Cudowne tu i teraz

Wydawnictwo: Bukowy Las
The Spectacular Now
young adult, młodzież
Natalia-Lena

Sutter Keely to rozrywkowy gość, który poderwie do tańca największego smutasa. W szkole daleko mu do orła, nie planuje studiów i prawdopodobnie spędzi większość życia, składając koszule w sklepie z męską odzieżą. Trudno. Ważne, że miasto jest pełne kobiet, a dobry alkohol potrafi sprawić, że życie jest absolutnie fantastyczne. Pewnego ranka po nocnej balandze Sutter budzi się na obcym...

Pewnego ranka po nocnej balandze Sutter budzi się na obcym trawniku i poznaje Aimee. Aimee nie wie, o co chodzi w życiu. Aimee to towarzyska porażka. Aimee potrzebuje pomocy, więc bohaterski Sutterman podejmuje wyzwanie. Ma plan: pokaże jej, na czym polega dobra zabawa i puści ją wolno, gdy będzie gotowa żyć pełnią życia. Jednak okazuje się, że Aimee to dziewczyna inna niż wszystkie, które poznał do tej pory. Nie wiedząc kiedy i jak, Sutter zakochuje się po uszy. Do tego czuje, że po raz pierwszy w życiu ma wpływ na kogoś innego – może mu pomóc, ale może też go zniszczyć…

źródło opisu: http://bookgeek.pl/2015/02/26/zapowiedz-cudowne-tu-i-teraz-tim-tharp/

źródło okładki: http://bookgeek.pl/2015/02/26/zapowiedz-cudowne-tu-i-teraz-tim-tharp/

Oficjalna recenzja
Malwina książek: 1017

Żyć chwilą

Okres dojrzewania i wkraczania w dorosłość to jeden z tematów najczęściej obecnych w filmach i literaturze. Nic dziwnego, że na tego typu twórczość wymyślono osobne określenia – young adult i coming of age. Pod tymi pojęciami kryje się twórczość skierowana do nastolatków, mówiąca o ich problemach i dylematach, jakie czekają na nich u progu dorosłości. Ale nawet jeśli dawno przestaliśmy być rówieśnikami książkowych bohaterów, proza young adult może się nam spodobać, w końcu każdy z nas był kiedyś młody. Nie muszę dodawać, ze mistrzem gatunku jest John Green, ale po piętach depczą mu już kolejni twórcy tego wdzięcznego nurtu. Nie dziwi więc, że wydawnictwo Bukowy Las zdecydowało się na utworzenie osobnej serii wydawniczej, w której ukazywać się będą ambitne książki dla młodzieży i wszystkich młodych duchem. Najnowsze dzieło z cyklu Myślnik to „Cudowne tu i teraz” Tima Tharpa.

Tytuł może być już fanom young adult znany – w 2013 roku miał premierę film nakręcony na podstawie książki, z Shailene Woodley i Milesem Tellerem w rolach głównych. W końcu otrzymujemy szansę, by skonfrontować go z literackim oryginałem. Bohaterem powieści jest niespełna osiemnastoletni Sutter Keely, dusza towarzystwa, łamacz dziewczęcych serc, lekkoduch żyjący tytułowym „tu i teraz”. Sutter nie przejmuje się niczym, do życia podchodzi beztrosko, starając się czerpać z niego wyłącznie przyjemność. Skutecznie pomaga mu w tym alkohol – 7up z domieszką whisky to jego codzienny napój. Imprezowanie to z kolei jego żywioł. Chłopak nie dostrzega, że być może powoli popada w nałóg, który może go zgubić. Po alkoholu jest mu po prostu lepiej. Znikają problemy, a te Sutter także ma, choć woli o nich nie pamiętać. Po jednej z całonocnych suto zakrapianych imprez Sutter poznaje Aimee, dziewczynę, która jest jego całkowitym przeciwieństwem. Nieśmiała i zamknięta w sobie nastolatka jest inna niż wszystkie dziewczyny, które zna Sutter. Przeciwieństwa się podobno przyciągają i tak właśnie jest u Tima Tharpa. Początkowo Sutter chce tylko pomóc Aimee – nauczyć ją asertywności i dobrej zabawy. Ale z czasem trudno mu będzie na tym poprzestać. Bo Aimee to taka dziewczyna, którą się z miejsca lubi – pełna wdzięku, naturalna i szczera. Spotkanie Aimee i Suttera to błogosławieństwo dla nich obojga. Każdy z nich coś na tym zyskuje – Sutter dzięki Aimee zaakceptuje odejście swojego ojca, który już dawno porzucił rodzinę, Aimee zaś zrozumie, że musi przeciwstawić się rodzicom, jeśli chce spełnić swoje marzenia. Każde z nich przejdzie pewną ewolucję. Mogłoby się zdawać, że ta historia pisana jest pod happy end. Tim Tharp potrafi jednak zaskoczyć, dając swoim czytelnikom niebanalne i niejednoznaczne zakończenie, dzięki któremu trudno nazwać „Cudowne tu i teraz” standardowym love story.

