rozwiń zwiń

Literacki przewodnik po nominacjach do Złotych Globów

LubimyCzytać LubimyCzytać
18.12.2016

W poniedziałek ogłoszono nominacje do tegorocznych Złotych Globów – i chociaż jest to nagroda filmowa, to mole książkowe i tak znajdą tam coś interesującego – wszak mnóstwo filmów powstaje w oparciu o literaturę. Więc jeśli w księgarniach czujecie się lepiej niż w kinie, to poniższe zestawienie może Was zainteresować.

Literacki przewodnik po nominacjach do Złotych Globów

Nowy początek (nominacje: najlepsza aktorka dramatyczna, najlepsza muzyka)

Amy Adams gra pogrążoną w żałobie po śmierci córki językoznawczynię, która pomaga Armii Stanów Zjednoczonych rozszyfrować symbole użyte przez obcych, którzy niespodziewanie odwiedzili Ziemię. Film jest adaptacją książki Teda Chianga Historia Twojego życia, za którą otrzymał w 1999 roku nagrodę Nebuli. W Polsce książka ukazała się po raz pierwszy w 2006 roku nakładem wydawnictwa Solaris. W listopadzie tego roku wydawnictwo Zysk i S-ka wznowiło tytuł z filmową okładką.

 

Elle (nominacje: najlepsza aktorka dramatyczna, najlepszy film dramatyczny)

Francuski autor armeńskiego pochodzenia Philippe Djian zdobył nagrodę Prix Interallié za swoją powieść „Oh...”, która posłużyła Paulowi Verhoevenowi jako podstawa do nakręcenia filmu o kobiecie, która prześladuje swojego gwałciciela. W roli głównej występuje Isabelle Huppert.

Fences (nominacje: najlepszy aktor dramatyczny, najlepsza aktorka drugoplanowa)

Denzel Washington wyreżyserował i wystąpił w adaptacji sztuki Augusta Wilsona Fences (Bariery), nagrodzonej Pulitzerem w 1988 roku. Sztuka opowiada historię zbieracza śmieci z Pittsburgha, który ciągle rozpamiętuje fakt, że nie został graczem w baseball. Washingtonowi partneruje m.in. Viola Davis. 

Gra o tron (nominacje: najlepszy serial dramatyczny, najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu)

Najpopularniejszy serial HBO, powstały w oparciu o cykl Pieśń lodu i ognia George'a R. R. Martina przyniósł nominację dla Leny Headey. Jeśli planujecie jednak przeczytać cały cykl w czasie świąt – to weźcie kilkanaście dni urlopu!

Ukryte działania (nominacje: najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepsza muzyka)

Octavia Spencer gra rolę Dorothy Vaughan, afro-amerykańskiej matematyczki, która pracowała jako „ludzki komputer” dla NASA, przygotowując obliczenia, która uczyniły loty w kosmos możliwe. Film powstał w oparciu o książkę Margot Lee Shettrly Hidden Figures: The American Dream and the Untold Story of the Black Women Mathematicians Who Helped Win the Space Race (Ukryte działania: amerykański sen i nieopowiedziana historia czarnych matematyczek, które pomogły wygrać wyścig w kosmos).

Lion. Droga do domu (nominacje: najlepszy dramat, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza muzyka)

Nicole Kidman i Dev Patel występują w film, będącym ekranizacją pamiętnika Saroo Brierleya pod tym samym tytułem. Książka opowiada historię Saroo, który jako 5-letni chłopiec stracił kontakt z rodziną. Tułając się po ulicach Kalkuty trafia na australijską rodzinę, która go adoptuje. Po 25 latach dorosły Saroo postanawia odnaleźć swoją rodzinę. Książka ukazała się pod koniec listopada nakładem wydawnictwa Znak, a film w Polsce ukazał się pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

Mozart in the Jungle (nominacje: najlepszy serial komediowy lub musical, najlepszy aktor w serialu komediowym lub musicalu).

