Święta ziemia. Opowieści z Izraela i Palestyny

Wydawnictwo: Znak
Darmowe dodatki Edytuj książkę
literatura faktu
Dorota_1988

„Najbardziej pożądany kawałek pustyni” to nie tylko cel religijnych pielgrzymek i miejsce nieustannego wyniszczającego konfliktu. Zamieszkiwana przez Żydów, muzułmanów i chrześcijan Ziemia Święta, choć podzielona betonowym murem, dla tysięcy ludzi jest przede wszystkim domem. Każdy z bohaterów tej książki opowiada o swoim zwykłym życiu w niezwykłym miejscu. Marcin Gutowski zabiera nas w...

Marcin Gutowski zabiera nas w fascynującą podróż – od roztańczonego Tel Awiwu, przez rozmodloną Jerozolimę aż po niemal zrównane z ziemią, otoczone murem arabskie wioski. Ich historie układają się w epicką opowieść o nieustannym balansowaniu na krawędzi, o wielkich namiętnościach i całkiem zwyczajnych marzeniach o spokojnym życiu. Dopiero patrząc na Ziemię Świętą oczami jej mieszkańców, można naprawdę zrozumieć jej paradoksy i docenić jej piękno.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Swieta-ziemi...(?)

źródło okładki: http://www.wydawnictwoznak.pl/ksiazka/Swieta-ziemi...»

Oficjalna recenzja
Róża_Bzowa książek: 6100

Współczesna wieża Babel

Pępek świata, święta ziemia, ośrodki trzech wielkich religii monoteistycznych, miejsca długotrwałych konfliktów zbrojnych – wszystkie te określenia jednocześnie są prawdziwe w odniesieniu do Izraela i Palestyny, a z drugiej stanowią pewne uproszczenie i nie oddają całej złożoności, piękna i bólu oraz skomplikowanych losów ludzi, których je zamieszkują. Książka Marcina Gutowskiego stanowi odważną próbę przełamania stereotypów o tym regionie świata i nie ma ambicji przedstawienia całej złożoności tematyki bliskowschodniej, która – z uwagi na dynamikę sytuacji – wiele razy podlegała przełomowym zmianom, które po pewnym czasie okazywały się być pozorne albo ich efekt stawał się przeciwny do zamierzonego. Skoro nie sposób opisać całościowo konfliktu, który wciąż trwa i jego wyczerpująca analiza wymagałaby pewnego dystansu a przede wszystkim jego zakończenia, dziennikarz skupia się na ludziach, mieszkańcach tych terenów, mierzących się każdego dnia z trudami życia w oku cyklonu. Czasami są to osoby spotkane gdzieś przypadkiem, inny razem ważni przedstawiciele różnych organizacji czy urzędów, na spotkanie z którymi trzeba czekać a nawet mieć osobę polecającą.

Zamiast zatem oglądać rejon z lotu ptaka lub okiem eksperta możemy popatrzeć z punktu widzenia zamieszkującej te ziemie ludności. Nie lokalnej ludności, ale właśnie zamieszkującej, bowiem spora część rozmówców dziennikarza pochodzi z innych części świata. Jerozolima jawiła im się jako ziemia obiecana, czasem obsesja przodków lub miejsce wypełnienia jakieś misji, zleconej przez nieżyjących już rodziców. Przyjęta perspektywa – poznanie kraju dzięki historiom życia ludzi z nim związanych – stwarza możliwość pokazania zaskakująco barwnych i różnorodnych losów osób, których życie codzienne toczy się w cieniu wielkiej polityki światowej i jej absurdów. Poznajemy zatem mieszkańców uduchowionej Jerozolimy, rozbawionego Tel Awiwu, oazy wolności na pustyni Genew, zmęczonych życie w napięciu terytoriów palestyńskich czy pełnej sprzeczności Galilei. Każdy człowiek to odrębna, niepowtarzalna historia, bogactwo indywidualnego spojrzenia na świat, także polityki, marzenia, trudy, bagaż tradycji rodzinnych lub jego odrzucenie, dążenia, które mu przyświecają lub coś, z czym walczy.