Tharp zdaje się rozumieć dzisiejszą młodzież. Świadczy o tym choćby fakt tak wyraźnej obecności alkoholu w jego powieści. Nastolatki piją coraz więcej, ale i bagatelizują problem, co doskonale widać na przykładzie Suttera. Z książki dowiadujemy się dlaczego tak jest. Co ważne, Tharp bynajmniej nie moralizuje, nie poucza, że alkohol jest be. Raczej pokazuje, że rezygnacja z niego jest możliwa, ale trudna, a jednocześnie uświadamia jak łatwo wejść w nałóg – który Sutter próbuje zaszczepić w Aimee.

Mocną stroną „Cudownego tu i teraz” są bohaterowie. Sutter, pełniący rolę narratora, to chłopak zabawny, błyskotliwy i sarkastyczny i w taki właśnie sposób opisuje otaczający go świat. Aimee to z kolei urocza istota, pełna ciepła i dobrego słowa. Również postaci drugoplanowe – od przyjaciół bohaterów do ich rodziców - są nakreślone całkiem ciekawie. Natomiast sama relacja między Sutterem a Aimee jest na tyle nietypowa – głównie przez podejście chłopaka – że para ta wyróżnia się na tle bohaterów podobnych historii. Autor postawił na interesującą konfrontację osób z dwóch różnych światów i stawia pytanie: czy, takie osoby są w stanie być razem? Czy dzielące ich podejście do życia, inny pomysł na siebie i odmienne poczucie odpowiedzialności to nie zbyt wiele różnic, by móc stworzyć szczęśliwy związek?

Tim Tharp napisał powieść, która mimo wszystkich ponurych wątków, napawa optymizmem i może stanowić zachętę do działania. Trudno jednak stwierdzić, czy autor namawia, by żyć chwilą i napawać się tym, co jest tu i teraz, bez myślenia o przyszłości. Czy Sutter dobrze robi, wybierając taki styl życia? To pytanie, na które każdy czytelnik musi sobie sam odpowiedzieć.

Malwina Sławińska

lacerta | 2015-07-05
Na półkach: Przeczytane, 2015, Zekranizowane
Przeczytana: 03 lipca 2015

Jestem zaskoczona tym co zaserwował nam autor książki, ponieważ "Cudowne tu i teraz" jest dość nieszablonową pozycją. Tutaj miłość zmienia człowieka, ale niestety nie na lepsze.
Bardzo podoba mi się, że autor postawił na głównych bohaterów, którzy charakterem odbiegają od tych szablonowych dobrych i uczynnych. Tim Tharp stworzył zupełnie inne postacie, takie, które raczej nie wzbudzają sympatii. I niesamowicie spodobał mi się ten pomysł. Jest czymś innym i chociaż na początku lekko dezorientuje to dla mnie koncepcja jest zdecydowanie na plus.
Cała historia nie obfituje w zaskakujące zwroty akcji. Raczej toczy się dość spokojnie i powoli, ale nie przeszkadzało mi to ani trochę. Dalej z zainteresowaniem pokonywałam kolejne strony i książka mnie nie nudziła. Tim Tharp ma bardzo lekki styl, bardzo przyjemny w odbiorze.

Pomimo lekkiej dezorientacji na początku uważam, że książka jest naprawdę dobrze stworzona. Jest inna i nie szablonowa, miło było trafić na coś nowego i świeżego, co...

Uwielbiam przeżywać takie chwile, które na długo zostaną w mej pamięci. Może nie trwają one długo, jednak są warte każdej minuty. Ilekroć udaje mi się dostrzec taki moment, trwam w nim jak najdłużej. "Cudowne tu i teraz" można by rzec. Dlatego sięgnęłam po tę książkę. Byłam ciekawa, jakie "Cudowne tu i teraz", przeżył główny bohater.

