Historia twojego życia

Okładka książki Historia twojego życia Ted Chiang
Okładka książki Historia twojego życia
Ted Chiang Wydawnictwo: Zysk i S-ka Ekranizacje: Nowy początek (2016) fantasy, science fiction
Stories of Your Life and Others
Zysk i S-ka
2016-11-14
2006-06-05
2002-07-01
Dariusz Kopociński, Michał Jakuszewski, Agnieszka Sylwanowicz
Ekranizacje:
Nowy początek (2016)
inwazja obcych niebezpieczeństwo śmierć walka o przetrwanie zagłada Ziemia Ziemianie opowiadania

Okładka książki Nowa Fantastyka 397 (10/2015) Jeff Carlson, Ted Chiang, Piotr Nesterowicz, Michał Protasiuk, Zhang Ran, Redakcja miesięcznika Fantastyka
Nowa Fantastyk... Jeff Carlson, Ted C...
Okładka książki Wielkie dzieło czasu Terry Bisson, Pat Cadigan, Ted Chiang, John Crowley, Thomas M. Disch, Cory Doctorow, Jan Lars Jensen, Kelly Link, Robert Reed, Lucius Shepard, Wayne Wightman, Kate Wilhelm
Wielkie dzieło... Terry Bisson, Pat C...
Okładka książki Kroki w nieznane. Almanach fantastyki 2012 Ted Chiang, Suzanne Church, Bradley Denton, Neil Gaiman, Dylan Horrocks, Paul Jessup, Ursula K. Le Guin, Olga Onojko, Robert Shearman, Dan Simmons, Olesandr Zołotko
Kroki w niezna... Ted Chiang, Suzanne...

Pamiętać przyszłość

Niesamowita.
Każde opowiadanie zawiera w sobie okruch, który zostaje z Czytelnikiem.
Spójne. Ciekawe. Nieszablonowe. Przenikające do cna. Wiele można by o nich pisać, ale to trzeba przeczytać 😊

Niesamowita.
Każde opowiadanie zawiera w sobie okruch, który zostaje z Czytelnikiem.

Fenomenalne i zjawiskowe, chłop techniczny, z duszą i rozumiejący, krótkie formy, piękne.

Opowiadania Teda Chianga to dzieło prezentujące nam różne, nierzadko zaskakujące wizje alternatywnych rzeczywistości. Zabawa formą literacką (np. Opowiadanie w formie reportażu) sprawia ze w świat wsiąka się momentalnie i bez reszty, a pytania natury moralnej i egzystencjalnej, z którymi czytelnik zostaje po lekturze są mocno niepokojące.
Polecam!!

Polecam!!

Przed rozpoczęciem książki nie ogarnęłam tego, że jest to zbiór opowiadań. Byłam przekonana, że będzie to wyłącznie opowieść, na podstawie której powstał film "Nowy początek". Bo to właśnie z powodu filmu sięgnęłam po książkę.
Przebrnęłam jednak przez całość i całość oceniam jako interesujący zbiór. Uważam, że każdemu czytelnikowi mogą się spodobać różne opowiadania. Mi najbardziej przypadły do gustu "Wieża Babilonu" (daję 9/10),"Zrozum" (daję 9/10) i oczywiście "Historia twojego życia" (daję 10/10). Nie ulega jednak wątpliwości, że większość opowiadań jest napisana (i przetłumaczona!) tak dobrze, że czułam niepokój wywołany przez nastrój tych historii. Momentami niepokój przechodził w grozę. W głowie zostaje wiele do przemyślenia po każdym opowiadaniu. Ważne, żeby mieć czas, aby zastanowić się nad każdym z nich.

Jak to na tomy opowiadań przystało, bywa różnie. Niemniej jednak większość opowiadań dla mnie trzyma podobny poziom. Warsztatowo nie mam zastrzeżeń do autora, czyta się te opowiadania dobrze pomimo natłoku specyficznego słownictwa.

Opowiadania na minus (subiektywnie):
Wieża Babilonu – plusem jest sama końcówka, choć dla mnie to za mało.
Dzielenie przez zero
Ewolucja ludzkiej nauki – króciutkie opowiadanie do magazynu Nature. Mogłaby się z niego rozwinąć ciekawa dłuższa forma.

Opowiadania pomiędzy:
Piekło to nieobecność Boga – ciekawe przedstawienie aniołów

Opowiadania na plus:
Zrozum – perełka.
Historia twojego życia – porównując do filmu, film się nieco różni, mimo to bardzo mi się podobał i stawiałbym go ciut ponad opowiadanie, bo lepiej wybrzmiał emocjonalnie wg mnie.
Siedemdziesiąt dwie litery – trochę filozofii przyrody w ciekawym, fantastycznym ujęciu.
Co ma cieszyć oczy. Reportaż – świetnie się czytało. Ciekawa forma.

Podsumowując jakoś opowiadania – większość z nich podejmuje dla mnie ciekawe tematy – psychologiczne, społeczne, biologiczne, czy choćby wiary.

Opowiadania na minus (subiektywnie):
Wieża Babilonu – plusem jest sama końcówka, choć dla mnie to za mało.
Dzielenie przez zero
Ewolucja...

„Historia twojego życia” to wybór ośmiu opowiadań znakomitego amerykańskiego pisarza sf, syna chińskich emigrantów z Tajwanu, Teda Chianga, z wykształcenia programisty i informatyka. To jeden z najbardziej nagradzanych twórców sf i co ciekawe, tworzy jedynie krótkie formy literackie.

Opowiadania, które znalazły się w zbiorze, powstawały na przełomie lat 90/2000 i wszystkie niemal stanowią dość niepokojącą wizję bliższej czy dalszej przyszłości. Imponuje różnorodność tematów proponowanych przez autora: matematyka, fizyka, inżynieria, religia, filozofia, genetyka, lingwistyka czy etyka a nawet kontakt z cywilizacją pozaziemską. Niemal w każdej dziedzinie ma coś ciekawego do powiedzenia i stawia tezy, z którymi czytelnik próbuje się zmierzyć. Zadaje pytania na które czasami trudno jest odpowiedzieć wprost, wymaga to sporego namysłu, bo odpowiedzi nie są wcale oczywiste.

Pisałem ostatnio o „Wędrującej Ziemi” Liu Cixina, o tym, że jego opowiadania są w pewnym sensie dość ubogie językowo, choć pokazują błyskotliwe koncepcje, natomiast ich zupełnym przeciwieństwem są opowiadania Teda Chianga. Każde z nich jest pokazaniem jak można w niemal idealnej formie, znakomitej warsztatowo i językowo, przekazywać ważne treści, dokonując nawet czasami pewnego pomieszania gatunków literackich w tak krótkiej formie jaką jest opowiadanie.

To świetny wybór tekstów, ukazujący z jak wielkim talentem mamy do czynienia, jak wielką wyobraźnię posiada autor i jak ważne pytania stawia. Każde z opowiadań jest odrębną, niemal doskonałą całością i każde z nich zmusza do głębokiego namysłu nad złożonością natury ludzkiej i zadumy, czy przypadkiem nie warto przewartościować pewnych oczywistych dotychczasowych prawd.

Na podstawie tytułowego opowiadania „Historia twojego życia” w 2016 roku powstał znakomity film w reżyserii Denisa Villeneuve’a, który wszedł na ekrany pod tytułem „Nowy początek” i został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i krytyków, zdobywając osiem nominacji do Oskara.

Zdecydowanie warto.

Nie jestem wielką fanką opowiadań, z różnych względów. Preferuję raczej trochę dłuższe treści, ale opowiadania zebrane w tę historię były jednymi z lepszych jakie czytałam. Oczywiście jak to bywa w takim zbiorze – jedne podobały mi się bardziej, inne trochę mniej, niemniej jednak ta pozycja zrobiła na mnie naprawdę dobre wrażenie.

Bardzo lubię kiedy autor potrafi zawrzeć w niewielkiej ilości tekstu maksimum treści. Jeżeli jeszcze udaje się twórcy w tak krótkiej formie wpłynąć na emocje czytelnika (co umówmy się, nie jest proste) to uważam, że to jest sztuka.

Żeby nie było tak zupełnie kolorowo dodam, że jeżeli ktoś czyta dużo SF to nie będą to może dla niego jakieś przełomowe i odkrywcze wizje świata (ale też nie o to chodziło). Z kolei, jeżeli ktoś nie lubi tego gatunku, to też niekoniecznie się w każdym opowiadaniu dobrze odnajdzie, choć myślę, że nawet i takie osoby znajdą tu coś dla siebie, bo opowiadania te mimo „fantastycznej” treści dotykają bardzo ludzkich spraw.

Szczególnie podobało mi się tytułowe opowiadanie „Historia twojego życia” oraz „Piekło to nieobecność Boga”.

Bardzo lubię kiedy autor potrafi zawrzeć w...

Sięgnęłam po opowiadania po obejrzeniu filmu ‘Nowy początek’ i cieszę się, że mnie zmotywował do lektury, ponieważ odkryłam znacznie więcej, niż się spodziewałam. Przede wszystkim ogromną zaletą jest przystępny odbiór opowiadań, które nie są stricte fantastyką naukową. Pomimo krótkiej formy, wszystkie są spójne oraz przekazują inne spojrzenie na niektóre kwestie. Zaskakująca jest też ich aktualność, ponieważ każda z historii bez problemu wpasowuje się w dzisiejszy świat. A co najważniejsze - po zamknięciu książki, dalej pozostaje wiele kwestii do samodzielnego rozważenia, więc warto było poświęcić czas na lekturę.

Nazywanie tej książki zbiorem opowiadań sci-fi jest nieco mylące. Sam spodziewałem się – znając jedynie tytułową historię – twardej fantastyki naukowej, tj. robotów, statków kosmicznych itd. W istocie przydział gatunkowy nie jest tak prosty, o czym czytelnik przekonuje się już na początku, przenosząc się do… starożytnego Babilonu, gdzie poznaje interpretację mitu o Wieży Babel. Pokazuje to, że mamy do czynienia z czymś – z braku lepszego słowa – nieco eksperymentalnym, a autora doceniamy w pierwszej kolejności za pomysłowość. I to pomysłowość co się zowie.

Weźmy choćby właśnie tytułowe opowiadanie, znane z ekranizacji. Wizyta kosmitów nie sprowadza się tutaj do banalnego podboju, lecz do problemu komunikacji z organizmami nie tyle nawet zupełnie obcymi, co w ogóle postrzegającymi rzeczywistość inaczej. Zamiast laserów, mamy semiotykę, zamiast uprowadzeń - lingwistykę. Właściwie każdy utwór ma na siebie intrygujący pomysł. W jednych jest więcej sci-fi, w innych praktycznie nie ma go wcale. Przykładem może być ciągle mocno osadzona w nauce historia badaczki, która odkrywa, że matematyka nie ma sensu, co wywodzi się – trywializuję – z problemu niemożliwości dzielenia przez zero. Czasami i samej nauki jest mniej, jak w przypadku opowiadania o aniołach czyniących cuda. To zresztą niejedyne nawiązanie do religii w zbiorze. Z pożytkiem dla zbioru.

Nie lubisz fantastyki naukowej? Nic nie szkodzi. Nie ona jest tutaj najważniejsza. Najwyżej zmrużysz oczy i odbierzesz wszystko jak jakiś realizm magiczny czy inną poetyckość, a autora weźmiesz po prostu za dobrego twórcę krótszych form literatury pięknej.

Było to moje pierwsze zetknięcie z tym autorem i nie miałem wygórowanych oczekiwań, mimo dobrych opinii o jego twórczości. Okazał się być jednak naprawdę dobry w tym co pisze. Niektóre z opowiadań, które przeczytałem w tym zbiorze zrobiły na mnie duże wrażenie, chociażby "Wieża Babilonu" - swoim rozmachem i nietuzinkowością, "Zrozum" - intrygującą problematyką i wciągającą fabułą czy "Co ma cieszyć oczy. Reportaż." - zajmujący się ciekawym zagadnieniem, które w zasadzie z czasem zyskało na aktualności, przez ruchy takie jak Body Positivity i ogólnie współczesne środowiska lewicowe. Nie mówię przez to, że inne opowiadania nie są warte przeczytania, bo cały zbiór jest naprawdę udany i czyta się go z przyjemnością.

• Science Fiction

Ted Chiang Historia twojego życia Zobacz więcej