Gutowski, zachowując pełną szacunku postawę słuchacza, nie waha się jednak stawiać osobistych czy niewygodnych pytań, pokazując dzięki temu cały wachlarz możliwych postaw wobec przemocy, działań politycznych ignorujących ludzi, których rzekomo bronią, patriotyzmu, wolności, stosunku do historii czy tożsamości – od konserwatywnych chasydów, niereligijnych Żydów przybyłych z Polski, ateistów arabskich, Etiopczyków czujących się duchowymi potomkami Żydów czy urodzonego w USA ortodoksyjnego wyznawcę judaizmu z Zespołem Downa. Każdy z nich, budując swój dom - swoje miejsce na Ziemi i codzienne życie - mówi unikalnym językiem odzwierciedlającym jego wartości, historię, pasje, osobowość i wizję przyszłości. Jednak to zróżnicowanie – samo w sobie piękne i świadczące o bogactwie i różnorodności świata – staje się ich fatum (jak w biblijnej historii wieży Babel), bowiem dzięki niemu niemożliwe wydaje się być porozumienie i współdziałanie dla wspólnego dobra. Podobnie trudno jest zrecenzować tę książkę – wielogłos opowieści nie daje się sprowadzić do jakiegoś spójnego opisu, wypada więc zachęcić do uważnej lektury. Bez wątpienia wzbogaci ona nasz obraz świata i przesunie perspektywę spojrzenia czytelnika – w czasie, przestrzeni a może nawet rzuci jakieś nowe światło na jego ogląd świata?

Jowita Marzec

Katherina87 | 2015-09-09
Na półkach: Przeczytane, Podróże

Czytając tę książkę miałam wrażenie, że podróżuję wraz z jej autorem w podróży, która burzy wszelkie stereotypy. Na każdym kroku miałam okazję wsłuchać się w głosy mieszkańców...

Madi | 2017-04-26
Przeczytana: 26 kwietnia 2017

Po przeczytaniu książki ,na usta nasunęło mi się jedno zdanie:
Łał!Ale tam mają" burdel"-Istna Wieża Babel.
Reportaż bardzo mi się podobał,tym bardziej,że nie były to suche fakty i rozważania autora,ale rzeczywiste rozmowy z poszczególnymi mieszkańcami,które uświadomiły mi jak wielki konflikt panuje w Izraelu.
Razem z autorem nie tylko zwiedzałam Stare Miasto w Jerozolimie, gdzie łączą się cztery religie,ale poznałam też ich mieszkańców.
Przemierzałam ścieżki od Zachodniego Brzegu, poprzez Strefe C,Betlejem,aż po Strefę Gazy,gdzie poznałam okrutny los Palestyńczyków.
Poznałam również Samarytan i ich ceremonię związaną z Paschą oraz Beduinów zamieszkujących Pustynię Negew i ich genetyczną chorobę.
Nie ominęłam również Izraelczyków-ortodoksyjnych, ultraortodoksyjnych ,a także nowoczesnych i świeckich Żydów, żydowskich uchodźców z Polski ,Rosji i Afryki,którzy sami z sobą nie potrafią się dogadać.
Przeżyłam na prawdę urozmaiconą i ciekawą przygodę,która wniosła dużo wiedzy na temat...

Katarzyna | 2018-03-10
Przeczytana: 2018 rok

Bardzo ciekawy i interesujący reportaż Marcina Gutowskiego z podróży po krajach Bliskiego Wschodu. Krajach owianych tajemnicą i niewyobrażalnie bogatą historią. Autor zaprowadza nas w najważniejsze miejsca, nakreślając sytuacje panujące w tak bliskich sobie a jednak bardzo odległych narodach. Przybliża to, co dla wielu z nas wciąż jest niezrozumiałe. Opowiada o polityce i jej niebezpiecznych związkach z religią, o nierówności społecznej i niesprawiedliwości, o różnorodności i jedności, a przede wszystkim - o niewesołej rzeczywistości.

"Gdy widzi się sześciomiesięczne dziecko, które z powodu biedy waży tyle co zaraz po urodzeniu, to polityczne konflikty schodzą na dalszy plan, a zupełnie nowego znaczenia nabierają słowa, że z wprowadzeniem pokoju w Ziemi Świętej nie można dłużej czekać."

Monika | 2018-09-14
Przeczytana: 29 sierpnia 2018

Teoretycznie ciekawe tematy, interesujące klimaty, a jednak książka znudziła mnie okrutnie! Do tego stopnia, że nie dobrnęłam nawet do połowy.

