rozwiń zwiń
Sławek

Profil użytkownika: Sławek

Lublin Mężczyzna
Status Czytelnik
Aktywność 2 godziny temu
525
Przeczytanych
książek
799
Książek
w biblioteczce
362
Opinii
48 429
Polubień
opinii
Lublin Mężczyzna
Na profilu umieściłem oceny i opinie książek przeczytanych od 01.01.2019 r. Wcześniejsze - tylko po ponownej lekturze. "Zawsze trzeba być ostrożnym z książkami i z tym, co w nich jest, bo słowa mają moc zmieniania ludzi." - Cassandra Clare, Mechaniczny anioł

Opinie


Na półkach: , , ,

„Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane” Flannery O’Connor to niebywała gratka dla miłośników literatury amerykańskiej. To zbiór chyba wszystkich opowiadań które wyszły spod pióra ten znakomitej a w Polsce prawie zupełnie nieznanej autorki. Wydawane w Polsce niewielkie zbiory opowiadań w latach 70-tych ub. wieku zostały dawno zapomniane a na fragmenty jej twórczości można było się natknąć jedynie w periodykach literackich. Tym razem czytelnik otrzymuje zbiór niezwykły, bo zawierający wszystkie opowiadania O’Connor i w dodatku ułożone chronologicznie w kolejności ich powstawania, co pozwala na prześledzenie w jak imponującym tempie rozkwitał jej talent.

Urodzona w Georgii, katoliczka zamieszkała wśród konserwatywnych protestantów w Pasie Biblijnym na południu Stanów nigdy nie ukrywała, że wiara jest dla niej czymś niezwykle istotnym i to znalazło odbicie w jej twórczości.

Bohaterowie jej opowiadań to ludzie głęboko wierzący, przekładający swoją wiarę na sposób życia i dla współczesnych czytelników, a zwłaszcza dla tych traktujących religię dość obojętnie będą dość zaskakujący czy wręcz bulwersujący. Ale bohaterami jej opowiadań są również bandyci, wykolejeńcy, prostytutki, ludzie którzy nie potrafią odnaleźć się w żadnej zdefiniowanej strukturze społecznej. Nie potrafią bo mają niewłaściwe pochodzenie, niewłaściwą wiarę, poglądy czy kolor skóry. Zawsze obcy i wykluczeni, zderzający się z bigoterią czy fanatyzmem.

Czasami sięga po groteskę, przejaskrawia, czasami usypia wręcz czytelnika, kreuje obrazy idyllicznej wręcz rzeczywistości by w końcowym efekcie odsłonić rzeczywiste obrazy, najgorsze instynkty i tym samym wstrząsnąć czytelnikiem, co zresztą doskonale jej się udaje.

Jak w każdym zbiorze opowiadań są tu lepsze, gorsze ale są i genialne. Każdy odkryje zapewne coś innego. Na mnie największe wrażenie zrobiły „Skrobaczka”, „Trudno o dobrego człowieka”, „Ocalisz życie, może swoje własne”, „Uchodźca”, „Sztuczny Murzyn”, „Poczciwi wiejscy ludzie”, „Widok na las”, „Festiwal w Patridge” i „Ciepło rodzinnego gniazda”.

Przedwczesna śmierć w wieku 39 lat sprawiła, że jej gwiazda nie rozbłysła tak jak na to zasługiwała. Kolejna, obok Erskina Caldwella, Carson McCullers, Trumana Capote czy wreszcie Williama Faulknera wielka autorka Południa.

Niezwykła i zaskakująca proza.

„Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane” Flannery O’Connor to niebywała gratka dla miłośników literatury amerykańskiej. To zbiór chyba wszystkich opowiadań które wyszły spod pióra ten znakomitej a w Polsce prawie zupełnie nieznanej autorki. Wydawane w Polsce niewielkie zbiory opowiadań w latach 70-tych ub. wieku zostały dawno zapomniane a na fragmenty jej...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

„Siedem księżyców Maalego Almeidy” lankijskiego dziennikarza i prozaika Shehana Karunatilaka to zdobywca Nagrody Bookera w 2022 roku. Niewiele brakowało by ta książka nigdy nie znalazła czytelników poza subkontynentem indyjskim gdyż autor miał spore problemy ze znalezieniem wydawcy, który byłby gotów wydać ją poza Azją. Odrzucano ją jako zbyt trudną, niejasną i mało czytelną dla zachodniego czytelnika z uwagi na poruszane w niej tematy polityki wewnętrznej Sri Lanki i mitologii. Pierwotna wersja powieści nosiła tytuł „Devil Dance”, ukazała się również pod tytułem „Chats with the Dead”.

Warunkiem jej wydania w Anglii było ponowne przeredagowanie powieści co zajęło autorowi przeszło dwa lata i ostatecznie powieść ukazała się po tytułem „Siedem księżyców Maalego Almeidy” . W jednym z wywiadów prasowych Shenan Karunatilaka przyznał: „Powiedziałbym, że to ta sama książka, ale zyskała dzięki dwóm latom dopracowywania i jest znacznie bardziej przystępna. Posiadanie tej samej książki z dwoma różnymi tytułami jest nieco mylące, ale sądzę, że ostatecznym tytułem i tekstem stanie się „Siedem księżyców Maalego Almeidy”.

