Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych

Tłumaczenie: Barbara Gutowska-Nowak
Seria: Mundus
Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
The Almost Nearly Perfect People. Behind the Myth of the Scandinavian Utopia
Skandynawia,
literatura faktu
moscoviada

Książka nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Kraje skandynawskie są ojczyznami najszczęśliwszych ludzi na świecie. Nie zmieniają tego nadzwyczaj wysokie podatki, jakie płacą Norwegowie, problemy z alkoholem Finów, ani chłodne stosunki Szwedów z sąsiadami. Co decyduje o zadowoleniu społecznym w państwach nordyckich? Jaki wpływ ma na nie brak...

Co decyduje o zadowoleniu społecznym w państwach nordyckich? Jaki wpływ ma na nie brak drastycznych różnic między mieszkańcami i jaki jest ich stosunek do imigrantów? Czym jest i co o Skandynawach mówi „prawo Jante”?
Michael Booth z brytyjską ironią opowiada o blaskach i cieniach życia na dostatniej północy oraz zasypuje Czytelnika ciekawostkami. Obserwuje codzienne życie w Danii, Norwegii, Finlandii, Szwecji, Islandii i mieszkańców tych krajów, które zdają nam się być rajem na ziemi. Co ciekawe, autor zwraca uwagę nie tylko na pozytywy modelu skandynawskiego, ale też wskazuje negatywne jego konsekwencje i opisuje jaki może mieć on wpływ na przyszłość tej części świata.

źródło opisu: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2015

źródło okładki: http://www.wuj.pl

ElkaFrelka | 2016-07-14
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 13 lipca 2016

Spodziewałam się, że książka będzie o szwedzkiej IKEA, duńskich wiatrakach, norweskich łososiach, fińskim św. Mikołaju i islandzkich gejzerach, czyli powtórzenie tego wszystkiego, co wszyscy znamy i lubimy, a tu niespodzianka. W prosty sposób z angielskim poczuciem humoru przedstawione zostały wszystkie kraje skandynawskie od mniej znanej strony; Szwecja to kraj totalitarny, Norwegia to potęga na rynku ropy naftowej, Finlandia to kraj alkoholików, w Islandii wszyscy są ze sobą skoligaceni, a Dania to najszczęśliwszy kraj na Ziemi (z powodu a może pomimo swego hygge). Co najważniejsze - autor nie tylko zachwala region nordycki, ale również krytykuje i szuka wyjaśnień. Bardzo dużo dowiedziałam się z tej książki, więc serdecznie polecam.

Dociekliwy_Kotek | 2016-04-22
Na półkach: Przeczytane, Kultura
Przeczytana: marzec 2016

Czekałam na tę książkę bardzo niecierpliwie i (zgodnie z jakimś dociekliwokotkowym prawem Murphy'ego) równie mocno się rozczarowałam, a całą moją opinię streściłoby słówko "ale".

Temat jest bardzo frapujący - zgodzicie się chyba ze mną, że Skandynawia jest intrygująca, a w gruncie rzeczy nieznana, niemal hermetyczna. Jeśli pojawia się opracowanie, którego objętość sugeruje wyczerpanie tematu do cna, ciekawość rośnie. ALE co z tego, skoro reportaż jest nierówny: wystarczy porównać długość kolejnych części, żeby coś się przestało zgadzać. Naprawdę o Duńczykach i Szwedach można pisać i pisać, a Islandczycy są na tyle nieciekawi, żeby poświęcić im ilość tekstu proporcjonalny do wielkości wyspy? Hm, szkoda trochę.
Mało tego. Po mniej więcej setnej stronie tej skądinąd karkołomnie złożonej książki uświadomiłam sobie, że objętość jest tu raczej wadą niż zaletą, a przez kolejne rozdziały brnęłam raczej z obowiązku i ciekawości niż dla przyjemności lektury. Nie nazwałabym prozy Bootha...

BookLoaf | 2015-11-28
Przeczytana: 27 listopada 2015

Co się stanie, gdy specyficzny humor brytyjski spotka się ze skandynawskim chłodem i dystansem? Trudno było mi sobie to wyobrazić, dopóki nie sięgnęłam po najnowszą książkę Michaela Bootha "Skandynawski raj". W swej publikacji autor bierze pod lupę popularne mity o tym odległym zakątku Europy, dzieli włos na czworo, analizuje, podgląda i prowokuje, a robi to w granicach dobrego smaku i z klasą.

