Diabeł na wieży

Okładka książki Diabeł na wieży Anna Kańtoch
Okładka książki Diabeł na wieży
Anna Kańtoch Wydawnictwo: Powergraph Cykl: Domenic Jordan (tom 1) fantasy, science fiction
Domenic Jordan (tom 1)
Powergraph
2018-07-11
2005-01-01

Okładka książki Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowska, Piotr W. Cholewa, Grzegorz Chudy, Anna Hrycyszyn, Anna Kańtoch, Marta Magdalena Lasik, Joanna Nałęcz, Małgorzata Pudlik, Katarzyna Rupiewicz, Alicja Tempłowicz, Agnieszka Żak
Sprzedawcy marzeń Krystyna Chodorowsk...

Polubiłam świat, chętnie dowiedziałabym się więcej o Domenicu, styl autorki potoczysty, ale postacie kobiece (z wyjątkiem jednej) mnie tak mocno rozczarowały, że aż zębami zgrzytałam.

dobra, choć spodziewałam się czegoś więcej... brakuje mi tutaj tego "pazura", który powoduje że ciężko oderwać się od historii

Według mnie ta książka jest raczej dla nastolatków, ewentualnie bardzo młodych osób, które chcą dopiero wstępnie poznać literaturę fantasy (chociaż w przypadku osób w wieku 20+ i tak raczej rekomendowałabym np. Piekarę albo Ursulę le Guin).

Dorosła osoba, która regularnie czyta ma już nieco inny poziom wymagań - odnośnie fabuły, dialogów, postaci itp. Tu wszystko jest jakoś słabo zarysowane, podane bardzo minimalistycznie, wręcz skąpo, przez co miejscami gubiłam się w fabule. Wątki detektywistyczne podane tak, że robił się w tym dość spory chaos, zwłaszcza w drugim opowiadaniu.
Powiem wprost - szkoda, bo Domestic Jordan, jako postać jest bardzo fajny!
Po prostu autorka musiałaby to jeszcze raz edytować i zrobić taki "remaster", żeby to nabrało głębi.
Ale młodym osobom może się podobać i prywatnie nie miałabym problemu, żeby dać ją dziecku w prezencie, bo treści względnie "cenzuralne" i na poziomie, co jest wielkim plusem! O Jacku Piekarze nie da się już tego powiedzieć ;)

No nie wiem co mam mysleć, część opowiadań była fajna, a część taka sobie, ale ogólnie warto przeczytać.

Do tej pory przeczytałem trzy książki Anny Kańtoch, czyli trylogię z Krystyną Lesińską w roli głównej. Wiem jednak, że pisarka tworzy też opowiadania. Niektóre nawet były nagradzane. I stąd wybór zbioru opowiadań o Domenicu Jordanie. „Diabeł na wieży” zawiera ich sześć. Jedne są dłuższe, inne krótsze. Jedne są ciekawsze, inne trochę mniej. Na pewno plusem jest główny bohater oraz świat , w którym żyje. Ogólnie czytało się dobrze, choć pewien niedosyt pozostał. Nie na tyle jednak, by nie przeczytać kolejnych tomów. Na pewno po nie sięgnę. Tylko za jakiś czas.

Nie porwała mnie pani Anna swoimi opowiadaniami. No nie porwała i co ja na to poradzę? Już wiem, że zdecydowanie bardziej zjadliwa jest dla mnie w formach dłuższych niż opowiadania. Ja się zwyczajnie wynudziłam jak przysłowiowy mops. Te postacie jakieś takie płaskie. Domenic Jordan, mało sympatyczny i też prócz gburowatości i znajomości z wysoko postawionymi kościelnymi, jednowymiarowy.

Również "czasy" mi nie odpowiadały. Magicy, uroki, czarownice, demony, jasnowidzące, jakoś to mocno wydumane, a jednocześnie zupełnie mnie, nieprzekonujące.

Jedyne opowiadanie, które trochę zwróciło moją uwagę i nawet mnie trochę zaciekawiło, to opowiadanie trzecie w kolejności pt."Damarinus", ale pewnie dlatego, że "złoczyńcą" nie okazał się żaden stwór dziwacznie nadprzyrodzony.

Najprościej można określić ten zbiór opowiadań jako próbę przeniesienia Sherlocka Holmesa (klasycznego) w świat fantasy stylizowany na rzeczywisty. Mamy tutaj do czynienia z zagadkami mającymi, znamienitym doktorem specjalizującym się w ich rozwiązywaniu i czasami zaskakującymi odkryciami. Niestety, o ile formuła prezentuje się wybornie, o tyle fantastyka tutaj - paradoksalnie - oddziera te zagadki z chęci wytłumaczenia ich od podstaw. Wiele sekretów pochodzi od demonów, legend itd. i chociaż wytłumaczenie zawsze jest choć trochę zaskakujące i bardziej normalne, to ten pierwiastek fantastyczny zawsze ma miejsce. I przez to trudno czuć się w pełni zaskoczonym.

Nie powiem, te opowieści mogą być ciekawe, choć przyznaję, że niekiedy mnie nudziły. Najlepiej, gdybyście sami przeczytali te opowiadania i wyrobili sobie opinie, ale chyba mnie trochę już odstręczają osoby, które w genialny sposób (nie mówiąc o tym czytelnikowi) dochodzą do rozwiązania zagadki, praktycznie bez większego wysiłku. To pasuje do atmosfery wiktoriańskiej Anglii, ale w świecie fantasy albo trzeba dodać coś jeszcze, albo po prostu iść w kierunku "klasycznego" kryminału z policjantami. Tym niemniej, przez większość książki bawiłem się dobrze, także moja krytyka jest bardziej rozczarowaniem, bo spodziewałem się więcej.

Bardzo wciągająca i przyjemna lektura, wciągnęłam książkę w niecałe 24h, a już mam w rękach druga cześć i nie mogę się doczekać aż zacznę czytać!

Ciekawe opowiadania utrzymane w spójnym klimacie. Nutka grozy, ale z lekkim przymrużeniem oka, bez nadęcia, ale z dreszczykiem.