Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych

Okładka książki Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych Michael Booth
Nominacja w plebiscycie 2015
Okładka książki Skandynawski raj. O ludziach prawie idealnych
Michael Booth Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego Seria: Mundus reportaż
reportaż
2015-10-15
Barbara Gutowska-Nowak
Skandynawia
Inne

Jeden z najlepszych współczesnych reportaży, jakie przeczytałam. Zwyczaje i warunki życia, w każdym ze skandynawskich krajów, opisane z dużym przymrużeniem oka.

Jak ja się cieszę, że trafiłam na tę pozycję, ta książka otwiera oczy: jak zrozumieć potomków Wikingów, jak zrozumieć ich wzajemne stosunki, jak zrozumieć różnice w ich rozwoju i mentalności. Jakże dokładne studium zagadnienia podane w lekkostrawnej formie, obowiązkowe dla odwiedzających te tereny, bardzo pomocne dla pracujących w korpo z tych krajów. Arcyciekawa. To fascynujące poznawać kraje skandynawskie oczami rasowego Anglika.

Ciekawe obserwacje i spostrzeżenia na temat mieszkańców krajów skandynawskich, z elementem lokalnego patriotyzmu "przez zasiedzenie" (autor jest Brytyjczykiem).

"Skandynawski raj" to obraz życia mieszkańców krajów nordyckich napisany z perspektywy brytyjskiego dziennikarza. Już od pierwszych stron widać, że autor posługuje się tutaj ciętym językiem, zaś w opisach nie ucieka od ironii i sarkazmu. Czuć wręcz, że jest to książka napisana przez Brytyjczyka, który próbuje wyjaśnić m.in. na czym polega fenomen państwa opiekuńczego, czym jest prawo Jante, jak kraje skandynawskie stały się zamożne oraz czym się od siebie różnią, a w czym są podobne. Nie ucieka się przy tym do porównań Skandynawii z rodzinnym krajem, podawania różnych przykładów oraz rozmów z ludźmi ze świata nauki, kultury, biznesu oraz polityki. Wyłania się z nich obraz Skandynawii jako regionu pełnego paradoksów, kontrastów i wzajemnych sprzeczności.

Reasumując. Jest to ciekawa książka, jednakże momentami niestety zdezaktualizowana. Na moją ocenę tego reportażu wpływa też fakt, że wcześniej czytałem książki poświęcone wybranym krajom skandynawskim, więc sporo o ich funkcjonowaniu wiedziałem wcześniej, nie mówiąc już o tym, że były one jednak nieco lepsze i trochę bardziej wciągające od książki Bootha. Ogólnie. Nie jest źle, ale mogłoby być lepiej.

Co powstanie kiedy Brytyjczyk zdecyduje się napisać reportaż o krajach skandynawskich?
Co oznacza hakarl i czy da się to zjeść?
Co wam się najbardziej kojarzy z tamtym regionem świata? Informacje o wysokich podatkach? Dostatnim życiu?
W książce Michaela Bootha dostajemy morze informacji o Danii, Islandii, Norwegii, Finlandii i Szwecji.
Kraje, które nie znajdują się wcale tak daleko od Polski są tak od niej różne, że aż trudno uwierzyć. Autor poświęcił, każdemu z nich sporo czasu, z dokładnością przyglądając się różnym ich aspektom: święty Mikołaj, elfy, ale też opowieść o politycznych długach i zamachach terrorystycznych, przekrój informacji jest ogromny. Ogromny, ale nie męczący bo dzięki poczuciu humoru i klasie Bootha dostajemy lekturę ciekawą, momentami lekką by w następnym rozdziale "przywalić" czytelnikowi intelektualnymi rozważaniami.
Przeczytałam ją z dużą przyjemnością, od dawna ciągnie mnie w tamte rejony, ale powstrzymują mnie finanse a raczej ich brak. 😁. Zapisuję to sobie jednak na listę marzeń bo po tej książce mam na tę podróż jeszcze większą ochotę.

Co oznacza hakarl i czy da się to zjeść?
Kraje, które nie znajdują się wcale...

Dobra

Dobra

Niestety, już trochę nieaktualna, wydana w 2015r. książka przybliża nam trochę życie w krajach skandynawskich. O ile uważam, że rozdziały o Finlandii, Szwecji i Danii były dość rozbudowane i zawierały w sobie przydatne informacje, to mam wrażenie, że Islandia to tylko historia kryzysu gospodarczego w 2008r, a Norwegia to rozważania o ropie i wydarzeniach z 22 lipca 2011r. Mimo to myślę, że dla zainteresowanych tą północną częścią Europy będzie to ciekawa i warta przeczytania pozycja.

Skandynawski mit wysadzony w powietrze przez wnikliwego Angola. Interesujące :D

Skandynawski mit wysadzony w powietrze przez wnikliwego Angola. Interesujące :D

Autorem jest Brytyjczyk mieszkający w Danii, który ze swojej perspektywy opisał kilka krajów nordyckich : Danię, Norwegię, Szwecję, Islandię, Finlandię i Szwecję. Ów opis jest oczywiście subiektywny, pisany nieco z pozycji człowieka uwiedzionego etatystycznymi, socjalnymi państwami tego regionu ale mimo wszystko czyta się jego opowieść lekko i z zaciekawieniem. Książka jest pisana w 2015r i zastanawiam się czy po kolejnych latach pobytu w tych krajach autor napisałby tą książkę w sposób identyczny czy nieco zmieniony, czy inaczej rozłożyłby akcenty czy też nie widziałby takiej potrzeby. Szczególnie chodzi o tzw "kryzys migracyjny" jaki wydarzył się w Europie w latach 2015-2016. W każdym razie czas spędzony z lekturą uważam za dobrze zużytkowany.

Ciekawy portret mieszkańców krajów nordyckich.

Ciekawy portret mieszkańców krajów nordyckich.

• Skandynawia
  • Reportaż