My true love gave to me. Twelve holiday stories
Folkowa

W te święta 12 autorów powieści dla młodzieży, m.in. Rainbow Rowell, Gayle Forman i David Levithan, przyniesie Ci najpiękniejszy prezent. Znana piosenkarka udaje kogoś innego, by uciec przed sławą. Skazany na prace społeczne młodociany przestępca musi wziąć udział w przygotowaniach do jasełek i zakochuje się w najbardziej nieodpowiedniej dla niego osobie. Dziewczyna adoptowana przez Świętego...

Znana piosenkarka udaje kogoś innego, by uciec przed sławą.
Dziewczyna adoptowana przez Świętego Mikołaja zastanawia się, czy dla miłości jest gotowa opuścić krainę elfów…

Nieważne, skąd pochodzisz, czy jesteś elfem czy zagubionym w świecie dorosłych nastolatkiem – uwierz w magię świąt!
A jeśli nie uwierzysz – czy to oznacza, że ona nie istnieje?
Przecież wszyscy pragniemy tego samego: by ktoś podarował nam miłość.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6671,Podaruj-mi-milosc

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,6671,Podaruj-mi-milosc

Fragment książki

Oficjalna recenzja
Veroniqusia książek: 666

Miłość rośnie wokół nas

To już pewne: Święta zbliżają się wielkimi krokami. Pojawiły się bożonarodzeniowe reklamy coca-coli, ulice przystrojono lampkami i (sporadycznie) plastikowymi choinkami, a w radiu słychać Last Christmas, tak często powtarzane – można powiedzieć, że do znudzenia, ale powiedzmy sobie szczerze: czy ktoś wyobraża sobie Gwiazdkę bez tej melodii? To już stały element naszego Bożego Narodzenia, tak samo jak Kevin co roku pojawiający się w telewizji i pasterka. Na Święta nie może też oczywiście zabraknąć dobrej lektury, najlepiej wprowadzającej w świąteczno-romantyczny klimat, takiej, dzięki której poczujemy skrzypiący pod butami śnieg, choć cały czas brak go za oknem.

„Podaruj mi miłośćto dwanaście świątecznych opowiadań autorstwa dwunastu czołowych autorów literatury młodzieżowej, zebranych przez Stephanie Perkins. Wśród nich znajdziemy takie nazwiska jak Rainbow Rowell, David Levithan czy Gayle Forman, a co najbardziej ironiczne, ich opowiadania – po których teoretycznie można by spodziewać się najwięcej – okazały się tymi najsłabszymi w zbiorku. Jednak nawet te gorsze historie spełniały swoje zadanie: wprowadzały w niesamowitą bożonarodzeniową atmosferę i sprawiały, że na mojej twarzy co chwila wykwitał szeroki uśmiech.

Można by zarzucać, że wszystkie opowiadania są zbyt naiwne, zbyt banalne, o dwie łyżeczki cukru za słodkie. Ale czy nie właśnie tego oczekujemy od świątecznych komedii romantycznych i książek? Chcemy, żeby były urocze, żeby były wzruszające i zabawne, najlepiej w towarzystwie kolorowej choinki i Św. Mikołaja, który znajduje czas na przeczytanie listu każdego dziecka. „Podaruj mi miłośćspełnia swoje zadanie doskonale: jest przesiąknięte Świętami i romantycznymi wyznaniami, a w trakcie lektury czuć zapach ciepłych pierniczków, delikatną woń pomarańczy, słychać dzwoneczki sań Św. Mikołaja i nieśmiertelne „All I Want for Christmas is You. A przy tym zdecydowanie wyprzedza inne książki o podobnej tematyce, choćby głośne zeszłoroczne „W śnieżną noc, gdzie można było znaleźć cztery razy mniej opowiadań cztery razy mniejszej liczbę autorów (wśród nich znajdziemy m.in. Johna Greena).

Największą zaletą zbiorku jest jego różnorodność, która, przyznaję, dość pozytywnie mnie zaskoczyła. Mamy więc tutaj i opowiadania idealne jako scenariusz dla typowej amerykańskiej komedii romantycznej („Anioły na śniegu” Matt de la Pena, „Północ” Rainbow Rowell otwierająca antologię, „Coś ty narobiła, Sophie Roth?” od Forman). Mamy chrześcijańskie Boże Narodzenie i Chanukę, mamy tradycyjnego Św. Mikołaja i jego elfy („Gwiazda polarna wskaże Ci drogę” Jenny Han), ale pojawi się i Krampus („Krampuslauf” Holly Black). Kelly Link i Laini Taylor wzięły na siebie odpowiedzialność za bardziej fantastyczną część zbiorku. „Dama i Lis” Link to opowiadanie intrygujące, nieoczywiste i fascynujące. Jeszcze bardziej tajemnicza i ciekawsza jest historia „Dziewczyny, która obudziła Śniącego” Taylor, opowiadanie zamykające „Podaruj mi miłość, może najmniej w klimacie świątecznym, ale za to jakże interesujące!

