Białe. Zimna wyspa Spitsbergen

Reportaż
Czarne
2014-08-08
2014-08-08
człowiek Norwegia obca kultura reportaż Spitsbergen wielokulturowość wspomnienia

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 7 (55) / lipiec 2022 Wojciech Brzoska, Wojciech Engelking, Wioletta Grzegorzewska, Zuzanna Kowalczyk, Jakub Majmurek, Redakcja magazynu Pismo, Anna Sawińska, Karin Smirnoff, Michał Szczęch, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Wojciech Brzoska, W...
Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 1/20 / (wydanie specjalne) jesień 2020 Emma Becker, Nicholas Demes, Stanisław Grochowiak, Magdalena Heydel, Eliza Kącka, Joanna Karpowicz, Zuzanna Kowalczyk, Karolina Lewestam, Barry Lopez, Ottessa Moshfegh, Weronika Murek, Magdalena Nowicka-Franczak, Agata Okońska, Wojciech Orliński, Papusza, Barbara Sadurska, Rebecca Solnit, Edward Stachura, Ilona Wiśniewska, Marta Zabłocka
Pismo. Magazyn... Emma Becker, Nichol...

Białe, bielsze, śnieg

Ilona Wiśniewska z pasją opisuje mało znany kawałek świata. Skupia się przede wszystkim na ludziach, którzy, tak jak ona, postanowili przyjechać na zimną wyspę i tutaj rozpocząć nowy etap swojego życia. Na Spitsbergenie mieszkają obywatele wielu narodowości, przybywają na dłużej albo tylko na chwilę, często wracają. Dzięki autorce poznajemy koleje ich losu. To nie są lekkie i przyjemne opowieści. Białe to w gruncie rzeczy książka smutna. Sama Wiśniewska traktuje Spitsbergen jak swoje miejsce na ziemi, ale opowiadane przez nią historie dotyczą głównie walki z przejmującym zimnem, tęsknoty za bliskimi, braku energii i poczucia samotności, które nasila się w okresie, gdy zapadają ciemności. To reportaż napisany z uwagą, niespiesznie. Autorce udało się nakreślić panoramę życia na wyspie i wprowadzić czytelnika w klimat tego regionu świata.

"Białe" to opowieść o tolerancji, o współistnieniu, o ludzkiej dobroci, o okrucieństwie natury, o życiu w miejscu, które nie zawsze jest dla człowieka przyjazne. Ilona Wiśniewska przygląda się mieszkańcom wyspy, zachowując dystans. Momentami tylko jest intymnie, bliżej, bardziej osobiście. Autorka nie szasta emocjami, po prostu snuje ciepłą opowieść o zimnym miejscu.

Wiśniewska totalnie umie kreować świat językiem reportażowym. Idealnie wyważone opisy, istota detalu, oceny i fakty. Mocno przenosi w ten zimny świat, który nam przedstawia.

Moje marzenie na mapie podróży. Książka zachęca by odwiedzić Spitsbergen.

Moje marzenie na mapie podróży. Książka zachęca by odwiedzić Spitsbergen.

Książka, w której nieustannie przewija się tytułowe "białe", czyli śnieg i zimno.
Autorka zabiera nas w niezapomnianą podróż po największej z wysp norweskiego archipelagu, czyli Spitsbergen'ie. Jest to zbiór opowieści, w których poznajemy nie tylko wyróżniających się bohaterów, ale również najbardziej charakterystyczne miejsca na wyspie.
Trzeba się przekonać do spokojnego stylu autorki, co nie zmienia faktu, że poznajemy wiele ciekawostek o wyspie i ludziach ją zamieszkujących.
Jedno jest pewne, aby mieszkać na tej właśnie wyspie - trzeba się odznaczać niezwykle zahartowanym charakterem.

Trzeba się przekonać do spokojnego...

Niesamowicie ciekawa książka z mnóstwem ciekawostek o tym mało znanym miejscu na Ziemi będącym kiedyś chlubą Rosjan. Spitsbergen, mimo że lodowato zimny i przez większą część roku ciemny, to jednak w książce Ilony Wiśniewskiej jawi się jako coś kuszącego i bardzo atrakcyjnego, gdzie "przez cztery miesiące nie ma słońca, a przez kolejne pięć nie zachodzi. Łatwo tu zapomnieć, że świat jest gdzie indziej".