Nordyckie siostry Dania, Norwegia i Szwecja wraz ze swoimi kuzynkami - Islandią i Finlandią, tworzą podziwianą przez cały świat Skandynawię. Gdyby porównać je do uczniów, określano by je mianem prymusów, jeżeli nie kujonów. Mimo wysokich podatków, państwa te w wielu rankingach pojawiają się na samym szczycie. Norwegia może poszczycić się najwyższymi na świecie pensjami, do tego okazuje się bezkonkurencyjna w wydobyciu ropy naftowej. Dania ma najszczęśliwszych obywateli, a Finlandia najsprawniejszy system edukacji. Islandia, choć nieco na uboczu, również nieźle się trzyma, a Szwecja to po...

Szczere-Recenzje | 2015-12-17

Skandynawia to duża i bardzo ciekawa część Europy, o której w gruncie rzeczy bardzo niewiele wiemy (a to co wiemy, pochodzi z seriali telewizyjnych i mrocznych kryminałów). Po lekturze książki Michaela Bootha zmieni się to na dobre. Autor, żonaty z Dunką, jest naszym przewodnikiem po Dani, Norwegii, Finlandii, Islandii i Szwecji, i to przewodnikiem dysponującym olbrzymią wiedzą, danymi statystycznymi i dziesiątkami wywiadów z ludźmi, którzy mogą rzucić nowe światło na istotę skandynawskości. Jeśli interesuje was to, dlaczego Dania jest najlepszym krajem do życia, pełnym najszczęśliwszych ludzi na świecie, albo czemu Norwegia i Szwecja zawdzięczają swój dobrobyt, przeczytajcie tę książkę koniecznie. Plusem jest ogrom wiedzy podany w lekkiej formie, błyskotliwy dowcip autora oraz wnikliwe analizy psychologiczne obywateli poszczególnych krajów. Polecam serdecznie!

Gracjan Triglav | 2016-05-23
Przeczytana: 23 maja 2016

Polskie tytuły zagranicznych dzieł, czy to filmów, czy książek – to zwykle adaptacje, twórcze rozwinięcia myśli autora, bądź celowe przeinaczenia – celem zmylenia nabywcy. W tym przypadku mamy wariację. Angielskie “The Almost Nearly Perfect People. Behind the Myths of the Scandinavian Utopia” – czyli “Niemal prawie idealni ludzie. Za mitem skandynawskiej Utopii” to w wersji tłumaczki (Barbara Gutkowska-Nowak): „Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych”. Dosłowny przekład brzmi trochę topornie, ale „Ludzie prawie idealni” już całkiem poprawnie, a podtytuł można było zostawić bez zmian. Oddawał dobrze treść książki, która jest po trosze reportażem, zalążkiem studium kulturowego regionu, subiektywną analizą społeczną (dokonaną wprawdzie okiem laika, ale opartą na konkretnych danych statystycznych), oraz spojrzeniem na warunki bytowe współczesnych mieszkańców Północy, tamtejsze gospodarki i nawyki konsumenckie.

(Na angielskojęzycznej Wikipedii znajdziemy dosyć obszerny opis...

theLeftpocket | 2015-12-20
Przeczytana: 20 grudnia 2015

"Świetne" - to słowo mimowolnie wypowiedziałem pod nosem po zamknięciu książki.

Bardzo fajny i duży reportaż o krajach Skandynawskich. Książkę można ocenić takimi prostymi, ludzkimi słowami bo dla przeciętnych nie skandynawskich zjadaczy chleba jest przeznaczona.

I na tym właśnie polega jej "fajność" bo nie oszukujmy się, większość czytelników nie jest szczególnie zakochana w Skandynawii i sięgnie po "Skandynawski raj" żeby po ludzku, dowiedzieć się czegokolwiek o tym mało znanym regionie (no bo wiemy tylko tyle, że jest tam bogato, koniec).

I tak jak w krajach europy północnej panuje przerażający porządek, tak tutaj każdy kraj ma swój rozdział, każdy temat jest jakby osobnym podrozdziałem. Wszystko w ilości nie męczącej, nie przytłaczającej. Moim zdaniem nawet język autora (chwilami trochę luzacki, może to za sprawą tłumaczenia?) nie zirytuje czytelnika.

Warto przeczytać "Skandynawski raj", bo warto wiedzieć więcej niż w kółko powtarzane twierdzenia na temat tego, jak to w...