Myra McEntire jest autorką opowiadania o zdecydowanie najciekawszym tytule – „Jezus malusieńki leży wśród wojenki” i zabierze nas w sam środek burzliwych przygotowań do jasełek, gdzie pośród pomieszanych kartek scenariusza i połamanych skrzydeł dla aniołów, pojawi się zupełnie niespodziewanie miłość. U Levithana razem z pewnym kryzysowym Mikołajem będziemy przeciskać się przez komin, a u Ally Carter („Gwiazda Betlejemska”) spędzimy pełne ciepła, rodzinne święta. Zaś nagrody za dwa najpiękniejsze opowiadania w „Podaruj mi miłość” bezsprzecznie wędrują do Stephanie Perkins, pomysłodawczyni całej książki, i Kiersten White, której inne teksty chce poznać natychmiast! Czytając „Cud Charliego Browna” od Perkins od samego początku czujemy nierozerwalną więź z bohaterami i zapach świeżo ściętej choinki, to historia dobrze napisana, romantyczna i wyjątkowo świąteczna. Dokładnie to samo mogłabym powiedzieć o „Witamy w Christmas w Kalifornii” White, które dodatkowo sprawia, że czytelnikom cieknie ślinka na myśl o wszystkich pysznych wigilijnych potrawach.

Grzechem by było nie wspomnieć jeszcze o pięknym wydaniu książki. Twarda oprawa, robiąca wrażenie szata graficzna, czerwona wstążeczka w środku i kremowy papier – czego chcieć więcej? „Podaruj mi miłośćjest dopracowane zarówno pod względem wizualnym, jak i pod względem treści, i jestem pewna, że będzie wyjątkowo udanym prezentem pod każdą choinką. To dwanaście urzekających opowiadań, dzięki którym czytelnicy na powrót uwierzą w magię świąt. Nic, tylko czytać!

Weronika Wróblewska

MarCyśka | 2016-03-03
Na półkach: Przeczytane, Mam! 😍🤓
Przeczytana: 03 marca 2016

Szczerze? Ta książka była.. nudna. Nudna i przewidywalna. Po zakończeniach czułam niedosyt. Rozumiem, że to tylko opowiadania, ale jednak. Z tych opowiadań jakieś 5,6 mi się podobało, jeśli w ogóle mogę tak powiedzieć. Nie czułam tego klimatu świąt. Słabi bohaterowie. Przeciętna książka..

Natalia-Lena | 2015-10-25
Przeczytana: 23 października 2015

[http://room6277.blogspot.ie/2015/10/podaruj-mi-miosc-12-swiatecznych.html]

Do tej pory nie byłam przekonana do świątecznych filmów i powieści. Jasne, są one poniekąd nieodłącznymi elementami zimowej atmosfery, no i kto przynajmniej raz w życiu nie oglądał perypetii Kevina samego w domu? Jednak z drugiej strony traktuję je jako takie „wymuszacze”, które rozcieńczają bożonarodzeniowy urok w kałużach po pierwszym śniegu. Mamy tak zwaną magię świąt i mamy też zalew dekoracji i wszelkiej maści gadżetów, które obrzydzają nam atmosferę już na kilka miesięcy przed właściwą celebracją. Nie dla mnie czekoladowe mikołajki, „Last Christmas” Wham! i ozdoby choinkowe w październiku. Staram się jak mogę, by nie wpaść do tego komercyjnego falstartu. Podchodziłam ostrożnie do „Podaruj mi miłość”, bo obawiałam się mdłej poświaty lampek odbijającej się w śnieżnej brei, figurek wygrywających skrzeczące melodyjki i sklepowej wyprzedaży obsypujących się od brokatu bombek i łańcuchów. Czyli...