Sutter Keely jest imprezowiczem, "lovelasem" i szukającym kłopotów nastolatkiem. Nie chce wybiegać w przyszłość, nie rozumie, czego pragną od niego dziewczyny i nigdy ich nie słucha. Kiedy opuszcza go kolejna, szybko zaczyna szukać nowej. Razem ze swoim nieodłącznym kompanem, kubkiem z 7Up'em (połączonym z whisky), poznaje Aimee. Jednak w dziewczynie nie widzi tego, co w każdej innej i postanawia z tej szarej myszki, wydobyć piękno, nie tylko to zewnętrzne, ale przede wszystkim to ze środka.

Jako iż uważam, że wszystko jest dla ludzi, a alkohol w odpowiedniej ilości może polepszyć samopoczucie, nie mogłam zrozumieć zachowania głównego bohatera, który...

Sutter to lekkoduc gdy , imprezowicz w głowie mu imprezy, hulanki i alkochol ma dziewczynę Cassidy, z którą chodzi aż pewnego dnia z nią.
Budzi się pod drzewem i poznaje dziewczynę o imieniu Aimee, która zajmuje się gazetami rozwozi je.
Zaczynają się często spotykać, zapomina o swojej byłej w jego życiu pojawia się inna.
Czuje się zakochany, bardzo się podoba jej.
Książka przykuła moją uwagę w bibliotece, że zdecydowałam się ją wypożyczyć i nie zawiodła mnie, wręcz oczarowała pod zachwytem jestem. Jest to książka dla młodzieży i nie tylko do każdego czytelnika trafi.
Dobra w odbiorze, wartka akcja pełno emocji w niej, uczuć, opowiada o miłości tej jedynej, prawdziwej, która może się każdemu nastolatkowi przydarzyć.
Dla mnie mądra, urocza i cudna powieść chwyciła mnie za serce było dużo wzruszeń gdy czytałam.
Pochłonęłam powieść w jeden wieczór jest to piękna, romantyczna historia warto sięgnąć po nią.
Polecam!!!!!!

Meredith | 2015-05-29
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015

Nieco się rozczarowałam... Oczekiwałam więcej uczucia między głównymi bohaterami, bo z tego, co zrozumiałam z opisu z okładki, mieli się w sobie zakochać. Ja jednak tam żadnej takiej miłości nie dostrzegłam...
Całość raczej przewidywalna i momentami nudna, jedynie końcówka była bardziej emocjonująca. :)

młoda_pisarka | 2015-07-19
Przeczytana: 20 lipca 2015

DZIWNE NIE OZNACZA ZŁE, WIĘC WYCIĄGNIJ PO NIE SWOJE DŁONIE...

Sutter Keely jednocześnie cierpi i odczuwa wielkie zadowolenie z samego siebie, co ciekawsze w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy. Ten osiemnastoletni chłopak to jedna wielka niewiadoma, w której zaklęte są tysiące faktów. Wiem, brzmi dziwnie, ale taka jest prawda. Sutter ma pewną teorię na temat świata: to, co dziwne wcale nie musi być złe, a jeśli się postara może uda mu się pomóc innym ludziom.

Zbliża się okres, w którym Sutter będzie musiał podjąć decyzję odnośnie swojej przyszłości, ale nic nie mierzi go bardziej od wzmianek na jej temat. Dlaczego? Ten chłopak żyje TU I TERAZ! Kto dbałby o jutro?

Nieoczekiwanie jednak na jego drodze staje Aimee, sprawiająca wrażenie oderwanej od rzeczywistości, marzycielki-dziwaczki, która trzyma się na uboczu. Ona zdecydowanie nie przypomina żadnej z poprzednich dziewczyn Suttera, ani w ogóle nikogo z kim miał do wcześniej do czynienia. A jednak coś w niej sprawia, że Sutter...

Justitia | 2015-05-27
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 27 maja 2015

Nie tego się spodziewałam. Myślałam, że autor opowie kolejną cukierkową historię o cukierkowych nastolatkach w cukierkowym świecie. Chwała Timowi Tharpowi, że tego nie zrobił. Świat w „Cudowne tu i teraz” jest po prostu normalny. Główny bohater to żaden ideał, wręcz przeciwnie – to nadużywający alkoholu (choć sympatyczny i przebojowy) chłopak, który żyje z dnia na dzień. Spotkanie na swej drodze nieśmiałej i wyobcowanej dziewczyny rodzi pytania o sens dorastania, zamykania pewnych etapów, poświęcenia, rozumienia świata, wpływania na innych, miłości i przyjaźni.