Tak powstawała ta niezwykła książka. Bo jest niezwykła, opowiada o wojnie domowej na Sri Lance pod koniec lat 80-tych ub. wieku, gdy wszyscy walczyli ze wszystkimi. Syngalezi, Tamilowie, armia, indyjskie siły pokojowe, szwadrony śmierci, Tygrysy Tamilskie i bojownicy z JVP. Godzina policyjna, masowe mordy, porwania, zamachy bombowe i masowe groby. To tło tej powieści o duchach, thrillera politycznego czy kryminału a jednocześnie znakomitej opowieści o smutku, przyjaźni, dylematach moralnych, życiu pozagrobowym a przede wszystkim o Sri Lance.

Bohater powieści Maali Almeida, fotograf wojenny dostaje zadanie rozwiązania zagadki własnej śmierci. Nie pamięta jak do niej doszło i ma tylko siedem dni na wyjaśnienie i uporządkowanie swoich spraw w świecie do którego już tak naprawdę nie należy.

Autentyczne postacie, wydarzenia z historii Sri Lanki, /Richard de Zoysa, lankijski dziennikarz uprowadzony i zamordowany w lutym 1990 roku był inspiracją postaci głównego bohatera/, wymieszane z fikcyjnymi bohaterami i lankijską mitologią. Niesamowite połączenie. Historia o kraju targanym wojną domową i o ludziach, próbujących przerwać zaklęty krąg nienawiści.

„Siedem księżyców Maalego Almeidy” lankijskiego dziennikarza i prozaika Shehana Karunatilaka to zdobywca Nagrody Bookera w 2022 roku. Niewiele brakowało by ta książka nigdy nie znalazła czytelników poza subkontynentem indyjskim gdyż autor miał spore problemy ze znalezieniem wydawcy, który byłby gotów wydać ją poza Azją. Odrzucano ją jako zbyt trudną, niejasną i mało...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , ,

William Gibson powieścią „Neuromancer” wydaną w 1984 roku otworzył nowy rozdział w światowej sf. Stworzył całkiem inny, nowatorski wówczas kierunek fantastyki skupiający się na konsekwencjach funkcjonowania ludzi w zaawansowanej technologii komputerowej i informacyjnej oraz wynikającej z tego postawy życiowej, filozofii czy ideologii oraz funkcjonowaniu człowieka z zetknięciu z zaawansowaną cybernetyką. A wszystko to w dystopijnym, rządzonym przez korporacje świecie przyszłości. Było to zupełnie nowe spojrzenie na fantastykę biorąc pod uwagę fakt, że tak naprawdę technologia informatyczna była w swojej początkowej fazie rozwoju i to William Gibson przewidział w jakim kierunku może się rozwinąć i jakie konsekwencje dla ludzkości może przynieść jej rozwój. To od „Neuromancera” rozpoczął się cyberpunk, który dzisiaj jest już jednym z ciekawszych nurtów sf i zdążył podzielić się na kilka innych gatunków. Powieści, komiksy, filmy, gry, muzyka czy moda a wszystko to zapoczątkował „Neuromancer”.

Wydawnictwo „Mag” w swojej znakomitej serii Artefakty przypomniało tego amerykańskiego pisarza, przez wielu uznawanego za wizjonera, wydając w jednym zbiorze jego najgłośniejsze powieści wchodzące w skład Trylogii Ciągu: „Neuromancer”, „Graf Zero” i „Mona Liza Turbo”. Jest to niezła okazja by odkryć jak powstał cyberpunk.

Powieści powstawały w latach 1984 – 1988 a więc czterdzieści lat temu i przy lekturze warto o tym pamiętać by w pełni docenić jak odkrywcze czy wręcz wizjonerskie były niektóre koncepcje prezentowane przez Gibsona. Człowiek który przewidział przyszłość. Wirtualna rzeczywistość, sztuczna inteligencja, biotechnologia i cybernetyka, przenoszenie ludzkiej świadomości do SI, świat rządzony przez korporacje czy zanik więzi społecznych.

„Trylogia Ciągu” dotyka wszystkich tych aspektów. Może nie są to arcydzieła literackie gdyż William Gibson ma dość specyficzny sposób pisania, który potrafi czasami wręcz zniechęcić do lektury ale zdecydowanie warto spojrzeć na prezentowane przez niego czterdzieści lat temu koncepcje i zadać sobie pytanie, czy to o czym pisał to nadal sf czy to już rzeczywistość.