Hanna | 2015-12-31
Przeczytana: grudzień 2015

Idealna książka na świąteczny czas! Te 12 opowiadań przeczytałam z wypiekami na twarzy, delektowałam się każdą chwilą spędzoną z tymi historiami a magia, która się tam kryła, chwytała mnie za serce i zabierała do innego świata pełnego miłośći, cudów, radości, przyjaźni i dobroci.
Moje ulubione to:
''Cud Charliego Browna'' S. Perkins
''Witamy w Christmas w Kalifornii'' Kiersten White

Serdecznie polecam!:)
Książka jest wyjątkowa, więc podarowałam ją wyjątkowej osobie:)

Dominika | 2016-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Zbiór dwunastu świątecznych (młodzieżowych) opowiadań. Udanie wprowadza w nastrój nadchodzącego Bożego Narodzenia. Tylko śniegu za oknem brak...

1)"Północ" - jak wygląda jeden dzień (nocną porą) na przestrzeni kilku lat, symbolizuje nadzieję, cierpliwość i nowy początek. 6/10
2) "Dama i lis" - motyw fantastyczny ciekawy, ale wykonanie złe. Chaos przy pisaniu zdań. 2/10
3) "Anioły na śniegu" - splot okoliczności może czasem doprowadzić do czegoś pięknego. O samotności, żałobie, kłamstwie. 6/10
4) "Gwiazda Polarna wskaże Ci drogę" - poznajemy Krainę Świętego Mikołaja i jego elfy... a wśród nich młoda dziewczyna. 7/10
5) "Cud Charliego Browna" - nieśmiałość i choinka mogą sprawić, że święta staną się niezapomniane. 7/10
6) "Kryzysowy Mikołaj" - przygody wynikające z przebrania się za Świętego Mikołaja. Tęsknota, potrzeba kochania i magia wynikająca z wiary w święta. 5/10
7) "Krampuslauf" - pamiętacie kto został zamieniony w osła? Przebrania, imprezy, zemsta. Nie bardzo mi to pasuje...

annaroza | 2017-01-25
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Zwykle mam coś do czytania przy łóżku. Lubię trochę poczytać przed snem. Czasem kończy się to zarwaną nocą, bo lektura tak mnie wciągnie, że nie potrafię jej odłożyć nim dobrnę do końca. Przy tej pozycji żadnej nocy nie zarwałam. Czasem zdarzało mi się zasnąć z czytnikiem w ręku po zaledwie kilku przeczytanych zdaniach. Nie twierdzę, że to zła książka. Po prostu nie trafiła w mój gust literacki. Prawdę mówiąc strasznie mnie nudziła. Podobało mi się opowiadanie "Anioły na śniegu", ale to głównie zasługa kota. I trzy ostatnie opowiadania były całkiem fajne. Najbardziej spodobało mi się "Dziewczyna, która obudziła Śniącego", miało taką niesamowitą atmosferę. Ale sam pomysł na opowiadania z wątkiem świątecznym jest całkiem fajny. Z chęcią przeczytałabym taką antologię polskich autorów. Z takimi tradycyjnymi, swojskimi, świątecznymi akcentami.

lacerta | 2015-12-25
Przeczytana: 25 grudnia 2015

Przed świętami nie potrafię przejść obok "świątecznej" książki obojętnie. "Podaruj mi miłość" oprócz świątecznego klimatu zauroczyła mnie również pięknym wydaniem.
Ciężko ocenia się zbiory opowiadań, tym bardziej jeśli pisane są przez różnych autorów, a tutaj mamy dodatkowo aż 12 opowiadań. Muszę przyznać, że odrobinę obawiałam się tej książki dlatego też jej czytanie odkładałam dość długo. Okazało się, że zupełnie niepotrzebnie ponieważ większość opowiadań nie tylko mi się spodobała, ale również dała mu poczuć klimat tych świąt - zapewniła trochę magii i upragnionego śniegu. W mojej opinii dziesięć opowiadań bardzo dobrze wpasowało się do tematyki, czyli miłości i świąt. Wszystkie trzymały w miarę równy poziom i bardzo mnie wciągnęły.

Niestety dwa opowiadania bardzo mi się nie spodobały. Były to: "Dama i lis" oraz "Dziewczyna, która obudziła Śniącego". Oba były zbyt fantastyczne, przez co nie mogłam odnaleźć w nich magii. Dodatkowo "Dama i lis" było dla mnie tak...

książek: 1937

„[…] czasem trudno odróżnić magię od zwykłych złudzeń”.

