Człowiek, który spadł na ziemię

Okładka książki Człowiek, który spadł na ziemię Walter Tevis
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Człowiek, który spadł na ziemię
Walter Tevis Wydawnictwo: Mag Ekranizacje: Człowiek, który spadł na ziemię (1976) Seria: Artefakty fantasy, science fiction
Artefakty
The Man Who Fell to Earth
Mag
2017-01-13
2017-01-13
2009-01-01
Wojciech Próchniewicz
Ekranizacje:
Człowiek, który spadł na ziemię (1976)
bogactwo człowieczeństwo człowiek kosmita literatura amerykańska literatura science fiction podróż kosmiczna samotność science fiction
Inne

Ikar spoza Ziemi

Ni formy ni treści. Ja tu żadnej głębi nie znajduję.

Ni formy ni treści. Ja tu żadnej głębi nie znajduję.

Walter Tevis poruszył w tej książce wiele ciekawych tematów - od samotności wśród ludzi poprzez samozagładę naszej cywilizacji. Przemyślenia, które dają wiele do zastanowienia czytelnikowi w jaką stronę zmierzamy. Poza (moim zdaniem) fenomenalną warstwą filozoficzną sama fabuła jest przyjemna a nieduża ilość stron sprawia, że szybko i gładko się czyta.

Nie mam nic do zarzucenia tej pozycji, uważam że warto ją przeczytać i wysnuć swoje własne wnioski.

Nie mam nic do...

Jest mi bardzo ciężko opisać co czuje po tej książce. Poruszyła mnie bardzo emocjonalnie, na jakimś bardzo głębokim poziomie. Przerażająca jest wizja, że w swoim szale moglibyśmy skończyć tak jak Anteanie.

Look up here, I'm in heaven
I've got scars that can't be seen
I've got drama, can't be stolen
Everybody knows me now

Look up here, man, I'm in danger
I've got nothing left to lose
I'm so high it makes my brain whirl
Dropped my cell phone down below

By the time I got to New York
I was living like a king
There I'd used up all my money
I was looking for your ass
This way or no way
You know, I'll be free
Just like that bluebird
Now, ain't that just like me?
Oh, I'll be free

Everybody knows me now

Look up here, man, I'm in danger
I've got nothing left to lose
I'm so high it makes my brain whirl
Dropped my cell phone down below

By the time I got to New York
I was living like a king
There I'd used up all my money
I was looking...

Niesamowita książka!
Przeczołgała mnie po posadzce i w sumie nawet nie wiem czemu.
Bo to prosta historyjka o przybyszu z Kosmosu.
Za to gra na takich uczuciach, ze nawet teraz jeszcze nie wiem, o czym właściwie czytałem.
Ale lektura niesamowicie mnie poruszyła.

Niesamowita książka!
Przeczołgała mnie po posadzce i w sumie nawet nie wiem czemu.
Bo to prosta historyjka o przybyszu z Kosmosu.
Ale lektura niesamowicie mnie poruszyła.

Powieść stawia wiele pytań o nasz sposób istnienia i myślenia. Napisana w 1963, a problemy mieszkańców Antei jakże są bliskie nam współczesnym. Niepokojąca powieść, którą czyta się jednym tchem. Aż chciałoby się poznać ciąg dalszy. Polecam!

Infiltracja ziemi przez kosmicznego humanoida celem uzyskania fortuny, by dzięki pozyskać wodę (i przetransportować ją) dla swojego gatunku jest założeniem przywodzącym na myśl raczej sci-fi, ale Walter Tevis ograł je bardziej jako egzystencjalny dramat i gorzką diagnozę ludzkości. Wszystko to skąpane w nie do końca subtelnej metaforze Ikara oraz lękach zimnej wojny.

Na obu tych polach (fikcja naukowa, dramat) "Człowiek, który spadł na ziemię" jest obiecujący, często bardzo celny, choć mimo wszystko ma w sobie wiele sporo powierzchowności. Cenię sobie tego klasyka sci-fi w kilku celnych pomysłach: fizjonomii Newtona (motyw z połamaniem w windzie),powolne przesiąkanie człowieczeństwem przez głównego bohatera, a nawet całkiem przyjemne napięcie w demaskowaniu Newtona, za równo przez swojego pracownika, jak i służby. Moment, gdy "Ikar" wpada w ręce służb będących jedynie trybikami większego, skorumpowanego systemu, gdzie niejasność kompetencji i przepływu informacji doprowadza do tragedii jest elektryzujący.

Klasyk, który kiedyś w końcu zaniknie ze zbiorowej świadomości, ale zaskakująco przyjemny, rozkręcający się z biegiem wydarzeń.

Na...

Walter Tevis „Człowiek, który spadł na Ziemię”

Literatura sci-fci jest tą po którą coraz chętniej i częściej sięgam. Z zgrozą i lekkim niedowierzaniem uzmysłowiłam sobie, że w tym roku jeszcze nic z tego gatunku nie przeczytałam. Postanowienie poprawy nastąpiło szybko, bowiem na półce Legimi znalazłam znane sobie nazwisko Tevisa, które ostatnio było gwarancją udanej lektury. „Przedrzeźniacz” jego autorstwa uważam za nader dobrą i ważną lekturę. Gdy mowa o„Człowieku, który spadł na Ziemię” nie może być inaczej, to bowiem nie mniej ważna i przejmująca historia, mająca do zaoferowania czytelnikowi ważne przesłanie.

