Historia twojego życia

2006-06-05
Data 1. wydania:
2002-07-01
Dariusz Kopociński, Michał Jakuszewski, Agnieszka Sylwanowicz
inwazja obcych niebezpieczeństwo śmierć walka o przetrwanie zagłada Ziemia Ziemianie opowiadania

Okładka książki Nowa Fantastyka 397 (10/2015) Jeff Carlson, Ted Chiang, Piotr Nesterowicz, Michał Protasiuk, Zhang Ran, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Ocena 6,7
Nowa Fantastyk... Jeff Carlson, Ted C...
Okładka książki Wielkie dzieło czasu Terry Bisson, Pat Cadigan, Ted Chiang, John Crowley, Thomas M. Disch, Cory Doctorow, Jan Lars Jensen, Kelly Link, Robert Reed, Lucius Shepard, Wayne Wightman, Kate Wilhelm
Ocena 0,0
Wielkie dzieło... Terry Bisson, Pat C...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2012 Ted Chiang, Suzanne Church, Bradley Denton, Neil Gaiman, Dylan Horrocks, Paul Jessup, Ursula K. Le Guin, Olga Onojko, Robert Shearman, Dan Simmons, Olesandr Zołotko
Ocena 6,4
Kroki w niezna... Ted Chiang, Suzanne...

Oficjalne recenzje i

Pamiętać przyszłość

Link do recenzji

841 1 249

Zmiana w obrębie praw fizyki, choćby drobna, powoduje swoisty efekt motyla, odwracając znany nam Świat na lewą stronę. Kunsztowna żonglerka wywodami z pogranicza logiki, etyki i filozofii, usiana pojęciami niezjadliwymi dla zwykłego zjadacza chleba, choć sama w sobie godna podziwu, w większej ilości może łatwo przytłoczyć i znużyć. Zbiór warty grzechu, o ile czyta się te opowiadania pojedynczo.

🛣️Historia Twojego Życia – Ted Chiang

⛰️Dawno temu oglądałem film „New Arrival”, którego historia wyjątkowo przypadła mi do gustu. W późniejszym czasie dowiedziałem się, że inspiracją do ekranizacji było jedno z opowiadań Teda Chianga. Stąd też chciałbym się podzielić z Wami swoją opinią o całym zbiorze.

🌆Opowiadania obejmują tematy głównie filozoficzno-naukowe. Znajdziemy tu zagadnienia z różnych dziedzin nauki takich jak fizyka, lingwistyka, matematyka czy psychologia. We wszystkich tych historiach głównym obserwowanym przez nas obiektem są ludzie.
Poznając te ludzkie historie, możemy dostrzec ich postrzeganie świata.

🌇Każde z tych opowiadań, rozwija przed nami pełną paletę funkcjonowania świata – ukazaną w sposób alternatywny. Nie chciałbym skupiać się na treści tych opowiadań, lecz wskazać na emocje i refleksje towarzyszące mi podczas czytania. Najczęściej odczuwałem ekscytację, którą dzieliłem się z Żoną, która zmuszona była słuchać moich wywodów na temat matematyki czy fizyki 😎.

🗻Przechodząc przez treść często poddawałem prawa rządzące światem w wątpliwość, zapoznałem się też z wieloma interesującymi teoriami oraz prawami o których wcześniej nie miałem okazji poczytać.

🏆Uważam, że nie jest to lektura dla każdego, lecz każdy powinien przeczytać. Warto poszerzać swoje horyzonty w dzisiejszych czasach, szczególnie jeżeli chodzi o naukę.

🗿IG: Book_Trophy

🛣️Historia Twojego Życia – Ted Chiang

🌆Opowiadania obejmują tematy głównie filozoficzno-naukowe....

Strasznie męczący bełkot. :/

Strasznie męczący bełkot. :/

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Lubię opowiadania pana Chianga. Czyta się je lekko, a niektóre z nich zaskakują i robią przyjemny mętlik w głowie. Opowiastki raczej przeciętne (i taka miała być ocena), ale w zbiorku trafiła się całkiem dobra "Historia twojego życia" (każdy rodzic bowiem powołuje dziecko na świat, wiedząc, że życie zakończy się śmiercią) czy interesujące "Co ma cieszyć oczy" (zwrócenie uwagi na problem, z którego większość osób nie zdaje sobie sprawy) oraz świetne "Piekło to brak obecności Boga". Żałuję, że to ostatnie nie rozwinęło się w książkowe uniwersum... Koncept idealny dla odbiory takiego jak ja.

