Oriana Fallaci. Portret kobiety

Okładka książki Oriana Fallaci. Portret kobiety Cristina De Stefano
Okładka książki Oriana Fallaci. Portret kobiety
Cristina De Stefano Wydawnictwo: Sonia Draga biografia, autobiografia, pamiętnik
Oriana. Una donna
Sonia Draga
2014-09-24
2014-09-24
2013-10-01
Alina Pawłowska-Zampino

Twarda kobieta o gołębim sercu?

Bez polotu. Autorka aż za mocno wzięła sobie do serca słowa Oriany Fallaci, żeby pisać prosto. Jest wręcz licealnie. Poza tym dziwny, trochę obsesyjny podziw autorki dla ikony dziennikarstwa buduje dziwną atmosferę, a sama Fallaci wcale na tym nie zyskuje.
Nie polubiłam Oriany czytając tę biografię. Dokończyłam książkę, choć pod koniec już trochę się nie mogłam doczekać ostatniej strony.
Zawsze lubiłam biografie, ale chyba ten styl opisywania ludzi, gdzie nie nadaje się charakteru postaci, nie przemawia do mnie. Podobnie jak czytając o Simonie Kossak, tak i tu w ogóle nie wyłaniała się z tych opisów żywa osoba.

Znakomita biografia najsłynniejszej włoskiej dziennikarki znanej w Polsce również z tego, że przeprowadziła wywiad z Lechem Wałęsą. Ostatnie lata jej życia, gdy chora na raka Fallaci wdała się w wojnę z islamem po ataku na World Trade Center, uczyniły z dziennikarki o zapatrywaniach lewicowych ikonę prawicy.

Jeżeli tak jak ja - przeczytałyście wszystko co napisała Oriana Fallaci, to książka ta jest dla Was lekturą obowiązkową!

A o Orianie nie trzeba wiele mówić: przebojem weszła do świata dziennikarstwa, zdominowanego przez mężczyzn. Odkryła Amerykę lat 50., zaprzyjaźniła się z gwiazdami Hollywood i kosmonautami z bazy NASA. W latach 60. zamieszkała w Nowym Jorku, żeby być stale w centrum świata informacji. W 1967 roku jako jedyna włoska dziennikarka pojechała do Wietnamu, by wreszcie pisać o polityce na swój sposób. Stawiła czoła najpotężniejszemu człowiekowi tamtej epoki, Kissingerowi.

Portret Cristiny de Stefano pozwala Orianę lepiej zrozumieć. Poznać ją.
Całkiem udana pozycja!

Pochłaniam wszystko co dotyczy Oriany. Nie jestem dziennikarką, ale jest życie, twórczość oraz poglądy mnie fascynują. Sama Oriana powiedziała, że nikt nie może napisać jej biografii tylko ona. Niemniej "Portret Kobiety" warto przeczytać ot choćby po to, żeby na Oriane spojrzeć z perspektywy innej osoby. Polecam

Mam mieszane uczucia co do tej książki. O Fallaci nie wiedziałem nic, poza tym, że była włoską dziennikarką i przeprowadziła wywiad z Wałęsą. Na czym polegała jej legenda, kim była, jaka była? Byłem ciekawy Fallaci, ale ta książka mojej ciekawości nie zaspokoiła. Od pewnego momentu nie czytałem jej, ale męczyłem.
Sama Oriana Fallaci była dziwną osobą, emocjonalną, egzaltowaną, upartą, zarozumiałą i egocentryczną. Nie polubiłem jej.
Sposób przedstawienia Fallaci przez autorkę też pozostawia wiele do życzenia. Biografia jest napisana bez życia i polotu, a autorka jest wręcz zakochana w Fallaci. Brak tu więc obiektywizmu i dystansu autorki. Zresztą w posłowiu de Stefano o tym wspomina - że jest zafascynowana Fallaci i że ta przenika ją do głębi.
Szkoda, zmarnowany potencjał.

Sama Oriana Fallaci była dziwną osobą, emocjonalną,...

Literacko książka jest na poziomie licealnej wprawki. Żywe zainteresowanie postacią przemieniło się w czytanie grzecznościowe, bo nie chciałam zawieść kogoś, kto mi tę książkę podsunął. Męka.

Oriana Fallaci w pigułce, myślę, że Autorce całkiem się ten portret udał. Z tak bogatą biografią można się rozpisać jednak Autorka zwięźle przedstawia kolejne lata życia Oriany, nie odbiera to jednak książce jakości. Czy to zasługa Autorki czy tłumacza styl książki jest przystępny i czyta się ją błyskawicznie a sama postać Fallaci bardzo ciekawa, w końcu nie wszyscy Wielcy i Wpływowi decydowali się na wywiad z nią bojąc się efektu końcowego...czy nie wyjdą na idiotów?

Orianę kocham i bezkrytycznie uwielbiam czytać o niej.

Orianę kocham i bezkrytycznie uwielbiam czytać o niej.

Co było siłą napędową Oriany Fallaci, co ją ukształtowało i pchało w odległe zakątki świata, nawet pod ostrzałem?
Podobały mi się też włoskie nuty w tej książce.

Podobały mi się też włoskie nuty w tej książce.

Książka pochłonięta jednym tchem. Napisana tak, że chce się czytać i czytać. Jak się skończy to człowiek normalnie jest w braku… wciąga jak narkotyk. Bardzo polecam tę opowieść o 1 zagranicznej dziennikarce, która zrobiła wywiad z Wałęsą, bo chyba większość osób z tego Orianę zna…. Z książki wyłania się piękny portret kobiety prawdziwej, nie tej z papierosem i w futrze z filmu Wajdy. Warto dowiedzieć się czegoś więcej o tej dziennikarce i pisarce…

• Biografie
  • 2015