ludziach okaleczonych emocjonalnie, o podporządkowaniu się reszcie. Naprawdę to wszystko w tej prozie się znalazło? Nie doszukałam się niczego. Żadne z opowiadań nie rzuciło mnie na kolana, nie zapadło w pamięć na tyle, żeby je do dzisiaj mocno pamiętać, nie zachwyciło mnie tak, żebym chciała do niego...

Barbara | 2014-10-08
Przeczytana: wrzesień 2014

Cykl różnych opowieści. Niektóre śmieszą, niektóre przerażają... Moja ulubiona opowieść jest o przymusie posiadania zabytkowej cukiernicy w Warszawie. Rewelacja. Bardzo fajnie się czyta. Polecam

Justyna | 2011-04-13
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 02 grudnia 2010

Zbiór krótkich opowiadań, które za sprawą zwykłych ludzi są prostym zapisem naszych codziennych spraw i zachowań. Każde z nich ma ukryte przesłanie i daje do myślenia.

Mariusz Bartosik | 2014-10-24
Przeczytana: 31 lipca 2013

Zbiór opowiadań z życia ludzi z różnych warstw społecznych; od szastających pieniędzmi pracowników korporacji do dresiarza, który nie chciał nim być.

Lepsze lub gorsze historyjki mają ukazać szarą rzeczywistość, ironię losu i powszechną beznadzieję. Kilka z nich pokazuje ciekawe zjawiska kulturowe, np. kupowanie babcinej cukiernicy na pokaz. Niektóre z nich są jednak absurdalne i zostały wymyślone tylko po to, żeby móc na końcu rzucić tekstem-puentą, np. "Nie mam czasu by umrzeć!". Głębszego sensu jednego z opowiadań nie byłem w stanie odnaleźć, chyba, że jego dziwnym przesłaniem miało być "kup mieszkanie, zanim starszy właściciel umrze".

Chociaż niektóre poruszają ważne problemy, to czegoś tu brakuje. Do większości można na końcu dopisać: "I co z tego?". Raczej nie zapadną zbyt wielu osobom na dłużej w pamięci. Przeciętna, 5/10.

magnolia | 2014-02-19

Opowiadania świetne, autor doskonale sportretował pełny przekrój społeczny Polaków. "Dekameron" wyborny, chętnie przeczytałabym jakiś ciąg dalszy, np opis wigilijnej kolacji u Mariolki:) Opowiadanie tak dobre, że mogłoby być początkiem serii. Ale inne opowiadania też niezłe, np. to o cukiernicy i warszawskich snobach.

mondaj | 2011-08-21

Strata czasu i energii.