Autorka opisuje historię ludzi ze swojego otoczenia oraz niezwykłej miłości do miejsca, które jej nie odwzajemnia. Trudno uwierzyć, że surowość klimatu i prostota życia w miejscu silnie sprawdzającym odporność nie tylko na warunki atmosferyczne, może kogokolwiek skusić do zamieszkania w namiastce prawdziwego świata. A jednak tak się dzieje. Magnetyzm Spitsbergenu przyciąga do siebie przedstawicieli z każdego zakątka Ziemi. Autorka próbuje udzielić odpowiedzi na pytanie, co kieruje człowiekiem skłonnym zamieszkać na dalekiej i zimnej Północy, gdzie przede wszystkim trzeba zmierzyć się z własną samotnością. Nie wiem czy jej odpowiedź jest wystarczająca ale na pewno pomoże lepiej zrozumieć unikatowy charakter tej wyspy, jej historii oraz mieszkańców.

Jak dotychczas ten tytuł najbardziej mi się podobał, zarówno pod względem tematu jak i narracji.
Wyzwanie LC styczeń.

Wyzwanie LC styczeń.

Książka ma swój zimny, północny rytm. Momentami jest nieco chaotyczna, poszczególne tematy pojawiają się, znikają i ponownie wracają. Historie mieszkańców zimnej wyspy są wstrząsające, nudne, ale i śmieszne, radosne. Nie mieszka tam wielu ludzi, ale przenikające się kultury i charaktery fascynują.

Dobra książka. Warto przeczytać. Jednak nie na raz. Rytm północy rządzi tą książką.

Dobra książka. Warto przeczytać. Jednak nie na raz. Rytm północy rządzi tą...

Krótki zbiór historii ludzi z całego świata ubrany w dosyć chaotyczny styl. Książka dobrze utrzymuje w ponurym, zimnym klimacie wyspy. Patrząc na to co przeczytałem oczami wyobraźni wszystko było biało-czarno-szare z kolorowymi elementami niektórych bohaterów. Osobiście wciągnęło mnie to, jak została przestawiona wyspa w kontekście tego, jak traktują ją przyjezdni z całego świata. Często jako miejsca ucieczki, odskoczni a czasem finalnie jako domu czy miejsca, do którego niektórzy wracają co zimę.

Do książki podchodziłem dwa razy. Za pierwszym jakoś nieszczególnie mnie zafascynowala. Za drugim było już lepiej. W gruncie rzeczy przyswoiłem ten spokojny tryb opisu. Beznamiętny przekaz.
Myślę, że jak się to już ogarnie, wtedy poszczególne rozdziały dadzą jakieś rozeznanie o skali tematu. O potędze przyrody i małości człowieka.
Mimo, że skończyłem w całości, to uczciwie mówiąc nie potrafię ocenić tej pozycji ponad przeciętność. Coś mi w niej brakuje. I chyba chodzi o kwestie związane z autorką. Która jest trochę dziwna,

Mimo, że skończyłem w całości, to...

„Ciemność nie jest problemem. Problemem jest samotność w ciemności”.

„Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” to kolejny reportaż Ilony Wiśniewskiej, który wciągnął mnie już od pierwszych stron, a fotografie ukazujące piękno arktycznej wyspy były świetnym uzupełnieniem snutych opowieści.

Podczas lektury poznacie m.in. historię Galiny – kelnerki na statku wycieczkowym, która wyskoczyła za burtę, gdy do brzegu pozostawało kilkaset metrów. Nie utonęła w lodowatej wodzie Morza Arktycznego. Przeżyła i zniknęła. Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego, sięgnijcie po „Białe”.

Wiedzieliście, że na Spitsbergenie prawo zabrania posiadania kotów?
Albo że w 2008 roku otwarto tam Globalny Bank Nasion? Przy stałej temp. -18 stopni i ograniczonym dostępie tlenu przechowywane są tam zamrożone nasiona roślin jadalnych należących do krajów depozytariuszy z całego świata, a zebrane zasoby mogą pozwolić na odnowienie upraw po wojnie lub katastrofie klimatycznej.

„Migot. Z krańca Grenlandii”, „Hen. Na północy Norwegii”, „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”, „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” - wszystkie te historie pozwoliły mi zwiedzić koniec świata, poznać ludzi, miejsca i tradycje tak odległe i odmienne od tych, których doświadczam na co dzień. „Migot” podobał mi się najbardziej, może dlatego, że to właśnie od niego zaczęłam poznawać daleką Północ, pod której urokiem, dzięki Ilonie Wiśniewskiej, jestem do dziś.

„Ciemność nie jest problemem. Problemem jest samotność w ciemności”.

• Reportaż
  • Literatura faktu