Gael García Bernal otrzymał nominację za występ w serialu, podstawą którego były wspomnienia oboisty Blaira Tindalla zatytułowane Mozart in the Jungle: Sex, Drugs, and Classical Music. Serial opowiada o perypetiach muzyka klasycznego, żyjącego w Nowym Jorku.

Nazywam się cukinia (nominacje: najlepszy film animowany)

Szwajcarska animacja, zbierająca świetne recenzje opowiada historię chłopca, który po śmierci swojej matki jest zmuszony zamieszkać w rodzinie zastępczej. Animacja powstała na postawie książki francuskiego dziennikarza Gillesa Parisa To ja, Matołek, która ukazała się w Polsce w 2007 roku nakładem Instytutu Wydawniczego PAX.

Nocny recepcjonista (nominacje: najlepszy serial limitowany lub film telewizyjny, najlepszy aktor drugoplanowy w serialu, najlepszy aktor w serialu, Najlepsza aktorka drugoplanowa w serialu)

Miniserial BBC z Tomem Hiddlestonem, Olivią Colman i Hugh Lauriem w rolach głównych, opowiada historię manadżera hotelu, który zostaje zwerbowany jako brytyjski szpieg i pomaga w tajnej operacji przeciwko potężnemu handlarzowi bronią. Film powstał w oparciu o książkę Johna le Carré'go pod tym samym tytułem. W czerwcu tego roku książkę wznowiło z filmową okładką wydawnictwo Sonia Draga. 

Zwierzęta nocy (nominacje: najlepszy aktor drugoplanowy, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz)

Powieść „Tony i Susan” (ostatnie polskie wydanie nosi tytuł Zwierzęta nocy) Austina Wrighta zainspirowała reżysera Toma Forda do nakręcenia tego mrocznego thrillera o kobiecie, która otrzymuje od swojego byłego męża powieść jego autorstwa, z prośbą o opinię. Książkę wznowiło wydawnictwo W.A.B. i ukazała się ona pod patronatem serwisu lubimyczytać.pl.

 

Outlander (nominacja: najlepsza aktorka w serialu dramatycznym)

Fani serialu o pielęgniarce z połowy XX wieku, która za sprawą magicznego kamienia przenosi się w czasie do XVIII-wiecznej Szkocji, granej przez Caitrionę Balfe, z pewnością pokochają książki Diany Gabaldon, na podstawie których został on nakręcony. W Polsce ukazało się osiem tomów – ostatni nosi tytuł Spisane własną krwią. Dianę Gabaldon wydaje w Polsce wydawnictwo Świat Książki. 

Pamiętajcie - najpierw książka, potem film!


komentarze [4]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
miharu 18.12.2016 17:25
Czytelniczka

"Najpierw książka, potem film"
U mnie nie zawsze. Nieraz zdarzyło się, że film zainteresował mnie na tyle, by sięgnąć później po książkę "dla porównania". Odwrotna sytuacja raczej rzadziej mi się trafia. Czasem też rzeczywiście jest tak, że słyszę o jakimś filmie, który właśnie wchodzi do kina i najpierw czytam, a potem... wkurzam się, bo "tyle pozmieniali". Dlatego,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
konto usunięte
18.12.2016 14:16
Czytelnik

Użytkownik wypowiedzi usunął konto

Niezmienna 18.12.2016 12:12
Czytelniczka

Zawsze! Najpierw książka, potem być może film, aczkolwiek niekoniecznie i nie zawsze.
"Historia Twojego życia", "Daleko od domu" i "Zwierzęta nocy" czekają w kolejce do przeczytania.
Moim zdaniem należy się jednak małe sprostowanie, bo film "Lion, Droga do domu" nie ma takiego samego tytułu jak pamiętnik Saroo Brierleya "Daleko od domu". Mam wydanie o takim właśnie tytule,...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 16.12.2016 15:52
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post