Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny

2015-03-16
2015-03-16
Ziemia Święta Izrael Palestyna Tel Awiw Jerozolima Żydzi

Współczesna wieża Babel

Książka ciągle aktualna, szczególnie dzisiaj, gdy konflikt izraelsko-palestyński rozgorzał na nowo w swojej bezwzględności. Ogromną wartością książki jest różnorodność. Autor nie staje po żadnej ze stron, a przynajmniej takie odnosiłem wrażenie. Do rozmowy zaprasza zarówno Żydów jak i Palestyńczyków, ze wszystkich prawie środowisk. Szczególnie ciekawe są wypowiedzi tzw. Arabów Izraelskich, które ukazują w jak dramatycznej sytuacji znajduje się teraz ludność Palestyńska na Bliskim Wschodzie. Książka nie jest może o geopolityce, ale kapitalnie pokazuje jak wielkie mechanizmy poruszające światem oddziaływają na świat zwykłych ludzi. I jeszcze jedną rzecz mi uświadamia ten reportaż: wartość ziemi dla ludzi. Ziemia jest wszystkim.

"Święta Ziemia" to mozaika złożona z głosów mieszkańców Izraela - swoje historie przędą Żydzi, Palestyńczycy, Beduini, Samarytanie, ortodoksi, chrześcijanie, bahaici, sabrzy, imigranci, mieszkańcy Gazy, Jerozolimy, Tel Awiwu, Hajfy, Narazetu, kibuców... Uwierzcie, bohaterów ta książka ma wielu. Każdy głos jest ważny, każdy dostaje swoją przestrzeń, a Autor stara się nie faworyzować żadnej ze stron i ocenę zostawia czytelnikowi. To dobra postawa, bo w tamtym rejonie nic nie jest czarnobiałe.

Gdybym przeczytała fragmenty tej książki w formie reportażu w gazecie to byłabym zachwycona. Dłuższa forma jednak "Świętej Ziemi" nie służy - wciąż jest ciekawie, ale mam wrażenie, że Autor prowadzi mnie donikąd. Brakuje mi jakiegoś podsumowania i gdzieniegdzie pogłębienia historii. Niemniej jednak to solidna cegiełka do poznania trudnych realiów izraelskiego życia.

Dobra pozycja ukazująca konflikt izraelsko-palestyński oczami obu stron. Warto przeczytać.

Pasjoonująca wyprawa do współczesnego Izraela

Pasjoonująca wyprawa do współczesnego Izraela

Bardzo interesująca książka. Autor, przez rozmowy z ludźmi, pokazuje różne środowiska w Izraelu - Żydów/Izraelczyków i Palestyńczyków, wierzących i niewierzących, lewicowców i prawicowców, "tutejszych", tych, którzy przybyli całkiem niedawno i tych, którzy z Izraela pragną wyjechać. Nie jest to książka ze z góry ustaloną tezą, bardziej spojrzenie z zewnątrz na kraj w którym mieszają się skrajnie różne postawy, filozofie, czy strategie przeżycia. W którym nowoczesność jest tak samo częsta, jak zwyczaje, które są niezmienne od setek czy tysięcy lat. Każdy, kto Izraelem się interesuje powinien ją przeczytać. Powinny ją przeczytać również osoby, które interesują się geopolityką i sprawami Bliskiego Wschodu. Jedyne, czego zabrakło to rozmowy z wyższymi przedstawicielami władzy - zarówno izraelskiej, jak i osób z al-Fatah czy Hamasu. Choć pewnie miała być to książka właśnie o "zwykłych" ludziach i mógł być to zabieg celowy. To tylko drobnostka, żeby zupełnie nie "zasłodzić" opinii. Brak ten w niczym nie umniejsza tej znakomitej pozycji.

Im dalej w las, tym nudniej. Ciemno i mniej widać . Ale w sumie przeczytać warto.

Wymarzona podróż... Zatem i książka obowiązkowa.

Wymarzona podróż... Zatem i książka obowiązkowa.

Ciekawy reportaż obrazujący złożoność natury konfliktu izraelsko-palestyńskiego oraz mnogość postaw reprezentowanych przez mieszkańców tamtych ziem, a przy tym ważna książka, którą przeczyta - mam nadzieję - jak najwięcej Polaków. Pokój bez dialogu nie jest możliwy, a "Święta ziemia" może być tego dialogu zaczynem. Polecam! 👍

Myślę, że każdy z nas, mniej czy bardziej wierzący słyszał o istnieniu biblijnej Ziemi Świętej. Reporter, Marcin Gutowski, w swojej książce ,,Prawdziwy obraz Izraela i Palestyny” przedstawia nam kraj, w którym nieustannie toczą się konflikty. Pokazuje obraz inny od tego widzianego w mediach. Nie chcę zdradzać wielu informacji innym czytelnikom zainteresowanym tą książką. Pragnę jednak podzielić się moim ulubionym fragmentem przedstawiającym historię Lei Balint. Była to Żydówka, która zmieniła swoje nazwisko już kilka razy, w obawie przed odnalezieniem. Ostatecznie przeszła na chrześcijaństwo, została zakonnicą. Z ciężkim sercem dowiadywałam się o podobnych ludzkich tragediach. Z reportażu autora można wywnioskować, że to czego najbardziej pragną mieszkańcy Izraela to wspólnota pozbawiona nienawiści. Życzę im tego z całego swojego serca, a was gorąco zachęcam do lektury.

Na poczatku bardzo intrygujaca, potem mam wrazenie, ze czytam jedno i to samo.

Na poczatku bardzo intrygujaca, potem mam wrazenie, ze czytam jedno i to samo.

• Reportaż
  • Izrael