rozwiń zwiń

Literacki przewodnik po nominacjach do Oscarów

LubimyCzytać LubimyCzytać
25.01.2017

Jak co roku o tej porze świat filmów został zelektryzowany przez nominacje do Oscarów, czyli jednych z ważniejszych nagród filmowych. Kilka spóśród nominowanych tytułów powstało w oparciu o książki. Sprawdźcie jakie!

Literacki przewodnik po nominacjach do Oscarów

Doctor Strange

Nominacja w kategorii: Najlepsze efekty specjalne

Adaptacja komiksu, stworzonego przez Stana Lee oraz Steve'a Ditko. Głównym bohaterem jest arogancki, ale niezmiernie utalentowany chirurg Stephen Strange. Pewnego dnia ulega wypadkowi samochodowemu, który straszliwie okalecza mu dłonie. Jego kariera się kończy. Opętany obsesją odzyskania władzy w rękach trafia do tejemniczego zakonu. Nie tylko odzyskuje władzę w rękach, ale też staje się jednym z potężniejszych magów, który potrafi manipulować czasem i przestrzenią. 

Elle

Nominacja w kategorii: Najlepsza aktorka pierwszoplanowa dla Isabelle Huppert

Francuski autor armeńskiego pochodzenia Philippe Djian zdobył nagrodę Prix Interallié za swoją powieść „Oh...”, która posłużyła Paulowi Verhoevenowi jako podstawa do nakręcenia filmu o kobiecie, która prześladuje swojego gwałciciela.

Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

Nominacje w kategoriach: Najlepsza scenografia oraz Najlepsze kostiumy

Film powstał na podstawie książki Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, będącej lekturą obowiązkową dla uczniów Hogwartu, szkolących się w zakresie opieki nad magicznymi stworzeniami. J. K. Rowling napisała ją już po ukończeniu sagi o Harrym Potterze. Film opowiada o magizoologu o nazwisku Newton Scamander, będącym autorem książki, z której w przyszłości będzie uczył się Harry i jego koledzy. Akcja toczy się mniej więcej 70 lat przed wydarzeniami opisanymi w serii o Harrym Potterze.

Fences

Nominacje w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy aktor pierwszoplanowy dla Denzela Washingtona, Najlepsza aktorka drugoplanowa dla Violi Davis, Najlepszy scenariusz adaptowany

Denzel Washington wyreżyserował i wystąpił w adaptacji sztuki Augusta Wilsona Fences (Bariery), nagrodzonej Pulitzerem w 1988 roku. Sztuka opowiada historię zbieracza śmieci z Pittsburgha, który ciągle rozpamiętuje fakt, że nie został graczem w baseball. 

Księga dżungli

Nominacja w kategorii: Najlepsze efekty specjalne

Ekranizacja słynnej książki Rudyarda Kiplinga pod tym samym tytułem. Wilcza rodzina przygarnia chłopca, któremu sfora nadaje imię Mowgli. Gdy malec podrasta, zaprzyjaźnia się z panterą Bagheerą i niedźwiedziem Baloo. Znana wszystkim historia zyskała kolejną odsłonę - tym razem można było obejrzeć ją w wersji 3D. Film powstał na podstawie wersji animowanej z 1967 roku.

Lion. Droga do domu

Nominacje w kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza aktorka drugoplanowa dla Nicole Kidman, Najlepszy aktor drugoplanowy dla Deva Patela, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza muzyka oryginalna, Najlepsze zdjęcia

Nicole Kidman i Dev Patel występują w filmie, będącym ekranizacją pamiętnika Saroo Brierleya pod tym samym tytułem. Książka opowiada historię Saroo, który jako 5-letni chłopiec stracił kontakt z rodziną. Tułając się po ulicach Kalkuty trafia na australijską rodzinę, która go adoptuje. Po 25 latach dorosły Saroo postanawia odnaleźć swoją rodzinę. Książka ukazała się pod koniec listopada nakładem wydawnictwa Znak, a film w Polsce ukazał się pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

Milczenie

Nominacja w kategorii: Najlepsze zdjęcia

XVII wiek. Do Europy docierają niepokojące wieści z odizolowanej od świata Japonii. W kraju, w którym trwa bezwzględna walka szogunatu z chrześcijaństwem, wiara i przekonania poddawane są najcięższej próbie. Nie wszyscy potrafią znieść zadawane im cierpienia. Niektórzy wyrzekają się Chrystusa. Oparta na prawdziwych wydarzeniach książka Shusaku Endo to opowieść o Bogu patrzącym w milczeniu na ludzkie cierpienie i ludziach próbujących to milczenie zrozumieć. Shusaku Endo to jeden z najwybitniejszych pisarzy japońskich XX wieku. Milczenie jest najważniejszą książką w jego twórczości.