William Gibson powieścią „Neuromancer” wydaną w 1984 roku otworzył nowy rozdział w światowej sf. Stworzył całkiem inny, nowatorski wówczas kierunek fantastyki skupiający się na konsekwencjach funkcjonowania ludzi w zaawansowanej technologii komputerowej i informacyjnej oraz wynikającej z tego postawy życiowej, filozofii czy ideologii oraz funkcjonowaniu człowieka z...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Sławek

z ostatnich 3 m-cy
Sławek
2024-04-27 22:19:43
Sławek dodał książkę Sieroty z Davenport na półkę Chcę przeczytać
2024-04-27 22:19:43
Sławek dodał książkę Sieroty z Davenport na półkę Chcę przeczytać
Sieroty z Davenport Marylin Brookwood
Seria: Luneta
Średnia ocena:
8.6 / 10
5 ocen
Sławek
2024-04-27 22:19:21
Sławek dodał książkę Nechemia na półkę Chcę przeczytać
2024-04-27 22:19:21
Sławek dodał książkę Nechemia na półkę Chcę przeczytać
Nechemia Yakov Z. Mayer
Średnia ocena:
7.3 / 10
20 ocen
Sławek
2024-04-27 22:18:50
Sławek dodał książkę Walentynka na półkę Chcę przeczytać
2024-04-27 22:18:50
Sławek dodał książkę Walentynka na półkę Chcę przeczytać
Sławek
2024-04-24 17:22:11
Sławek dodał książkę Nad morzem na półkę Chcę przeczytać
2024-04-24 17:22:11
Sławek dodał książkę Nad morzem na półkę Chcę przeczytać
Sławek
2024-04-21 08:29:32
Sławek i Marla Terhoven są teraz znajomymi
2024-04-21 08:29:32
Sławek i Marla Terhoven są teraz znajomymi
2024-04-19 16:06:13
Sławek wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 19 kwietnia 2024
2024-04-19 16:06:13
Sławek wypowiedział się w dyskusji Czytamy w weekend. 19 kwietnia 2024

Wreszcie skończyłem  Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane

więcej więcej
 Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane  Powrót króla. Bitwa o Afganistan 1839-42
Sławek
2024-04-18 10:45:14
Sławek
2024-04-17 21:27:47
Sławek i _och_man_ są teraz znajomymi
2024-04-17 21:27:47
Sławek i _och_man_ są teraz znajomymi
Sławek
2024-04-17 17:00:41
Sławek ocenił książkę Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane na
7 / 10
i dodał opinię:
2024-04-17 17:00:41
Sławek ocenił książkę Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane na
7 / 10
i dodał opinię:

„Ocalisz życie, może swoje własne. Opowiadania zebrane” Flannery O’Connor to niebywała gratka dla miłośników literatury amerykańskiej. To zbiór chyba wszystkich opowiadań które wyszły spod pióra ten znakomitej a w Polsce prawie zupełnie nieznanej autorki. Wydawane w Polsce niewielkie zbior...

Rozwiń Rozwiń
Sławek
2024-04-07 19:37:34
Sławek dodał książkę Szklany ogród na półkę Chcę przeczytać
2024-04-07 19:37:34
Sławek dodał książkę Szklany ogród na półkę Chcę przeczytać
Szklany ogród Tatiana Țîbuleac
Średnia ocena:
7.6 / 10
137 ocen

ulubieni autorzy [20]

Fernando Aramburu
Ocena książek:
7,5 / 10
3 książki
0 cykli
Pisze książki z:
13 fanów
Cormac McCarthy
Ocena książek:
7,1 / 10
16 książek
2 cykle
830 fanów
Walter Tevis
Ocena książek:
7,8 / 10
7 książek
0 cykli
39 fanów

Ulubione

Cassandra Clare Mechaniczny anioł Zobacz więcej
Dennis Lehane Rzeka tajemnic Zobacz więcej
Sergiusz Piasecki Siedem pigułek Lucyfera Zobacz więcej
James S.A. Corey Przebudzenie Lewiatana Zobacz więcej
Fredrik Backman Mężczyzna imieniem Ove Zobacz więcej
Fredrik Backman Miasto niedźwiedzia Zobacz więcej
Guillermo Arriaga Dziki Zobacz więcej
Jean Raspail Obóz świętych Zobacz więcej
Rafał Hetman Izbica, Izbica Zobacz więcej

Dodane przez użytkownika

Fredrik Backman Mężczyzna imieniem Ove Zobacz więcej
Jean Raspail Obóz świętych Zobacz więcej
Filip Zawada Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek Zobacz więcej
Janusz A. Zajdel Limes inferior Zobacz więcej
Émile Ajar Życie przed sobą Zobacz więcej
Émile Ajar Życie przed sobą Zobacz więcej
Ludmiła Ulicka Zielony namiot Zobacz więcej
Fredrik Backman Britt-Marie tu była Zobacz więcej
Émile Ajar Życie przed sobą Zobacz więcej

statystyki

W sumie
przeczytano
525
książek
Średnio w roku
przeczytane
88
książek
Opinie były
pomocne
48 429
razy
W sumie
wystawione
525
ocen ze średnią 7,1

Spędzone
na czytaniu
3 788
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
1
godzina
57
minut
W sumie
dodane
12
cytatów
W sumie
dodane
1
książek [+ Dodaj]