„Przedrzeźniacz” był wymagającą i gorzką lekturą, traktującą sporo o ludzkiej kondycji, człowieku w ogóle. Apetyt wszak rośnie w miarę jedzenia, więc nie przeczę – liczyłam na kawał solidnej literatury sci-fci z równie mądrym przesłaniem. Tevis stawił mi znów wysoko poprzeczkę, bowiem historia Thomasa Jerome Newtona będzie kolejnym kapitalnym, ale jakże gorzkim obrazem naszej złej strony: ludzkiej pazerności, głupoty, chamstwa, braku empatii, nietolerancji i zwykłej życzliwości. Tevis po raz kolejny odsłania najmroczniejsze strony ludzkiej natury, wpychając jakże ważne tematy w pozornie błahą historię o misji ważnej dla dwóch obcych sobie ras. Nie ma mowy o przypadku, spięte klamrą wydarzenia – podobnie jak w „Przedrzeźniaczu” stają się osią historii. Ta podobnie jak w „Przedrzeźniaczu”, dzieje się w Stanach Zjednoczonych i czytelnik ponownie zostaje zabrany do kraju, który ma oferować to co najlepsze.

„Człowiek, który spadł na Ziemię” to rozliczenie się z mitem nas jako wspaniałej cywilizacji, tej zachwycającej i kuszącej, i jakże zagubionej w rozterkach dnia codziennego, przygniecionej presją narastającego konsumpcjonizmu, czystego zysku bez patrzenia na straty, czy też po prostu - parcia na wszechobecny egoizm. Symbole u Tevisa są znaczącymi kamieniami milowymi tej historii, ostoją i punktem zaczepienia. Wspomniany choćby ten najgłówniejszy – motyw upadku Ikara. Autor dawkuje go umiejętnie, głównie za sprawą reprodukcji obrazu Bruegla, czy choćby sama postać głównego bohatera – Thomasa Jerome Newtona. Obca to istota, jednakże bardzo rozumna, odziana w ludzką powłokę z swoją misją, znająca ważkość swojej misji. Jeśli się nie powiedzie, czy doczekamy się końca życia? Pytania się będą kłębić przed czytelnikiem i niczym mitologiczna nić Ariadny będą nam wytyczać ścieżkę, kierując ku finiszowi.

Walter Tevis ponownie pokazał swoją wielkość wyciągając z tej krótkiej historii, to co najlepsze, a zakończenie ponownie będzie gorzkie dla naszej cywilizacji. Newton przegrywa, upada, staje się naprawdę obcym, zgorzkniałym i niezrozumiałym człowiekiem, którego skrzywdzili inni, tylko przez własne zaślepienie, mimo jego ogromnym próśb. Przecież jakby to było, jakby się okazało że mogą się go posłuchać? Ważniejsze będzie własne ego i własny upór. Czy naprawdę tacy jesteśmy? Odpowiedź dajmy sobie sami. Nie będziemy z niej chyba zadowoleni.

Oczywiście, polecam. 9/10

Walter Tevis „Człowiek, który spadł na Ziemię”

O tej książce można napisać jak o dobrym alkoholu: przyjemnie i gładko przechodzi przez gardło pozostawiając przyjemny, choć nieco gorzkawy posmak oraz uczucie niedosytu...

2062

Jak ktoś trafie zauważył, bardziej to psychologiczny dramat aniżeli sf. I - zrów ktoś - trafniej stwierdził, że za dużo tu alkoholu. Ha, jak to zdanie przeczytałam, pomyślałam, że co?! Ano, całkiem spora liczba kartek książki to po prostu popijawa. Rozmowa i popijawa. Więc o czym w końcu toto jest?

Ano... Tommy przybył, by uratować swoich, poniekąd niewoląc nas (ale tylko na szczeblu politycznym). Oczywiście, że jest istotą wyższą, mądrzejszą, ale i tak małpy okazują się sprytniejsze. Przeraziło mnie jednak, jak się zakończyła książka, a raczej jak zakończył się pomysł, w którym nadzieje pokłada umierający gatunek... Ale nikt nie mówił, że Tommy jest heroiczny (a czy ja bym była? Nieee.)

Szybo się czyta, książka nie ma nużących opisów, jak już to takie trochę notatki z dnia. Czułam na karku oddech Zimnej Wojny - i tak, umiejscowienie w czasie pasuje, a to, co się dzieje w ostatnich rozdziałach, już wszelkie wątpliwości rozwiewa. Czy polecam? Nooo może być. Szału nie ma, ale blamanżu też nie. Na okładce przeczytałam, że ponoć jest film - a ciekawe, jak dorwę, to obejrzę.

Ano... Tommy przybył, by uratować swoich, poniekąd niewoląc nas (ale tylko...

• Artefakty
  • Science Fiction