Nazywam się Cukinia

Nominacja w kategorii: Najlepszy długometrażowy film animowany

Szwajcarska animacja, zbierająca świetne recenzje opowiada historię chłopca, który po śmierci swojej matki jest zmuszony zamieszkać w rodzinie zastępczej. Animacja powstała na postawie książki francuskiego dziennikarza Gillesa Parisa To ja, Matołek, która ukazała się w Polsce w 2007 roku nakładem Instytutu Wydawniczego PAX.

Nowy początek

Nominacje w kategoriach: Najlepszy film, Najlepszy reżyser dla Denisa Villeneuve, Najlepszy scenariusz adaptowany, Najlepsza scenografia, Najlepsze zdjęcia, Najlepszy dźwięk, Najlepszy montaż, Najlepszy montaż dźwięku

Amy Adams gra pogrążoną w żałobie po śmierci córki językoznawczynię, która pomaga Armii Stanów Zjednoczonych rozszyfrować symbole użyte przez obcych, którzy niespodziewanie odwiedzili Ziemię. Film jest adaptacją książki Teda Chianga Historia Twojego życia, za którą otrzymał w 1999 roku nagrodę Nebuli. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 2006 roku nakładem wydawnictwa Solaris. W listopadzie tego roku wydawnictwo Zysk i S-ka wznowiło tytuł z filmową okładką.

Ukryte działania

Nominacje w kategoriach: Najlepszy film, Najlepsza aktorka drugoplanowa dla Octavii Spencer, Najlepszy scenariusz adaptowany

Octavia Spencer gra rolę Dorothy Vaughan, afro-amerykańskiej matematyczki, która pracowała jako „ludzki komputer” dla NASA, przygotowując obliczenia, która uczyniły loty w kosmos możliwe. Film powstał w oparciu o książkę Margot Lee Shettrly Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Mathematicians Who Helped Win the Space Race (Ukryte działania: amerykański sen i nieopowiedziana historia czarnych matematyczek, które pomogły wygrać wyścig w kosmos).

Zwierzęta nocy

Nominacja w kategorii: Najlepszy aktor drugoplanowy dla Michaela Shannona

Powieść „Tony i Susan” (ostatnie polskie wydanie nosi tytuł Zwierzęta nocy) Austina Wrighta zainspirowała reżysera Toma Forda do nakręcenia tego mrocznego thrillera o kobiecie, która otrzymuje od swojego byłego męża powieść jego autorstwa, z prośbą o opinię. Książkę wznowiło wydawnictwo W.A.B. i ukazała się ona pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

Wręczenie Oscarów odbędzie się niedzielę 26 lutego. Galę poprowadzi Jimmy Kimmel. 


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Bolanren 26.01.2017 15:30
Czytelnik

Stawiam na "Lion". Ostatnie trendy wskazują na choć jedną statuetkę. A osobiście też jestem jego ciekawa...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
konto usunięte
26.01.2017 10:42
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Mateusz 26.01.2017 08:22
Czytelnik

"Fantastyczne zwierzęta" nie powstały na podstawie książki. To oryginalny scenariusz J.K. Rowling.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Varant 25.01.2017 23:42
Czytelnik

Pozycje na tej liście, które mają jakiś wysoki walor literacki to Silence i Fences. Polecam zwłaszcza drugą pozycję świetna sztuka. Widziałem ją, tekst bardzo mi się podobał, ale gra aktorska była kiepska. Moja ocena mnie zaskoczyła bo z zasady nie lubię opowieści o biednych ciemiężonych murzynach, kobietach, żydach i odmieńcach seksualnych gdzie ten motyw jest wystawiany...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Czytelnik

Czytałem "Milczenie", zarówno książka, jak i poprzednia ekranizacja - japońska, stoją na bardzo wysokim poziomie, prawdopodobnie wyższym niż inne pozycje z listy powyżej.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
ReadyToReading0 25.01.2017 14:13
Czytelniczka

Mam nadzieję, że "Fantastyczne zwierzęta..." dostaną nagrodę ^^

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
LubimyCzytać 25.01.2017 11:45
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post