Historia twojego życia

Data 1. wydania:
2002-07-01
Dariusz Kopociński, Michał Jakuszewski, Agnieszka Sylwanowicz
Zysk i S-ka
inwazja obcych niebezpieczeństwo śmierć walka o przetrwanie zagłada Ziemia Ziemianie opowiadania
Stories of Your Life and Others
fantastyka, fantasy, science fiction
2016-11-14
Dariusz Kopociński, Michał Jakuszewski, Agnieszka Sylwanowicz

Okładka książki Nowa Fantastyka 397 (10/2015) Jeff Carlson, Ted Chiang, Piotr Nesterowicz, Michał Protasiuk, Zhang Ran, Redakcja miesięcznika Fantastyka
6,7
Nowa Fantastyk... Jeff Carlson, Ted C...
Okładka książki Wielkie dzieło czasu Terry Bisson, Pat Cadigan, Ted Chiang, John Crowley, Thomas M. Disch, Cory Doctorow, Jan Lars Jensen, Kelly Link, Robert Reed, Lucius Shepard, Wayne Wightman, Kate Wilhelm
0,0
Wielkie dzieło... Terry Bisson, Pat C...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2012 Ted Chiang, Suzanne Church, Bradley Denton, Neil Gaiman, Dylan Horrocks, Paul Jessup, Ursula K. Le Guin, Olga Onojko, Robert Shearman, Dan Simmons, Olesandr Zołotko
6,5
Kroki w niezna... Ted Chiang, Suzanne...

Oficjalne recenzje i

Pamiętać przyszłość

[ 14 ] Link do recenzji

Różne opowiadania a każde lepsze od poprzedniego.

Nierówne opowiadania, niektóre bardzo dobre, inne trochę mniej. Całościowo bardzo dobra pozycja.

Ta książka to niestety druga w tym roku pozycja, której nie byłem w stanie dokończyć. Nie jest wcale długa, jednak w ogóle nie była dla mnie interesująca, męczyłem się czytając ją i stwierdziłem, że jak mam bez sensu kartkować książkę, to lepiej sobie dać spokój.

Rewelacyjne opowiadanie tytułowe, poczynając od struktury aż po sam pomysł - obcy nie muszą byc humanoidalni (do czego raczej przyzwyczaiło nas Sci-Fi) i rozmawiać po angielsku - i co wtedy?.
Drugie świetne opowiadanie "Co ma cieszyć oczy. Reportaż" porusza problem piękna i estetyki, a właściwie możliwości wyłączenia odczuwania powyższych. W formie reportażu przedstawiane...

opowiadanie o matematyce i języku obcych genialne

Na półkach: , , , ,

Wrażenia z początku - książka napisana prostym językiem, chociaż trochę irytująca narracja w czasie teraźniejszym, przechodzącym w przeszły i tak w kółko, przez co panuje chaos.

Początek mnie nie wciągnął, "Wieża Babel" nie zostaje w pamięci, chociaż sam pomysł był niezły.

"Zrozum" to trochę takie super moce, mało wyjaśnień, te walki na umysły mnie nie wciągnęły,...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

przeciętna, niektóre opowiadania lepsze, niektóre gorsze

Można przeczytać. Ciekawe opowiadania, ale niestety nie urzekły mnie.

1973

Bardzo wciągnęły mnie rozważania co by było gdyby nasza matematyka/biologia/język działały zupełnie inaczej. Na długo zostaje w głowie prowokując kolejne pytania i przemyślenia. Dawno nie czytałam czegoś tak pobudzającego intelektualnie w tak przyjemny, wręcz relaksujący sposób. Inteligentna rozrywka w najlepszym wydaniu.

Osiem opowiadań wykorzystujących znane motywy czy zagadnienia naukowe w trochę innym ujęciu, niż te dotąd znane. Mamy więc odniesienie do religii, mocy ludzkiego umysłu czy kontaktu z obcymi.
Ciekawe i wciągające, choć nie wszystkie tak samo.

Dyskusje

• 2018
  • Science Fiction
  • 2020
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Historia twojego życia