Momentami trudna ale zmuszająca do refleksji lektura. Momentami język który kiepsko się zestarzał (w kontekście lgbtq+ oraz judaizmu), ale są to sporadyczne zdania, nie wiem czy zależne od autora czy tłumaczenia. Niektóre mocno pozostają w głowie. Niektóre opowiadania podobały mi się bardziej (tytułowa oraz wieża babel) inne mniej (72 litery). Nie trzeba czytać ich po kolei ale w pewien sposób tworzą całość refleksji nad człowiekiem więc warto doczytać również te, które nam nie przypadku do gustu.

Jak to już jest ze zbiorami opowiadań, trudno je ocenić jako spójną całość. Z historii na historię moja opinia o książce na nowo się zmieniała. Tematyka poszczególnych opowiadań była bardzo zróżnicowana, chociaż ogólny ton raczej spójny. Najbardziej chyba podobało mi się pierwsze z opowiadań, to o wieży Babel - kilka innych (na przykład to o aniołach!) też miało potencjał, ale... Ale zauważyłam tendencję do tego, że każda historia, po przedstawieniu bardzo ciekawego i porywającego pomysłu, robiła się zwyczajnie nudna. Najbardziej przecierpiałam na opowieści o golemach - pomysł sam w sobie ciekawy, ale piekielnie nudne wykonanie, nigdzie nie prowadzące i mdłe. W większości przypadków brakowało mi właśnie jakiegoś wyrazistego zakończenia. No bo skoro autor operuje takim formatem jak krótkie opowiadania, gdzie nie ma wiele miejsca do zbudowania postaci, świata i konceptów, to powinien w tej zwięzłej treści zawrzeć jakąś mocną, odważną myśl; coś szokującego, coś przerażającego, albo pozostawiającego pole do myślenia. Ja tutaj tego nie znalazłam (za to dla porównania, kilka opowiadań ze zbioru 'Wydech' tego autora całkiem nieźle się wywiązało z tej roli).
Muszę szczerze przyznać, że nie czytało mi się jakoś bardzo przyjemnie - tylko nagłe momenty zaciekawienia trzymały mnie przy lekturze. Ale również muszę zaznaczyć, że jestem pełna podziwu dla pola wiedzy autora, za poruszenie tak szerokiej tematyki i to tak dogłębnie.
Na więc cóż, na pewno była to dla mnie bardzo ciekawa pozycja.

We wszystkich opowiadaniach zawartych w książce można odnaleźć wspólny mianownik, przemiana czy też ewolucja prowadząca do próby pojęcia absolutu, czy też chęci zbliżenia się do wykraczającej poza horyzont zrozumienia natury rzeczy. Nic nie może być stałe. Cokolwiek nie rozwija się, podlega entropii i to zależność również tyczy się gatunku ludzkiemu.

Osobiście, nie przepadam za opowiadaniami. Jednak w przypadku zbioru "Historia twojego życia" trafiły się dwa które czytało mi się z przyjemnością. Mianowicie "Siedemdziesiąt dwie litery" oraz "Piekło to nieobecność Boga".

Osobiście, nie...

Świetny zbiór opowiadań z kategorii tych przy których przerywamy lekturę, żeby doczytać o poruszonym problemie na wikipedii. Szanuję, gdy czuć, że autor dla jednego opowiadania zrobił większy research niż większość innych robi dla całych serii.

Świetne opowiadania science-fiction. Każde inne. Teraz trzeba obejrzeć film "nowy początek" :)

Zawsze mam problem z oceną zbioru opowiadań, szczególnie że te tutaj tak bardzo różnią się od siebie tematyką. Jak zwykle są wzloty i upadki, dlatego nie będę się rozdrabniał na poszczególne pozycje. Oceniam jako całość, a jako taka jest to pozycja jak najbardziej do polecenia.

Dodaj cytat z książki Historia twojego życia