Historia twojego życia

Tłumaczenie: Dariusz Kopociński
Wydawnictwo: Solaris
Stories of Your Life and Others

Ted Chiang to jeden z najwybitniejszych współczesnych pisarzy SF. I nie jest to żadna przesada, bo średnią nagród literackich przypadających na jego utwory bije na łeb każdego konkurenta. Chiang nie pisze powieści, a tylko opowiadania. I każde jest nagradzane, a redaktorzy periodyków czy antologii wręcz zabijają się o jego nowe teksty. Opublikował dotąd tylko jedną książkę, ale opowiadania w niej zamieszczone zdobyły 3 Nebule, Hugo, Asimov?s Award, Sfinksa, nominowane były do wielu innych nagród. Tym, co wyróżnia opowiadania Chianga jest kapitalny styl i oryginalność pomysłu. Nie powtarza się, każda nowelka jest perełką gatunku. Bierze się za bary z ogranymi, zdawałoby się, tematami SF i wyciąga z nich nowe, czasem szokujące wnioski. Obcowanie z prozą Chianga to wielka frajda i przeżycie dla tych miłośników fantastyki, którzy pragną niesamowitych doznań.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-12-05
Na półkach: Fantastyka, Przeczytane
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Zbiór ośmiu świetnie napisanych i zmuszających do myślenia opowiadań, w których różne technologie, Obcy czy cudowne medykamenty nie są celem opowieści, a jedynie środkiem nieco głębszego przekazu.
Dzięki zastosowanym zabiegom literackim, pytania nie są zadawane brutalnie, na wprost.
Sami musicie się zastanowić, jakich wyborów moglibyście dokonać albo nawet już dokonaliście.
Ludzie od wieków zadają sobie pytanie "co by było gdyby?"
Co byłoby gdyby udało się wybudować Wieżę Babel ?
Co zrobilibyście gdyby, udało się Wam osiągnąć poziom wiedzy nieosiągalny dla zwykłego śmiertelnika poprzez np. wstrzyknięcie do kręgosłupa enzymu K ? Czy chciałoby się Wam jeszcze zrobić coś dla ludzi o inteligencji i możliwościach pojmowania świata porównywalnych do tych, jakie mieliście przed tym zabiegiem? A może Wasz samozachwyt i chęć zajmowania się tylko sprawami nieosiągalnymi dla przeciętnego śmiertelnika byłyby tak wielkie, że rozwiązywanie problemów zwykłych ludzi byłoby poniżej Waszej...

Triskel | 2016-12-05

Ted Chiang w zbiorze opowiadań „Historia twojego życia” pokazuje czytelnikowi swój kunszt pisarski i ogromną pomysłowość w tworzeniu niebanalnych historii. Jest to błyskotliwa opowieść, która potrafi nie raz poruszyć podczas lektury. Na podstawie niniejszej książki powstał rewelacyjny film nakręcony z dużym rozmachem, „Nowy początek". Superprodukcja nakręcona z udziałem znakomitych aktorów oraz przy użyciu najnowszych efektów specjalnych dała efekt iście wybuchowy. Film określany jest przez wielu znawców kinematografii jako jeden z najlepszych filmów dekady. Ted Chiang jest autorem uhonorowanym wieloma prestiżowymi nagrodami, jak choćby: Nebuli, Hugo czy Locusa, pokazując tym samym, że jego teksty są z najwyższej półki i stanowią prawdziwe perełki wśród książek science fiction.

Tajemnicze istoty przybywają na Ziemię w nieznanych ludzkości zamiarach. Komunikacja z tymi dziwnymi przybyszami jest bardzo utrudniona, dlatego wojsko postanawia sprowadzić uniwersytecką lingwistkę, która...

Michał | 2010-06-06

Książka to zbiór ośmiu opowiadań.Charakterystyczna literatura science-fiction , gdzie tak naprawdę więcej jest "science" niż "fiction".Literatura dla wymagających, gdzie trzeba jednak uaktywnić dość sporą liczbę szarych komórek.Czy polecam "Historię twojego życia"? Oczywiście, choć nie wszystkim - opowiadania te zdecydowanie nie należą do lekkich.

deprywacja | 2016-10-14

To nieczęste by autor w tych czasach nie stawiał sobie za punkt honoru napisać kilkutomowej sagi, koniecznie po 800 stron w każdej odsłonie cyklu. I z otwartą furtką do masy spinoffów. Przecież to marzenie - dorównać rozmachem Tolkienowi, Herbertowi, czy ze współczesnych: Martinowi, Weberowi czy innym bogom literackiej i nie tylko fantastyki. No a jak nie cykl, to chociaż skromna trylogia... powieść może tylko, ale na pewno awangardowa w formie i treści. Coś kosmicznie wykręconego.

