Zabawki diabła

Cykl: Domenic Jordan (tom 2)
Wydawnictwo: Fabryka Słów

Domenic Jordan skończył medycynę, ale nie jest praktykującym lekarzem. Interesują go magia i demonologia, a ponad wszystko wyjaśnianie tajemnic, co czyni z wyjątkową dociekliwością i uporem. Akcja opowiadań poprowadzona jest misternie i nie sposób być tylko biernym obserwatorem wydarzeń, każdy staje się ich uczestnikiem. W pewnym miasteczku w zagadkowych okolicznościach znikają dzieci....

W pewnym miasteczku w zagadkowych okolicznościach znikają dzieci. Nikt nie wierzy, że związek z tym może mieć magia, a nie przypadkowy świadek, który jako ostatni widział dzieci. Atmosfera w miasteczku jest bliska wrzeniu, tłum żąda samosądu... Czy Domenic zdoła znaleźć klucz do rozwikłania zagadki i zapobiec tragedii?

Wspólnie z bohaterami będziesz podążać do kolejnych miejsc i kolejnych tajemnic. Przeniesiesz się do dawnej posiadłości, w której znajduje się przytułek dla obłąkanych i w której z niewyjaśnionych powodów kamienne figury zaczynają płakać krwawymi łzami, pojawiają się dziwne napisy i... kolejne trupy. Poznasz tajemnice z dawnej przeszłości Domenica, które odcisnęły piętno w jego duszy oraz pozostawiły głębokie blizny na jego ciele. Dowiesz się, jaką moc posiada posąg nazywany Strażnikiem Nocy i jak wiele ludzie są w stanie dla niego poświęcić...

W życiu bohaterów książki niezwykle ważną rolę odgrywają: sny — często prorocze, przeczucia — najczęściej złe, światło księżyca — zazwyczaj w pełni, oraz czarne, złowieszcze kruki. Nie mniej ważną rolę odgrywają światło i cień, które potrafią przybierać przerażające kształty. Te elementy budują charakterystyczny i niepowtarzalny klimat oraz atmosferę narastającego niepokoju i oczekiwania.

Każda opowieść w tym zbiorze niesie ze sobą kolejną zagadkę, przed którą staniesz. Nawet się nie domyślasz, jakie może być jej rozwiązanie...

• Projekt: Prawda

6,6 (5 ocen i opinii)
Każdy został człowiekiem
Piotr Nesterowicz

7,67 (3 ocen i opinii)
Halo człowiek. Rozmowy o tym, co ważne
Konrad Kruczkowski

Japoński kochanek
Isabel Allende

7,83 (6 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
książek: 1944
detektywmonk | 2015-01-21

Już od dawna przymierzałem się do tej książki.W końcu mam ją już przeczytano i wyciągam takie wnioski.
Dla mnie autorka opisała ...Francję.Tuż przed rewolucją.
Bo Domenic Jordan,czy też Gabriela Daires,to wypisz wymaluj francuskie nazwiska.
Mamy tu kilka dobrych,lecz nie wybitych opowiadań.Najlepsze to Zabawki Diabła i Cień W Słońcu.
Książka ogólnie dobra,wciąga ale nie wybitna.

Askadasuna | 2014-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2014

Pierwszy raz spotkałam się z twórczością Anny Kańtoch w zbiorze opowiadań Epidemie i Zarazy, którego nie doczytałam do końca, ale niektóre nazwiska autorów zostały zarejestrowane gdzieś w mojej głowie. Kilka tygodni później z polecenia znajomej w moje ręce trafiła książka Diabeł na wieży z ekscentrycznym głównym bohaterem - Domeniciem Jordanem, którego od razu polubiłam. Przyznam szczerze, że ten słuchający głosu rozsądku lekarz medycyny oraz specjalista od magii i demonologii trochę przypomina mi doktora House'a w nieco ugrzecznionej wersji. Podobnie zakochany w zagadkach, zimny, bezwzględny i pozbawiony pewnych zahamowań, ale w odróżnieniu od postaci, w którą wciela się Hugh Laurie, kulturalny, powściągliwy, opanowany i raczej niepraktykujący absolwent studiów medycznych. Na swojej drodze spotyka różne przejawy magii, nadnaturalne zjawiska i pomaga również w ich wyjaśnieniu.

Diabeł na wieży pokazał jaki jest i czym zajmuje się Jordan, z kolei początek Zabawek Diabła zabiera...

Estera | 2016-04-03
Na półkach: Z biblioteki, Przeczytane
Przeczytana: 03 kwietnia 2016

"Zabawki diabła" jest to drugi tom opowiadań Anny Kańtoch o Domenicu Jordanie, zawsze ubranym na czarno absolwentowi medycyny, który jednak zamiast leczyć chorych szuka i zwalcza działalność sił nadprzyrodzonych. Zawsze ubrany na czarno, ponury, kierujący się rozumem i pozbawiony skrupułów...

Pomysły na poszczególne opowiadania są ciekawe, wykonanie również niezłe. A jednak książka nie wywołuje głębszych emocji. Momentami akcja stoi, w innych momentach pędzi jak szalona. Książkę dobrze się czyta, ale nie jest to lektura najwyższych lotów. Polecam przenieść się do mrocznego świata, pełnego tajemniczych wydarzeń, których nie da się tak prosto wytłumaczyć...

Kamil | 2014-04-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Fantasy
Przeczytana: 07 kwietnia 2014

Dlaczego zdecydowałem się kupić tę książkę? Trudno wyjaśnić. W tym czasie w empiku była promocja 3 książki w cenie 2 i zastanawiałem się czy nie skorzystać z tej promocji. Jednak zdecydowałem się pójść do jednej z tanich księgarń w Krakowie i, ku mojemu szczęściu, udało mi się kupić trzy książki taniej niż w najbardziej znanej sieci księgarń.