Magia Świąt Bożego Narodzenia działa w szalenie wyjątkowy sposób na większość ludzi. Wyzwala swoistą euforię i wprowadza nas w cudowny i błogi nastrój, czujemy się szczęśliwsi, spokojniejsi, bardziej zrelaksowani — zaczynamy dostrzegać i doceniać bliskich, kochamy jakby mocniej. Oczywiście są wśród nas wyjątki — ludzie, dla których święta są przykrym bądź nudnym doświadczeniem — to bardzo smutne, a nawet bolesne, szczęśliwie są w zdecydowanej mniejszości…

„Podaruj mi miłość” to zbiór dwunastu świątecznych opowiadań zebranych przez Stephanie Perkins — każde z nich jest odrębną historią napisaną przez innego autora. Znajdziecie tu opowieści wykreowane przez takich twórców jak Rainbow Rowell, Kiersten White, Ally Carter czy tak popularną w ostatnim czasie, Gayle Forman. 12 oddzielnych historii wypełnionych różnorodnymi bohaterami i zdarzeniami, mniej bądź bardziej realnymi, czasem szalenie baśniowymi nasyconymi magią i...

eduko7 | 2015-12-27
Przeczytana: 25 grudnia 2015

12 opowiadań jak 12 potraw wigilijnych - każde ma inny smak. Jedne delikatne, ich smak pogłębia się w miarę jedzenia, inne gorzkie z niewielką domieszką słodyczy lub ostrzejszych przypraw. Inne nie z mojej bajki, bo smak nie ten, oczekiwania inne. Kilka warto przeczytać, by bardziej docenić to, co jest nam dane.

Magdalena | 2017-05-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 10 maja 2017

Z racji tego, iż nie wszystkie opowiadania przypadły mi do gustu, a były też takie, które bardzo mi się spodobały postanowiłam każde zrecenzować osobno:
1. Północ - początek intrygujący, ale jak co chwile był sylwester to zaczynało mnie to irytować. Końcówka za to bardzo mi się podobała. Szkoda, że całe opowiadanie takie nie było. 8/10
2. Dama i Lis - Świetne opowiadanie. Wprost nie mogłam się od niego oderwać. Przed snem miałam jedynie przeczytać kawałek, ale tak mnie wciągnęło, że skończyłam całe. <3 10/10
3. Anioły na śniegu - spokojne, przyjemne, trochę smutnawe. Szybko się czyta. 10/10
4. Gwiazda polarna wskaże Ci drogę - Ciekawe, słodkie, magiczne. Całkiem inne, a jednak podobne do innych. 10/10
5. Cud Charliego Browna - Kupić choinkę tylko dlatego, by poprosić kogoś o przysługę, a później w zamian dostać przemeblowanie i chłopaka? Taka magia tylko w tym opowiadaniu. 10/10
6. Kryzysowy mikołaj. - Nie podobało się to opowiadanie w ogóle. Było krótkie i byle jakie. 1/10
7....

Martha Oakiss | 2015-11-12
Przeczytana: listopad 2015

Do świąt jeszcze trochę czasu, ale część z nas już wypatruje śniegu za oknem i spaceruje po sklepach w poszukiwaniu prezentów dla najbliższych. Mam dla Was drobną radę, jak wbić się w ten Bożonarodzeniowy nastrój na dwanaście różnych sposobów.

Podaruj mi miłość to dwanaście świątecznych opowiadań napisanych przez dwunastu topowych autorów obracających się w literaturze młodzieżowej. Wśród nich znaleźli się m.in. Rainbow Rowell, Gayle Forman, David Levithan, Kierstin White czy Stephanie Perkins. Ta ostatnia jest zarazem organizatorką całego przedsięwzięcia. Historie zawarte w tym - to trzeba zaznaczyć - pięknie wydanym tomiku, są zarówno dowcipne, jak i wzruszające, obyczajowe, ale i z elementami fantastyki. Każde inne, ale każde na swój sposób urocze i przepełnione zapachem choinek i świeżo pieczonych ciasteczek.

Ten zbiór opowiadań przybliży nam święta osób z różnych miejsc na globie, z inną wiarą, charakterem i sposobem postrzegania świąt. Ich różnorodność sprawi, że każdy z...

Świąteczne pudełko pełne niespodzianek

Jeśli szukasz wymarzonego, świątecznego prezentu lub chcesz podpowiedzieć odpowiednim osobom, co powinno znaleźć się pod Twoją choinką, mamy ciekawą propozycję – świąteczny Moondrive Box przygotowany we współpracy z Rainbow Rowell.

Podaruj opowiadanie Gayle Forman temu, kogo lubisz!

Jeśli chcesz powiedzieć komuś bliskiemu, jak bardzo Ci na nim zależy, wyślij mu wirtualną pocztówkę z cytatem pochodzącym ze zbioru "Podaruj mi miłość. 12 świątecznych opowiadań"Do każdej pocztówki zostanie dołączone opowiadanie Gayle Forman pt. Coś ty narobiła, Sophie Roth?.