Ale bywają wyjątki.

Chiang pisze opowiadania, a w porywach nowele i póki co (a pisze od ćwierćwiecza), nie ma w swoich dokonaniach powieści. Ale to nic nie szkodzi. Jeśli to, co pisze, zawsze reprezentuje taki poziom jak "Historia twojego życia", to jak dla mnie może do końca życia trzaskać krótkie formy w tempie raz na rok.

"Historia twojego życia" to zbiór naprawdę świetnych historii, napisanych prostym językiem, których siłą jest nie jakiś odjechany temat, ale zgłębienie pomysłu czasem wręcz -...

feNo | 2011-06-22

Książka trudna w czytaniu. Opowiadania pisane przez Chianga do lekkich i łatwych na pewno nie należą. Jednak zmuszają do myślenia, a to ich wielki plus.
Jak to zazwyczaj bywa w przypadku zbiorów opowiadań, niektóre są lepsze, niektóre gorsze. Nie podlega jednak dyskusji, że wszystkie trzymają poziom i zmuszają do refleksji. Świetne SF, podane w inteligentny i nietypowy sposób.

eR_ | 2016-11-28
Przeczytana: 25 listopada 2016

Mając do wyboru powieść nieznanego autora, albo zbiór opowiadań zawsze wybiorę to drugie. Opowieść nie rzadko może mnie rozczarować, sprawi, że zniechęcę się do czytania, a to nigdy nie wychodzi nikomu na dobre. Przynajmniej ja tak uważam. A opowiadania? Krótkie, treściwe teksty, które mogą wywołać emocje od zachwytu, po radość wywołaną dobra opowieścią. Twórców jest mnóstwo, każdy chce jakoś zaistnieć w świadomości czytelników i zazwyczaj się to udaje. A, że nie zawsze te uczucia są pozytywne? Cóż, gdyby wszystko było tak idealne, jakbyśmy chcieli. A wracając do opowiadań, ostatnimi czasy mam przyjemność zaznajamiać się z tą formą literacką często i otrzymuje przy tym niezłą dawkę satysfakcji, gdy już zakończę lekturę.

Dla tego, z tym większą przyjemnością, ale i z obawami, sięgnąłem po zbiór, wydany przez Zysk i s-ka. "Historia twojego życia", bo taki tytuł nosi ów zbiór, to 8 opowiadań jednego autora. Ted Chiang, który jeśli wierzyć notatce na okładce jest już uznanym twórcą,...

bonitajler | 2014-06-01

Absolutnie fantastyczne! Nie czytać przed siedemdziesiątką z dwóch powodów: po pierwsze, można nie zrozumieć; po drugie, jest szansa, że lepszych opowiadań już się nie znajdzie. Szkoda, że autor spełnia się wyłącznie w tej formie narracji. Chociaż z drugiej strony może to dobrze, bo powieści byłyby słabsze?

Fidel-F2 | 2016-06-07

Dawno nie czytałem czegoś tak dobrego. W tym zbiorze nie ma słabych opowiadań, nie ma przeciętnych, są albo bardzo dobre albo rewelacyjne. Każde z nich to autonomiczny koncept intelektualny przedstawiony z chirurgiczną precyzją, bez zbędnego mędrkowania i nadętych fajerwerków. A owe koncepty to nie jakieś banały wielokrotnie przerabiane na papkę przez kolejne pokolenia pisarzy. Niemal każdy z nich to błyskotliwy, oryginalny pomysł przy którym człowiek doznaje opadu szczęki i w duchu myśli sobie 'K..., jak ja mu zazdroszczę, że potrafił na coś takiego wpaść'. Chapeau bas panie Chiang.

Thilus | 2011-08-14
Przeczytana: marzec 2011

Średnia pozycja. W moim przekonaniu talent Chianga jest mocno przereklamowany. Zdobyte nagrody o niczym nie świadczą. Skoro Dorota Masłowska mogła kilka lat temu otrzymać w Polsce Nike...

Kilka opowiadań może zaskoczyć pomysłem, ale żadne z nich nie powala jakością wykonania. Być może problemem jest tutaj słabe tłumaczenie, aczkolwiek wydaje się to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że poszczególne opowiadania przełożyli różni tłumacze, a żadne z nich nie rzuca na kolana. Wydaje się, że istnieje pewna analogia między Chiangiem a Gaimanem - obaj posiadają niezgorsze pomysły, ale też obaj często mają problem z ciekawym przekazem. Przez co, podobnie jak u Gaimana, część nazwie Chianga geniuszem, część zwykłym przeciętniakiem. Mnie nie porwał.

Amelun | 2010-10-21

Polecam wymagającym czytelnikom. Chylę czoła za niestandardowe podejście do tematu i zaskakujące pomysły.