I to mi się podoba w tej pozycji. Po pierwsze autor porusza ważne tematy i serwuje je w sposób łatwo przyswajalny – czyta się szybko i wciąga, moim zdaniem autorowi udało się uniknąć patosu, który mógł się wkraść do historii o poszukiwaniu siebie. Główny bohater jest zabawny i wyluzowany, więc całość jest lekka i nie przytłacza. A po drugie to książka „prawdziwa” i opowiadająca o normalnych ludziach.

Martha Oakiss | 2015-05-07
Przeczytana: maj 2015

Czasy nastoletnie to okres w życiu związany z imprezami i próbowaniem wszystkiego, co nowe. Alkohol. Narkotyki. Pierwsze stosunki. Jednak niektórzy nie dorastają i w ten sposób chcą spędzić całe swoje życie.

O CZYM TO JEST?
Sutter Keely jest typowym Casanovą, niezależnym imprezowiczem, młodszą wersją tytułowego bohatera Oh, Karol. Kończy liceum, pije, imprezuje i podrywa każdą dziewczynę, która akurat mu się napatoczy, mimo że „szczerze kocha tą jedną jedyną”. Pewnego dnia chłopak poznaje Aimee, dziewczynę cichą i mało rozrywkową. Postanawia więc jej „pomóc” i pokazać, jak powinno wyglądać prawdziwe życie. Ale czy wyjdzie jej to na dobre?

Nie, dla mnie spożywanie alkoholu to wyzwolenie kreatywności, sposób na poszerzenie horyzontów. To w pewnym sensie działanie o charakterze edukacyjnym.

Ciąg dalszy:

-Frosty- | 2016-07-08

Urzekł mnie sposób prowadzenia narracji przez Suttera. W trakcie czytania nie raz szczerzyłam się do tej książki. Z boku musiało to wyglądać co najmniej dziwnie. Ale kto by się tym przejmował? Książka lekka, przy ktorej można się pośmiać? Czy ja wiem? Zabawne opisy i dialogi sprawiają, że dopiero pod sam koniec dociera do nas to, o czym tak naprawdę jest "Cudowne tu i teraz".

aliska | 2015-09-01
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Podsumowując, Cudowne tu i teraz to naprawdę interesująca książka, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Jest to historia o przyjaźni, o tym, że należy dawać szansę ludziom, po których nie można się wiele spodziewać. Jest też o miłości, bo jej nie mogłoby zabraknąć, o tej nastoletniej, pierwszej, czy prawdziwej? Cóż, nie mnie jest to oceniać. Jednak przede wszystkim wydaje mi się, że Cudowne tu i teraz to piękna historia o podróży wgłąb samego siebie, Sutter to super gość, niezły imprezowicz, ale czy na pewno? No właśnie, każdy ma jakieś swoje tajemnice, tak samo i on. Czy rozumie swoje błędy, to, jaki styl życia prowadzi i czy wreszcie dojrzeje do chwili, w której będzie musiał zdecydować, co chce w życiu robić? Tego nie wie chyba nawet sam Sutter, ale ja wiem, że niejednokrotnie będę wracać do powieści Tima Tharpa i żałuję, że na polskim rynku wydawniczym nie ma więcej jego książek. A jeśli to jedyna jaką napisał, to niech pisze więcej, koniecznie!

verchieuniversecity | 2015-04-27

Najpierw obejrzałam film, nie mając pojęcia o tym że jest oparty na książce więc kiedy dowiedziałam się że istnieje taka książka i że wyjdzie w naszym kraju byłam prze szczęśliwa. Zasada książka lepsza od filmu jest tutaj kluczowa. Nie myślałam że książka mogłaby mnie zaskoczyć i nawet jeśli film oddał klimat tej książki to i tak warto ją przeczytać. Różni się od opowiedzianej historii w filmie i jest warta czasu który wkładamy w przeczytanie jej. Nie jestem jeszcze pewna czy to jest książka na "jeden raz" czy kiedyś do niej powrócę ale jestem zadowolona.

Jutro premiera "Will Grayson, Will Grayson"

Wszystkich fanów twórczości Johna Greena zapraszamy do zapoznania się z przedpremierowym fragmentem jego najnowszej powieści - wydawnictwo Bukowy Las przekazało nam pierwszy rozdział książki "Will Grayson, Will Grayson".