W tym czasie również czytałem książkę A. C. Doyle'a Pies Baskervill'ów, a główny bohater urzekł mnie swoją osobowością. Opis i cytaty z opinii książki Kańtoch bardzo mnie zaintrygowały: "Z archiwum X" w świecie powozów i naftowych lamp czy Domenic Jordan to jedna z bardziej intrygujących postaci polskiej fantastyki. Właśnie tak wyglądałby Sherlock Holmes, gdyby musiał żyć w świecie, w którym sprawcami zbrodni mogą być duchy czy siły nieczyste. Brzmi zachęcająco prawda? Nie zastanawiając się długo, nabyłem mój egzemplarz i zabrałem się za czytanie.

Annę Kańtoch znałem tylko ze słyszenia. Wiedziałem, że...

miharu | 2010-07-09
Przeczytana: 2009 rok

Warta polecenia choćby ze względu na bardzo ciekawie zarysowaną postać głównego bohatera, Domenica Jordana. To nietuzinkowy człowiek, wymykający się takim banalnym określeniom jak "dobry", "zły". Fascynuje i intryguje czytelnika na równi z treścią samych opowiadań, oryginalnych i 'klimatycznych' zresztą.

Solyenna | 2014-09-12
Przeczytana: 11 września 2014

Rewelacyjna.
Moje drugie spotkanie z Panią Kańtoch, równie udane jak pierwsze przy "Diable na wieży".
Świetne historie, wspaniała konstrukcja logiczna, nietuzinkowy główny bohater. Inne postacie zarysowane barwnie, interesująco, o każdej można wyrobić sobie zdanie (co nie jest proste przy tak krótkiej formie jaką są opowiadania ) - żadna jednak nie przyćmiewa prawdziwego mistrza ceremonii- Domenica.
Styl autorki jest fenomenalny, przez duże "EF". Prosty, a jednak nie ubogi, pozbawiony irytujących "wkrętów". Dużym plusem jest ciekawy humor. A największym- atmosfera.

Mówiłam już , że Anna Kańtoch jest w mojej skromnej opinii genialna?

Cross | 2014-03-25
Przeczytana: 25 marca 2014

Druga i ostatnia część opowiadań o przygodach cynicznego lekarza-detektywa - Domenica Jordana, chociaż nadal posiada ten sam schemat i budowę co jej poprzedniczka, jest od niej dużo lepsza z kilku powodów.

Po pierwsze, poszczególne historie zyskały moją aprobatę pod względem cięższego i bardziej posępnego klimatu. Chociaż "Zabawki Diabła" nadal są moim zdaniem pisane bardziej dla żeńskiej części odbiorców literatury fantasy, a bohaterowie poboczni poszczególnych opowiadań nie zapadają na dłużej w pamięć, to przynajmniej w przypadku "Zabawek" są oni bardziej wyraziści (a co warto zaznaczyć na plus dla antagonistów) i niezrównoważeni psychicznie niż można to było zaobserwować w pierwszym tomie.

Na słowa pochwały zasługuje też doskonale zapoczątkowany w "Diable na Wieży" wątek historii Domenica i jego rodziny. O ile wcześniej dostajemy jedynie drobne wskazówki o przeszłości "diabła z jasełek", o tyle w drugim tomie wszystko zostaje pięknie wyjaśnione i zamknięte, co nie zawsze się...

ira | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Drugi tomik opowiadań o Domenicu Jordanie - zaiste, nieco bardziej mroczny, choć to akurat nie zasługa głównego bohatera, który pozostaje niestety trochę bezbarwny w swoim cynizmie.
Historie to zbiór ogranych motywów, przedstawionych jednak dość spójnie i na tyle interesująco, że bez trudu utrzymują uwagę czytelnika.
Szkoda, że to koniec (chyba?), bo mogłoby się nieźle rozwinąć.
PS. Ta okładka... "Ślepy grafik kontratakuje". Kto pozwala na takie rzeczy?

Beata | 2010-10-10
Przeczytana: 2010 rok

Po przeczytaniu pierwszej części, z umiarkowaną ciekawością sięgnęłam po Zabawki Diabła. I, nie ukrywam, od razu wciągnęły mnie o wiele bardziej niżeli Diabeł na Wieży. Niezwykle celnym pomysłem było wplecenie wątku rodziny głównego bohatera do kryminalnych wątków. Dzięki temu, Jordan był nie tylko osobą ingerującą w wydarzenia, lecz również stał się jednym z elementów skomplikowanej układanki. Wątki w książce są niebanalne, oryginalne. Każdy ma zaskakujące, lecz zrównoważone przez chłód osobowości Domenica, zakończenie. Przez to opowiadania nie przypominają przeciętnych historii detektywistycznych. Nie ma zużytych i powielonych koncepcji, a magia idealnie wpasowuje się w świat przedstawiony. Podsumowując, naprawdę warta przeczytania pozycja.

Justyna | 2014-02-19
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 lutego 2014

Znalazłszy "Diabła na wieży" na półce w szkolnej bibliotece, pomyślałam "Czemu nie?". I cóż mogę powiedzieć - mój instynkt po raz kolejny mnie nie zawiódł.
Bardzo dobra książka młodej polskiej pisarki. Byłam naprawdę pod wrażeniem. Anna Kańtoch ma lekkie pióro i bardzo dobrze czyta się jej opowiadania. Bez najmniejszych trudności wchodzi się w świat, który wymyśliła autorka, a co najlepsze - nic nie jest w stanie oderwać od niego człowieka.
Fantastyczna lektura. Polecam.
Czytajcie polską literaturę fantasy!