Jedz, módl się, jedz

Tłumaczenie: Magdalena Rabsztyn
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN
Eat, Pray, Eat. One Man’s Accidental Search for Equanimity, Equilibrium and Enlightenment
978-83-01-16950-3
Majka

Dla wszystkich, którzy zbliżają się do wieku średniego, którzy stanęli w obliczu przygnębiającego i bezpowrotnego spadku formy fizycznej, których nęka dojmujące poczucie śmiertelności i którzy trwonią czas na rozrywki, wyrzuty sumienia i rozmyślanie o udaremnionych ambicjach... Śmiertelnie rozczarowany, niezdolny do skupienia się i najczęściej wstawiony winem Michael Booth naprawdę...

Śmiertelnie rozczarowany, niezdolny do skupienia się i najczęściej wstawiony winem Michael Booth naprawdę potrzebował znacznych zmian w swoim życiu. Zamiast tego podjął nazbyt ambitną próbę napisania wyczerpującej książki o kuchni indyjskiej, podróżując po tym subkontynencie z żoną i dwójką małych dzieci. Rodzina pokonuje północne Indie, od spowitego mgłą Delhi po popadający w ruinę Amritsar i Tadż Mahal, w drodze poznając miejscowych i kosztując lokalnych potraw. W Radżastanie ucztują niczym maharadżowie i cieszą się najwspanialszym lassi, jakie kiedykolwiek przyrządzono, nim pojadą do Bombaju i znikną w slumsach Dharavi.

Z zamierzeń Bootha nic jednak nie wychodzi, ponieważ autor w szybkim tempie pogrąża się w metafizycznej niemocy wieku średniego, która w końcu rozkwita w parnym klimacie prowincjonalnych zakątków Kerali. Na szczęście w tym momencie kontrolę przejmuje jego żona. Zapisuje swego coraz bardziej cierpiącego męża na obóz szkoleniowy intensywnej jogi oraz prosi mądrego, wiekowego guru medytacji, żeby pomógł mu wytyczyć świecką ścieżkę do spokoju i równowagi. Czy jednak cynizm, neurozy i niepohamowany apetyt Bootha nie doprowadzą go do zguby? Czy odzyska równowagę, pokona lęki, przezwycięży nałogi i stawi czoła życiu jako mąż i ojciec?

źródło opisu: ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: ksiegarnia.pwn.pl

egoistka | 2012-07-19
Przeczytana: 19 czerwca 2012

Podobała mi się. I to, jak autor opisuje swój przypadek- autoironicznie, prześmiewczo. I to jak postępowała z nim jego żona- dzielna, mądra kobieta. I to jak opisuje Indie- świat skrajności. I potrawy. które próbuje. i miejsca, które odwiedza, i ludzi, których poiznaje. A najbardziej spodobała mi się terapia jogą.

qbard | 2013-10-27

Przy tej książce uśmiałem się do łez ale również poznałem prawdziwe Indie. Wyjazd do Indii przywraca autorowi chęć do życia i zmienia go nie do poznania. Tą książkę warto przeczytać.

Agata_Adelajda | 2012-06-19
Przeczytana: 17 czerwca 2012

Jedz, módl się, jedz Michaela Bootha to - podobnie jak książka Jedz, módl się, kochaj, do której niewątpliwie nawiązuje tytułem - opowieść o podróży w sensie fizycznym, a także duchowym. 39-letni dziennikarz kulinarny, który do tej pory wygląda swoich pięciu minut sławy, wyrusza wraz z rodziną (żona i dwójka dzieci) na trzymiesięczne duchowe wakacje do Indii. Głową wyprawy (rodziny?) jest Lissen, żona Michaela, która chcąc przerwać stagnację i coraz szybsze staczanie się małżonka powzięła plan odnowy w duchu jogi. Michael, który coraz częściej zagląda do kieliszka, markuje pracę, a przy okazji ciągłego przesiadywania w domu inkasuje kolejne kilogramy, podchodzi do idei szukania siebie w Iniach sceptycznie, ale nie wrogo. W trakcie wyprawy pragnie skupiać się na bogactwie kuchni regionów, które odwiedzają, zamiast na rozwoju duchowym, ale w miarę upływu czasu chłonie Indie pięcioma zmysłami, a nie tylko jednym. Podróż ta uczy Michaela (i czytelnika, myślę, również) tolerancji,...

Nataliya | 2014-01-19
Przeczytana: 17 stycznia 2014

Bardzo ciekawa i dobrze napisana książka. Polecam!!!

gloria81 | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

Jako, że "Jedz, módl się, kochaj" jest jedną z moich ulubionych pozycji musiałam sięgnąć po książkę o tak zbliżonym tytule. Prócz tego, ze rzecz dzieje się w Indiach, a bohater lubi dobrą kuchnię i ćwiczy jogę niewiele ma ona wspólnego z tamtą.
Książki o jedzeniu i podróżach są dla mnie zawsze ciekawe, jednak tutaj czegoś zabrakło... Może dlatego, że świat martwiącego się o wszystko, wiecznego pesymisty nie jest tak piękny jak mógłby być.
Mimo wszystko i tak bym po nią sięgnęła i polecam wszystkim podróżującym palcem po mapie oraz wielkim miłośnikom Indii, jogi i kuchni.

ebabka | 2012-06-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Bardzo ciekawa i użyteczna pozycja. Zwłaszcza dla tych, którzy maja jakiegoś bliskiego, który stał się cyniczny, neurotyczny, roztyty i rozpity , i zbliża się do czterdziestki :). Bo oto: można go jeszcze uratować, wywlec do Indii i nie oczekiwać ochów i achów, gdyż on chwilowo jest do nich niezdolny. O tym jest ta książka. Jest też o jedzeniu (co mnie momentami irytowało, gdyż ja za jedzeniem nie przepadam i nie znam się na kuchni indyjskiej...). Ale było warto poznać tę stronę Indii, o której nie przeczytałabym w zwykłej, podróżniczej książce. Polecam.

Dorota Janus | 2014-01-08
Przeczytana: czerwiec 2013

Główny bohater to kompletny ignorant z problem alkoholowym. Nie ujmuje to jednak książce, wręcz przeciwnie. Spojrzenie na Indie oraz sprawy duchowe z innej perspektywy. Perypetie autora bywają przezabawne ale i pouczające. Mnie osobiście najbardziej spodobał się wątek z jogą, który i mnie zachęcił do jej praktykowania. Bardzo polecam "Jedz, módl się, jedz".

Tom Aves | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Zabawna relacja z podróży po Indiach ewoluuje w stronę krytycznej oceny własnego życia, filozofii i religii. Ciekawe, lekkie, zabawne, momentami daje do myślenia.

lubka | 2013-05-22
Przeczytana: 22 maja 2013

Może jestem banalna, ale ilość jedzenia w powieści uczyniła dla mnie książkę... niezjadliwą. Nie poproszę o dokładkę.

Syl_wina | 2016-10-24

Smakowita książka o Indiach, o kryzysie wieku średniego. Może nie najwyższych lotów, ale czytałam ją z przyjemnośćią.