Człowiek, który spadł na ziemię

Tłumaczenie: Wojciech Próchniewicz
Seria: Artefakty
Wydawnictwo: Mag
7 (12 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
The Man Who Fell to Earth
Mariusz

Thomas Jerome Newton przybywa na Ziemię. Celem jego wizyty jest zdobycie wody, której dramatyczny brak jest przyczyną wymierania życia na jego rodzimej planecie. Korzystając ze swoich nadludzkich możliwości, szybko zaczyna zdobywać fortunę niezbędną do realizacji projektu. Niestety, sprawy się komplikują. Newton coraz bardziej zwleka z wykonaniem zadania. Niezwykle realistyczna opowieść o obcym na Ziemi – realistyczna na tyle, że staje się metaforą naszego własnego egzystencjalnego smutku i samotności.

źródło opisu: www.mag.com.pl

źródło okładki: www.mag.com.pl

Janusz Szewczyk | 2017-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2017

Kolejna książka z serii Artefakty, prezentującej w założeniach interesujące pozycje klasycznej SF z drugiej połowy XX wieku. Książka krótka, jak zwykle elegancko wydana w twardych okładkach z wszytą zakładką.

Oryginał został wydany w 1963 roku i z anachronicznością oraz nietrafnością części wizji autora trzeba się po prostu pogodzić z założenia (zawsze uwielbiałem naukowców ery kosmicznej uparcie posługujących się suwakami logarytmicznymi). Początkowo w ogóle źle odebrałem tę książkę, głównie z powodu tego, że jak zupełny naiwniak uwierzyłem w bzdury wypisane przez wydawcę na okładce. Fabuła powieści opisuje na wizytę na Ziemię Thomasa Newtona, przybysza z Marsa, planety spustoszonej przez wojny i zasiedlonej przez dogorywającą w suszy i zimnie cywilizację, mającą z nami wspólnych przodków (mniej więcej). Cywilizacja ta, chociaż lepiej rozwinięta od naszej, wysyła na Ziemię swojego przedstawiciela ostatniej szansy żeby ukradkiem zdobył dla niej wodę. A przynajmniej tak głosi opis...

Aleksander | 2017-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Książkę czyta się rewelacyjnie, z jednej strony jest to czytadło, z drugiej stara opowieść o samotności i walce jednostki z systemem.
Nieprzeparte skojarzenia z Wilkiem Stepowym - ale książki nie są "podobne".
Jeśli czasem czujesz się sam w społeczeństwie - powinna Ci się spodobać.

Martin Müller | 2017-01-22
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane