Stories of Your Life and Others

Błyskotliwa i otwierająca oczy! A co, gdybyśmy odkryli, że fundamenty matematyki są arbitralne i niespójne? Co, gdyby umiejętność nadawania rzeczom właściwych nazw budziła do życia nieożywione obiekty? Co, gdyby zetknięcie z językiem kosmitów nieodwołalnie zmieniało naszą percepcję czasu? Co, gdyby wierzenia chrześcijańskich fundamentalistów były dosłownie prawdziwe i na ulicach miast...

Błyskotliwa i otwierająca oczy!

Co, gdyby zetknięcie z językiem kosmitów nieodwołalnie zmieniało naszą percepcję czasu? Co, gdyby wierzenia chrześcijańskich fundamentalistów były dosłownie prawdziwe i na ulicach miast codziennie oglądało się grzeszników pochłanianych przez ogniste czeluście?

Gdy obce formy życia przybywają na Ziemię, to aby pomóc przy komunikacji i rozszyfrować ich intencje, wojsko sprowadza uniwersytecką lingwistkę. Nowo nabyta przez nią wiedza na temat języka obcych i jego nielinearnej struktury paradoksalnie pomaga jej poradzić sobie ze smutkiem związanym z rodzinną tragedią…
W każdej z opowiedzianych w książce historii autor przygląda się życiu w świecie pełnym niepewności i kruchości, wykorzystując do tego swoją niesamowitą inteligencję i humor.

Na podstawie Historii twojego życia powstała superprodukcja filmowa Nowy początek.

Ted Chiang, zdobywca wielu prestiżowych nagród literackich (m.in. Nebuli, Hugo i Locusa), jest uważany za jednego z najważniejszych współczesnych pisarzy
science fiction. Historia twojego życia w 2003 roku otrzymała polską nagrodę literacką Sfinks, a jej hollywoodzka ekranizacja pod tytułem Nowy początek (2016)
została uznana za jeden z najlepszych filmów dekady.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Oficjalna recenzja
corbeau książek: 838

Pamiętać przyszłość

„Historia twojego życia” to zbiór ośmiu opowiadań Teda Chianga, jednego z najlepszych współczesnych autorów science fiction, zdobywcy nagród Nebula, Hugo oraz nagrody Locusa. Opowiadania obejmują szeroki wachlarz tematów, od reinterpretacji dawnych historii o wieży Babel czy o budowie golemów, po bardziej naukowe teorie na temat rozwoju inteligencji, kontaktów z kosmitami i modyfikacji ludzkiej percepcji. Idee Chianga bazują na wielu dziedzinach nauki, między innymi na religii, psychologii, matematyce, językoznawstwie i fizyce, tym samym rzeczywiście zasługując na miano SCIENCE fiction.

Jednak niezależnie od tematu i jego rozwinięcia, są to przede wszystkim opowieści o ludziach, o ich postrzeganiu alternatywnych światów. Analizując ich dążenia i zachowania czytelnik tak naprawdę dowiaduje się więcej o sobie: jak on zareagowałby w obliczu anielskiego objawienia? Czy odważyłby się ingerować w przyszłość, gdyby ją znał? Czy skorzystałby z możliwości patrzenia na ludzi bez oceniania ich wyglądu zewnętrznego, jeśli równałoby się to niedocenianiu ich piękna? Opowiadania Chianga prezentują to, co najlepsze w science fiction: odmienne spojrzenie na świat, wariacje na temat tego, co znamy, alternatywne prawa działania wszechświata i przede wszystkim to, jak człowiek odnajduje się w tych nowych sytuacjach.

Teksty Chianga części czytelników mogą wydawać się zbyt ciężkie, zbyt naukowe, jednak nawet teorie bazujące na fizyce czy neurologii są przez autora zaprezentowane w taki sposób, że przemawiają do odbiorcy, poszerzając jego horyzonty.

Za szczególnie godne polecenia uważam tytułowe opowiadanie, na podstawie którego powstał wysoko oceniany film pod tytułem „Nowy początek” oraz ostatni utwór: „Co ma cieszyć oczy. Reportaż”, przedstawiający argumenty za i przeciw zastosowaniu technologii uniemożliwiającej ludziom ocenianie innych ze względu na ich wygląd – każdy z prezentowanych przez autora przeciwstawnych argumentów był tak przekonujący, że w efekcie w czasie lektury sama co chwilę zmieniałam zdanie. Bardzo ciekawe doświadczenie.

Agnieszka Kruk

Opinie czytelników (1932)
hanterkaa | 2017-04-07
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

"Historia twojego życia" to zbiór ośmiu rewelacyjnych opowiadań,które nie są jednorodne,łączy je przynależność do szeroko rozumianej fantastyki.Ted Chiang w błyskotliwy i przemyślany sposób buduje swe światy przedstawione, rozpoczynając filozoficzną wizję na tematy dla wielu stanowiące kontrowersyjne,budzące wielkie emocje sprawy,które potrafią poróżnić i wprowadzić nawet najtęższe umysły w zamieszanie.Autor pisze o ludziach,ich słabościach,ich wierze i pragnieniach.Opowiadania Chianga są niepowtarzalne i oryginalne,na pewno skłaniają do refleksji i przemyśleń.

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-12-05
Na półkach: Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 05 grudnia 2016

Zbiór ośmiu świetnie napisanych i zmuszających do myślenia opowiadań, w których różne technologie, Obcy czy cudowne medykamenty nie są celem opowieści, a jedynie środkiem nieco głębszego przekazu.
Dzięki zastosowanym zabiegom literackim, pytania nie są zadawane brutalnie, na wprost.
Sami musicie się zastanowić, jakich wyborów moglibyście dokonać albo nawet już dokonaliście.
Ludzie od wieków zadają sobie pytanie "co by było gdyby?"
Co byłoby gdyby udało się wybudować Wieżę Babel ?
Co zrobilibyście gdyby, udało się Wam osiągnąć poziom wiedzy nieosiągalny dla zwykłego śmiertelnika poprzez np. wstrzyknięcie do kręgosłupa enzymu K ? Czy chciałoby się Wam jeszcze zrobić coś dla ludzi o inteligencji i możliwościach pojmowania świata porównywalnych do tych, jakie mieliście przed tym zabiegiem? A może Wasz samozachwyt i chęć zajmowania się tylko sprawami nieosiągalnymi dla przeciętnego śmiertelnika byłyby tak wielkie, że rozwiązywanie problemów zwykłych ludzi byłoby poniżej Waszej...

Happy Reader | 2016-12-16
Przeczytana: 14 grudnia 2016

"Historia mojego życia" to zbiór rewelacyjnych opowiadań science-fiction amerykańskiego pisarza Teda Chianga. Skala zainteresowań tego autora jest imponująca!
Opowiadanie tytułowe to opowieść o lingwistce, która próbuje nawiązać kontakt z obcymi formami życia, zwanymi przez ludzi siedmionogami. W tym celu musi nauczyć się ich języka, który oparty jest na semagramach. Poznanie tego języka powoduje zupełnie nowe, nielinearne postrzeganie czasu. Całkowicie odmienia to życie osobiste bohaterki...
Na podstawie tego opowiadania powstał świetny film Denisa Villeneuve "Nowy początek" z Louise Banks w roli głównej.
Opowiadanie "Zrozum" to opowieść o człowieku, który zostaje poddany eksperymentalnej terapii, która powoduje, że jego inteligencja rośnie w niesamowitym tempie. Bohater dostrzega prawidłowości rządzące naszą rzeczywistością, a nawet zaczyna je zmieniać na własną modłę. Wkrótce spotyka osobę poddaną podobnej terapii jak on...
"Co ma cieszyć oczy" to swoista debata nad sensem...

Roland | 2017-03-26
Przeczytana: 26 marca 2017

Literatura idei

Czy w dobie literatury popularnej, która poniekąd nie wymaga zbytniego wysiłku intelektualnego od czytelnika, możliwe jest stworzenie historii niosących w sobie pewne idee oraz niezwykłe pomysły? Zadanie wydaje się trudne, lecz nie awykonalne. We współczesnym świecie zdarza się, że głośna ekranizacja skupia uwagę czytelników na literackim pierwowzorze. Nie inaczej było w przypadku zbioru „Historia twojego życia”, którego jedna z opowieści posłużyła jako wręcz gotowy scenariusz. Ted Chiang tworząc krótkie formy przywrócił blask fantastyce naukowej, której przesłaniem była wzniosła idea, niezwykły pomysł, czy też refleksja. Od pierwszej strony aż do ostatniej na pierwszy plan wysnuwa się to co w tego typu literaturze najlepsze, czyli wizjonerstwo. Jednakże najważniejsze jest to, że autor nie poddał się pokusom czyhającym na twórców fantastyki, czyli tętniącej akcji, kosmicznym bataliom, ogromem niezwykłości itd. W zbiorze „Historia twojego życia” dominuje...

Wkp | 2016-12-26
Na półkach: Przeczytane, Współpraca

HISTORIE WIELU ŻYĆ

Każdy czytający recenzje utworów z gatunku szeroko pojmowanej fantastyki na pewno zetknął się z określeniem „mechanika świata przedstawionego”. I niejeden także z pewnością zadał sobie pytanie o co właściwie w tym chodzi. Używanie go stało się tak powszechne, że często nie wiadomo już do czego konkretnie się odnosi czy też co określa, a samo hasło można uznać za nadużywane. Bo brzmi mądrze, bo fachowo, bo... Jednak w przypadku „Historii twojego życia” trudno jest nie mówić o mechanice świata, bowiem na tym zasadza się większość tekstów składających na ten zbiór. Zbiór, gdzie prawa fizyki nabierają nowego znaczenia, a świat często wywraca się do góry nogami. Zbiór absolutnie rewelacyjny i udowadniający, że współczesna fantastyka ma swoich mistrzów nieustępujących klasykom.