CrazyDaisy_MR | 2017-05-17
Przeczytana: maj 2017

Bardzo dobra lektura. Mnóstwo przydatnych informacji oraz cała masa smaczków z historii Skandynawii. Polecam wszystkim miłośnikom tych terenów :)

Magdalena | 2016-08-02
Przeczytana: 02 sierpnia 2016

Rozdrażnił mnie w tej książce powierzchowny i z lekka protekcjonalny opis Norwegii.

Lwia część rozdziału poświęconego Norwegii dotyczy ropy naftowej. I ok, w końcu ropa naftowa jest kluczowa dla norweskiej gospodarki, to ona wydźwignęła ten kraj z wielkiej biedy i to ona de facto położyła podwaliny pod współczesne społeczeństwo norweskie, ale czy naprawdę w tym kraju nie ma zupełnie nic innego zasługującego na uwagę ? Tylko ropa ? Otóż z lektury "Skandynawskiego raju" wynika, że i owszem, tylko ropa.

Ale ah, no tak, zapomniałam ! Przecież autor wspominał coś tam jeszcze o bunadach, tradycyjnych norweskich strojach ludowych - że są co najmniej śmieszne, a ludzie wyglądają w nich jak "uciekinierzy ze Śródziemia" (str. 155). No i w sumie o Norwegach jako o ludziach, o społeczeństwie, też coś się znajdzie - od biedy może ze dwa zdania i to o tym, jakoby Szwedzi uważali Norwegów za nudnych, niewydarzonych, kompletnie nierozgarniętych. No, wspaniale.

Mimo to uważam, że...

Ma_Ruda | 2015-12-27
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Tekst pochodzi z marudaczyta.blogspot.com
===========================================
Katarzyna Molęda o Szwecji napisała lekką i przyjemną książkę, skupiając się niemal wyłącznie na zaletach tego skandynawskiego kraju (patrz: Szwedzi. Ciepło na Północy). Brytyjczyk Michael Booth idzie nieco dalej. Na warsztat bierze całą Skandynawię. Przemierza Danię, Islandię, Norwegię, Finlandię i Szwecję, wsadza kij w mrowisko i szuka rys i wad u ludzi prawie idealnych.

Duńczycy to najszczęśliwsi i najbardziej towarzyscy ludzie na świecie, przy okazji potężnie zadłużeni i posiadający najwyższe stawki podatkowe na świecie. Islandczycy są bardzo homogenicznym społeczeństwem, wierzą w elfy i borykają się ze sporymi problemami w systemie finansowym. Norwegowie kochają przyrodę, mają ropę naftową, niestety mieli też Breivika. Finowie mają Świętego Mikołaja, jeden z lepszych systemów edukacyjnych, są za to mrukami z problemami alkoholowymi. Szwecja to królowa pośród skandynawskich krajów, znana...

Leszczu | 2016-11-30

Mieszkanie urządzone w skandynawskim stylu (ewentualnie stylu z Ikei), szczęście, równość, zimno, czasem długo jasno, czasem długo ciemno. To chyba standardowe skojarzenia ze Skandynawią i państwami nordyckimi.
Michael Booth stara się zniuansować kilka stereotypów dotyczących państw położonych na północy Europy. Robi to w dobrym, brytyjskim stylu, na szczęście nie chcąc stać się drugim Clarksonem.
Najwięcej miejsca poświęcono Danii i Szwecji - co wynika z dwóch faktów: żona autora jest Dunką, zaś Szwecja jest chyba (podkreślam: chyba) najważniejszym państwem w regionie. Pod różnymi względami.
Autor wskazuje na zalety systemów państw skandynawskich, ale częściej woli zwracać uwagę na wady społeczeństw - a tych nie brakuje.
Osobiście chciałbym trochę jeszcze więcej poczytać tu o Norwegii, która została nieco pobieżnie przedstawiona.
Niemniej jednak jest to solidne kompendium wiedzy (nie mylić z encyklopedią!), która pomaga w próbach rozumienia skandynawskiej mentalności - niekiedy...

Skandynawski raj na ziemi?

Norwegowie płacą niesamowicie wysokie podatki, Finowie mają problemy z alkoholem, a Szwedzi nie są zbyt lubiani przez sąsiadów. Mimo to w tych krajach mieszkają najszczęśliwsi ludzie na świecie.