Monika | 2016-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2016

Specjalnie wybrałam tą książkę bezpośrednio po Drzewie migdałowym. I dobrze zrobiłam.Świętą ziemię polecił redaktor Nogaś w trójce.Jakiś czas temu tak ciekawie o niej opowiadał,że postanowiłam ją kupić i nie żałuję.Jest to podróż pana Marcina Gutowskiego po całej Ziemi Świętej. Redaktor podzielił reportaże na rozdziały, a te na mniejsze części czyli opowieści ludzi. Najbardziej podoba mi się to, że ta książka nie jest tendencyjna.Nie obwinia Żydów,nie karci Arabów...po prostu opisuje w sposób bardzo ciekawy,a za razem prosty życie ludzi w tym wiecznie gotującym się tyglu...współczesnej Wieży Babel jak z resztą sam autor nazywa Świętą Ziemię.Szczerze polecam.

Ursa | 2015-05-16
Przeczytana: 2015 rok

„Najbardziej pożądany kawałek pustyni”

Ziemia Święta leży na terenie Bliskiego Wschodu. Swoim zasięgiem obejmuje kilka krajów, które różnią się znacznie między sobą pod względem religijnym, kulturowym i cywilizacyjnym. W jej skład wchodzą: Izrael, Autonomia Palestyńska, Jordania, Liban, Syria, a także część Egiptu i Turcji. Obszar ten ma szczególne znaczenie dla dziejów naszej cywilizacji, dlatego też od wieków jest celem licznych pielgrzymek, a także świeckich wycieczek. To tutaj żył i nauczał Jezus Chrystus, jak również miały miejsce najważniejsze wydarzenia w dziejach ludzkości - Jego Męka, Śmierć i Zmartwychwstanie, to tutaj Żydzi znaleźli swoją Ziemie Obiecaną, tu także, jak wieżą muzułmanie, został zabrany do nieba Mahomet. I choć nie ma żadnego „obowiązku religijnego”, aby pielgrzymować w te rejony, to na pewno warto, przynajmniej raz w życiu, na własne oczy zobaczy tą kolebkę wielu kultur i religii.

Najnowsza książka Marcina Gutowskiego „Święta Ziemia. Opowieści z Izraela...

Iza | 2017-07-20
Na półkach: Przeczytane, Ebooki
Przeczytana: 20 lipca 2017

Nie jestem wielbicielką literatury non-fiction. A przynajmniej tak mi się wydawało ;) Teraz chyba będzie to jedna z moich faworyt czytelniczych. Pan Gutowski przybliża Izrael, kraj ludzi "mocujących się z Bogiem" w sposób prosty, obrazowy, plastyczny i dla mnie smutny. Święta, a nie święta ta kraina braku tolerancji wyznaniowej, narodowościowej. Byłam w Izraelu, trochę jednostronnie, wycieczka organizowana była przez franciszkanów. Ta książka ukazuje mi wyczuwalne wówczas, ale nie tak jasne oblicze. Dla poszerzających horyzonty. O tym, jakie piekło na ziemi potrafimy stworzyć, bez rozsądku, empatii, miłości człowieka.

Kamill | 2015-03-19

Udałem się w podróż w miejsce, które nie do końca znam. Przyznam, gubię w tych politycznych zagadnieniach, podziałach. Jednak uznałem, że skoro to reportaż może uda się to miejsce poznać.
Udało się w pewien sposób. Bo bardziej przekonałem się, że ta Święta Ziemia to miejsce nie do opisania wręcz, wymykające się ramom. Przez co idealnie pasuje tu reportaż akcentujący właśnie tę wielowątkowość tego miejsca.
Bardzo cenie sobie reportaże takie jak ten, które pozwalają "mówić" miejscu, historiom i ludziom z tym miejscem związanym.

Książkąpołapkach | 2015-05-25

Marcin Gutowski zabiera czytelnika w podróż, która ma przybliżyć Europejczykowi skalę problemu, z jakim mieszkańcy Bliskiego Wschodu stykają się na co dzień. Konflikt izraelsko-palestyński przedstawiony jest rzetelnie, bardzo drobiazgowo. Tu nie ma miejsca na opowieści autora, tu najważniejsze są rozmowy z mieszkańcami. Ponad stu rozmówców, historie zabawne i dramatyczne, ale pokazujące wyśmienicie skalę problemu. Gutowski doskonale oddał emocje towarzyszące rozmowom. Bardzo polecam!

Tadeusz | 2016-07-27
Przeczytana: 27 lipca 2016

Po przeczytaniu tej książki nadal nie mogę zrozumieć jak dość znaczna część z tych przeżyli holokaust i ich potomkowie nie chcą zrozumieć prawa ludzi z innych narodów i wyznań do godnego życia w "świętej ziemi".Ale tak jak autor i część bohaterów tej książki mam nadzieję na braterskie współistnienie mieszkańców tego rejonu.