Całość mojej recenzji znajdziecie na portalu Sztukater https://sztukater.pl/ksiazki/item/19743-stories-of-yours-life-and-others.html

Kruczoczarnyblond | 2018-06-04
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 02 czerwca 2018

Opowiadania nie są tym, co najbardziej lubię, ale te były wyjątkowo ciekawe. Każde inne, o odmiennej tematyce.
W sumie to noty autora, skąd pomysły na daną historie mnie roczarowały. Myślałam, że jednak pomysły miały większy sens i dlatego poczułam się głupio, że nadinterpretowałam trochę...
Ale mimo wszystko przeczytałam z chęcią coś innego, odbiegającego od standardu.
Duży minus dla wydawnictwa, w ostatnim opowiadaniu 4 strony gdzieś zostały "zjedzone"

Fantasy-Bestiarium | 2016-12-05

Ted Chiang w zbiorze opowiadań „Historia twojego życia” pokazuje czytelnikowi swój kunszt pisarski i ogromną pomysłowość w tworzeniu niebanalnych historii. Jest to błyskotliwa opowieść, która potrafi nie raz poruszyć podczas lektury. Na podstawie niniejszej książki powstał rewelacyjny film nakręcony z dużym rozmachem, „Nowy początek". Superprodukcja nakręcona z udziałem znakomitych aktorów oraz przy użyciu najnowszych efektów specjalnych dała efekt iście wybuchowy. Film określany jest przez wielu znawców kinematografii jako jeden z najlepszych filmów dekady. Ted Chiang jest autorem uhonorowanym wieloma prestiżowymi nagrodami, jak choćby: Nebuli, Hugo czy Locusa, pokazując tym samym, że jego teksty są z najwyższej półki i stanowią prawdziwe perełki wśród książek science fiction.

Tajemnicze istoty przybywają na Ziemię w nieznanych ludzkości zamiarach. Komunikacja z tymi dziwnymi przybyszami jest bardzo utrudniona, dlatego wojsko postanawia sprowadzić uniwersytecką lingwistkę, która...

chiara | 2017-05-14
Przeczytana: 14 maja 2017

Są to znakomite opowiadania science fiction, z których jedno posłużyło za scenariusz filmu Nowy początek. W kolejnych opowiadaniach autor zastanawia się nad granicami możliwości ludzkiego umysłu, oryginalnie wyjaśnia budowę wieży Babel, tłumaczy rolę zstąpień aniołów, obala spójność matematyki itd., a wszystko to robi błyskotliwie.

Orodin | 2017-01-29
Przeczytana: 28 stycznia 2017

Intelektualna i wartościowa rozrywka. Każde opowiadanie jest solidnie skonstruowane. Cieszę się, że przeczytałem ten zbiór. Ktoś kto spodziewa się, że w trakcie lektury będzie mógł wyłączyć myślenie, może się grubo rozczarować. Poniżej kilka moich spostrzeżeń.

Wieża Babilonu - 7/10
Początkowo nie bardzo widziałem sens budowania historii wokół wieży, o której każdy chrześcijanin słyszał, a niepowodzenie jej ukończenia, ma nauczyć młodego człowieka pokory. A gdyby Bóg nie musiał wcale interweniować? Za niesamowite uważam, to jak ta opowieść jest stylizowana na historię biblijną. Czytając, można poznać sposób myślenia ludzi biorących udział w tym ogromnym przedsięwzięciu. To trochę tak jakby przenieść się do tamtych czasów i przekonać, że opowieści, w których dzisiaj doszukujemy się ukrytego znaczenia, należy traktować dosłownie.

Zrozum - 8/10
Jako, że jakiś czas temu obejrzałem film "Lucy" o tym, że człowiek wykorzystuje jedynie 10 % możliwości swojego mózgu (słaby film),...

Fidel-F2 | 2016-06-07

Dawno nie czytałem czegoś tak dobrego. W tym zbiorze nie ma słabych opowiadań, nie ma przeciętnych, są albo bardzo dobre albo rewelacyjne. Każde z nich to autonomiczny koncept intelektualny przedstawiony z chirurgiczną precyzją, bez zbędnego mędrkowania i nadętych fajerwerków. A owe koncepty to nie jakieś banały wielokrotnie przerabiane na papkę przez kolejne pokolenia pisarzy. Niemal każdy z nich to błyskotliwy, oryginalny pomysł przy którym człowiek doznaje opadu szczęki i w duchu myśli sobie 'K..., jak ja mu zazdroszczę, że potrafił na coś takiego wpaść'. Chapeau bas panie Chiang.

zobacz kolejne z 1922